ixinka
29.06.12,11:59
Ahojte potrebujem poradiť. Je možné urobiť generálnu plnú moc aj bez osoby, ktorú splnomocnujem? Vie mi niekto poradiť ako by sa to dalo spraviť :confused:

Za každú radu ďakujem.
arizona
29.06.12,11:19
Nie,lebo splnomocnena osoba musi splnomocnenie prijat a podpisat. Oba podpisy musia byt overene
hena22
29.06.12,11:25
Ale môžeš to podľa mňa urobiť v 2 krokoch. Ty podpíšeš za seba a dotyčný následne plnú moc prijme. Len mu to nejako musíš doručiť :)
focalor
29.06.12,11:28
Nie,lebo splnomocnena osoba musi splnomocnenie prijat a podpisat. Oba podpisy musia byt overene

Dovolím si oponovať. Je potrebné rozlišovať plnomocenstvo ako jednostranný právny úkon adresovaný tretím osobám a dohodu o plnomocenstve ako dvojstranný právny úkon. Je možné udeliť generálnu plnú moc aj neprítomnej osobe (je však potrebné poznať jej údaje), a táto osoba môže na základe plnej moci konať, teda potom čo preukáže svoje oprávnenie konať trete osobe. Samozrejme, poväčšine sa na plnomocenstvo dáva jednoduchá vetička, že plnomcenstvo prijímam a podpíše sa splnomocnenec (a to je v tomto dôsledku už dohoda o plnomocenstve). Overenie podpisov sa vykonáva vtedy, ak to vyžaduje zákon, a v našich slovenských podmienkach, ak to vyžaduje PÁN úradník :D, pričom postačuje overiť podpis splnomocniteľa.
ixinka
29.06.12,11:37
Ale môžeš to podľa mňa urobiť v 2 krokoch. Ty podpíšeš za seba a dotyčný následne plnú moc prijme. Len mu to nejako musíš doručiť :)

No keby to slo takto tak by to bolo super. Ja som totiz to v zahranici a dotycna osoba v SR. Takze ak by som dala overit moj podpis na ambasade a ona svoj doma tak by to slo??? Mas s tym nejaku skusenost???
arizona
29.06.12,11:43
Dovolím si oponovať. Je potrebné rozlišovať plnomocenstvo ako jednostranný právny úkon adresovaný tretím osobám a dohodu o plnomocenstve ako dvojstranný právny úkon. Je možné udeliť generálnu plnú moc aj neprítomnej osobe (je však potrebné poznať jej údaje), a táto osoba môže na základe plnej moci konať, teda potom čo preukáže svoje oprávnenie konať trete osobe. Samozrejme, poväčšine sa na plnomocenstvo dáva jednoduchá vetička, že plnomcenstvo prijímam a podpíše sa splnomocnenec (a to je v tomto dôsledku už dohoda o plnomocenstve). Overenie podpisov sa vykonáva vtedy, ak to vyžaduje zákon, a v našich slovenských podmienkach, ak to vyžaduje PÁN úradník :D, pričom postačuje overiť podpis splnomocniteľa.
Ok, rada si vypocujem aj iny nazor a dobru radu, ako sa to da zjednodusit.
Nedavno som vybavovala rovnaku zalezitost,bola som splnomocnenec a splnomocnitel musel priletiet zo zahranicia,museli sme byt spolu pri overovani podpisov,lebo inak sa to nedalo...

Zial, "uradnicek" na Slovensku je velky pan, ked povie ze sa neda, tak si moc nenavyberame :mee:
ixinka
29.06.12,12:05
Dovolím si oponovať. Je potrebné rozlišovať plnomocenstvo ako jednostranný právny úkon adresovaný tretím osobám a dohodu o plnomocenstve ako dvojstranný právny úkon. Je možné udeliť generálnu plnú moc aj neprítomnej osobe (je však potrebné poznať jej údaje), a táto osoba môže na základe plnej moci konať, teda potom čo preukáže svoje oprávnenie konať trete osobe. Samozrejme, poväčšine sa na plnomocenstvo dáva jednoduchá vetička, že plnomcenstvo prijímam a podpíše sa splnomocnenec (a to je v tomto dôsledku už dohoda o plnomocenstve). Overenie podpisov sa vykonáva vtedy, ak to vyžaduje zákon, a v našich slovenských podmienkach, ak to vyžaduje PÁN úradník :D, pričom postačuje overiť podpis splnomocniteľa.


Takze ak na tu generalnu plnu moc dam udaje osoby, ktoru splnomocnujem a dam overit len svoj podpis a vynecham formulku, ze plnomocenstvo prijmam tak bude toto plnomocenstvo plne akceptovatelne ???
draik
29.06.12,13:37
Áno bude. Plnomocenstvo je prejav navonok, že ste medzi sebou uzavreli dohodu o zastupovaní.