edcayce
26.06.12,21:59
prosim o radu, v roku 2010 som zacala vo februari podnikat, bol mi poskytnuty prispevok z uradu prace vo vyske 2497,38 eur. moj prijem bol za rok 2010 3607,96, avsak v danovom priznani mi uctovnicka do prijmu zo zivnosti priratala aj prispevok cize v tej kolonke mam sumu 6105,34E, na zaklade coho mi povedali na socialke ze som sa mala prihlasit v juli 2011. Vie prosim niekto poradit ako to je spravne a ci mam naozaj socialku za minuly rok doplacat? vopred dakujem
Katy a R
26.06.12,20:05
Ak je to tak ako píšeš - že si vlastne v daňovom priznaní uplatnila paušálne výdavky - tak máš povinnosť platiť odvody do SP od 1.7.2011.
Možno keby si robila JU - tak by si neprekročila hranicu príjmu, od ktorej je treba platiť odvody do SP.
mondes
26.06.12,20:16
Keďže ti účtovníčka k príjmu zo živnosti pripočítala aj dotáciu, je zrejmé, že ti uplatnila paušálne výdavky. Pri paušálnych výdavkoch sa celá dotácia pripočítavala k príjmu. Ak by si viedla v r. 2010 účtovníctvo a z dotácie by si minula v r. 2010 max. cca. 300 Eur, tak bysi snáď tie odvody do SP nemusela platiť. Povinnosť platiť odvody do SP je podmienené výškou príjmu. Napr. ak si nemala zo žívnosti v r. 2011 príjem vyšší ako 4 078 aj nejaké drobné, tak nie si povinná od júla 2012 platiť odvody do SP. K príjmu sa započítava aj časť vyčerpanej dotácie. Po novom ak máš dotáciu, už nemôžeš uplatňovať paušálne výdavky.
ewita888
26.06.12,20:30
Keďže ti účtovníčka k príjmu zo živnosti pripočítala aj dotáciu, je zrejmé, že ti uplatnila paušálne výdavky. Pri paušálnych výdavkoch sa celá dotácia pripočítavala k príjmu. Ak by si viedla v r. 2010 účtovníctvo a z dotácie by si minula v r. 2010 max. cca. 300 Eur, tak bysi snáď tie odvody do SP nemusela platiť. Povinnosť platiť odvody do SP je podmienené výškou príjmu. Napr. ak si nemala zo žívnosti v r. 2011 príjem vyšší ako 4 078 aj nejaké drobné, tak nie si povinná od júla 2012 platiť odvody do SP. K príjmu sa započítava aj časť vyčerpanej dotácie. Po novom ak máš dotáciu, už nemôžeš uplatňovať paušálne výdavky.

Môže, ale pre úrad práce musí viesť účtovníctvo...