Jana6658
26.06.12,18:47
Ahojte, nevie mi niekto poradiť ohľadom platenia alimentov, či ak po rozvode, z ktorého mám jedno dieťa a môj ex mi platí alimenty som sa znova vydala a môj terajší manžel dal môjmu dieťaťu z prvého manželstva svoje priezvisko, môže môj ex požiadať súd o zrušenie alimentov? V akom prípade o to môže požiadať? Z dieťaťom sa vôbec nestretáva a už nema ani jeho priezvisko. Alebo môže požiadať o zníženie alimentov keď platí 50€ mesačne a pracuje len na dohodu, z ktorej ma len par eur? Vďaka
Tweety
26.06.12,16:59
Ahojte, nevie mi niekto poradiť ohľadom platenia alimentov, či ak po rozvode, z ktorého mám jedno dieťa a môj ex mi platí alimenty som sa znova vydala a môj terajší manžel dal môjmu dieťaťu z prvého manželstva svoje priezvisko, môže môj ex požiadať súd o zrušenie alimentov? V akom prípade o to môže požiadať? Z dieťaťom sa vôbec nestretáva a už nema ani jeho priezvisko. Alebo môže požiadať o zníženie alimentov keď platí 50€ mesačne a pracuje len na dohodu, z ktorej ma len par eur? Vďaka
Samozrejme, že môže požiadať. Dieťa už právne nie je jeho. Povinnosť vyživovania má teraz terajší manžel.
hena22
26.06.12,17:05
Priezvisko nič nemení. Biologický otec je povinný ďalej vyživovať dieťa. Zmenilo by sa to vtedy, keby si dieťa Tvoj nový manžel osvojil, vtedy by biologický otec platiť nemusel a vyživovaciu povinnosť by mal adoptívny otec.
Tweety
26.06.12,17:07
Priezvisko nič nemení. Biologický otec je povinný ďalej vyživovať dieťa. Zmenilo by sa to vtedy, keby si dieťa Tvoj nový manžel osvojil, vtedy by biologický otec platiť nemusel a vyživovaciu povinnosť by mal adoptívny otec.
Veď keď má jeho priezvisko znamená, že si ho osvojil, či? Dá sa len tak zmeniť priezvisko dieťaťa?
hena22
26.06.12,17:08
nie, priezvisko sa dá zmeniť aj bez osvojenia. So súhlasom bio otca resp. súdu.
Tweety
26.06.12,17:13
Dík, to som nevedela, chválabohu sa ma také netýka
Jana6658
26.06.12,19:10
Ďakujem vám a neviete ako je to s tým znížením alimentov?
hena22
26.06.12,19:24
Požiadať o zníženie určite môže ale či mu súd vyhovie je otázne. Môže ale nemusí. Záleží ako dobre dokáže zdôvodniť že u neho došlo k zmene pomerov odôvodňujúcich zníženie výživného. Ak by mu znížili, minimum, čo bude musieť platiť je asi 26 eur. Ale je dosť možné aj to, že mu neznížia. Záleží od sudcu.
Jana6658
26.06.12,20:18
Takže môže skusiť požiadať o zníženie na 26€,ak bude zdôvodňovať, že nemá dostatočný príjem na platenie doterajších alimentov, ktoré sú vyššie. A môže teraz nejakým spôsobom žiadať, aby si môj terajší manžel osvojil naše dieťa, kedže už nemá ani jeho priezvisko, ani sa nestretávajú? Dieťa ho už vlastne ani nepozná, pretože teraz s mojim manželom bývame od neho veľmi ďaleko, a on by aj dieťa vidieť chcel, ale kilometre mu to nedovoľujú. On to vlastne vzal tak, že som ich ja odlúčila a on už ani svoje dieťa nepozná, nemá už ani jeho meno, tak prečo ma na neho prispievať, že ak to dieťa chcel pomenovať po sebe, tak prečo si ho neosvojí, ak mu na ňom tak záleží.
hena22
27.06.12,08:27
Nemôže nijako donútiť Tvojho manžela aby si dieťa osvojil. To je len a len na jeho rozhodnutí. Ale ak by si to dieťa náhodou osvojil, automaticky príde bývalý spolu s rodičovskými povinnosťami aj o rodičovské práva. Proste prestane pre Vás existovať. Na druhej strane by to bol pre nového manžela záväzok na celý život, takže sám musí zvážiť, či to tak chce.
fidorka01
27.06.12,14:58
je to jeho rozhodnutie