jojeno
26.06.12,22:47
Dobry den,
mam zalozenu zivnost a v minulom roku som si kupil auto na leasing. Teraz rozmyslam, ze zo zivnosti prejdem na sro a zaujima ma, ci je mozne dat nejakym sposobom do zakladneho imania sro toto auto, ktore mam na leasing - resp. tu jeho cast, ktoru som zaplatil v hotovosti ako akontaciu - bolo to tych 5000€, ktore je potrebne dat ako zakladne imanie.
Dakujem za kazdu radu.
Jozef
Economic
27.06.12,11:44
Dobry den,
mam zalozenu zivnost a v minulom roku som si kupil auto na leasing. Teraz rozmyslam, ze zo zivnosti prejdem na sro a zaujima ma, ci je mozne dat nejakym sposobom do zakladneho imania sro toto auto, ktore mam na leasing - resp. tu jeho cast, ktoru som zaplatil v hotovosti ako akontaciu - bolo to tych 5000€, ktore je potrebne dat ako zakladne imanie.
Dakujem za kazdu radu.
Jozef


Dá, ale do OR musíš dokladať súdnoznalecký posudok. Preto ho len preveď do majetku, (teda postúp leasing) na novú sro no nie do ZI, je to jednoduchšie a lacnejšie riešenie.
jojeno
27.06.12,11:53
Aj toto je riesenie, ale problem je v tom, ze tych 5000€, ktore treba mat na zalozenie sro, uz nemam k dispozicii, pouzil smo ich na akontaciu ku autu (vtedy som este nerozmyslal nad zalozenim sro).
Da sa to teda este nejak inak spravit?

Dik
Ice dive
27.06.12,12:07
fyzicky tých 5000 € nemusíš mať, stačí pri založení sro prehlásiť, že peniaze boli vložené do pokladne, a potom o nich len v pokladni účtovať...

auto do toho netreba ani montovať... treba si ešte pozrieť dokumentáciu k leasingu, dosť možné že za zmenu splátkového kalendára resp. nájomcu predmetu leasingu budeš platiť nejaký poplatok...
Economic
27.06.12,12:09
Aj toto je riesenie, ale problem je v tom, ze tych 5000€, ktore treba mat na zalozenie sro, uz nemam k dispozicii, pouzil smo ich na akontaciu ku autu (vtedy som este nerozmyslal nad zalozenim sro).
Da sa to teda este nejak inak spravit?

Dik

Žiadnych 5 000.- Eur nepotrebuješ, všetko rieši Vyhlásenie správcu vkladu (že boli peniaze splatené) to je všetko.
jojeno
27.06.12,12:09
Ano, toto viem, ale chcem to mat vsetko koser pre pripad "krasnych" danovakov. Preto tato otazka :)
Economic
27.06.12,12:44
Ano, toto viem, ale chcem to mat vsetko koser pre pripad "krasnych" danovakov. Preto tato otazka :)


Súhlasím. Máš tu 2 možnosti, ako auto mať vo firme, záleží na Tebe, ktorý spôsob si vyberieš. Či ho dáš do ZI (treba posudok) alebo po zápise spoločnosti do OR na sro prevedieš leasing..... Oba spôsoby sú legálne a v poriadku i pred daňovákmi.
jojeno
27.06.12,12:54
Súhlasím. Máš tu 2 možnosti, ako auto mať vo firme, záleží na Tebe, ktorý spôsob si vyberieš. Či ho dáš do ZI (treba posudok) alebo po zápise spoločnosti do OR na sro prevedieš leasing..... Oba spôsoby sú legálne a v poriadku i pred daňovákmi.

a mozem dat do ZI auto, na ktorom este bezi leasing? kazdopadne leasingovu zmluvu by som previedol zo zivnosti na sro a stade by som splacal leasing, len o to mi cely cas ide, ze ci tie financie, ktore som dal ako akontaciu viem nejak spätne dat do ZI
kolko asi stoji posudok na auto?
dik
Economic
27.06.12,12:55
Do ZI dáš takú hodnotu, ktorú určí znalec. Napísala som, že treba znalecký posudok a ten ti pôjde aj do účtovníctva aj do OR.

Kedysi dávno pred nejakými 15 rokmi nám ohodnocovali starú škodovku 1000 a vtedy to bolo 1000.- Sk ešte, neviem aké máš auto, možno od hodnoty veci sa odvíja aj odmena znalca. Možno niekto iný poradí v tomto.
jojeno
27.06.12,13:09
leasingovky nemaju s tym problem, ze "ich majetok" sa dava do ZI na zaklade posudku?
Economic
27.06.12,13:24
leasingovky nemaju s tym problem, ze "ich majetok" sa dava do ZI na zaklade posudku?


Vidíš, vôbec môže byť s tým problém, pretože auto je ich vlastníctvom nie tvojim. A to by ani v OR takto nemuselo prejsť...
Ja by som ti poradila jedinú vec, nekombinovať to auto vôbec so ZI.
jojeno
27.06.12,13:31
Vidíš, vôbec môže byť s tým problém, pretože auto je ich vlastníctvom nie tvojim. A to by ani v OR takto nemuselo prejsť...
Ja by som ti poradila jedinú vec, nekombinovať to auto vôbec so ZI.

dakujem za rady.
ak by este niekto mal nejaku dobru radu, zide sa :)
KEJKA
27.06.12,13:49
nerozumiem, prečo nasilu takto kombinuješ, dostal si najlepšiu radu, aká existuje.
založ sro, na splatenie vkladu stačí prehlásenie o splatení, fyzicky tie peniaze nemusíš nikomu preukazovať.
takže sa ti zvýši pokladničná hotovosť, to je celé.
Po založení sro v spolupráci s LZ spoločnosťou legálne prenesieš auto a zmluvu do sro, možno za odplatu možno nie, závisí od dlžky splácania a celkových podmienok. auto bude v sro a budeš ho v sro aj splácať.
ak živnosť nekončíš, môžeš si auto nechať a splácať ako SZČO a so súhlasom LZ spoločnosti ho prenajímať do sro, eventuálne si účtovať cestovné náhrady a tak dostať náklady do sro.
jojeno
27.06.12,13:52
nerozumiem, prečo nasilu takto kombinuješ, dostal si najlepšiu radu, aká existuje.
založ sro, na splatenie vkladu stačí prehlásenie o splatení, fyzicky tie peniaze nemusíš nikomu preukazovať.
takže sa ti zvýši pokladničná hotovosť, to je celé.
Po založení sro v spolupráci s LZ spoločnosťou legálne prenesieš auto a zmluvu do sro, možno za odplatu možno nie, závisí od dlžky splácania a celkových podmienok. auto bude v sro a budeš ho v sro aj splácať.
ak živnosť nekončíš, môžeš si auto nechať a splácať ako SZČO a so súhlasom LZ spoločnosti ho prenajímať do sro, eventuálne si účtovať cestovné náhrady a tak dostať náklady do sro.
nechcem nasilu kombinovat, len sa pytam na vsetky moznosti. kazda rada skusenejsieho cloveka je lepsia, nez sa spalit :)
vdaka za radu
Economic
27.06.12,14:42
Ale už asi viac nemá kto poradiť vo veci, než bolo popísané.
sroservis
27.06.12,20:36
Ja len doplnim info k tomu nepenaznemu vkladu.
Kym to lizivane auto nie je vo vasom vlastnictve, do zakladneho imania ho vy vlozit nemozete.
Pripadne si mozete zvazit zalozit sro so spolocnikom /jeho vklad min. 750 eur/, vtedy staci, ak spolu splatite len 50% zakladneho imania, zvysok do 5 rokov.