jued
29.06.12,19:22
Ahojte, potrebujem súrne pomoc, teraz na poslednú chvíľu dorábam jedno daňové priznanie. Zistila som, že auto obstarané formou leasingu predtým účtovníčka zle zaradila a aj v nesprávnej výške.Auto bolo obstarané formou leasingu na 36 mesiacov. NC bez DPH bola 34715 EUR. Firma je neplatca DPH jedná sa o živnostníka. Účtovníčka zaradila auto aj s DPH a popritom ho zaradila do odpisovej skupiny 3 a odpisovala ho rovnomerne 6 rokov .Proste úplný chaos.
Celú dobu si uplatňovala menšie odpisy. Za rok 2011 trvala leasingová zmluva už len 1 mesiac. Takže ja by som mala uplatniť odpis len za 1 mesiac, ale stále mám vysokú zostatkovú hodnotu. Neviem čo s tým mám narýchlo urobiť.
Zita5
29.06.12,17:38
No neviem v ktorom roku bolo MV zaradené ...ale ja by som pouvažovala na DDP FO a opravu výkazov .V roku 2011 by som uplatnila len prislúchajúcu časť odpisov do výdavkov OVZD.Samozrejme to všetko po dohode so živnostníkom ,či s tým súhlasí s opravou minulého obdobia , alebo nie .
Zita5
29.06.12,17:54
Ešte dodám....ak by ste sa priklonili k DDP FO , tak buď by som to spravila teraz(tuším to vychádza r. 2008,2009,2010) a podala dodatočné daňové priznania za uplynulé roky , samozrejme aj ku každému nový výkaz o majetku a záväzkoch s tým, že už v roku 2011 by som mala správny počiatočný stav(PO) DM.No a samozrejme aj DP FO za rok 2011 spolu s výkazmi.

Alebo , spravila by som DDP FO za rok 2011 aj s výkazmi ...a potom dodatočné , s tým, že za rok 2011 by som potom podala opravný výkaz o majetku a záväzkoch , lebo by som v tom pôvodne podanom nemala správne - predchádzajúce obdobie ...no je to na Vás.
KEJKA
29.06.12,18:00
ešte zvážte, či sa aj na SZČO nevzťahuje možnosť zahrnúť do výdavkov 2011 vyššie výdavky, ktoré neboli uplatnené v r. 2009, 2010. Ak SZČO vykázal vyšší základ dane, než mal byť..............?
Zita5
29.06.12,18:04
ešte zvážte, či sa aj na SZČO nevzťahuje možnosť zahrnúť do výdavkov 2011 vyššie výdavky, ktoré neboli uplatnené v r. 2009, 2010. Ak SZČO vykázal vyšší základ dane, než mal byť..............?

Kejka , ona nemôže do roku 2011 zahrnúť výdavky z roku 2008,2009,2010....to nie je možné v JU.v JU len výdavky, ktoré k tomu obdobiu patria .
marjankaj
29.06.12,18:38
Ahojte, potrebujem súrne pomoc, teraz na poslednú chvíľu dorábam jedno daňové priznanie. Zistila som, že auto obstarané formou leasingu predtým účtovníčka zle zaradila a aj v nesprávnej výške.Auto bolo obstarané formou leasingu na 36 mesiacov. NC bez DPH bola 34715 EUR. Firma je neplatca DPH jedná sa o živnostníka. Účtovníčka zaradila auto aj s DPH a popritom ho zaradila do odpisovej skupiny 3 a odpisovala ho rovnomerne 6 rokov .Proste úplný chaos.
Celú dobu si uplatňovala menšie odpisy. Za rok 2011 trvala leasingová zmluva už len 1 mesiac. Takže ja by som mala uplatniť odpis len za 1 mesiac, ale stále mám vysokú zostatkovú hodnotu. Neviem čo s tým mám narýchlo urobiť.
No účtovníčka správne určila obstarávaciu cenu. U neplatcu DPH je obstarávacia cena aj s DPH. Dokonca aj u platiteľa DPH v roku 2008 pri osobnom automobile M by bola obstarávacia cena s DPH.
Odpisová skupina 3 má dobu odpisovania 12 rokov a nie 6.
Ale daňové odpisy sú asi naozaj zle urobené. Auto sa malo daňovo odpisovať 36 mesiacov rovnomerne.
Nemýliš si náhodou daňové odpisy s účtovnými?:eek:
marjankaj
29.06.12,18:39
Zitka výkazy by mohli byť v poriadku. Účtovne môže odpisovať aj tých 6 rokov.
Stefan2005
29.06.12,18:47
ešte zvážte, či sa aj na SZČO nevzťahuje možnosť zahrnúť do výdavkov 2011 vyššie výdavky, ktoré neboli uplatnené v r. 2009, 2010. Ak SZČO vykázal vyšší základ dane, než mal byť..............?



