mendelina
29.06.12,11:15
Prosím o radu:
má zamestnakyňa nárok na stravné lístky v prípade, keď sa zúčastnila dvojdňového školenia a v zmysle zákon a o cestoných náhradách si neuplatnila stravné, ale len cestovné.
Ďakujem za radu.
ivka70
29.06.12,09:20
Nemoze si uplatnit len cestovne, musi si uplatnit aj stravne.
Na stravny listok narok nema, lebo ma narok na stravne zo sluzobnej cesty.
Zita5
29.06.12,09:23
Musíte posúdiť z prihlášky resp. pozvánky, ako bola na školení poskytnutá strava , zamestnávateľ by to mal vedieť, nakoľko ju na školenie vyslal v rámci pracovnej cesty .
mendelina
29.06.12,09:27
V rámci šetrenie jej bolo doporučené, že si stravné nemá uplatňovať
Zita5
29.06.12,09:33
Ako bolo zabezpečené stravovanie na školení ? Kto ho platil ? Nemám teraz na mysli občerstvenie, to nie je stravovanie(napr.teplé jedlo).
ivka70
29.06.12,09:38
V rámci šetrenie jej bolo doporučené, že si stravné nemá uplatňovať

Toto jej nemoze nikto odporucit, ak na skoleni nebola poskytnuta strava, ma na stravne zakonny narok.
To vam neprejde ani pri kontrole.

A ak strava poskytnuta bola, tak ziadny dalsi narok na stravny listok nie je.
Zita5
29.06.12,09:40
Ale v zadaní je uvedených málo skutočností , nedá sa zodpovedať celkom na otázku .Zo skúsenosti kladenia otázok na Porade vieme, že musíme postupne všetko ťahať zo zadávateľov, aby sme sa dozvedeli aj pozadie .Preto som položila doplňujúcu otázku v príspevku č.5.
Zita5
29.06.12,09:44
Namiesto toho aby zadávateľka doplnila , tak odišla z Porady.A tento prístup ma vie vždy potešiť :)
Paula
29.06.12,10:03
Tak veru...a žiaľ pána Columba už volať na pomoc nemôžeme.
Ticket Restaurant
13.07.12,05:25
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi stravovanie v zmysle ustanovenia §152 Zákonníka práce. Povinnosť zabezpečiť stravovanie nemá zamestnávateľ v prípade, ak vyslal zamestnanca na pracovnú cestu. Následne v zmysle ustanovenia §5 zákona o cestovných náhradách patrí zamestnancovi stravné za každý kalendárny deň pracovnej cesty vo výške a spôsobom uvedeným v zákone a vyhláške. Zamestnávateľ ani zamestnanec nemajú právo výberu medzi stravovacou poukážkou a stravným. V určitých prípadoch by bolo možné považovať poskytnutie stravovacej poukážky (bez príspevku zo SF a zamestnanca - teda, celú hodnotu stravovacej poukážky zaúčtuje zamestnávateľ na účet 512-Cestovné) za poskytnutie stravného na pracovnej ceste. Túto problematiku riešila Slovenská komora daňových poradcov na svojom fóre s Finančným riaditeľstvom SR, ktoré túto možnosť nepotvrdilo, ale ani nevylúčilo.
Vo Vašom prípade vyslal zamestnávateľ zamestnankyňu na pracovnú cestu, ktorá si vyúčtovala svoje cestovné náhrady. Uvádzate, že zamestnankyňa si nevyúčtovala stravné. Ďalej by sme Vám doporučovali skúmať, či zamestnankyni na pracovnej ceste nebola poskytnutá strava dodávateľom školenia, ktorá bola zahrnutá v cene školenia. Ak zamestnankyni strava poskytnutá nebola, v takomto prípade si chybne vyhotovila cestovné vyúčtovanie a doporučujeme Vám ju na túto chybu upozorniť, aby si cestovné vyúčtovanie opravila. Bez ohľadu na vyplatenie stravného na pracovnej ceste zamestnávateľovi nevzniká povinnosť zabezpečiť zamestnankyni stravovanie formou stravovacích poukážok v zmysle ustanovenia §152 Zákonníka práce.
Nandrolon
13.07.12,05:46
ak bolo na školení zabezpečená strava, nemá nárok na stravné.
Lenže dá sa to preukázať že tam bola strava, je na faktúre, resp. na doklade uvedená?
Ak nie je, môže si uplatniť stravné, teda ak jej to nadriadený podpíše, ten môže vždy do toho zasiahnuť.
Ak si dobrovoľne neuplatní nárok na stravné /ona má nárok, nie povinnosť si ho uplatniť/ tak si môže zobrať aj lístok.
Ak sa niekto pýta, ako bola zabezpečená strava, tak práve tým lístkom, ktorý si môže namiesto diét vybrať...

