Jennys
15.02.06,19:19
Ahojte, chcem sa len spýtať na účtovanie JÚ nie som platca DPH a robím v Alfe. Ide mi hlavne o účtovanie príjmov a výdavkov keď napríklad zákazníkovi pošlem tovar a zarátam mu tam poštovné, napríklad:
tovar: 200
poštovné: 100
spolu: 300,- Sk
Táto výsledná suma mi príde na účet a ja si to dám do Príjmu s čelnením Príjem za tovar. Nemám to rozdeliť na tovar a prevádzkovú réžiu keďže ide o poštovné? Lebo ja to dávam spolu. Môže to tak vôbec byť? Ja zákazníkovi pošlem tovar a zaplatím napríklad na pošte 60,- a toto si už dávam do prevádzkovej réžie ako poštovné. Poradí niekto? Hádam nebudem musieť všetko prerábať... Vďaka
Zita5
15.02.06,18:25
Ahojte, chcem sa len spýtať na účtovanie JÚ nie som platca DPH a robím v Alfe. Ide mi hlavne o účtovanie príjmov a výdavkov keď napríklad zákazníkovi pošlem tovar a zarátam mu tam poštovné, napríklad:
tovar: 200
poštovné: 100
spolu: 300,- Sk
Táto výsledná suma mi príde na účet a ja si to dám do Príjmu s čelnením Príjem za tovar. Nemám to rozdeliť na tovar a prevádzkovú réžiu keďže ide o poštovné? Lebo ja to dávam spolu. Môže to tak vôbec byť? Ja zákazníkovi pošlem tovar a zaplatím napríklad na pošte 60,- a toto si už dávam do prevádzkovej réžie ako poštovné. Poradí niekto? Hádam nebudem musieť všetko prerábať... Vďaka


Úhrada faktúry za tovar účtuješ do príjmov ovplyvňujúcich ZD - príjem za tovar 200,- Sk ., 100 - príjem iný .

Ak by si na Fa uviedla len tovar - tak účtuješ do tovaru .

Ale ak už máš všetko zaúčtované pod tovarom , ja by som to neprerábala, pretože o nič neukrátiš príjem , všetko tam budeš mať zaúčtované .

Takže si vyber .;)
Manual
15.02.06,18:26
Ahojte, chcem sa len spýtať na účtovanie JÚ nie som platca DPH a robím v Alfe. Ide mi hlavne o účtovanie príjmov a výdavkov keď napríklad zákazníkovi pošlem tovar a zarátam mu tam poštovné, napríklad:
tovar: 200
poštovné: 100
spolu: 300,- Sk
Táto výsledná suma mi príde na účet a ja si to dám do Príjmu s čelnením Príjem za tovar. Nemám to rozdeliť na tovar a prevádzkovú réžiu keďže ide o poštovné? Lebo ja to dávam spolu. Môže to tak vôbec byť? Ja zákazníkovi pošlem tovar a zaplatím napríklad na pošte 60,- a toto si už dávam do prevádzkovej réžie ako poštovné. Poradí niekto? Hádam nebudem musieť všetko prerábať... Vďaka Správne by to malo byť členené na tovar a iný príjem. Ono by sa to dalo ešte opraviť cez uzávierkové operácie 2 zápismi ale to by si musel vedieť, koľko toho poštovného si zapatil.
Prvý zápis by bol :Storno príjem za tovar a suma napr. - (minus) 1300,-
Druhý zápis by bol: Poštovné suma 1300,-
Ale to by si si musel vyščítať to poštovné. V podstate všetko je POD, len z pohľadu druhového členenia je to treba rozlišovať.
Melnick
15.02.06,18:27
[quote=Jennys]
Jennys, ja účtujem tak ,že tie dve veci rozčlením. Pretože
tovar Ti prináša zisk a réžia nie. Je to dobré aj kvoli tomu,
že si stále v obraze aký máš z tovaru zisk.
Jennys
15.02.06,18:30
Ďakujem, takže to nechám tak a nejdem vymýšľať lebo by som sa z toho zbláznila. Takže by to teda nemalo vadiť, kebyže to člením tak mi to aj tak nič neovplyvní, nemám pravdu? Keby mi prišla kontrola, bude to účtovne v poriadku aj tak ako to robím ja?
Zita5
15.02.06,18:33
Ďakujem, takže to nechám tak a nejdem vymýšľať lebo by som sa z toho zbláznila. Takže by to teda nemalo vadiť, kebyže to člením tak mi to aj tak nič neovplyvní, nemám pravdu? Keby mi prišla kontrola, bude to účtovne v poriadku aj tak ako to robím ja?