"...SZČO účtujúca v jednoduchom účtovníctve zistila, že nesprávne vykázala základ dane za rok 2008. V odpisoch osobného auta zaradeného do obchodného majetku uviedla namiesto 120.000 Sk iba 12.000 Sk, a po vyčíslení služobných a súkromných ciest týmto autom (v pomere 70% ku 30 %) omylom vyňala z nákladov 70% a nie 30%. V oboch prípadoch tak zahrnula (v rámci účtovania závierkových operácií) do daňových výdavkov menej, ako mohla a vykázala tak vyšší základ dane a následne zaplatila vyššiu daň z príjmov.

Dobrý deň, na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

Zo samotnej citácie znenia § 17 ods. 31 zákona o dani z príjmov vyplýva, že predmetné ustanvenie zákona sa vzťahuje len na daňovníkov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ktorí pri zisťovaní základu dane vychádazjú z výsledku hospodárenia (§17 ods. 1 b) zákona o dani z príjmov.

U daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva je možné zistenú chybu vo vyčíslení základu dane za rok 2008 opraviť len prostredníctvom dodatočného daňového priznania v súlasw s § 39 zákona č. 511/1992 Zb o správe daní a poplatkov.

Odbor služieb pre verejnosť, DR SR Banská Bystrica".

... si myslím, že v predmetnej otázke sa odvtedy nič nezmenilo, takže platí odpoveď od Zity5
Zita5
29.06.12,18:49
... si myslím, že v predmetnej otázke sa odvtedy nič nezmenilo, takže platí odpoveď od Zity5

Veď práve , niekedy sa spája JU s PU .....v JU to opraví len DDP FO a výkazmi .Preto som Kejke oponovala .
Stefan2005
29.06.12,18:59
...No účtovníčka správne určila obstarávaciu cenu. U neplatcu DPH je obstarávacia cena aj s DPH. Dokonca aj u platiteľa DPH v roku 2008 pri osobnom automobile M by bola obstarávacia cena s DPH...

"DPH – podľa § 17 ods. 11 postupov JÚ sa pri účtovaní DPH u nájomcu postupuje podľa § 25 ods. 6 zákona o dani z príjmov, podľa ktorého súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty tak u platiteľa DPH ako aj u neplatiteľa DPH, t. zn. platiteľ DPH (nájomca) účtuje o DPH ako o záväzku, neplatiteľ DPH účtuje DPH ako výdavok ovplyvňujúci základ dane z príjmov. "

citované z MP DRSR: http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=obstar%C3%A1vacia+cena+majetku+u+neplatcu+dph&source=web&cd=7&ved=0CMUCEBYwBg&url=http%3A%2F%2Fwww.drsr.sk%2Fdrsr%2Fslovak%2Fdan ovy_subjekt%2Fpokyny_dr_sr%2Fdata%2Flizfo09.pdf&ei=rQbuT9_FEs3Y4QTBzuCLDg&usg=AFQjCNFyJ1R09adJwB5tseMi8h5Dm-TmqQ
jued
30.06.12,05:01
No účtovníčka správne určila obstarávaciu cenu. U neplatcu DPH je obstarávacia cena aj s DPH. Dokonca aj u platiteľa DPH v roku 2008 pri osobnom automobile M by bola obstarávacia cena s DPH.
Odpisová skupina 3 má dobu odpisovania 12 rokov a nie 6.
Ale daňové odpisy sú asi naozaj zle urobené. Auto sa malo daňovo odpisovať 36 mesiacov rovnomerne.
Nemýliš si náhodou daňové odpisy s účtovnými?:eek:
Pomýlila som sa dala tam dobu odpisovania 12 rokov a uplatnila do výdavkov daňové odpisy.
jued
30.06.12,05:10
V apríli 2009 Daňový úrad vydal pokyn, kde udáva že DPH nie je súčasťou OC. Tak ako to potom je?

