Stevo_Alex19
27.06.12,09:46
Mám otázku.

V Marci som si podal odklad daňového priznania do 30.6.2012

Daňové priznanie som minulý týždeň odovzdal. Doteraz som nebol povinným platcom do Sociálnej Poisťovne, podľa daňového priznanie už ale odvody budem platiť povinne. Chcem sa spýtať. Keďže som si podal odklad daňového priznania a teraz som ho odovzdal... Budem musieť spätne zaplatiť odvody aj za APRIL a MAJ a JUN ??? A este dalsia vec, na danovom som sa pytal ze co mam ist nahlasit na socialku a povedali mi ze nic ze oni to nahlasia... Ako sa ja dozviem vysku odvodov mesacnych, pride mi domov nejaky papier alebo ako ???

Vďaka za rady.
veronikasad
27.06.12,08:03
Ak si mal predlženú lehotu na podanie DP do 30.6., povinným platitelom sa stávaš až od 1.10.2012. Prihlášku na reg.liste FO spolu s kopiou živ.listu treba podať najneskôr do 8.10.2012.
Katy a R
27.06.12,08:05
a ešte doplním, že výšku odvodov si vypočítaš sám:);)
Stevo_Alex19
27.06.12,08:17
Nechcem špekulovať ale ak by som zrušil živnosť 30.9.2012 :))) Co s odvodmi v tom pripade ? :))
veronikasad
27.06.12,08:18
Nechcem špekulovať ale ak by som zrušil živnosť 30.9.2012 :))) Co s odvodmi v tom pripade ? :))
Ak ju neobnovíš do 30.9.2013 - nič. Odvody do SP platiť nebudeš.
Katy a R
27.06.12,08:22
tak nemusíš ani počítať! (a veď špekuluješ - či ??)
Stevo_Alex19
27.06.12,08:46
Takže snáď posledná moja otázka... Teraz nie som povinným platcom ODVODOV, ale živnosť musím mať do 15.9.2012 nakoľko som žiadal o príspevok pred 2 rokmi. Momentálne sa mi núka normálne zamestnanie kde je mi živnosť na nič, ale musím ju mať lebo som sa zaviazal na dva roky. Takže moja posledná otázka je... Ak zruším živnosť ( alebo pozastavím ) 16.9.2012 lebo mi je viac na obtiaž ako na osoh, nebudem musieť ani spätne nič zaplatiť za mesiace APRIL - MAJ - JUN - JUL - AUGUST - SEPTEMBER ??? Takže sa nebudem musieť ísť ani zaregistrovať do sociálnej poisťovne ?

15.9.2012 mi uplynie lehota 2 rokov. Mozem teda absolutne bez problemov 16.9.2012 zrusit zivnost a nikto odo mna nebude chciet uz ani cent spetne zaplatit za odvody ? Pochopil som to spravne ? To by mi maximalne vyhovovalo. A potom smelo nastupit do zamestnania.
veronikasad
27.06.12,08:59
Takže snáď posledná moja otázka... Teraz nie som povinným platcom ODVODOV, ale živnosť musím mať do 15.9.2012 nakoľko som žiadal o príspevok pred 2 rokmi. Momentálne sa mi núka normálne zamestnanie kde je mi živnosť na nič, ale musím ju mať lebo som sa zaviazal na dva roky. Takže moja posledná otázka je... Ak zruším živnosť ( alebo pozastavím ) 16.9.2012 lebo mi je viac na obtiaž ako na osoh, nebudem musieť ani spätne nič zaplatiť za mesiace APRIL - MAJ - JUN - JUL - AUGUST - SEPTEMBER ??? Takže sa nebudem musieť ísť ani zaregistrovať do sociálnej poisťovne ?

