nika6
27.06.12,09:15
ahojte, v akom poradi evidujete došlé faktúry do záväzkov? je to správne ak ich evidujem podľa dátumu prijatia??? nevadí, že dátum dodania a dátum vystavenia na faktúrach nejde chronologicky?

napr. 25.6.2012 prijatá fa dátum dodania 13.6.2012 interné číslo DF1/2012
26.6.2012 prijatá fa dátum dodania 30.5.2012 interné číslo DF2/2012
evuš
27.06.12,07:21
..ja to účtujem podľa dátumu prijatia, presne tak i zapisujem do knihy došlých fa...

..viackrát sa mi stalo a určite i stane, že fa "zablúdi" :
vystavená : 30.5.
dátum dodania : 29.5.
prijatá : 31.7.

..veď to by som musela robiť stále prečíslovanie dokladov, rušenie uzávierok DPH, atď......bŕŕ, ani náhodou :eek::---
nika6
27.06.12,08:11
uplne s tebou súhlasim
szivics
27.06.12,08:13
Je to vec internej smernice podľa čoho sa budú faktúry zapisovať si myslím, ale najprehľadnejšie je to podľa dátumu prijatia, pretože ak by sme evidovali napr.podľa dátumu vydania a FA je vydaná 06/2012 a do firmy príde 08/2012, potom by sme museli spätne prerábať evidenciu.
promont maja
27.06.12,08:27
... prvou zásadou v účtovaní je zásada pravdivosti = takže by mali byť evidované v poradí, v akom boli doručené ... ( ... odporúčam archivovať k faktúram aj obálku s dátumovou pečiatkou pošty = neraz sa zišla, hlavne v prípadoch, keď nám bola doručená faktúra s oneskorením .. nedávno: v máji nám zaslali faktúru z januára 2012 .. resp. príde faktúra a už je po splatnosti ...)

... nehovoriac o tom, že každá účtovná jednotka má mať spracovanú aj smernicu o obehu dokladov ( .. o. i. sa týka kontroly vecnej a formálnej stránky dokladov ... )

... a záverom ešte uvediem, že aj obchodná korešpondencia podlieha evidencii ( .. min. o tomto hovorí aj registratúrny plán = v ňom máte mať schválený vzor pečiatky v súvislosti s došlou či odoslanou poštou ...)
nika6
10.07.12,15:25
registratúrny plán musí mať vypracovaný každý podnikateľ aj keď je len živnostník???? Niekde som čítala že nemusí, ale neviem či je to aktuálne
avalik
10.07.12,16:01
registratúrny plán musí mať vypracovaný každý podnikateľ aj keď je len živnostník???? Niekde som čítala že nemusí, ale neviem či je to aktuálne

zo stranky Min. vnútra
Pôvodcovia registratúry (orientačná pomôcka k určeniu povinnosti vypracovať registratúrny poriadok a registratúrny plán) (http://www.minv.sk/swift_data/source/verejna_sprava/documents/Archivnictvo/sprava_registratury/Orient_typologia_povodcov_reg.rtf)
nika6
11.07.12,09:03
dakujem