Michal99
27.06.12,11:59
Zdravim,
chcel by som velmi pekne poprosit zdatnych uctovnikov/zivnostnikov o cennu radu ohladom danoveho priznania za rok 2011 ( na urade som poziadal o odklad :) )

MOJA SITUACIA -ROK 2011
1-5. mesiac som pracoval na dohodu o vykonani prace (uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov cca 530€).
24.5.mi bol schvaleny prispevok na podnikanie vo vyske 2575,05€.
K 1.6. som si zalozil zivnost.
K 2.6. som nastupil do zamestnania.
11.8. mi fyzicky prisiel prispevok na podnikatelsky ucet.
Koncom novembra som ukoncil pracovny pomer (od 2.6 do 30.11 uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov cca 5100€).
V roku 2011 som nic neminul z prispevku a ani som nemal ziaden prijem zo zivnosti.
5.1.2012 som z prispevku zaplatil zdravotne poistenie za december 2011 (dovtedy mi platil zamestnavatel).

Mozete mi niekto prosim potvrdit/vyvratit nasledovne?
1.Ak som si spravne nastudoval suvislosti, tak mi z toho vychadza, ze mne sa oplati uplatnit si SKUTOCNE vydavky a nie pausalne, aby som celu sumu prispevku nemusel zahrnut do POZD za rok 2011 a teda aby som ju mohol zahrnut do PNZD za rok 2011. Pricom do POZD ( a zaroven do vydavkov, ale nemozem tam zahrnut uhradene zdravotne poistenie) zahrniem az neskor realne vycerpanu cast prispevku v obdobi, kedy ju budem realne cerpat - cize za rok 2012? Nevadi, ze som z prispevku 5.1.2012 zaplatil ZP za DECEMBER 2011?

2. Podavam danove priznanie typu B hej? A musim k nemu este dolozit „Výkaz o majetku a záväzkoch“ a „Výkaz o príjmoch a výdavkoch“ alebo len "daňovú evidenciu" ci? Odovzdava sa to ihned spolu s danovym priznanim? Resp. ktora moznost je najjednoduchsia, ked moja zivnost nemala ani prijmy ani vydavky, ale kvoli prispevku a prijmu zo zamestnania sa mi vyplati uplatnovat skutocne vydavky?
Vychadzal som z info na http://www.investujeme.sk/ako-podat-danove-priznanie-za-rok-2011/

Dakujem este raz velmi pekne za odpovede
Pekny den
Michal
Katarina
27.06.12,10:38
Správne tlačivo B. Príjem z dohody a pracovného pomeru do § 5. Ak začneš účtovať /nepoužiješ paušálne výdavky/, musíš všetko zaúčtovať čo sa týka roku 2011. Máš podnikateľský účet, kde nabehol príspevok-
tento zaúčtuješ ako PNZD, nakoľko si z neho nečerpal, tiež zaúčtuješ bankové poplatky a výdavky súvisiace so založením živnosti. Zaplatené ZP 5.1.2012 budeš účtovať až v roku 2012. Dotácia sa dostane do POZD postupne ako bude vyčerpaná, na daňový základ to bude mať nulový efekt. Pozri ešte § 18 - Postupy účtovania JÚ.
Michal99
27.06.12,12:16
Dakujem pekne za odpoved :)
Este mi ostalo zopar otaznikov.


tiež zaúčtuješ bankové poplatky a výdavky súvisiace so založením živnosti.
Bankove poplatky a debetne transakcie su az do 4.1.2012 0€. Vydavky suvisiace so zalozenim zivnosti (5€) som povinny uviest v JÚ?


Dotácia sa dostane do POZD postupne ako bude vyčerpaná, na daňový základ to bude mať nulový efekt.
Nulovy efekt na DZ to bude mat z toho dovodu, ze cerpanie prispevku bude VZDY sucasne spojene s konkretnym VYDAVKOM, na ktory bol prispevok pouzity, ano? Plati to teda aj pre platenie ZP z prispevku?

K danovemu typu B teda prikladam aj prislusne uctovne vykazy?
Katarina
27.06.12,12:59
Dakujem pekne za odpoved :)
Este mi ostalo zopar otaznikov.


