opekanapanda
28.06.12,20:47
Ahojte Poraďáci,

som lektor cudzích jazykov a zaujímalo by ma či je legálne sľúbiť a vyplatiť finančnú odmenu za odporučenie známeho a teda získanie študenta. Čiže keď mi niekto dovedie nového študenta, vyplatím mu nejakú sumu.

Keďže nie každý by mi mohol dať faktúru a na čierno by som tie peniaze vyplatiť nechcel - napadla ma zmluva o darovaní. Je to podľa Vás úplne čisté a môžem to zverejniť na internete, či urobiť letáky aby ma odporúčali aj cudzí ľudia ?

Ďakujem

Juraj
Ice dive
28.06.12,18:55
logicky sa nad tým zamysli, darovanie je jednostranný bezodplatný akt... ty ho podmieňuješ zohnaním študenta... t.j. už sa nejedná o darovanie... v tvojom prípade by som to riešil zmluvou o sprostredkovaní obchodného kontaktu... s dohodnutou odmenou, napr. za každého študenta 10 €
Mária27
28.06.12,19:00
Občiansky zákonník
SPROSTREDKOVATEĽSKÁ ZMLUVA § 774

Sprostredkovateľskou zmluvou sa sprostredkovateľ zaväzuje obstarať záujemcovi za odmenu uzavretie zmluvy a záujemca sa zaväzuje sprostredkovateľovi poskytnúť odmenu vtedy, ak bol výsledok dosiahnutý pričinením sprostredkovateľa.
§ 775Sprostredkovateľovi patrí odmena v dohodnutej výške; odmenu treba dojednať v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, inak je zmluva neplatná podľa § 40a.
opekanapanda
28.06.12,19:05
aha rozumiem, takže tú sprostredkovateľskú zmluvu si jednoducho zavesím na webstránku, každý si ju vytlačí, vypíše a potom keď príde aj so študentom tak mu ju podpíšem a vyplatím. Alebo vás napadá jednoduchší postup?

Ďakujem ze expresné odpovede :)
Ice dive
29.06.12,05:33
čo v prípade, že študent si školu obzrie, a už nepríde? bude vracať odmenu? mať to zavesené na stránke a vytláčať si to - neviem či je najšťastnejšie riešenie...