Ak príde kontrola , tak účtovne to budeš mať v poriadku .Nemusíš sa obávať , pretože to máš všetko zaúčtované v príjmoch ovplyvňujúcich ZD.
STRELEC
15.02.06,18:33
[quote=Jennys]
Jennys, ja účtujem tak ,že tie dve veci rozčlením. Pretože
tovar Ti prináša zisk a réžia nie. Je to dobré aj kvoli tomu,
že si stále v obraze aký máš z tovaru zisk.
Navyše pri obchodnej činnosti si daňoví kontrolóri automaticky prepočítavajú výslednú priemernú maržu za rok. V závislosti samozrejme najmä od obratu nerozčleňovanie príjmov viac či menej maržu skresľuje.
lydinka
15.02.06,18:35
Ďakujem, takže to nechám tak a nejdem vymýšľať lebo by som sa z toho zbláznila. Takže by to teda nemalo vadiť, kebyže to člením tak mi to aj tak nič neovplyvní, nemám pravdu? Keby mi prišla kontrola, bude to účtovne v poriadku aj tak ako to robím ja?

Neviem, či by si to mala prerobiť, aj ja som si našla pár došlých FA, kde bolo poštovné, ale ja som ich opravovala, nevieš na akú pani na DU narazíš, na podané DP o dph, to nebude mat vplyv, opraviš to iba v knihe FA a v PD.
Zita5
15.02.06,18:37
Správne by to malo byť členené na tovar a iný príjem. Ono by sa to dalo ešte opraviť cez uzávierkové operácie 2 zápismi ale to by si musel vedieť, koľko toho poštovného si zapatil.
Prvý zápis by bol :Storno príjem za tovar a suma napr. - (minus) 1300,-
Druhý zápis by bol: Poštovné suma 1300,-
Ale to by si si musel vyščítať to poštovné. V podstate všetko je POD, len z pohľadu druhového členenia je to treba rozlišovať.

Manuál, ale keď si robím cenotvorbu , tak tam môžem započítať všetky náklady vynaložené okolo zabezpečenia a odoslania tovaru .Ak by bolo na fa uvedené :

tovar 200
poštovné 100
spolu 300

alebo

tovar 300 Sk
Spolu 300

si myslím , že to plní ten istý účel , nevýhodu to bude mať z toho dôvodu , že ona osobne nebude vedieť , koľko z ceny tovaru činí poštovné . Ale v Alfe má možnosť to usledovať .
Zita5
15.02.06,18:52
[quote=Melnick]
Navyše pri obchodnej činnosti si daňoví kontrolóri automaticky prepočítavajú výslednú priemernú maržu za rok. V závislosti samozrejme najmä od obratu nerozčleňovanie príjmov viac či menej maržu skresľuje.



