Llívia
28.06.12,20:26
V téme http://www.porada.sk/t196707-p2-fajcenie-balkon.html bol prezentovaný takýto názor:

Tictac7
...troška si tu do vás zabrdnem. Balkón nie je vo vlastníctve toho, kto vlastní byt. Balkón je súčasťou obvodového múru bytového domu, resp. fasády a preto je spoločným vlastníctvom všetkých vlastníkov predmetného bytového domu, tak ako každý iný spoločný priestor v dome. Avšak vzhľadom na to, že výstup naňho je možný len z toho-ktorého bytu, vlastník predmetného bytu je len užívateľom tohto priestoru (a preto si už podľa novej legislatívy za tento úžitok aj platí).
...na LV predsa nikto nemá uvedenú podlahovú plochu balkónov, na rozdiel od plochy bytu a pivnice....

http://lamparen.markiza.sk/clanok/v-poslednej-predprazdninovej-lamparni-uvidite.html
Podľa zákona sa podlahovou plochou bytu rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, bez plochy lodžií a balkónov. Na základe zákona o vlastníctve bytov vlastník bytu balkón alebo lodžiu užíva, ale nie sú v jeho vlastníctve.

Môj názor je:
Do katastra nehnuteľností sa zapisujú bytové a nebytové priestory (plochy týchto priestorov). Definíciu, čo je/nie je bytový/nebytový priestor, som v zákone o katastri nehnuteľností nenašla. V zákone o vlastníctve bytov je definovaný takto:

Zákon o vlastníctve bytov
§ 2
(1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.
(3) Nebytovým priestorom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu určené na iné účely ako na bývanie; nebytovým priestorom nie je príslušenstvo bytu 5) ani spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu.
(7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov.

Odvolávka 5) je na 5) § 121 ods.2 Občianskeho zákonníka:
§ 121
(1) Príslušenstvom veci sú veci, ktoré patria vlastníkovi hlavnej veci a sú ním určené na to, aby sa s hlavnou vecou trvale užívali.
(2) Príslušenstvom bytu sú vedľajšie miestnosti a priestory určené na to, aby sa s bytom užívali.

Z tohto vyplýva, že balkón nie je bytovým/nebytovým priestorom, preto ani nemôže byť zapísaný na liste vlastníctva a nie je ani miestnosťou, ale je priestorom určeným na trvalé užívanie s bytom - môj názor.

Kde konkrétne je v zákone o vlastníctve bytov napísané, že vlastník bytu balkón nevlastní? Je tam napísané len to, že jeho plocha sa neráta do podlahovej plochy bytu.

Veľa ľudí má na zmluvách uvedené balkóny ako súčasť bytu. Tak to tam majú uvedené niečo, čo nie je ich?
Llívia
29.06.12,11:52
Posúvam...
marjankaj
29.06.12,12:04
Posúvam...
No ak balkón nie je súčasťou bytu, tak by sa mali podieľať všetci tými 25% z plochy balkóna. Aj tí čo balkón nepoužívajú, lebo ho nemajú.:eek:
nunenko
29.06.12,12:09
No aj a sa spýtam ako je to s lodžiami, terasami a oknami?
Obvodový múr je spoločný, ale okno v ňom je vo vlastníctve bytu?
Tweety
29.06.12,13:10
No ak balkón nie je súčasťou bytu, tak by sa mali podieľať všetci tými 25% z plochy balkóna. Aj tí čo balkón nepoužívajú, lebo ho nemajú.:eek:
A doplním, ak by to bol spoločný priestor, kľudne by ho mohli využívať aj ostatní v bytovom dome. No to teda si už nechcem ani len predstaviť. Ale nevravím, že nie sú aj balkóny, ktoré sú v spoločných priestoroch.
lubica_02
29.06.12,13:18
Balkón je súčasťou obvodového plášťa domu, opravy balkónov sa vykonávajú z FPÚ a O ( hlavne z dôvodu bezpečnosti a zabráneniu poškodzovania majetku iného vlastníka - byt pod balkónom ). Vlastníci bytu s balkónom tvoria FPÚ a O vo veľkosti 25% podlahovej plochy balkóna). Balkón, terasa a lódžia nie sú zapísané na LV , ale sú v kúpnych zmluvách ošetrené.
marjankaj
29.06.12,14:33
Balkón je súčasťou obvodového plášťa domu, opravy balkónov sa vykonávajú z FPÚ a O ( hlavne z dôvodu bezpečnosti a zabráneniu poškodzovania majetku iného vlastníka - byt pod balkónom ). Vlastníci bytu s balkónom tvoria FPÚ a O vo veľkosti 25% podlahovej plochy balkóna). Balkón, terasa a lódžia nie sú zapísané na LV , ale sú v kúpnych zmluvách ošetrené.
To akože si kúpim aj balkón, ale ho nevlastním? :eek: Tak prečo zaň platím?
marjankaj
29.06.12,14:53
To akože si kúpim aj balkón, ale ho nevlastním? :eek: Tak prečo zaň platím?