Bankove poplatky a debetne transakcie su az do 4.1.2012 takže výdavky účtovať v roku 2011 nebudeš, ak na bankovom výpise máš len príjem dotácie, tak zaúčtuješ len tento príjem, ale ak si musel vložiť peniaze pri založení účtu, treba zaúčtovať PNZD-vklad podnikateľa, proste treba zaúčtovať každý pohyb na účte,/úroky,daň z úrokov/ zostatok účtu k 31.12. musí sedieť s účtovníctvom Vydavky suvisiace so zalozenim zivnosti (5€) som povinny uviest v JÚ? nie si povinný, ale nevidím dôvod prečo by si to nezaúčtoval- pokladňa - vypísať VPD a účtovať ako VOZD-prevádzková réžia


Nulovy efekt na DZ to bude mat z toho dovodu, ze cerpanie prispevku bude VZDY sucasne spojene s konkretnym VYDAVKOM, na ktory bol prispevok pouzity, ano?áno, k 31.12.2012 zistíš koľko si čerpal a túto sumu zaúčtuješ cez uzávierkové operácie ako nepeňažnú operáciu POZD-čerpanie dotácie Plati to teda aj pre platenie ZP z prispevku to závisí od toho, na aký účel si dostal dotáciu, máš to uvedené v zmluve

K danovemu typu B teda prikladam aj prislusne uctovne vykazy? ak vedieš JÚ tak výkazy sú súčasťou daňového priznania

odpoveď v texte
Michal99
03.07.12,07:34
ak vedieš JÚ tak výkazy sú súčasťou daňového priznania
odpoveď v texte
Aha. No nakoniec som odovzdal DU aj s vykazmi. Skoda, ze som nevyuzil tu danovu evidenciu, sakra. A preco vlastne vsetci (ktory splnaju tie podmienky - bez zamestnanca a do 170000€) nevedu len danovu evidenciu? Ma snad aj nejaku nevyhodu? Vyplyvaju mi teraz nejake dalsie povinnosti z pouzitia JU oproti danovej evidencii? Lebo realne som ziadne JU zatial neviedol ( len som prijal prispevok v minulom roku a nic ine sa nedialo) - len som odovzdal vykazy na DU. Neviete mi povedat, kedy musim mat pripravene dalsie uctovne nalezitosti? Treba ich mat len pre pripad nejakej fin. kontroly?
Dakujem!
veronikasad
03.07.12,08:27
Aha. No nakoniec som odovzdal DU aj s vykazmi. Skoda, ze som nevyuzil tu danovu evidenciu, sakra. A preco vlastne vsetci (ktory splnaju tie podmienky - bez zamestnanca a do 170000€) nevedu len danovu evidenciu? Ma snad aj nejaku nevyhodu? Vyplyvaju mi teraz nejake dalsie povinnosti z pouzitia JU oproti danovej evidencii? Lebo realne som ziadne JU zatial neviedol ( len som prijal prispevok v minulom roku a nic ine sa nedialo) - len som odovzdal vykazy na DU. Neviete mi povedat, kedy musim mat pripravene dalsie uctovne nalezitosti? Treba ich mat len pre pripad nejakej fin. kontroly?
Dakujem!
Skontroluj si zmluvu s UP, či ti z nej nevyplýva povinnosť viesť JU.

http://www.porada.sk/t188293-dotacie-2011-2012-zakaz-pouzivat-pausalne-vydavky-a-6-odst-10-zodzp.html#post2097724
Michal99
03.07.12,12:16
Skontroluj si zmluvu s UP, či ti z nej nevyplýva povinnosť viesť JU.
http://www.porada.sk/t188293-dotacie-2011-2012-zakaz-pouzivat-pausalne-vydavky-a-6-odst-10-zodzp.html#post2097724

Zmluvu som si celu presiel a pise sa v nej len - "Riadne evidovať výdavky na SZČ, ktoré musia byť identifikovateľné a preukázateľné, doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjemcu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti, účinnosti, primeranosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerom. "

Podla par prispevkov tu na porade som ale dospel k tomu, ze danova evidencia nespada pod pausalne vydavky, ale pod skutocne, nie? A kedze je jednoduchsia, tak by som urcite viedol radsej evidenciu ako riadne JU.

P.S - V dohode s Upsvar (z 24.5.2011) sa inak vobec nespomina nejaka polrocna sprava, ktoru im treba odovzdat.