javorcek
27.06.12,07:45
Dobry den, prosim vas, surne by som potrebovala vediet, ci musi podavat podnikatel danove priznanie za minuly rok aj vtedy, ak podnikal len pol roka a jeho zisk bol len vo vyske 250€. Okrem toho dostal aj prispevok z uradu prace, je potrebne aj ten priznat v danovom priznani, ak by ho teda musel robit?
Dakujem za odpovede!!!
veronikasad
27.06.12,05:48
Musí podávať nielen daňové priznanie, ale aj polročný výkaz na UP. Účtovníčku nemáš ?
javorcek
27.06.12,05:51
nie nakolko vedieme len jednoduche ucto a nejako sme mysleli ze to zvladeneme aspon tento rok sami. O polrocnom vykaze na UP nam nikto nic nehovoril, ani na UP.
veronikasad
27.06.12,05:55
nie nakolko vedieme len jednoduche ucto a nejako sme mysleli ze to zvladeneme aspon tento rok sami. O polrocnom vykaze na UP nam nikto nic nehovoril, ani na UP.
"kukni" do zmluvy s UP.

Len jednoduché účtovníctvo nemusí byť - hlavne pri dotáciach - jednoduché. Aké si mal tržby (nie zisk) a kolko si vyčerpal z dotácie ?
javorcek
27.06.12,06:09
250€ boli tržby :-( Dostal som dotáciu na rozbeh podnikania. reálne som z tých peňazí minul tretinu možno zatiaľ.
veronikasad
27.06.12,06:12
250€ boli tržby :-( Dostal som dotáciu na rozbeh podnikania. reálne som z tých peňazí minul tretinu možno zatiaľ.
Uve´d presnú sumu, lebo aj vyčerpaná dotácia je zdanitelný príjem (ak budeš viesť JU).
javorcek
27.06.12,06:18
čiže danové priznanie budem robiť na sumu tržieb z podnikania + výšky minutého príspevku? správne to chápem? Dotácia bola 2575€, minul som zatial 500
veronikasad
27.06.12,06:20
čiže danové priznanie budem robiť na sumu tržieb z podnikania + výšky minutého príspevku? správne to chápem? Dotácia bola 2575€, minul som zatial 500
Mal si aj iný príjem, napr. z dohody počas evidencie na UP ?
javorcek
27.06.12,06:23
nie, nemal
veronikasad
27.06.12,06:24
nie, nemal
V tej sume 500€ sú aj odvody do ZP ?
Oznámil si do 31.3.2012 DU predlženie lehoty na podanie DP do 30.6.2012
javorcek
27.06.12,06:26
ak nepočítam samozrejme podporu v nezamestnanosti
javorcek
27.06.12,06:27
nie, odvody som nemal zahrnute do prispevku, takže nie, platil som ich klasicky. áno, oznámil som predĺženie lehoty
veronikasad
27.06.12,06:28
ak nepočítam samozrejme podporu v nezamestnanosti
Dávka v nezamestnanosti nie je zdanitelný príjem. Z predch.zamestnania si už v roku 2011 nemal žiadny príjem ?
javorcek
27.06.12,06:33
nie, odvody, som platil sám. áno, oznámil som predlženie lehoty
javorcek
27.06.12,06:34
nie, nemal
javorcek
27.06.12,06:35
nemal som z predch. obdobia žiadny prijem. prepáčte, že to tu asi trochu chaosujem, som tu prvykrat
veronikasad
27.06.12,06:39
nie, odvody, som platil sám. áno, oznámil som predlženie lehoty
Tak si to zhrňme, čo si napísal.

1. Daňovník je povinný podať DP, ak jeho príjem za predch.kal.rok presiahol 1/2 nezd.časti základu dane - nie je to tvoj prípad.

2. K 31.3.2012 si mal dve možnosti. Oznámiť DU, že ti nevznikla povinnosť podať DP, podať DP (alebo oznámiť predlženie lehoty). Vzhľadom k tomu, že ty si oznámil predlženie lehoty, DP (vrátane účtovných výkazov) by som napriek tomu, že povinnosť podať nevznikla, podala. Pre potreby UP aj tak potrebuješ komplexné spracovanie JU, už aj kvoli výkazu, ktorý si povinný predložiť.

