duneha
27.06.12,21:13
Ahojte. Som študentom vysokej školy a mám jednoosobovú SRO. Som jej konateľom a spoločníkom zároveň, neberem si z nej žiadne zisky ani odmenu pre konateľa.

Nie som v nej ani zamestnaný, a teraz sa naskytá otázka, môžem fakturovať služby?
Faktúráciu a účtovníctvo si robím sám, ale zaujímalo by ma či môžem na faktúry dávať služby, nakoľko nemám žiadnych zamestnancov ani ja som neni v mojej firme zamestnaný.

Mám teraz príležitosť zamestnať sa: buď na živnosť (faktúru) alebo TPP. Poraďte mi, čo je najvhodnejšie, keďže som ešte študent (odvody platí za mňa štát), alebo mám v dotyčnej firme pracovať na faktúru (otázkou je či môžem fakturovať služby) ale sa mám zamestnať klasicky na TPP.

Ďakujem za rady
KEJKA
27.06.12,19:51
a čo si fakturoval doteraz?
si účtovník a čím sa teda v sro zaoberáš ak nie službami?
Môžeš fakturovať čokoľvek, čo je v predmete činnosti tvojej sro.
na počet a existenciu zamestnancov sa to neviaže.
ak chceš sa zamestnať na živnosť / chybné spojenie, bud sa zamestnáš, alebo budeš fakturovať ako SZČO/, tak musíš byť živnostník - si?
lebo píšeš, že máš sro, nepíšeš, že si aj SZČO, takže?
TPP - odvody bude za teba platiť zamestnávateľ, takže to nemusíš riešiť
ak budeš fakturovať zo sro a nezamestnáš sa v rámci svojej sro, tak zasa odvody nebude platiť nikto.
musíš mať však v predmete sro to, čo budeš dodávať tej firme.
duneha
27.06.12,20:01
Doteraz som fakturoval len tovar (nie služby). Takže preto sa pýtam, či môžem fakturovať služby (samozrejme, tie ktoré mám v činnosti SRO), lebo teoreticky ich nemá kto vykonávať, sro nemá zamestnancov ani ja ako konateľ som v nej neni zamestnaný. Čo sa týka tej živnosti: v dotyčnej firme je možnosť pracovať na TPP alebo na živnosť. Živnosť nemám, takže by som im tie služby fakturoval cez moju firmu(kým som študent, oni majú menej starostí s poisťovňami no a ja budem mať viac peňazí o tie odvody. Normálne by som pracoval 11 hodín denne, krátky dlhý týždeň a potom by som im vyfaktúroval služby (počítačové). Rozhodujem sa či to spraviť tak alebo sa zamestnať na TPP. Neviem ako to je potom zo stravnými lístkami, atď...
KEJKA
27.06.12,20:13
to si musíš zvážiť sám, veľa závisí, ako a koľko budeš fakturovať a koľko by si dostal brutto na TPP, potom prepočítať výhody, nevýhody,...... je tu veľa príspevkov, len čítaj hľadaj, ale rozhodnúť sa musíš sám.
tictac7
27.06.12,20:18
Doteraz som fakturoval len tovar (nie služby). Takže preto sa pýtam, či môžem fakturovať služby (samozrejme, tie ktoré mám v činnosti SRO), lebo teoreticky ich nemá kto vykonávať, sro nemá zamestnancov ani ja ako konateľ som v nej neni zamestnaný. a čo riešiš? Pri tovare Ti to nevadilo? Kto ho objednával a kto predával? Čo sa týka tej živnosti: v dotyčnej firme je možnosť pracovať na TPP alebo na živnosť. Živnosť nemám, takže by som im tie služby fakturoval cez moju firmu(kým som študent, oni majú menej starostí s poisťovňami no a ja budem mať viac peňazí o tie odvody. ujednoť si pojmy -nie Ty, ale Tvoja s.r.o. bude mať tie peniaze - zo s.r.o. si ich nemôžeš len tak zobrať.... Normálne by som pracoval 11 hodín denne, krátky dlhý týždeň a potom by som im vyfaktúroval služby (počítačové). asi čistá závislá činnosť, ale to je o inom.... Rozhodujem sa či to spraviť tak alebo sa zamestnať na TPP. Neviem ako to je potom zo stravnými lístkami, atď...