15.9.2012 mi uplynie lehota 2 rokov. Mozem teda absolutne bez problemov 16.9.2012 zrusit zivnost a nikto odo mna nebude chciet uz ani cent spetne zaplatit za odvody ? Pochopil som to spravne ? To by mi maximalne vyhovovalo. A potom smelo nastupit do zamestnania.
Môžeš zrušiť živnosť, nebudeš platiť nič. Pre istotu im namiesto prihlášky na RL FO, doruč po jej zrušení kopiu dokladu zo ŽU, že živnosť je zrušená alebo pozastavená. Ak však v termíne do 30.9.2013 živnosť obnovíš, alebo si založíš novú, pokračuješ v platení odvodov od vzniku novej živnosti.
Stevo_Alex19
27.06.12,09:16
A teraz posledný veľký problém... Nasiel som na internete clanok ze som mal odniest na zdravotnu poistovnu ze som si podal odklad danoveho priznania... Aaa ja som o tom nevedel ani na danovom mi to nikto nepovedal, takze som tak nespravil... Co teraz s tym ??? Do marca som platil mesacne 46,06 EUR od 1. marca platim mesacne 47,58 € ... Ked som neodniesol do zdravotnej poistovne ze si podavam odklad danoveho, co mam spravit ???
veronikasad
27.06.12,09:21
A teraz posledný veľký problém... Nasiel som na internete clanok ze som mal odniest na zdravotnu poistovnu ze som si podal odklad danoveho priznania... Aaa ja som o tom nevedel ani na danovom mi to nikto nepovedal, takze som tak nespravil... Co teraz s tym ??? Do marca som platil mesacne 46,06 EUR od 1. marca platim mesacne 47,58 € ... Ked som neodniesol do zdravotnej poistovne ze si podavam odklad danoveho, co mam spravit ???
No to je naozaj problém, skús ho ešte napraviť. Ak máš kopiu oznámenia o predlženej lehote s pečiatkou DU, prefoť ho a odnes na ZP
Čo sa týka výšky platby, vymeriavací základ sa mení k 1.1.2012 - od tohto dátumu je minimálny preddavok 47,58€. Máš tam nedoplatok, treba ho vyrovnať.
Stevo_Alex19
27.06.12,09:25
No to je naozaj problém, skús ho ešte napraviť. Ak máš kopiu oznámenia o predlženej lehote s pečiatkou DU, prefoť ho a odnes na DU.
Čo sa týka výšky platby, vymeriavací základ sa mení k 1.1.2012 - od tohto dátumu je minimálny preddavok 47,58€. Máš tam nedoplatok, treba ho vyrovnať.

Tak ale mne z danoveho nikto nic nedal, ja som doniesol papier ze podavam odlozenie danoveho, pracovnicka ho vzala, opeciatkovala a zalozila na policku do priehradky... Nic mi nedala naspet... Ziadnu kopiu ani nic... Spytal som sa jej TO JE VSETKO CO TREBA ? a ona ze ANO... A siel som prec...

Mam taky pocit ze sa mi treba obliekat a ist na zdravotnu spytat sa kolko mam endoplôatok a co s tym ze som im nenahlasil odklad danoveho...
veronikasad
27.06.12,09:27
Tak ale mne z danoveho nikto nic nedal, ja som doniesol papier ze podavam odlozenie danoveho, pracovnicka ho vzala, opeciatkovala a zalozila na policku do priehradky... Nic mi nedala naspet... Ziadnu kopiu ani nic... Spytal som sa jej TO JE VSETKO CO TREBA ? a ona ze ANO... A siel som prec...

Mam taky pocit ze sa mi treba obliekat a ist na zdravotnu spytat sa kolko mam endoplôatok a co s tym ze som im nenahlasil odklad danoveho...
to snaď nemyslíš vážne, že ti štátni úradníci budú robiť kopie dokladov, aby si mal doklad o podaní. Mal si si dať potvrdiť vlastnú kopiu. Choď za správcom dane, nech ti ju prefotí.