Diéty si môže vybrať. Ak ich z nejakého dôvodu nechce, nie je to jej povinnosť a môže si vybrať lístok /čo je pre ňu menej výhodné/...
Llívia
13.07.12,06:03
ak bolo na školení zabezpečená strava, nemá nárok na stravné.
Lenže dá sa to preukázať že tam bola strava, je na faktúre, resp. na doklade uvedená?
Ak nie je, môže si uplatniť stravné, teda ak jej to nadriadený podpíše, ten môže vždy do toho zasiahnuť.
Ak si dobrovoľne neuplatní nárok na stravné /ona má nárok, nie povinnosť si ho uplatniť/ tak si môže zobrať aj lístok.
Ak sa niekto pýta, ako bola zabezpečená strava, tak práve tým lístkom, ktorý si môže namiesto diét vybrať...

Diéty si môže vybrať. Ak ich z nejakého dôvodu nechce, nie je to jej povinnosť a môže si vybrať lístok /čo je pre ňu menej výhodné/...
A teraz sa 1/2 zamestnaných vzdá stravného :---
Nesúhlasím s týmto názorom. Podľa mňa zabezpečnie stravy počas pracovnej cesty nie je to, že zamestnanec dostane stravenku, aby sa za ňu najedol. Podľa mňa, keď je zamestnanec na pracovnej ceste, tak má NÁROK na stravné. Ak si ho neuplatní, jeho problém, ale určite nemá počas PC nárok na stravenky.
Prosím o radu:
má zamestnakyňa nárok na stravné lístky v prípade, keď sa zúčastnila dvojdňového školenia a v zmysle zákon a o cestoných náhradách si neuplatnila stravné, ale len cestovné.
Ďakujem za radu.

Nárok na stravný lístok nemá, lebo zamestnávateľ nemá povinnosť jej počas PC stravovanie zabezpečiť:

Zákonník práce
§ 152 Stravovanie zamestnancov
(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.
Nandrolon
13.07.12,06:11
Ty si talian alebo maďar alebo nevieš čítať?

1. Zamestnávateľ má povinnosť zabezpečiť stravu - na to sú určené stravné lístky /pre firmy, ktoré nemajú závodnú jedáleň/

2. Zamestnanec má nárok si účtovať na pracovnej ceste diéty. Pokiaľ si dobrovoľne vyberie stravný lístok, strava bola zabezpečená prostredníctvom toho lístka a diéty si neúčtuje.

Podľa tvojho výkladu teda neslúžia stravné lístky na zabezpečenie stravovania? Tak načo teda slúžia ???????

ešte by som podotkol jednu vec. Nárok na stravný lístok nemá, ak si účtuje diéty, nemôže mať obidve...
Nandrolon
13.07.12,06:21
Prečítal som si príspevok od Ticket Restaurant, veľmi poučný.
Čo ak mám podpísanú služobnú cestu autobusom, ale ja sa zveziem naspäť s kamarátom?
Pri cesťáku budem mať 1 lístok priložený a 1 preplatený....
To potom firma dostane pokutu že mi nepreplatila tú cestu späť? alebo ja dostanem sankciu že som mal ísť naspäť autobusom?
- píšem to preto, pretože v citovanom príspevku ma zaujala 1 vec že zamestnanec si nemá právo vybrať medzi stravným lístkom a dietou. Je to zakotvené priamo v zákone, alebo je to iba výsledok nejakej komunikácie s poradenskou spoločnosťou ??

