adaz
27.06.12,14:29
Dobrý deň,
31.7. ruším/predávam/ prevádzky a idem dať zamestnancom výpoved podľa par. 63 ods.1 písm.b z dôvodu nadbytočnosti. Výpovedná doba začne plynúť 1.7., ale zamestnanci majú nárok na dvojmesačnú výpovednú dobu. A keďže to nie je možné /lebo prevádzky budú už len mesiac/ môžem im teda za ten druhý mesiac čo im bude plynúť výpovedná doba dať mesačné odstupné?
A kedže prevádzky idem predať a budúci majiteľ si možno moje zamestnankyne ponechá môžem do zmluvy zakomponovať aj par. 76 odst. 6 /kde sa hovorí o tom že zamestnanec v takomto prípade nemá nárok na odstupné/.
Ďakujem za radu
veronikasad
27.06.12,13:00
Prečo z dôvodu nadbytočnosti, keď rušíš prevádzku ?

A čo keď tvoji zamestnanci chodia na Poradu a ovládajú Zákonník práce. Ak im doručíš výpoveď do konca júna a požiadajú o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, musíš ich žiadosti vyhovieť. Zostaneš od 1.7. bez zamestnancov a im vznikne nárok na odstupné.

Ale môžeš sa s nimi seriozne písomne dohodnúť pred začiatkom plynutia výpovednej doby (do 30.6.2012), že mesiac dostanu mzdu a mesiac odstupné.
charonme
27.06.12,13:11
Ak im doručíš výpoveď do konca júna a požiadajú o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, musíš ich žiadosti vyhovieť. ahhhh tak toto keby som vedel skor!!
veronikasad
27.06.12,13:12
ahhhh tak toto keby som vedel skor!!
Nechodíš na Poradu ?
adaz
27.06.12,14:49
A prečo nie z dôvodu nadbytočnosti? už viac krát som sa s tým stretla, že ak sa rušila prevádzka uviedli ako dôvod nadbytočnosť, alebo je to zlé? A môžem to teda uviesť priamo vo výpovedi resp. v dohode, že sme sa dohodli že mesiac odpracujú a za druhý mesiac dostanú odstupné?dakujem
veronikasad
27.06.12,14:54
A prečo nie z dôvodu nadbytočnosti? už viac krát som sa s tým stretla, že ak sa rušila prevádzka uviedli ako dôvod nadbytočnosť, alebo je to zlé? A môžem to teda uviesť priamo vo výpovedi resp. v dohode, že sme sa dohodli že mesiac odpracujú a za druhý mesiac dostanú odstupné?dakujem
Vo výpovedi nie. Dohodni sa so zamestnancami, nech si sami dajú písomnú žiadosť o skončenie prac.pomeru dohodou k 31.7.2012. Ale bude od teba naozaj seriozne, ak im povieš, že keby skončili k 30.6., dostanú 2-mesačné odstupné, takto len 1-mesačné.
charonme
02.07.12,19:43
Nechodíš na Poradu ? co je to za otazku :) vsak vidis ze chodim najmenej od 2007. Okrem toho tipujem ze porada tiez nie je vecna, mohla byt tak zalozena okolo 2004.
veronikasad
03.07.12,04:01
co je to za otazku :) vsak vidis ze chodim najmenej od 2007. Okrem toho tipujem ze porada tiez nie je vecna, mohla byt tak zalozena okolo 2004.
Ale novela zákonníka práce platí od 1.9.2011 a výpovedná doba a odstupné - vzhľadom na tvoju reakciu, sa ťa asi týkala. Na Porade je rozobratá mnohokrát ... (v rovnakom znení platila aj niekedy v roku 2003, kedy porada naozaj nebola).