DAJANKA81
28.06.12,14:09
Ahojte,potrebovala by som poradiť...zákazník si u nás kúpil záhradný nábytok,po doručení ho chcel vrátiť,nakoľko bol pre nich stôl labilný.Ponúkla som im výmenu nábytku za masívnejší/-kupovali ten najlacnejší a najtenší/,no odmietli,chceli nábytok i nadalej vrátiť.Poslala som im adresu,kam treba nábytok zaslať.... a ticho...nábytok neposlali,písala my až po mesiaci používania,že nábytok chcú stále vrátiť.Aj napriek ,že mali nárok na vrátenie len do 7 dní,opäť som im poslala adresu,kam ho majú zaslať.Nábytok poslali,no úplne na inú adresu-na adresu,ktorá bola uvedená ako odosielať a tú mali k dispozícii hned po prebratí tovaru.Ubezpečovali ma,že nábytok je nepoužívaný.Nábytok bol v katastrofálnom stave-stoličky zo spodu ošúchané,podušky na stoličky špinavé,s odtrhnutými šnúrkami a rozťahanými gumičkami.Po mesiaci chcú vraj reklamovať-nepohodlnosť stoličiek a labilnosť stola,ktorý sa nedal zošróbovať.Chcú späť peniaze a ja by som potrebovala vedieť nejaký názor na tento môj príspevok,čo podľa zákona môžem urobiť.Ďakujem za každú radu.:confused:
arizona
28.06.12,13:33
Cas na vratenie tovaru uz podla zakona premeskali.Takze peniaze im nemusis vratit.
Reklamaciu vybavit musis do 30 dni. Ale labilnost, ci nepohodlnost stoliciek podla mna nie je dovod na reklamaciu.../reklamaciu je mozne aj zamietnut,ako neopodstatnenu/
DAJANKA81
28.06.12,16:50
presne to som im napísala,no tvrdia,že som im neposlala adresu,kam tovar zaslať.Poslala som im ju ihned ako chceli tovar vrátiť,no viac sa mi neozvali.Ozvali sa až po dalších dvoch týždňoch,poslala som im ju opäť.Tovar vrátili no nie na adresu,ktorú som im poslala,ale na adresu,ktorá bola uvedená ako odosielateľ.A ak poslali tovar na adresu,ktorú vedeli,prečo to neurobili ihned.
avalik
28.06.12,17:02
Cas na vratenie tovaru uz podla zakona premeskali.Takze peniaze im nemusis vratit.
Reklamaciu vybavit musis do 30 dni. Ale labilnost, ci nepohodlnost stoliciek podla mna nie je dovod na reklamaciu.../reklamaciu je mozne aj zamietnut,ako neopodstatnenu/

s tym zamietnutim ale pozor:

(6) Ak spotrebiteľ reklamáciu výrobku uplatnil počas prvých 12 mesiacov od kúpy, môže predávajúci vybaviť reklamáciu zamietnutím len na základe odborného posúdenia; bez ohľadu na výsledok odborného posúdenia nemožno od spotrebiteľa vyžadovať úhradu nákladov na odborné posúdenie ani iné náklady súvisiace s odborným posúdením.
bubkoch
28.06.12,17:12
s tym zamietnutim ale pozor:

(6) Ak spotrebiteľ reklamáciu výrobku uplatnil počas prvých 12 mesiacov od kúpy, môže predávajúci vybaviť reklamáciu zamietnutím len na základe odborného posúdenia; bez ohľadu na výsledok odborného posúdenia nemožno od spotrebiteľa vyžadovať úhradu nákladov na odborné posúdenie ani iné náklady súvisiace s odborným posúdením.

neplati toto nahodou specialne pre obuv ?
avalik
28.06.12,17:17
neplati toto nahodou specialne pre obuv ?

nie, zakon hovori o vyrobku

f) výrobkom nová, použitá alebo upravená hnuteľná vec, ktorá bola vyrobená, vyťažená alebo inak získaná, bez ohľadu na stupeň jej spracovania, a ktorá je určená na ponuku spotrebiteľovi alebo pri ktorej možno predpokladať, že ju spotrebiteľ použije, ak sa táto vec dodáva za odplatu alebo bezodplatne; výrobkom je aj hnuteľná vec, ktorá je súčasťou alebo príslušenstvom inej hnuteľnej veci alebo nehnuteľnej veci, elektrina, plyn, voda alebo teplo určené pre spotrebiteľa,