U nás to bežne zamestnanec urobí tak, že kvôli 6 hodinovej diéte /3,8/ bez cesty, pretože ho tam zviezlo služobné auto, ktoré práve išlo tým smerom si nevypisuje cesťák, ale si vyberie stravný lístok.
veronikasad
13.07.12,06:25
Prečítal som si príspevok od Ticket Restaurant, veľmi poučný.
Čo ak mám podpísanú služobnú cestu autobusom, ale ja sa zveziem naspäť s kamarátom?
Pri cesťáku budem mať 1 lístok priložený a 1 preplatený....
To potom firma dostane pokutu že mi nepreplatila tú cestu späť? alebo ja dostanem sankciu že som mal ísť naspäť autobusom?
- píšem to preto, pretože v citovanom príspevku ma zaujala 1 vec že zamestnanec si nemá právo vybrať medzi stravným lístkom a dietou. Je to zakotvené priamo v zákone, alebo je to iba výsledok nejakej komunikácie s poradenskou spoločnosťou ??

U nás to bežne zamestnanec urobí tak, že kvôli 6 hodinovej diéte /3,8/ bez cesty, pretože ho tam zviezlo služobné auto, ktoré práve išlo tým smerom si nevypisuje cesťák, ale si vyberie stravný lístok.
Ak zamestnávatel vyšle zamestnanca na pracovnú cestu, čo dvojdňové školenie určite je, nemá možnosť dať mu vybrať stravný lístok alebo stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách.
Zamestnanec má nárok na stravné, ktoré mu môže krátiť, ak bola pre neho čiastočne alebo uplne zabezpečená strava.
ivka70
13.07.12,06:33
Prečítal som si príspevok od Ticket Restaurant, veľmi poučný.
Čo ak mám podpísanú služobnú cestu autobusom, ale ja sa zveziem naspäť s kamarátom?
Pri cesťáku budem mať 1 lístok priložený a 1 preplatený....
To potom firma dostane pokutu že mi nepreplatila tú cestu späť? alebo ja dostanem sankciu že som mal ísť naspäť autobusom?
- píšem to preto, pretože v citovanom príspevku ma zaujala 1 vec že zamestnanec si nemá právo vybrať medzi stravným lístkom a dietou. Je to zakotvené priamo v zákone, alebo je to iba výsledok nejakej komunikácie s poradenskou spoločnosťou ??

U nás to bežne zamestnanec urobí tak, že kvôli 6 hodinovej diéte /3,8/ bez cesty, pretože ho tam zviezlo služobné auto, ktoré práve išlo tým smerom si nevypisuje cesťák, ale si vyberie stravný lístok.

Ak sa zo sluzobnej cesty zvezies spat s kamaratom, narok na preplatenie cesty spat nemas, lebo nemas naklady.
firma ti musi preplatit len take naklady, ake si vyuctujes.

Ak si zamestnanec uctuje sluzobnu cestu, nemoze si vybrat medzi stravnym listkom a dietami, pretoze neodpracuje vo firme viac ako 4 hodiny, nesplna teda zakladnu podmienku naroku na stravny listok, musi si vyuctovat diety spolu s cestovnym. Toto moze kontrola napadnut, hlavne to napadnu pri kontrole toho cestaku .... pri dvojdnovej ceste tam bud musi byt zabezpecene kompletne stravovanie alebo tam musi byt narok na diety (a v oboch pripadoch nie je narok na stravny listok).