...tak čo chceš?! Výhody zamestnanca a dodávateľa sú nekombinovateľné....
duneha
27.06.12,20:31
Prepáčte, možno sa zle vyjadrujem. Jasné že z SRO si ich nemôžem len tak zobrať, ale mám dosť nákladov (nájomné, telefóny, internet, atď), takže s tým problém nie je. Je jasné že výhody TPP a dodávateľa sú nekombinovateľné. Ale nepochopil som čo ste chceli povedať : asi čistá závislá činnosť, ale to je o inom....
KEJKA
27.06.12,21:12
Prepáčte, možno sa zle vyjadrujem. Jasné že z SRO si ich nemôžem len tak zobrať, ale mám dosť nákladov (nájomné, telefóny, internet, atď), takže s tým problém nie je. Je jasné že výhody TPP a dodávateľa sú nekombinovateľné. Ale nepochopil som čo ste chceli povedať : asi čistá závislá činnosť, ale to je o inom....
večný problém, ked firma nasilu sa chce vyhnúť zamestnávaniu ľudí. Zamestnanei -HPP, TPP je čistá závislá činnosť. Kedže ty vieš že budeš robiť dlhý, krátky týždeň, budeš mať pracovnú dobu, už to napovedá, že nejde o dodávanie služieb, ale o závislú prácu - pojdeš si sadnúť niekam do kancelárie a makať.
Ako dodávateľ služieb by si mal zmluvu na spracovanie "čohosi", robil by si doma, vo svojich priestoroch na svojom PC a za odberateľom by si šiel len odovzdať mu výsledok svojej činnosti, resp. konzultovať dielčie výsledky.
Asi takto.
to je však o inom, to je skôr problém tvojho "zamestnávateľa", ako sa s tým vysporiada v prípade kontroly.
Závisí, ako bude postavená zmluva.
martinaj
28.06.12,01:08
Povedala by som, že miešaš hrušky s jablkami. Hovoríš o SRO, pričom sa s ňou v podstate osobne stotožňuješ.

Predpokladám, že tou prácu na živnosť alebo TPP myslíš poskytovanie služieb, ktoré sú predmetom činnosti Tebou založenej SRO nejakej spoločnosti XXX Tvojou SRO, ktoré by si de facto za Tvoju SRO zabezpečovať osobne Ty, pretože Tvoja SRO nemá zamestnancov. Vzťah medzi dvoma obchodnými spoločnosťami bude vždy obchodný, nikdy nie pracovnoprávny, SRO nemôže logicky pracovať pre XXX na základe žiadnej pracovnej zmluvy, bude jej poskytovať služby na základe nejakej zmluvy, ktorá obsahom neodporuje legislatíve SR. O závislej činnosti sa v obchodných vzťahoch medzi dvoma obchodnými spoločnosťami hovoriť nedá.

Určite si budeš musieť vyriešiť svoje pôsobenie pre SRO, ak totiž budeš fyzicky ako občan sedieť v nejakej firme a makať, tak musí byť nejaký dôvod na to, že si tam - ako konateľ SRO pôsobíš pre SRO na inej báze - zastupovanie firmy navonok vo vzťahu k tretím subjektom.

Aby som to zrhnula - SRO môže poskytovať služby (ktoré sú predmetom jej činnosti) spoločnosti XXX na základe zmluvy uzatvorenej medzi nimi. Výnosy SRO budú zdaňované po odpočítaní nákladov aj v prípade, že XXX nezaplatí - SRO vedie podvojné účtovníctvo. O zisku dosiahnutom v SRO rozhodneš v nasledujúcom roku Ty sám ako jediný spoločník vykonávaním pôsobností valného zhromaždenia. Svoje vzťahy voči SRO musíš prehodnotiť.

Ak chceš poradiť presnejšie, musíš uviesť presnejšie okolnosti a informácie.