"Pri zahrnovaní výdavkov (nákladov) súvisiacich s obstaraním dlhodobého hmotného majetku finančným prenájmom u nájomcu je aj v súlade s postupmi účtovania v JÚ potrebné odlišovať výdavky nasledovne:

administratívne poplatky súvisiace so spracovaním zmluvy o finančnom prenájme – tieto poplatky sú súčasťou ocenenia majetku, t.j. do výdavkov sa dostanú prostredníctvom odpisov.

administratívne poplatky súvisiace so spracovaním kúpnej zmluvy – tieto poplatky sú súčasťou ocenenia majetku, t. j. do výdavkov sa dostanú prostredníctvom odpisov.

kúpna cena – tento výdavok je súčasťou celkových dohodnutých platieb (súčasťou istiny), t. j. do výdavkov sa dostane prostredníctvom odpisov.

odpisy z obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku sa účtujú ako výdavok ovplyvňujúci základ dane z príjmov prostredníctvom uzávierkových účtovných operácií (§ 8 ods. 4 písm. a) bod 1c postupov JÚ).

nájomné – účtuje sa ako výdavok ovplyvňujúci základ dane z príjmov.

DPH – podľa § 17 ods. 11 postupov JÚ sa pri účtovaní DPH u nájomcu postupuje podľa § 25 ods. 6 zákona o dani z príjmov, podľa ktorého súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty tak u platiteľa DPH ako aj u neplatiteľa DPH, t. zn. platiteľ DPH (nájomca) účtuje o DPH ako o záväzku, neplatiteľ DPH účtuje DPH ako výdavok ovplyvňujúci základ dane z príjmov.

poistné – účtuje sa ako výdavok ovplyvňujúci základ dane."
Zita5
30.06.12,10:08
V apríli 2009 Daňový úrad vydal pokyn, kde udáva že DPH nie je súčasťou OC. Tak ako to potom je?

"Pri zahrnovaní výdavkov (nákladov) súvisiacich s obstaraním dlhodobého hmotného majetku finančným prenájmom u nájomcu je aj v súlade s postupmi účtovania v JÚ potrebné odlišovať výdavky nasledovne:

administratívne poplatky súvisiace so spracovaním zmluvy o finančnom prenájme – tieto poplatky sú súčasťou ocenenia majetku, t.j. do výdavkov sa dostanú prostredníctvom odpisov.

administratívne poplatky súvisiace so spracovaním kúpnej zmluvy – tieto poplatky sú súčasťou ocenenia majetku, t. j. do výdavkov sa dostanú prostredníctvom odpisov.

kúpna cena – tento výdavok je súčasťou celkových dohodnutých platieb (súčasťou istiny), t. j. do výdavkov sa dostane prostredníctvom odpisov.

odpisy z obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku sa účtujú ako výdavok ovplyvňujúci základ dane z príjmov prostredníctvom uzávierkových účtovných operácií (§ 8 ods. 4 písm. a) bod 1c postupov JÚ).

nájomné – účtuje sa ako výdavok ovplyvňujúci základ dane z príjmov.

DPH – podľa § 17 ods. 11 postupov JÚ sa pri účtovaní DPH u nájomcu postupuje podľa § 25 ods. 6 zákona o dani z príjmov, podľa ktorého súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty tak u platiteľa DPH ako aj u neplatiteľa DPH, t. zn. platiteľ DPH (nájomca) účtuje o DPH ako o záväzku, neplatiteľ DPH účtuje DPH ako výdavok ovplyvňujúci základ dane z príjmov.

poistné – účtuje sa ako výdavok ovplyvňujúci základ dane."