Je pravda , že skresľuje maržu , ale ešte som sa nestretla s tým , že by to považoval daňový kontrolór za vážny priestupok .
Manual
15.02.06,18:55
Manuál, ale keď si robím cenotvorbu , tak tam môžem započítať všetky náklady vynaložené okolo zabezpečenia a odoslania tovaru .Ak by bolo na fa uvedené :

tovar 200
poštovné 100
spolu 300

alebo

tovar 300 Sk
Spolu 300

si myslím , že to plní ten istý účel , nevýhodu to bude mať z toho dôvodu , že ona osobne nebude vedieť , koľko z ceny tovaru činí príjem . Ale v Alfe má možnosť to usledovať .
Lenže on/ona už posiela hotový výrobok, to znamená, že tam už musí mať zakalkulované všetko v rámci cenotvorby. Tento poplatok je už naviac oproti cene výrobku. Aspoň ja to tak vidím. Ale určite mu "hlavu" neutrhnú, štát neukráti na ničom. Preto som navrhol možnosť úpravy cez uzávierkové operácie.
Zita5
15.02.06,19:00
Too Manual
Však má možnosť sa rozhodnúť .;)
STRELEC
15.02.06,19:01
[quote=STRELEC]



Je pravda , že skresľuje maržu , ale ešte som sa nestretla s tým , že by to považoval daňový kontrolór za vážny priestupok .
Nejde o priestupok!!! Ak je vykazovaná marža príliš nízka, môže DU prikročiť k výpočtu daňovej povinnosti s využitím pomôcok, resp. možno navrhne dohodu v zmysle 511-tky. Minimálne vyžiada od subjektu podklad pre zistenie priemernej marže. A ak to nie a nie sa priblížiť vykazovanej marži (vychádza spravidla ďaleko viac), tak je problém. Samozrejme je tu otázka ako boli inventované zásoby tovaru, či nedošlo k problémom pri priznávaní predaja tovaru v hotovosti.
DU navýši príjmy.
Zita5
15.02.06,19:18
[quote=Zita5]
Nejde o priestupok!!! Ak je vykazovaná marža príliš nízka, môže DU prikročiť k výpočtu daňovej povinnosti s využitím pomôcok, resp. možno navrhne dohodu v zmysle 511-tky. Minimálne vyžiada od subjektu podklad pre zistenie priemernej marže. A ak to nie a nie sa priblížiť vykazovanej marži (vychádza spravidla ďaleko viac), tak je problém. Samozrejme je tu otázka ako boli inventované zásoby tovaru, či nedošlo k problémom pri priznávaní predaja tovaru v hotovosti.
DU navýši príjmy.




strelec so všetkým súhlasím čo píšeš, som si toho vedomá , ale aj napriek tomu nevidím až taký dôvod , aby sa obávala .;)

Mám výrobnú činnosť za celé roky mi ani jeden kontrolór nepreveroval moju maržu a ceno tvorbu mojich výrobkov alebo služieb/hoci to mám po ruke/ platím dane , DPH a všetko okolo toho , tak sa nemám čoho obávať .A v mojom prípade vstupy sú nie malé . Píšem tiež z mojich skúseností z prevedených kontrol vo firme . Môj osobný názor je ten ,
že pokiaľ sa im vo firme niečo nezdá , tak áno idú po všetkom , ale to myslím , že zadávateľke otázky nehrozí . :)
STRELEC
15.02.06,20:03
[quote=STRELEC] ...... Mám výrobnú činnosť za celé roky mi ani jeden kontrolór nepreveroval moju maržu ..........
Príspevok bol o predaji tovaru. Čistá obchodná činnosť. Skúsenosti u klientov - obchodná činnosť - kontroly DÚ. Nevravím, že musí mať z toho problém. Práve, aby sa ho vyvarovala.
V tomto konkrétnom prípade možno ide ozaj len o princíp - nevieme rozsah, objem, či sa jedná len o zasielkový obchod, alebo klasický kamenný s posielaním tovaru na dobierku raz za "uhorský rok" a pod.
Záverom: najmä ak je u tohto subjektu zasielanie tovaru poštou zaujímavé objemom - je dobré rozlišovať druh príjmu a nielen v tej súvislosti pri uzávierke zamyslieť sa aj nad maržou.