GaldunKatu
29.06.12,12:12
Dobry den!

Nema tu niekto nahodou skusenosti alebo informacie o podmienkach pri hypoteke pre mladych? A teraz nemyslim tych o prijme a veku, ale co sa tyka domu, jeho obytnej plochy, co sa vsetko do toho rata a podobne.
Chceli by sme totiz stavat dom s podkrovim, (dokopy 190m2) pricom podkrovie by sa malo dostavat az neskor, cize v podstate chceme dom s 100m2 a povalou pripravenou na obyvanie neskor.
Neviete, ci je to takto mozne? Alebo sa do obytnej plochy (ktora pri dotacii musi byt do 160m2) rata aj povala?
Pripadne neviete o niekom, s kym sa o tom mozeme porozpravat?

Dakujem velmi pekne.
:)
Helik3
29.06.12,10:59
ahoj, my sme brali hypoteku s podporou pre mladych, ale tieto podmienky tam neboli spomenuté (podlahová plocha atď).
dôležitým kritériom je vek (od 18 do 35 rokov) a príjem (max. 1,3 násobok priemer. hrubého príjmu v národ. hospodárstve).
my sme sa rozhodovali len medzi jednotlivými poskytovateľmi - bankami, úrokovou sadzbou a výškou krytia stavby (rekonštrukcie).
pretože banky síce vo svojích reklamách uvádzajú výšku krytia 100% nehnuteľnosti, ale 100% vám nepreplatia...
prípadne dávajú kritériu, že čím viac % chcete preplatiť, tým sa viac skracuje splatnosť hypotéky
GaldunKatu
29.06.12,11:07
ahoj, my sme brali hypoteku s podporou pre mladych, ale tieto podmienky tam neboli spomenuté (podlahová plocha atď).
dôležitým kritériom je vek (od 18 do 35 rokov) a príjem (max. 1,3 násobok priemer. hrubého príjmu v národ. hospodárstve).
my sme sa rozhodovali len medzi jednotlivými poskytovateľmi - bankami, úrokovou sadzbou a výškou krytia stavby (rekonštrukcie).
pretože banky síce vo svojích reklamách uvádzajú výšku krytia 100% nehnuteľnosti, ale 100% vám nepreplatia...
prípadne dávajú kritériu, že čím viac % chcete preplatiť, tým sa viac skracuje splatnosť hypotéky

Ahoj..a nevies mi povedat, ci ste sa vosli do toho kriteria? No ze ci splnate velkost do 160m2 na dom alebo 80 na byt. :)
Ostatne podmienky by sme mali splnit, vek a prijem, ale zalezi aj na presnych hodnotach, ked budeme ziadat.

Dakujem za radu. :)
Helik3
29.06.12,11:12
my sme brali hypo na odkúpenie a rekonštrukciu staršieho rod. domu. mám pri sebe práve LV a jeho rozloha je 894 m2.
takže keď to prešlo nám, prejde to aj vám, toho sa neboj...
akurát žeby možno v inej banke majú iné kritéria :confused:
kde ste sa boli pýtať?
btt12
29.06.12,11:42
Hypoteka pre mladych sa po splneni kriterii poskytuje len do vysky 50 000 EUR (necelych), ostatna vyska hypoteky je poskytovana klasicky podla podmienok tej ktorej banky.
GaldunKatu
29.06.12,12:22
my sme brali hypo na odkúpenie a rekonštrukciu staršieho rod. domu. mám pri sebe práve LV a jeho rozloha je 894 m2.
takže keď to prešlo nám, prejde to aj vám, toho sa neboj...
akurát žeby možno v inej banke majú iné kritéria :confused:
kde ste sa boli pýtať?

Pockaj, myslis asi rozlohu pozemku, vsak? :) 894m2 je ozaj vela na dom. :)
No co sme sa boli predbezne pytat, tak rozlohu neriesili v banke, to len co som nasla na internete.

btt12 (http://www.porada.sk/member.php?u=27188): Ano, je to tak, ale mna prave tie kriteria zaujimaju. Pripadne by som bola velmi rada za kontakt na niekoho, kto vie, ako to funguje. :)

Dakujem za rady.
btt12
29.06.12,12:49
Pockaj, myslis asi rozlohu pozemku, vsak? :) 894m2 je ozaj vela na dom. :)
No co sme sa boli predbezne pytat, tak rozlohu neriesili v banke, to len co som nasla na internete.

btt12 (http://www.porada.sk/member.php?u=27188): Ano, je to tak, ale mna prave tie kriteria zaujimaju. Pripadne by som bola velmi rada za kontakt na niekoho, kto vie, ako to funguje. :)

Dakujem za rady.


Kriteria su naozaj len tie dve - vyska prijmu a vek.
GaldunKatu
29.06.12,13:46
Kriteria su naozaj len tie dve - vyska prijmu a vek.

Ahaaa, uz chapem..takze ziadne co sa tyka podlahovej plochy?
Takze toto uz neplati?

