gabrieleda
30.06.12,02:14
Dobrý deň
Rada by som sa vás spýtala, ako je to v prípade, keď prechádzam z platcu dph na neplatcu dph, dovážame tovar z krajiny mimo EÚ, daň a clo teda platíme až keď tovar príde na colnicu a faktúry mi prichádzajú z colnice niekedy aj do dvoch týždňov. Dph som odvádzala kvartálne. Musím sa riadiť dátumom aký je na faktúre z colnice, i keď som faktúru, teda daň za tovar zaplatila už dva týždne pred tým, ako mi faktúra prišla. Teraz sme narazili na problém, že daň za tovar je zaplatený, faktúru stále nemám, lebo je to všetko na konci mesiaca a faktrúra mi príde s dátumom už v mesiaci, keď nie som platca dane, teda ďalší mesiac. Musím platiť daň za tovar, ktorý mám na sklade, aj za tento posledný, no faktúru stále nemám, tým pádom si zároveň nemôžem nárokovať na vrátenie dane za tento tovar. To znamená, že musím platiť daň 2 krát za tovar, keďže daň som v skutočnosti už platila, ešte raz ju musím platiť, lebo tovar som už prijala. Čo mám prosím vás robiť v tomto prípade? Nezdá sa mi byť v poriadku dvojité zdanenie. Nemám prirátať ten tovar do skladu, alebo áno, ale s poznámkou, že daň už bola zaplatená, preto ju neplatím druhý krát a neuvádzam to v daňovom priznaní?
Snáď som to vysvetlila aspoň trošku zrozumiteľne a budete mi môcť nejako poradiť.
Vopred ďakujem za vaše rady
KEJKA
30.06.12,04:21
práve najzrozumiteľnejšie nie, ale nikto po tebe nechce dvojité zdanenie.
Ak si DPH nemôžeš odpočítať, tak ten tovar síce v inventúre budeš mať, ale ocenený s DPH s poznámkou, že DPH si si neodpočítala.
Z_DPH určuje povinnosť dodaniť majetok a zásoby, z ktorých si platiteľ DPH odpočítal.
gabrieleda
30.06.12,06:58
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Skúsim jednoduchšie:
Za tovar som zaplatila ešte ako platca DPH, daň som platila ako platca DPH. Iba faktúra z colnice má oneskorený dátum. Môžem si nárokovať ešte ako platca DPH odpočet dane a pri prechode zdaniť celý sklad naraz?
Tweety
30.06.12,07:02
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Skúsim jednoduchšie:
Za tovar som zaplatila ešte ako platca DPH, daň som platila ako platca DPH. Iba faktúra z colnice má oneskorený dátum. Môžem si nárokovať ešte ako platca DPH odpočet dane a pri prechode zdaniť celý sklad naraz?
Ak si za tovar zaplatila ako platiteľ dph, aj dátum dodania na faktúre z colnice je ten, kedy si zaplatila, takže s nárokom na jej odpočet nemáš žiaden problém.
gabrieleda
30.06.12,09:33
Za tovar som zaplatila ešte ako platca dph, o čom svedčí aj výpis z bankového účtu, avšak dátum aký uvádza colnica - bol uhradený na účet colnice - je niekedy aj o desať dní odlišný od dátumu, kedy som to zaplatila ja. Ale na originál JCD-čku je ešte v dolnom rohu písaný dátum - Colný úrad odoslania - ktorý je zhodný s dátumom, kedy to platím ja.
Vždy nás zastupuje nejaká prepravná spoločnosť, väčšinou DHL, my úhradu zaplatíme na ich účet a oni to posielajú colnici, preto tie dátumy tak kolíšu.
KEJKA
30.06.12,11:17
Za tovar som zaplatila ešte ako platca dph, o čom svedčí aj výpis z bankového účtu, avšak dátum aký uvádza colnica - bol uhradený na účet colnice - je niekedy aj o desať dní odlišný od dátumu, kedy som to zaplatila ja. Ale na originál JCD-čku je ešte v dolnom rohu písaný dátum - Colný úrad odoslania - ktorý je zhodný s dátumom, kedy to platím ja.
Vždy nás zastupuje nejaká prepravná spoločnosť, väčšinou DHL, my úhradu zaplatíme na ich účet a oni to posielajú colnici, preto tie dátumy tak kolíšu.
dátumy kolíšu, ale platí predsa deň zaplatenia DPH. Doklad budeš mať neskôr - do podania DP DPH.
Ak si v tom DP budeš môcť uplatniť odpočítanie - bude spadať do tvojho zrejme posledného zdaňovacieho obdobia, tak si DPH odpočítaš a tovar zdaníš z dôvodu zrušenia registrácie.
Ak si DPH práve z titulu úhrady DPH po skončení registrácie /toto mi zoo zadania nie je zrejmé/ nebideš môcť v DP odpočítať, tak tovar nedodaníš.
Ocenenie tovaru bude vyššie o odvedenú DPH, či jeho súčasťou bude všetok tovar, to už musíš vedieť ssama.
Ale aj posledný tovar, ktorý je predmetom tejto diskusie v konečnom dôsledku budeš mať na sklade včítane DPH.
gabrieleda
30.06.12,15:57
Veľmi pekne vám obom ďakujem :) Mnohé ste mi objasnili. Už sa budem vedieť zariadiť. Nárokujem si na všetko odpočet dph a zároveň dodaním celý sklad. Všetky platby prebehli tento mesiac, aj pečiatka colnice bude mať dátum z tohto mesiaca.
Pekný víkend prajem.