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-250#p11
camozzi
28.06.12,17:22
Mal som podobný prípad. Zákazníčka reklamovala to, že sa jej "nepáči farba výrobku". Reklamáciu som zamietol aj bez znaleckého posudku, nakoľko šlo o jej subjektívny názor a nejedná sa o chybu výrobku.
Nepohodlné stoličky by som zamietol rovnakým spôsobom.
DAJANKA81
29.06.12,18:30
dakujem,no problém je v tom,že ona mi vrátila poškodený tovar.O zamietnutí reklamácie som ju informovala ihned ako tovar vrátila,no jej vyjadrenie bolo,že oni nič nepreberú a chcú späť peniaze.Ako postupovať v takomto prípade.Pred vrátením tovaru ma ubezpečovala,že je všetko nepoužívané...,jednoducho sa ho chcela zbaviť.
arizona
29.06.12,19:36
presne to som im napísala,no tvrdia,že som im neposlala adresu,kam tovar zaslať.Poslala som im ju ihned ako chceli tovar vrátiť,no viac sa mi neozvali.Ozvali sa až po dalších dvoch týždňoch,poslala som im ju opäť.Tovar vrátili no nie na adresu,ktorú som im poslala,ale na adresu,ktorá bola uvedená ako odosielateľ.A ak poslali tovar na adresu,ktorú vedeli,prečo to neurobili ihned.
Ako si zakaznik kupoval tovar? Predpokladam, ze ho objednal cez eshop.
Mas na svojej stranke uvedene, ako ma zakaznik tovar reklamovat a adresu na ktoru ma tovar poslat?
Ak ano, tak je to z jeho strany vyhovorka! To, ze si zakaznik neprecita obch.podmienky, je to jeho chyba.

mas kopiu mailu,kde si im pisala,kde maju tovar poslat? Posli im kopiu...
DAJANKA81
30.06.12,13:26
predala som im ho cez Mimibazár,ked tovar chceli vrátiť,presne som im napísala,že tovar musí byť v pôvodnom balení a nepoužívaný+adresu,kam majú tovar zaslať.No ako je to,s tým,že tovar nepreberú a mne sa opäť vráti späť? Alebo im môžem odrátať čiastku za poškodenie tovaru?
arizona
30.06.12,14:25
Je rozdiel, ci predavas tovar ako sukromna osoba cez inzerciu,alebo ako predajca /nap. cez svoj eshop/ a na fakturu.
Podla tvojho prveho prispevku som mala pocit (myslim, ze aj ostatni) ze sa jedna o predaj cez eshop.
Bolo by dobre,aby si napisala presne udaje ohladom predaja, tak sa dockas presnejsej odpovede...
arizona
30.06.12,14:31
s tym zamietnutim ale pozor:

(6) Ak spotrebiteľ reklamáciu výrobku uplatnil počas prvých 12 mesiacov od kúpy, môže predávajúci vybaviť reklamáciu zamietnutím len na základe odborného posúdenia; bez ohľadu na výsledok odborného posúdenia nemožno od spotrebiteľa vyžadovať úhradu nákladov na odborné posúdenie ani iné náklady súvisiace s odborným posúdením.
Suhlasim...
ale aky znalec dokaze ohodnotit, ci je stolicka pre zakaznika pohodlna,alebo nie? V tomto pripade zakaznik nereklamuje konkretnu zavadu,ale jeho "pocit"

Z napisaneho od Dajanky mam pocit, ze zakaznik iba vymysla dovody a vyhovorky,aby tovar mohol vratit a dostat spat peniaze:rolleyes:
avalik
30.06.12,15:19
Suhlasim...
ale aky znalec dokaze ohodnotit, ci je stolicka pre zakaznika pohodlna,alebo nie? V tomto pripade zakaznik nereklamuje konkretnu zavadu,ale jeho "pocit"

Z napisaneho od Dajanky mam pocit, ze zakaznik iba vymysla dovody a vyhovorky,aby tovar mohol vratit a dostat spat peniaze:rolleyes:

ano suhlasim - zalezi ako "vadu" pomenoval zakaznik ... ak sa mu nepaci farba, "labilnost" - na to ma lehotu 7 dni na vratenie

ak sa ale stol nedal zosrobovat, je mozna aj technicka vada - v tom pripade uz prichadza do uvahy odborne posudenie

zoznam znalcov je tu: http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_reg/jaspiw_mini_regz_zobraz_skup1.asp?skupina=1

v tomto pripade, velmi zalezi na pisomnej dokumentacii - co vsetko zakaznik uviedol ako "vadu", resp. na zaklade akeho ustanovenia obchodnych podmienok tovar vratil predavajucemu

... samozrejme je potrebne dodrzat 30 dnovu lehotu na reklamaciu
DAJANKA81
02.07.12,06:33
vie mi niekto poradiť???
DAJANKA81
04.07.12,18:53
Ano to všetko viem, no potrebujem vedieť ako je to s tým poškodeným tovarom. Môžem im odrátať časť uhradenej sumy za poškodenie? Totižto odmietajú prebrať neuznanú reklamáciu. Tovar bol v poriadku sú to len ich výmysli
DAJANKA81
07.07.12,07:08
nikto mi nevie odpovedať???
avalik
07.07.12,07:38
dajanka, rady si dostala ... zakon o ochrane spotrebitela jasne urcuje povinnosti predajcu ... ak budes mat kontrolu zo SOI, ty sa budes obhajovat ako si tu ktoru reklamaciu vybavila.

co sa tyka odratania poskodenia - vsetko zalezi ako ste sa dohodli ... t. j. od tvojich obchodnych podmienok, pripadne dalsej, najlepsie pisomnej dohody