3. Ak by si neviedol JU, ale uplatníš si paušálne výdavky (Zákon o dani z príjmov ti to nezakazuje), v prvom roku podnikania zdaníš celý poskytnutý príspevok a vtedy by ti povinnosť podať DP vznikla zo zákona.
javorcek
27.06.12,06:44
ja sice o žiadnom spracovani JU a vykazu nič neviem. pýtal som sa na to na UP pri podpise zmluvy o prispevku a povedali mi, že netreba nič robiť, len si viesť učtovnictvo, resp. odkladať bloky, ale nevadí, v každom prípade to radšej urobim, resp. sa spýtam ešte na daňovom úrade pre istotu.
veronikasad
27.06.12,06:48
ja sice o žiadnom spracovani JU a vykazu nič neviem. pýtal som sa na to na UP pri podpise zmluvy o prispevku a povedali mi, že netreba nič robiť, len si viesť učtovnictvo, resp. odkladať bloky, ale nevadí, v každom prípade to radšej urobim, resp. sa spýtam ešte na daňovom úrade pre istotu.
Na DU za teba DP nevypracujú. Súčasťou DP sú účtovné výkazy (výkaz o majetku a výkaz o príjmoch a výdavkoch). + tvoja povinnosť podať na UP prehlad o čerpaní dotácie.
javorcek
27.06.12,06:53
to mi je jasne, ani od nich nechcem, aby ho vypracovali.
ďakujem v každom prípade za pomoc :-)
veronikasad
27.06.12,07:01
to mi je jasne, ani od nich nechcem, aby ho vypracovali.
ďakujem v každom prípade za pomoc :-)
Tak keď nič nevieš o spracovaní JU a účtovných výkazov, nájdi si účtovníčku. Aj keď už na to veľa času nemáš.
hena22
30.06.12,07:10
Veronika, keď si do podnikateľského plánu napíšeš, že budeš dotáciu čerpať okrem iného aj na nájom, môžeš sa sama rozhodnúť, že v prvom roku ten nájom bude len jednoduchý výdavok a nebude to čerpané z dotácie? (Alebo že si ho prípadne ani nebudeš dávať ako výdavok?) A povedzme v roku 2012 by sa na to použila dotácia? Ide mi o to, aby sa nemuseli platiť odvody do SP a použitie dotácie na nájomné v roku 2011 by spôsobilo prekročenie príjmu pre tieto účely. Daň sa nebude platiť ani v jednom prípade.
V zmluve s UPSVaR to nie je nijako ošetrené
veronikasad
30.06.12,07:47
Veronika, keď si do podnikateľského plánu napíšeš, že budeš dotáciu čerpať okrem iného aj na nájom, môžeš sa sama rozhodnúť, že v prvom roku ten nájom bude len jednoduchý výdavok a nebude to čerpané z dotácie? (Alebo že si ho prípadne ani nebudeš dávať ako výdavok?) A povedzme v roku 2012 by sa na to použila dotácia? Ide mi o to, aby sa nemuseli platiť odvody do SP a použitie dotácie na nájomné v roku 2011 by spôsobilo prekročenie príjmu pre tieto účely. Daň sa nebude platiť ani v jednom prípade.
V zmluve s UPSVaR to nie je nijako ošetrené
Heňa a vyčerpá dotáciu na nájomné v budúcom roku v sume, ktorú má v podn.pláne? Ak by žiadal z tohto dôvodu o presun dotácie na iný účel, videla by som v tom špekuláciu .
ewita888
30.06.12,09:55
Ja si myslím, že kľudne sa to tak môže urobiť, dotácia a jej čerpanie je na dva roky, neurčuje, v ktorom roku sa musí čerpať...
veronikasad
30.06.12,10:39
Ja si myslím, že kľudne sa to tak môže urobiť, dotácia a jej čerpanie je na dva roky, neurčuje, v ktorom roku sa musí čerpať...
Evi, netvrdím, že sa to nemôže urobiť, ak sa nájomné vo výške určenej v podn.pláne vyčerpá. Je jedno v ktorom roku.
Zita5
30.06.12,10:51
ja sice o žiadnom spracovani JU a vykazu nič neviem. pýtal som sa na to na UP pri podpise zmluvy o prispevku a povedali mi, že netreba nič robiť, len si viesť učtovnictvo, resp. odkladať bloky, ale nevadí, v každom prípade to radšej urobim, resp. sa spýtam ešte na daňovom úrade pre istotu.

Však im je to jedno čo Vám povedia(v každých dverách iné), Vy ale musíte rešpektovať aj iné zákony .
hena22
30.06.12,17:01
Len zaplatené nájomné za 2 roky niekoľkonásobne prekročí výšku dotácie. A bude mať ešte čerpanie na odvody a nejaký drobný majetok