Treba sa držať MP pri finančnom prenájme a v tomto duchu je aj tabuľka, ktorú prikladám .
Ešte prikladám tabuľku od Maríny .Ak si to fakt zodpovedne všetko vyplníte a vytlačíte ...všetko zrazu pochopíte ako to je s tým účtovaním DPH ...

http://www.porada.sk/t109712-leasing-tabulka-v-exceli_aktualizovana.html

Ja osobne pre lízingy som používala a ešte aj používam tabuľku od Maríny a postupujem podľa nej .Lízng som účtovala jeden od roku 2008 do r.2011 a druhý od 2009 a tento rok sa končí :Takže fakt výborná pomôcka.
lenka_bodorova
16.08.12,09:03
Tento rok nám končil lízing a zistila som, že som v novebri 2011 zle zúačtovala úroky úroky mali byť 71,25 Eur, ale ja som zaúčtovala len 65,19 Eur 562/474 , zrejme sa my splietli riadky. A teraz som zúčtovala ešte tých 6,06 Eur na 562/474. Alebo mám opraviť DP za rok 2011 a môžem si to dať do nákladov v roku 2012, čo s tým? Ďakujem
KEJKA
16.08.12,09:06
ak si mala zisk, tak kludne to nechaj tak.
lenka_bodorova
16.08.12,09:58
Áno mala som zisk. A tento rok to môžem dať do nákladov, čo na to povedia daňováci? Ďakujem
KEJKA
16.08.12,13:53
ZDP umožňuje neuplatnené náklady minulých období zaúčtovať a uznať v nasledujúcom období.
Netýka sa SZČO.
lenka_bodorova
17.08.12,08:40
No sme živnosť, ale vedieme podvojné účtovníctvo. A kde je to v zákone uvedené prosím ťa, že sa môžu zúčtovať neuplatnené náklady minulách období?
Stefan2005
17.08.12,09:00
No sme živnosť, ale vedieme podvojné účtovníctvo. A kde je to v zákone uvedené prosím ťa, že sa môžu zúčtovať neuplatnené náklady minulách období?

... §17, ods. 29 ZoDP
elisabeth
19.09.12,08:24
ahojte,
mne sa tiež podaril v účtovaní leasingu kiks - leas. zmluva bola uzavrená v decembri 2010 na 36 mesiacov a ja som si omylom urobila odpisový plán na rovnomerné odpisy na 48 mesiacov (daňové aj účtovné mám rovnaké). V roku 2010 je rozdiel zanedbateľný, ale v r. 2011 som dala do odpisov cca o 2000 euro menej ako som mala dať. Zostatkovú cenu k 1.1.2011 mám cca 16 tis. euro, mala by byť 14 tis., teda je vyššia o tých 2000 euro. V r. 2011 sme mali stratu, keď som na chybu v máji 2012 prišla, konateľ povedal, že nech to nechám tak, že nebudeme podávať dodatočné DP. Mala som dilemu, ako to mám opraviť, ale nechávala som si to na december. Teraz sa ale konateľ dohodol s leasingovkou na predčasnom splatení leasingu a následnom predaji vozidla. Auto predal za 15 tis., teda mám rozdiel - ZC je vyššia o 1000 euro ako tržba. Teda tých 1000 euro by malo byť pripočítaných k ZD. Ale ak by boli odpisy účtované správne, tak by ZC bola o 1000 euro nižšia ako tržba. Tento rok budeme mať zisk a budem umorovať vlaňajšiu stratu. Prosím, poraďte mi, čo s tým.
..MARIA
24.09.12,07:01
Dobrý deň,
prečítala som si tu toho veľa, pochvala je Marínu a jej pre krásne vypracované tabuľky.
poprosila by som o radu. Živnostník si v októbri 2011 obstaral auto na leasing- 48 mesiacov, ale v roku 2011 použil paušálne výdavky- tak odpis sa nevyrátaval. Teraz v roku 2012 si chce uplatňovať reálne výdavky- to znamená že aj odpis auta. Rozmýšľam že , ako to mám urobiť. Zaradím ho do majetku a použijem odpis ako v 2 roku odpisovania? Veľmi pekne poprosím o poradenie či uvažujem správne.