Teraz som zistila preklep v predch.príspevku. Tú potvrdenú kopiu máš samozrejme odniesť do ZP, nie na DU.
Stevo_Alex19
27.06.12,09:31
to snaď nemyslíš vážne, že ti štátni úradníci budú robiť kopie dokladov, aby si mal doklad o podaní. Mal si si dať potvrdiť vlastnú kopiu. Choď za správcom dane, nech ti ju prefotí.

Ako ja nemam prbolem si spravit aj 800 kopii ale tak ked mi raz pracovnicka povie ze TO JE VSETKO NIC NETREBA tak je tam od toho aby to vedela... Takze jej proste verim a idem prec... To nie ze som lenivy... Takze musim klusat na danovy urad a poziadat aby mi prefotili kopiu toho mojho odkladu ???
veronikasad
27.06.12,09:32
Ako ja nemam prbolem si spravit aj 800 kopii ale tak ked mi raz pracovnicka povie ze TO JE VSETKO NIC NETREBA tak je tam od toho aby to vedela... Takze jej proste verim a idem prec... To nie ze som lenivy... Takze musim klusat na danovy urad a poziadat aby mi prefotili kopiu toho mojho odkladu ???
Na DU to bolo naozaj všetko. Ano, choď na DU a potom do ZP.
Stevo_Alex19
27.06.12,09:34
Na DU to bolo naozaj všetko. Ano, choď na DU a potom do ZP.

Dakujem ti za rady... Tak ja idem na ten danovy teda :)) Potom dam vediet ako dopadlo. :)) Este raz dakujem :))
Stevo_Alex19
27.06.12,11:48
Dakujem ti za rady... Tak ja idem na ten danovy teda :)) Potom dam vediet ako dopadlo. :)) Este raz dakujem :))

Takze uz som doma... Na danovom mi to doniesli z archivu a prekopirovali. Odniesol som to na zdravotnu a tam mi povedali ze mam este 1,58 € preplatok takzee vyzera byt vsetko okej :))
veronikasad
27.06.12,11:50
Takze uz som doma... Na danovom mi to doniesli z archivu a prekopirovali. Odniesol som to na zdravotnu a tam mi povedali ze mam este 1,58 € preplatok takzee vyzera byt vsetko okej :))
Tak to ani veľmi nebolelo (zatiaľ), dúfam že pokuta z Úradu pre dohľad nad zdr.starostlivosťou ťa obíde.
Stevo_Alex19
27.06.12,11:54
Tak to ani veľmi nebolelo (zatiaľ), dúfam že pokuta z Úradu pre dohľad nad zdr.starostlivosťou ťa obíde.