Zákon o Štátnom fonde rozvoja bývania definuje aj podmienky maximálnej podlahovej plochy bytu. To znamená:
- ak ide o obstaranie bytu výstavbou, nadstavbou, vstavbou, prístavbou, dostavbou, prípadne prestavbou nebytového priestoru v bytovom dome, v rodinnom dome alebo v polyfunkčnom dome či o kúpu bytu (na základe § 5 ods. 1 písm. a), c) zákona NR SR č.607/2003 Z. z. o ŠFRB v platnom znení), potom podlahová plocha bytu v bytovom dome alebo v polyfunkčnom dome nemá prevyšovať 80 m2 a zároveň podlahová plocha bytových priestorov a nebytových priestorov v rodinnom dome prislúchajúca k jednému bytu nemá byť väčšia ako 160 m2 bez garáže, pričom viac ako polovica z tejto podlahovej plochy je určená na bývanie,
- ak byt v rodinnom dome je stavebne určený na trvalé bývanie občana s ťažkým zdravotným postihnutím (podľa § 5 ods. 4 písm. a), podlahová plocha bytových a nebytových priestorov prislúchajúca k jednému bytu nesmie prevýšiť 180 m2 bez plochy pre garáž.

To by bolo fajn, keby to uz bolo nejako zmenene. :)
draik
30.06.12,09:49
Hypotéka pre mladých a úver zo ŠFRB sú dve rozdielne veci. Hypotéky poskytuje banka.
GaldunKatu
02.07.12,06:51
Hypotéka pre mladých a úver zo ŠFRB sú dve rozdielne veci. Hypotéky poskytuje banka.

Aha, ano, jasne, dik za ozrejmenie.
Ak to teda chapem spravne, tak hypoteka pre mladych (s prispevkom od statu) ma podmienky vek a vyska prijmov, ale uver zo SFRB ma aj dalsie podmienky.

Tak teda dakujem pekne za pomoc. :)
weronyka
14.07.12,10:06
Kriteria su naozaj len tie dve - vyska prijmu a vek.

a aka ma byt minimalna vyska prijmu? to som sa nikde nedocitala...
ja som na rodicovskej dovolenke, teda moj prijem je cca. 200 €... aky prijem ma mat moj partner, aby nam uznali hypoteku pre mladych so statnym prispevkom?

dakujem za odpved...
freddy87
14.07.12,10:30
cca 1000 eúr na jedného žiadateľa, teda pokiaľ ste manželia spolu max. cca 2000 eúr
weronyka
14.07.12,18:17
cca 1000 eúr na jedného žiadateľa, teda pokiaľ ste manželia spolu max. cca 2000 eúr

ano, to je maximalna vyska prijmov... ale mna zaujima, ci je urcena aj minimalna vyska prijmov...
freddy87
14.07.12,20:51
Minimálna výška príjmu nie je upravená, teda som sa s tým zatiaľ ešte nestretol, dôležitá je výška príjmu, ktorú je banka ochotná akceptovať a úver schváliť. A tu už záleží od konkrétnych podmienok jednotlivých bánk.
Helik3
16.07.12,02:40
no myslím, že aj minimálna výška príjmu oboch bude dôležitá, aby boli schopný splácať a kryť ostatné výdavky.
v banke toto všetko overujú, robia finančnú analýzu, v ktorej sa uvádza aké sú vaše príjmy a aké sú výdavky.
ale tá výška príjmu bude dôležitá podľa toho, akú výšku úveru chcete brať...
treba sa opýtať konkrétne v banke...
asi každá banka žiada potvrdenie o príjme, min. pol ročné
wildstorm
17.07.12,11:16
ja by som sa chcela spýtať, či je možné na jednu nehnuteľnosť dostať dve hypotéky pre mladých - to znamená, ja aj priatel splname podmienky pre hypoteku pre mladych. Hodnota nehnutelnosti je pre lepsie pocty 100 000 eur. Zmluva by bola napísana tak, ze polovicu vlastním ja a polovicu priatel. Ja by som ziadala na svoju polovicu 50 000, on tiez 50 000. Je takto mozne, aby sme obaja ziskali hypoteku pre mladych na tu istu nehnutelnost?

Dakujem.
freddy87
17.07.12,12:31
Keby si vzal hypotéku len jeden a druhý by mu prispieval na splátky, komu by potom ostala nehnuteľnosť keby ste sa rozišli? Je to jasné, oficiálnemu majiteľovi a druhý by mal smolu.

Takže to čo píšeš je jediné rozumné riešenie.
Helik3
23.07.12,03:26
nemyslím si, že to bude banka akceptovať, banka nezakladá len časť nehnutelnosti, ale celú.
Je dom ako jedna ucelená jednotka? Alebo je rozdelený na dve samostatné časti s dvomi vstupmi?
Keby nebol dlžník schopný splácať dlh banke, tá príde a zoberie si len polovicu? Bolo by to pre ňu lukratívne? Ako by ďalej predala len jednu polku domu, keď nieje zvlášť odčlenená od druhej polky?
Neviem, skúste sa na to opýtať, ale myslím, že toto nepôjde...
wildstorm
30.07.12,10:51
Ďakujem za obe odpovede. Skúsim ešte finančného poradcu. Prípade ak máte kontakt na nejakého kvalitného v BA, uvítala by som kontakt.. samozrejme takého, ktorý pracuje pre klienta "zadarmo" - teda len za províziu banky.
day
09.09.12,17:28
v radiu, SRo, som pocul uputavku na spravy, ze vraj sa budu menit podmienky poskytovania hypo uverov, viete viacej?
ahojcek123
27.09.12,09:23
HYPOTEKA PRE MLADYCH na kupu domu
Dobry den,prosim o radu,chcela by som radu-uvazujeme o hypoteke,mame spravene skoringy,prosim nema niekto blizku skusenost,ktoru banku si vybrat??lebo viem ze kazda banka zavadza,hlavne co sa tyka nespomen.poplatkov,to vam povedia az ked je neskoro!mam z toho mix!dakujem za kazdu radu :D chcem si len spravne vybrat