Pendulum
28.06.12,09:42
Má osoba, ktorá mala v roku 2011 prijímy zo závislej činnosti a aj prijímy zo živnosti nárok na daňový bonus ak je v rámci živnosti v strate ale prijímy zo závislej činnosti sú vo výške 6x min. mzdy?

Ďakujem za pomoc.
veronikasad
28.06.12,07:44
Každý príjem sa posudzuje samostatne. Ak má príjem zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku min.mzdy, má nárok na DB - ak splňa ostatné podmienky nároku.
Pendulum
28.06.12,07:47
Každý príjem sa posudzuje samostatne. Ak má príjem zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku min.mzdy, má nárok na DB - ak splňa ostatné podmienky nároku.

čiže strata zo živnosti nato nemá vplyv za predpokladu ak splní tie podmienky....
veronikasad
28.06.12,07:48
čiže strata zo živnosti nato nemá vplyv za predpokladu ak splní tie podmienky....
Podmienku príjmu je potrebné splniť z § 5, alebo §6. Nie obidve súčasne.
Zužu
28.06.12,07:52
pri strate - par. 6 nie je nárok na daňový bonus, musí byž vykázaný základ dane
veronikasad
28.06.12,07:54
pri strate - par. 6 nie je nárok na daňový bonus, musí byž vykázaný základ dane
súhlasím, ale to nie je celkom prípad zadávatelky. tam je splnená podmienka z § 5.
Zužu
28.06.12,08:09
aj keď je splnená podmienka v par. 5 a súčasne z par 6 vykazuje stratu nemá nárok na daňový bonus
veronikasad
28.06.12,08:12
aj keď je splnená podmienka v par. 5 a súčasne z par 6 vykazuje stratu nemá nárok na daňový bonus
Vieš svoje tvrdenie podložiť zákonom ?

§ 33
Daňový bonus
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2012-a.html#hore)

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
Zužu
28.06.12,08:15
par 33 zákon o dani z príjmu odst. 8 je tam slovíčko ... vykázal základ dane. takýto prípad som riešila osobne, písala som aj na DR, niekde na porade je aj odpoveď, len neviem to narýchlo nájsť. Tiež som mala s tým problém, klient mal 5 detí ... jednalo sa o dosť vysokú sumu.
veronikasad
28.06.12,08:17
par 33 zákon o dani z príjmu odst. 8 je tam slovíčko ... vykázal základ dane. takýto prípad som riešila osobne, písala som aj na DR, niekde na porade je aj odpoveď, len neviem to narýchlo nájsť. Tiež som mala s tým problém, klient mal 5 detí ... jednalo sa o dosť vysokú sumu.
§ 33 som ti priložila a v ňom je slovíčko ALEBO. Ak si postupovala podla svojho výkladu, klienta si poškodila.
Zužu
28.06.12,08:20
stále stojím za svojim ..... a vykázal základ dane /ČZD/ z príjmov podľa par. 6. Nájdem vyjadrenie DR a prilepím sem.
veronikasad
28.06.12,08:21
stále stojím za svojim ..... a vykázal základ dane /ČZD/ z príjmov podľa par. 6. Nájdem vyjadrenie DR a prilepím sem.
nebránim ti v tom ... Ak sa bavíme o tom istom ? Splnenie podmienky príjmu z § 5 vo výške 6-násobku min.mzdy a súčasne vykázanie straty z podnikania.

Ak príjem zo závislej činnosti nemal alebo nebol vo výške 6-násobku min.mzdy, je potrebné splniť obidve podmienky z § 6 - príjem vo výške 6-násobku + kladný základ dane.
kn-alka
28.06.12,08:24
Pri vyplňovaní daňového priznania cez e-dane mi tiež neuznalo daňový bonus presne v takomto prípade, ako sa tu opisuje.
Z § 5 bola splnená podmienka, ale z § 6 bola vykázaná strata.
veronikasad
28.06.12,08:34
Pri vyplňovaní daňového priznania cez e-dane mi tiež neuznalo daňový bonus presne v takomto prípade, ako sa tu opisuje.
Z § 5 bola splnená podmienka, ale z § 6 bola vykázaná strata.
Uveď výšku príjmu zo závislej činnosti.
CHIC
28.06.12,08:47
nahodil som v e-dane fiktívneho človiečika a DB je tam (presne v zmysle zákona), polemika je zbytočná, nárok naň je nespochybniteľný
veronikasad
28.06.12,08:49
nahodil som v e-dane fiktívneho človiečika a DB je tam (presne v zmysle zákona), polemika je zbytočná, nárok naň je nespochybniteľný
Neskúšala som cez e-dane, ale kn-alka zrejme spočítavala príjmy zo závislej činnosti s príjmami z podnikania.