Zákon o bytoch a nebytových priestoroch.



§ 2
(1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.(

2) Bytovým domom (ďalej len dom ) sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

(3) Nebytovým priestorom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu určené na iné účely ako na bývanie; nebytovým priestorom nie je príslušenstvo bytu 5) ani spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu.

(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť a sú určené na spoločné užívanie, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.

(6) Spoločnými časťami domu a príslušenstvom domu, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu a pritom nie sú stavebnou súčasťou domu (ďalej len “príslušenstvo”), sa na účely tohto zákona rozumejú oplotené záhrady a stavby, najmä oplotenia, prístrešky a oplotené nádvoria, ktoré sa nachádzajú na pozemku patriacom k domu (ďalej len “priľahlý pozemok”).

(7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov.
--------------------------------
5) § 121 ods.2 Občianskeho zákonníka.
Občiansky zákonník

§ 121

(1) Príslušenstvom veci sú veci, ktoré patria vlastníkovi hlavnej veci a sú ním určené na to, aby sa s hlavnou vecou trvale užívali.

(2) Príslušenstvom bytu sú vedľajšie miestnosti a priestory určené na to, aby sa s bytom užívali.

(3) Príslušenstvom pohľadávky sú úroky, úroky z omeškania, poplatok z omeškania a náklady spojené s jej uplatnením.
Paula
29.06.12,15:05
To akože si kúpim aj balkón, ale ho nevlastním? :eek: Tak prečo zaň platím?



Asi preto, že z neho máme nedobrovoľný odpadkový kôš - zhora zbierame špaky, zápalky, chlpy z vytriasaných kobercov, atp .:cool:
marjankaj
29.06.12,15:08
Asi preto, že z neho máme nedobrovoľný odpadkový kôš - zhora zbierame špaky, zápalky, chlpy z vytriasaných kobercov, atp .:cool:
Ale to by potom mali platiť nám.:rolleyes:
Paula
29.06.12,15:22
Aj za opakované pranie sušiaceho sa prádla -:)
Llívia
29.06.12,18:11
TOTO NIE JE TÉMA O FAJČENÍ NA BALKÓNOCH! NA TO SÚ TU UŽ ZALOŽENÉ INÉ TÉMY.
Paula
29.06.12,18:19
Viem pochopiť tých 25%, ale že za ne len z istého dôvodu platím a vďaka nespratníkom (viď príspevok vyššei) jediné využitie môjho nemajetku spočíva v likvidácii nie mojich smetí , je už mimo môjho chápania...no, netreba ma upozorniť na to, že sa treba ozvať, pretože vinníka niet aj keby som na celú republiku zakričala :rolleyes:
marjankaj
29.06.12,18:19
Sito, trochu sa musím Nunenka zastať.
Ak Obvodové múry sú spoločnými časťami a teda aj okná, tak potom ak si vymením okná za plastové, by mi to malo byť uhradené z fondu opráv?
marjankaj
29.06.12,18:27
Viem pochopiť tých 25%, ale že za ne len z istého dôvodu platím a vďaka nespratníkom (viď príspevok vyššei) jediné využitie môjho nemajetku spočíva v likvidácii nie mojich smetí , je už mimo môjho chápania...no, netreba ma upozorniť na to, že sa treba ozvať, pretože vinníka niet aj keby som na celú republiku zakričala :rolleyes:

Pauli, ak sa ten balkón považuje za spoločný priestor, tak by zaň mali na fond opráv prispievať všetci a nie iba ja.

Ale chápem, že opravovať balkón individuálne asi nebude pravé orechové. Kto by bol za takú robotu zodovedný? Teda prípadné opravy by mali byť hradené z fondu opráv.
Paula
29.06.12,18:33
U nás sa rekonštruovali nedávno všetky komplet....a všetky komplet si každý jeden "vlastník" vraj splatí z tých 25%.
marjankaj
29.06.12,18:44
A u nás zatepľovali a v rámci toho aj vymieňali okná za plastové tým, ktorí ešte nemali vymenené.
Tí, ktorým okná vymenili si ich splácajú. Nemalo by to byť z fondu opráv? eďže sa tu tvrdí, že ide o spoločné časti?:rolleyes:
alaya1
29.06.12,18:45
Myslim, ze v zakone je to vsetko vysvetlene.Aj ked sa mi to zda divne, zakony sa maju respektovat.Tiez som bola prekvapena, ako to vysvetlovali v Lamparni.
Llívia
29.06.12,19:19
Pauli, ak sa ten balkón považuje za spoločný priestor, tak by zaň mali na fond opráv prispievať všetci a nie iba ja.