Ak si zamestnanec nevyuctuje sluzobnu cestu , zamestnavatel mu nahra do dochadzky riadne odpracovany cas, teda vsetci sa tvaria, ze riadne odpracoval (viac ako 4 hodiny), ma teda narok na stravny listok. nie je to uplne koser, ale voci zakonu to nie je napadnutelne, kedze aj zamestnanec aj zamestnavatel sa tvaria , ze sa ziadna SC nekonala.
Akurat keby sa zamestnancovi nieco stalo na takejto sluzobnej ceste, dost tazko sa dokazuje, ze mu taka cesta bola nariadena a ze teda napr. uraz je pracovnym urazom, to by zamestnavatel kludne mohol popriet, ze ho niekam poslal.
Llívia
13.07.12,06:33
Ty si talian alebo maďar alebo nevieš čítať?

1. Zamestnávateľ má povinnosť zabezpečiť stravu - na to sú určené stravné lístky /pre firmy, ktoré nemajú závodnú jedáleň/

2. Zamestnanec má nárok si účtovať na pracovnej ceste diéty. Pokiaľ si dobrovoľne vyberie stravný lístok, strava bola zabezpečená prostredníctvom toho lístka a diéty si neúčtuje.

Podľa tvojho výkladu teda neslúžia stravné lístky na zabezpečenie stravovania? Tak načo teda slúžia ???????

ešte by som podotkol jednu vec. Nárok na stravný lístok nemá, ak si účtuje diéty, nemôže mať obidve...

Ty si talian alebo maďar alebo nevieš čítať?

1. Zamestnávateľ NEMÁ POVINNOSŤ ZABEZPEČIŤ STRAVOVANIE ZAMESTNANCOVI VYSLANÉMU NA PRACOVNÚ CESTU!
Mendelina sa pýtala: "má zamestnakyňa nárok na stravné lístky v prípade, keď sa zúčastnila dvojdňového školenia..." A Zákonník práce hovorí, že NÁROK nemá:

§ 152 Stravovanie zamestnancov
(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

2. Pokiaľ viem, tak zamestnanec vyslaný na PC má NÁROK NA STRAVNÉ a to sa vypláca v peniazoch - aspoň doteraz som sa nestretla s tým, že by zamestnanec namiesto peňazí dostal nejakú poukážku, naturálie a pod. To, že zamestnávateľ jej vnucuje namiesto zákonného nároku na stravné stravný lístok v nižšej hodnote ako by bola výška stravného (a zrejme by si na ten lístok ešte aj mustela pripsieť), je porušovaním zákona.

Podľa tvojho výkladu teda neslúžia stravné lístky na zabezpečenie stravovania? Neslúžia na zabezpečenie stravovania počas PC, na to slúži stravné (tzv. diéty).

Opäť opakujem: zamestnankyňa NÁROK na stravný lístok vôbec NEMÁ!
Nandrolon
13.07.12,06:38
asi som talian alebo maďar ja, alebo prepracovaný, lebo druhýkrát čítam tento príspevok a musím vo všetkom súhlasiť. Akurát som myslel že ak sa zamestnanec rozhodne že chce lístok tak zamestnávateľ mu MôžE vyhovieť, ale asi teda nemôže... O.K. :-)))
Llívia
13.07.12,06:39
...Zamestnávateľ ani zamestnanec nemajú právo výberu medzi stravovacou poukážkou a stravným. V určitých prípadoch by bolo možné považovať poskytnutie stravovacej poukážky (bez príspevku zo SF a zamestnanca - teda, celú hodnotu stravovacej poukážky zaúčtuje zamestnávateľ na účet 512-Cestovné) za poskytnutie stravného na pracovnej ceste. Túto problematiku riešila Slovenská komora daňových poradcov na svojom fóre s Finančným riaditeľstvom SR, ktoré túto možnosť nepotvrdilo, ale ani nevylúčilo...
Vyjadrilo sa vôbec Finančné riaditeľstvo SR k takejto možnosti? Ak áno, ako?