Tak to dufam aj ja, pytal som sa toho pana za priehradkou ze co s tym a on povedal ze nic, ze okej, ze proste to zanesu dodatocne niekam do Presova ci kam. Takze neviem. Budem dufat ze to bude okej.
Robina
13.08.12,10:39
dobrý deň, potrebovala by som poradiť s nasledovným: volala mi klientka, že je telefonovali zo soc. poisťovne, že za r. 2007 bola povinná platiť odvody - aj keď podnikala popri zamestnaní a musí to doplatiť. Neviete mi poradiť, koľko musela mať príjem zo živnosti, aby musela platiť odvody? Predtým v r. 2008 pri odovzdávaní výpisu je povedali, ž e nemusí. ďakujem krásne
veronikasad
13.08.12,10:42
dobrý deň, potrebovala by som poradiť s nasledovným: volala mi klientka, že je telefonovali zo soc. poisťovne, že za r. 2007 bola povinná platiť odvody - aj keď podnikala popri zamestnaní a musí to doplatiť. Neviete mi poradiť, koľko musela mať príjem zo živnosti, aby musela platiť odvody? Predtým v r. 2008 pri odovzdávaní výpisu je povedali, ž e nemusí. ďakujem krásne
Za rok 2007 = ktoré obdobie ? Od 1.1.2007-30.6.2007, alebo od 1.7.2007-31.12.2007 ?
Robina
14.08.12,20:00
Ospravedlňujem sa, že až dnes, ale bola som tam osobne - lebo som mala nervy o čo ide a bolo mi povedané nasledovné: Keďže za rok 2007 dosiahol okrem príjmov zo zamestnania aj príjmy zo živnosti vo výške 116 tis. tak bol povinný platiť od 01.07.2008 do 30.06.2012 odvody. Je to takto možné? Veľmi pekne ďakujem. Nedá sa s tým nič robiť? Je to dosť veľa a on je teraz na inv. dôchodku, už nepodnika.
Katy a R
14.08.12,20:13
Ospravedlňujem sa, že až dnes, ale bola som tam osobne - lebo som mala nervy o čo ide a bolo mi povedané nasledovné: Keďže za rok 2007 dosiahol okrem príjmov zo zamestnania aj príjmy zo živnosti vo výške 116 tis. tak bol povinný platiť od 01.07.2008 do 30.06.2012 odvody. Je to takto možné? Veľmi pekne ďakujem. Nedá sa s tým nič robiť? Je to dosť veľa a on je teraz na inv. dôchodku, už nepodnika.
no nie je to celkom správne .. podľa DP za rok 2007 mu vznikla povinnosť platiť odvody od 7/2008 do 6/2009.
Samozrejme, mal povinnosť ísť sa prihlásiť (RLFO) .. a ak potom neskôr príjem klesol, tak sa mal odhlásiť. A takisto - aj ak činnosť ukončil.
veronikasad
14.08.12,21:43
Ospravedlňujem sa, že až dnes, ale bola som tam osobne - lebo som mala nervy o čo ide a bolo mi povedané nasledovné: Keďže za rok 2007 dosiahol okrem príjmov zo zamestnania aj príjmy zo živnosti vo výške 116 tis. tak bol povinný platiť od 01.07.2008 do 30.06.2012 odvody. Je to takto možné? Veľmi pekne ďakujem. Nedá sa s tým nič robiť? Je to dosť veľa a on je teraz na inv. dôchodku, už nepodnika.
Skontroluj si dátumy. Z príjmu za rok 2007 mu nemohla vzniknúť povinnosť platiť odvody po 30.6.2009.
Robina
15.08.12,07:48
Volala som pani zo sociálky, tak sa zrejme pomýlila v roku od 01.07.2008 do 30.06.2009. Len by som ešte potrebovala vedieť ten príjem /od akej výšky bola povinnosť/. Lebo keĎ som pozerala DP, tak tam zrejme spravili chybu aj v daň. priznaní - nemali príjem z faktúr len okolo 60000 a oni si dali aj príjem od zamestnávateľa do tohto riadku. Lenže zrejme za r. 2007 sa už nedá podať dodatočné DP. Tak to zrejme musí zaplatiť. Ďakujem za každú radu.
Mila123
15.08.12,08:03
Volala som pani zo sociálky, tak sa zrejme pomýlila v roku od 01.07.2008 do 30.06.2009. Len by som ešte potrebovala vedieť ten príjem /od akej výšky bola povinnosť/. Lebo keĎ som pozerala DP, tak tam zrejme spravili chybu aj v daň. priznaní - nemali príjem z faktúr len okolo 60000 a oni si dali aj príjem od zamestnávateľa do tohto riadku. Lenže zrejme za r. 2007 sa už nedá podať dodatočné DP. Tak to zrejme musí zaplatiť. Ďakujem za každú radu.
za rok 2007 sa dá podať DDP.......
Robina
15.08.12,08:39
no to by bolo super, lebo vlastne oni zbytočne by platili, ak sa zmestia do príjmu nepodliehajúceho plateniu, pretože si tam zarátali aj príjem od zamestnávateľa a ten platil za neho odvody. Len ešte tú výšku, či vlastne treba dávať to ddp. Je za to nejaká sankcia? díky
veronikasad
15.08.12,09:11
no to by bolo super, lebo vlastne oni zbytočne by platili, ak sa zmestia do príjmu nepodliehajúceho plateniu, pretože si tam zarátali aj príjem od zamestnávateľa a ten platil za neho odvody. Len ešte tú výšku, či vlastne treba dávať to ddp. Je za to nejaká sankcia? díky
Kto si zarátal ? Bol podaný správny výpis z daňového priznania ?
Robina
15.08.12,12:15
No čo im robili daňové priznanie a výpis do sp bol urobený podľa toho. Ja som im ešte vtedy nerobila a on mal paušálne výdavky, tak som to spätne ani neriešila. Len teraz keď je sp prepojená, tak sa na to došlo.
veronikasad
15.08.12,12:31
No čo im robili daňové priznanie a výpis do sp bol urobený podľa toho. Ja som im ešte vtedy nerobila a on mal paušálne výdavky, tak som to spätne ani neriešila. Len teraz keď je sp prepojená, tak sa na to došlo.
Myslím, že dodatočné DP ti tento problém nevyrieši