Ale chápem, že opravovať balkón individuálne asi nebude pravé orechové. Kto by bol za takú robotu zodovedný? Teda prípadné opravy by mali byť hradené z fondu opráv.
Mám taký dojem, že príspevok do FO bol do zákona daný potom, čo nejaké balkóny v havarijnom stave spadli.
Llívia
29.06.12,19:30
Sú domy, ktoré majú balkóny v spoločných priestoroch a prístupné pre všetkých, ale toto je téma len o balkónoch patriacich k bytu.
sito
29.06.12,19:33
Sito, trochu sa musím Nunenka zastať.
Ak Obvodové múry sú spoločnými časťami a teda aj okná, tak potom ak si vymením okná za plastové, by mi to malo byť uhradené z fondu opráv?

Ján, nie som proti, nie len troška, aj 100 %, môžeš.

A sme tu! Ak si ... , teda Ty, ... by mi to malo byť uhradené z fondu opráv, samozrejme spoločného. Myslíš, ja tiež, ale všetkým podľa majetkového podielu. Ten je vlastne plocha miestnosti a príslušenstva.

Ale čo stým ak sa zatepľuje dom, aby sa znížila spotreba a len dvaja - traja už majú okná vymenené. Ostatní povedia, že sa výplň okien bude hradiť z FOaÚ, Jasné, že tí dvaja - prípadne dvanásti, ktorí si výplň okien vymenili za vlastné budú proti a oprávnene, teda aspoň podľa mňa.

Dá sa riešiť vôbec taká situácia? Dá! Zákon predsa každému vlastníkovi umožňuje požiadať súd, aby o veci rozhodol. Kto zaplatí, kto doplatí, kto neprehrá? Súdca? Nie!

Ale čo povieš na dohodu s dodávateľom okien, teda výplni do okien, väčšia objednávka, menšie náklady pre odberateľa. Trebars pri trojizbovom byte 1 500 euro.

A dohodu vlastníkov, že tí čo si už pred zateplením vymenili "okná" dostanú vyplatenú sumu z FOaÚ vo výške 1 500 euro. Ak by niektorý vlastník, ktorý si vymenil okná protestoval, že jeho okná stali vtedy 50 000 Sk. Kázal mu niekto vopred si vymeniť okná? Nečakal, riskoval. v podstate 5 000 Sk. prerobil. Ale v momentálnej situácii nebol poškodený.

Ak by malo byť všetko na 100 %, tak by sme sa riadili podľa počtov, aj prírodu by sme, sme vetru, dážďu rozkázali. Nepodarilo sa! A myslíš, že ľudia sú vydarení, podarení?

Konkrétný dom, konkrétne problémy, konkrétne riešenie! Či prípadne úradník z vrchu by mal, prípadne mali povedať ako konať? Ľudí v dome, ich názor do úvahy nebrať?

Chyba je asi v slovách, môj byt, a nie v slovách, môj dom. A nie v mojej hlave? Teda káždého?

A že vraj, človečina, a zadarmo.
Paula
29.06.12,19:35
Zákon chápem, Lampáreň nemusím....len ma srdí, že to, čo by malo byť mojim , povedzme potešením, je mi v konečnom dôsledku iba na príťaž - vyhodené peniaze za to, že likvidujem cudzie smeti. Čo už. Až sa raz budem sťahovať, balkón vylučujem.
Pekný večer prajem :).
sito
29.06.12,19:44
U nás sa rekonštruovali nedávno všetky komplet....a všetky komplet si každý jeden "vlastník" vraj splatí z tých 25%.

Ten kto ti to povedal, ti povedal pravdu! Ale za predpokladu, že všetky byty majú balkóny a všetky majú rovnakú výmeru v m2.

Všetci na Titaniku mali rovnakú možnosť, inú si už potom vybrať nemohli, že sa potopí. Ale nikto sa nechcel utopiť. Nie všetkým sa to podarilo.
Paula
29.06.12,19:50
3-izb. majú rovnako, 1 a 1/2 izb. balkón nemajú a výmera menšia.
alaya1
29.06.12,19:51
Paula, ved si balkon daj zasklit a mas pokoj. Aj od dymu, necistoty A Lamparen? ved sa tam dozvies vela uzitocnych info..
nunenko
29.06.12,20:43
ale všetkým podľa majetkového podielu súhlasím, ale aj zateplenie podľa majetkového podielu, aj vonkajšie steny bytu aj strechu, aj stropu pivnice.
tictac7
29.06.12,21:07
súhlasím, ale aj zateplenie podľa majetkového podielu, aj vonkajšie steny bytu aj strechu, aj stropu pivnice.