Len tak mimochodom - termín "práca na živnosť" je totálna blbosť. Ak som SZČO, tak nevykonávam pre niekoho iného prácu, ale poskytujem mu služby, alebo dodávam tovar na základe obchodného vzťahu.
duneha
28.06.12,08:43
Konkrétne sa jedná o servisné služby (opravy mobilov, notebookov, počítačov). Samozrejmosťou by bola obchodná zmluva o poskytovaní servisných služieb, ale fyzicky by som musel sedieť u nich na prevádzke v obchodnom dome 11hodín denne (krátky dlhý týždeň).
veronikasad
28.06.12,08:46
Konkrétne sa jedná o servisné služby (opravy mobilov, notebookov, počítačov). Samozrejmosťou by bola obchodná zmluva o poskytovaní servisných služieb, ale fyzicky by som musel sedieť u nich na prevádzke v obchodnom dome 11hodín denne (krátky dlhý týždeň).
V tej prevádzke by si bol v pozícii "zamestnanca" (budeš prijímať tržby na pokladni "zamestnávatela") alebo tá prevádzka bude patriť tvojej s.r.o. ?
duneha
28.06.12,08:56
V tej prevádzke by si bol v pozícii "zamestnanca" (budeš prijímať tržby na pokladni "zamestnávatela") alebo tá prevádzka bude patriť tvojej s.r.o. ?

V tej prevádzke by som bol v pozícii zamestnanca. Čiže by som prijímal tržby do pokladne "zamestnávateľa" - zmluvného partnera.
veronikasad
28.06.12,08:58
V tej prevádzke by som bol v pozícii zamestnanca. Čiže by som prijímal tržby do pokladne "zamestnávateľa" - zmluvného partnera.
Žiadna s.r.o-čka ani fakturácia ti pri kontrole nelegálnej práce nepomôže. Dostaneš pokutu ty aj tvoj zamestnávatel.

Ak ide o výkon práce na kratší čas - nie celý rok, prečo radšej neuzatvoríš na celý rok Dohodu o brigádnickej práci študentov ? V roku 2012 je to bez odvodov, dlžka prac.času sa posudzuje za celé obdobie, na ktoré bola dohoda uzatvorená.
duneha
28.06.12,09:13
Mesačne mám odrobiť cca 180 hodín, takže na dohoda o BPŠ neprichadza do uvahy. Ale v kazdom pripade dakujem za rady.
veronikasad
28.06.12,09:14
Mesačne mám odrobiť cca 180 hodín, takže na dohoda o BPŠ neprichadza do uvahy. Ale v kazdom pripade dakujem za rady.
ako dlho tam budeš robiť ?
duneha
28.06.12,09:17
Skúšobná doba bude určite 3 mesiace.
veronikasad
28.06.12,09:20
Skúšobná doba bude určite 3 mesiace.
Tak ako som ti napísala, na DoBPŠ môžeš odpracovať v priemere 1/2 týždenného fondu pracovného času. Ale ak DoBPŠ uzatvoríš na obdobie 6 mesiacov, môžeš pracovať 3 mesiace na plný úväzok. (tvoje hodiny sú viac ako plný úväzok). posudzuje sa celé obdobie, na ktoré je dohoda uzatvorená.

Ešte raz pozerám tvoj prvý príspevok. Píšeš, že ti ponúkajú pracovnú zmluvu - tak nemáš čo riešiť.
KEJKA
28.06.12,14:48
ak ešte hovoria aj o skúšobnej dobe, isto nie je čo riešiť.
Žiadaj bud HPP - aspoň budú platiť odvody
alebo DBPŠ, čo je aj pre nich výhodnejšie, ale nemáš nárok na nič "zamestnanecké", t.j. žiadna dovolenka, stravné lístky, lekár apod.
po troch mesiacoch sa môžeš aj ty aj oni rozhodnúť čo ďalej.
bud to bude HPP v rámci ktorého skončí skúšobná doba a pokračuješ ďalej
alebo
miest DBPŠ uzavriete HPP už bez skúšobnej doby
alebo
ťa budú tlačiť do obchodnej zmluvy sro vs sro, ale v takom prípade by si mal chodiť len prebrať zákazky, urobiť potrebné vo vlastných priestoroch a doniesť hotové im v určený čas. Alebo - ten priestor si prenajať, robiť vo vlastnom menej na vlastný účet s vlastnou ERP.