megy5
27.06.12,12:35
ahojte,
poprosim surne - nejako som sa zamotala, v roku 2011 som poberala 6 mesiacov podporu v nezamestnanosti, dostala som prispevok na podnikanie v sume 2 575,00 Eur, otvorila som si zivnost a mala som prijem do zivnosti - robim si danove priznanie, chcem si uplatnit vydavky 40 % - mozem si dat ten prispevok na podnikanie cely ako prijem + zarobok, z toho vyp. vyd.40?
danove bude: prijem /prispevok+prijem/

- 40 %
- zdravotné
- odpoc.polozka
= zdanitelny zaklad??

podpora v nezametnanosti nejde do prijmu?

dakujem, dakujem:confused:
veronikasad
27.06.12,10:37
Ak si uplatníš paušálne výdavky ano, ale či je to pre teba naozaj výhodné - posúdiť nevieme. Pretože ak to tak nebude, dodatočné DP z tohto titulu (prechod na skutočné výdavky), podať nemôžeš. Pre potreby UP si však podľa Zmluvy musíš urobiť účtovníctvo.

Dávka v nezamestnanosti nie je zdanitelný príjem.

Čo rozumieš zárobkom ? Príjem zo zamestnania, alebo z podnikania ?
megy5
27.06.12,11:40
prijem mam z podnikania, ale len za 3 mesiace, tak je to pre mna vyhodne. Pre potreby UP si vediem evidenciu, takze nemusim uctovnictvo?
veronikasad
27.06.12,11:51
prijem mam z podnikania, ale len za 3 mesiace, tak je to pre mna vyhodne. Pre potreby UP si vediem evidenciu, takze nemusim uctovnictvo?
Aký si mala príjem z podnikania ? Odkedy máš živnosť ?
megy5
27.06.12,12:32
zivnost mam od 01.09.2011, prijem 2400,00 eur.
veronikasad
27.06.12,12:56
zivnost mam od 01.09.2011, prijem 2400,00 eur.
Neviem kolko si minula z dotácie, ale dva krát meraj a raz rež.

Pri uplatnení paušálnych výdavkov sa stávaš povinným platitelom odvodov do SP a odvody do ZP aj SP nebudú z minima.
megy5
27.06.12,13:36
z dotácie som minula cca 1400,00 eur, ako sa to da potom spravit, tie ostatne peniaze z dotacie nebudem vobec davat do prijmu? staci viest len evidenciu? mam v podstate 2 vydavky, odvody a 3 faktury? Pri takom malom prijme mam platit vacsie odvody? ved vacsina zivnostnikov plati z minima a maju normalne celorocne prijmy. Prepac, zacala som, tak mi to nie je jasne, dakujem za pomoc
veronikasad
27.06.12,14:58
z dotácie som minula cca 1400,00 eur, ako sa to da potom spravit, tie ostatne peniaze z dotacie nebudem vobec davat do prijmu? staci viest len evidenciu? mam v podstate 2 vydavky, odvody a 3 faktury? Pri takom malom prijme mam platit vacsie odvody? ved vacsina zivnostnikov plati z minima a maju normalne celorocne prijmy. Prepac, zacala som, tak mi to nie je jasne, dakujem za pomoc
Pri príjme ktoré uvádzaš, ak budeš viesť JU, nevznikne ti povinná registrácia v SP. Pri paušálnych výdavkoch ano. Preto som ťa upozorňovala, že neplatenie dane nie vždy je výhodné z pohľadu platenia odvodov - a to je tvoj prípad.
megy5
27.06.12,15:51
daň platiť nebudem ani v jednom prípade, takto by to bolo jednoduchšie urobiť, len som si neuvedomila to platenie do SP, čiže v JU dam do prijmu tych 1200 čo som minula z dotácie a zároveň sú to aj moje výdavky? Je to nákup pracovných nástrojov. Tie ostatné peniaze z príspevku neuvádzam? a už nestačí viesť len evidenciu, musí sa viesť JÚ?
veronikasad
27.06.12,15:54
daň platiť nebudem ani v jednom prípade, takto by to bolo jednoduchšie urobiť, len som si neuvedomila to platenie do SP, čiže v JU dam do prijmu tych 1200 čo som minula z dotácie a zároveň sú to aj moje výdavky? Je to nákup pracovných nástrojov. Tie ostatné peniaze z príspevku neuvádzam? a už nestačí viesť len evidenciu, musí sa viesť JÚ?
Stačí viesť daňovú evidenciu. Uľahšíš si prácu, nemusíš k DP prikladať účtovné výkazy.
Nezabudni na polročný výkaz na UP.