:confused:
...ale veď tak sa to robí (aj bez sata a bez sita) .... či?!
Llívia
29.06.12,21:13
O splácaní úverov sú tu iné témy mimotemy
tictac7
29.06.12,21:13
Ten kto ti to povedal, ti povedal pravdu! Ale za predpokladu, že všetky byty majú balkóny a všetky majú rovnakú výmeru v m2.

Všetci na Titaniku mali rovnakú možnosť, inú si už potom vybrať nemohli, že sa potopí. Ale nikto sa nechcel utopiť. Nie všetkým sa to podarilo.

....a ani všetci nemusia mať balkóny - taký ujo z takej firmy povedal, že dnes už nie je problém balkón aj dodatočne osadiť - no a vzhľadom na stav balkónov pôvodných - teda suma potrebná na rekonštrukciu, sa rovná sume vsadenia nového balkóna. Druhá vec je, a táto sa už v tomto príspevku (v tej Lampárni neriešila), že ak sa urobí taký zásah do fasády.....si myslím, že to už aj vyjadrením architekta - autora (teda, ten, čo ten dom pôvodne navrhol), architekta mesta a celého takého územného a stavebného konania zaváňa....a to už je aleže fakt na dlhé-predlhé lakte...
nunenko
29.06.12,21:24
robí-nerobí Byt má (môže mať) na zateplenie rôznu plochu a rôzny spoluvlastnícky podiel, tak ako mé rôzny počet okien. Steny bytu, náklad na zateplenie sa hradí tak, že tí čo nemajú rohový byt defacto dotujú zatepienie rohovým bytov a zateplenie podstrešných bytov. Tak ako ten bez balkóna dotuje opravu balkónov.
marjankaj
29.06.12,21:48
Do fondu opráv sa prispieva podľa majetkového podielu. Výška sa odsúhlasí na schôdzi.
A z toho fondu sa hradia opravy. Ak sprejeri posprajujú obvodové steny, tak sa to uhradí z toho fondu opráv.
A ak rozbijú niekomu okno v obvodovom plášti(na nízkych podlažiach), tak by sa oprava toho okna tiež mala uhrádzať z toho fondu. Či nie?
sito
29.06.12,21:53
....a ani všetci nemusia mať balkóny - taký ujo z takej firmy povedal, že dnes už nie je problém balkón aj dodatočne osadiť - no a vzhľadom na stav balkónov pôvodných - teda suma potrebná na rekonštrukciu, sa rovná sume vsadenia nového balkóna. Druhá vec je, a táto sa už v tomto príspevku (v tej Lampárni neriešila), že ak sa urobí taký zásah do fasády.....si myslím, že to už aj vyjadrením architekta - autora (teda, ten, čo ten dom pôvodne navrhol), architekta mesta a celého takého územného a stavebného konania zaváňa....a to už je aleže fakt na dlhé-predlhé lakte...

Nebol prezident, ten ujo? Dnes už nie je nič nemožné na Slovensku. A dvadsať rokov, svedkom je ...
sito
29.06.12,21:56
Do fondu opráv sa prispieva podľa majetkového podielu. Výška sa odsúhlasí na schôdzi.
A z toho fondu sa hradia opravy. Ak sprejeri posprajujú obvodové steny, tak sa to uhradí z toho fondu opráv.
A ak rozbijú niekomu okno v obvodovom plášti(na nízkych podlažiach), tak by sa oprava toho okna tiež mala uhrádzať z toho fondu. Či nie?

Samozrejme, ale? Ale, sme ľudia, vraj tvor na úrovní. :eek: Ale, čoho, či koho ... ? :);)



http://www.youtube.com/watch?v=qNseEVlaCl4

Ta pani bola vlastník domu? Amerika!!!
Llívia
30.06.12,06:59
Otázka bola jasne zadaná:

...Veľa ľudí má na zmluvách uvedené balkóny ako súčasť bytu. Tak to tam majú uvedené niečo, čo nie je ich?
Toto nie je téma o splácaní úverov, ani o tom, kto má platiť výmenu okien v bytoch!!!! Na to sú tu založené iné témy!!!
Prosím, držte sa otázky a ak chcete riešiť iné problémy, nájdite alebo založte si inú tému.
Llívia
30.06.12,07:20
Ďakujem Luane38 a najmä Noemi-ke za klik na "Vyriešené" v téme, kde nič sa nevyriešilo a rovnaká ani podobná téma tu nie je. V prípade, že téma bude uzatvorená, založím novú - opakujem: rovnaká ani podobná téma, kde by som sa mohla spýtať, tu nie je.
Melnick
30.06.12,19:39
Uzatvoriť tému by mal mať iba moderátor , aj to iba vtedy, keď by to prekonzultoval so zadávateľom témy. Takto sa môže skupina ľudí odbavovať zamykaním tém.
Llívia
30.06.12,20:20