§ 142
Platenie poistného
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Poistné sa platí na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici za kalendárny mesiac pozadu, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak poistencovi trvalo poistenie len časť kalendárneho mesiaca, poistné sa platí len za túto časť.

(3) Poistné na dôchodkové poistenie sa môže zaplatiť aj dodatočne za obdobie, počas ktorého fyzická osoba

a) mala prerušené poistenie podľa § 26,
b) bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov alebo
c) sústavne sa pripravovala na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku.

(4) Ak sa na základe dodatočného daňového priznania alebo na základe dodatočného platobného výmeru vydaného správcom dane zmení vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po predložení dodatočného daňového priznania správcovi dane alebo po nadobudnutí právoplatnosti dodatočného platobného výmeru.
Katy a R
15.08.12,12:43
No čo im robili daňové priznanie a výpis do sp bol urobený podľa toho. Ja som im ešte vtedy nerobila a on mal paušálne výdavky, tak som to spätne ani neriešila. Len teraz keď je sp prepojená, tak sa na to došlo.
no ak celkový príjem za faktúry bol 60 tisíc, tak to určite nevznikla povinnosť platiť odvody do SP ..
Ale takto to vyzerá, keď je niekomu ľúto dať možno 20-30 eur za riadne spravené DP .. :mee:

aj keď už som na vlastné oči videla spravené DP v učt kancelárii - typ A - príjmy za sprostredkovanie (§6) zrátané s príjmamy zo závislej činnosti :eek:
no neviem, neviem - či sa to dá ?
Katy a R
15.08.12,12:49
No čo im robili daňové priznanie a výpis do sp bol urobený podľa toho. Ja som im ešte vtedy nerobila a on mal paušálne výdavky, tak som to spätne ani neriešila. Len teraz keď je sp prepojená, tak sa na to došlo.
a to v roku 2008 bol odovzdaný výpis na SP (za 2007) a na základe toho aj prihláška na SP (RLFO):confused: .. či ako ?
možno je maličká nádej .. ak doloží, že časť tých príjmov (ak teda je nesprávny údaj na výpise z DP) je vlastne zo závislej činnosti :confused: ... však vyskúšajte (niekedy aj motyka vystrelí)
veronikasad
15.08.12,13:36
no to by bolo super, lebo vlastne oni zbytočne by platili, ak sa zmestia do príjmu nepodliehajúceho plateniu, pretože si tam zarátali aj príjem od zamestnávateľa a ten platil za neho odvody. Len ešte tú výšku, či vlastne treba dávať to ddp. Je za to nejaká sankcia? díky
97 200SK
Robina
17.08.12,06:21
Nebol odovzdaný výpis do SP, len teraz, keď sú prepojení d DÚ, tak telefonovala pani zo sociálnej. Tak som začala po tom pátrať a mal podané DP - paušálne výdavky - lenže mi to presne vychádza tak ako som písala vyššie. Tak som myslela, že ak by sa to dalo do poriadku - poprípade s nejakou sankciou - je to vždy lepšie ako doplatiť celý rok + penále a vlastne už je na invalidnom dôchodku.