tvrdohlaváDora
30.06.12,15:29
Dobrý deň,
chcela by som sa poinformovat ako mam postupovat. Predcasom mi moja mama darovala formou darovacej zmluvy (DZ) svoj majetok, kde sa uvádza,že sa o nu postaram a má v dome dozivotne právo. Ja som to prijala. Momentalne pracujem a do odchodu do dochodku mi chyba cca 7 rokov. Bývam asi 30km od mamy a zatial neuvazujem o zmene bydliska. V pripade, ze to bude nevyhnutne, tak som ochotna svoje rozhodnutie zmenit. Mama má uz 74 rokov a zacínajú jej slabnuť nohy a opuchat dolne a horne koncatiny. O mamu sa starám, chodim s nou k lekárom, cez víkendy ju navstevujem, ak nieco potrebuje zabezpečím. Obedy pocas tyzdna jej nosi brat,s ktorým sme sa dohodli a ktorý s ňou býva. Sme v telefonickom kontakte.Mojej setre sa to vsak nepáci a preto mám obavy,že moju DZ napadne pravnikom, ze sa o mamu nestaram 24hodin. Hoci moja sestra byva asi kilometer od mamy, nie je ochotna ju prist pozriet ani sa spytat ci nieco nepotrebuje a ako sa ma. Prosim poradte mi co mam robiť,aby som sa vyhla zbytocnym neprijemnostiam so sestrou.
Oliwa
30.06.12,13:34
Môže.
Stanislav 1975
30.06.12,13:37
teoreticky može- ale to by musela tvrdiť najma tvoja mama- budú sa pýtať na názor tvojej mamy- ak je mama za tebou- sestra sa može aj ..., ale nemá šancu...
niečo iné by bolo keby to iniciovala tvoja mamina...
mattto
30.06.12,13:38
sestra sa môže domáhať určenia neplatnosti zmluvy (každý môže žalovať hocičo), avšak podľa toho čo si napísala, neexistuje dôvod na takéto určenie. Dôvodom nie je ani tvoje (ne)staranie sa o mamu 24 hod.

Dôvodom na určenie neplatnosti zmluvy (ako hociktorého iného právneho úkonu) je nespôsobilosť zmluvnej strany na právne úkony (matka trpí duševnou chorobou a pod.), alebo ak by predmet daru nebol schopný byť predmetom zmluvy (dar nepatrí matke a pod.)
Mária27
30.06.12,15:08
Darovacia zmluva a zaopatrovacia zmluva je rozdiel. Vy ste urobili zmiešanú zmluvu - darovanie, doopatrovanie, vecné bremeno. Darovacia zmluva je bezodplatná, nemôže byť ani podmienená opaterou matky.
Ak má matka ešte iný majetok a budete dediť po nej zo zákona, započíta sa ti dom do dedičstva, sestra zdedí iné veci.
Keby bol dom prevedený bezodplatne s dohodou doopatrovania v prípade potreby (zmluva podľa § 51), započítanie by neprichádzalo do úvahy, išlo by o odvážnu zmluvu (doopatrovanie nemusí byť vôbec potrebné).
tvrdohlaváDora
01.07.12,10:30
Ja mam darovaciu zmluvu v ktorej sa uvadza,ze sa o mamu postaram.Co by ste mi poradili,ako mam postupovať dalej. Ak by som zostala pri tomto variante zmluvy, teda DZ, ako dokážem sestre, že sa o mamu staram, ked tam nemam ani trvalý pobyt? Alebo by bolo lepsie, ak by sa prerobila zmluva na kupnopredajnu? Som z toho celeho zufala. Dakujem za kazdu odpoved.
veronikasad
01.07.12,10:33
Ja mam darovaciu zmluvu v ktorej sa uvadza,ze sa o mamu postaram.Co by ste mi poradili,ako mam postupovať dalej. Ak by som zostala pri tomto variante zmluvy, teda DZ, ako dokážem sestre, že sa o mamu staram, ked tam nemam ani trvalý pobyt? Alebo by bolo lepsie, ak by sa prerobila zmluva na kupnopredajnu? Som z toho celeho zufala. Dakujem za kazdu odpoved.
V prvom príspevku nespomínaš, čo na darovaciu zmluvu hovorí tvoj brat, ktorý s matkou býva.
tvrdohlaváDora
01.07.12,10:36
Nakoľko je moj brat slobodný, svoj podiel z celeho majetku pripadne mojej dcere, ktorá je zaroven jeho krstnou dcerou a teda aj dedičom. A on s tým nemal žiadny problem, pretoze aj tak vsetko zdedí táto moja spominana dcera.
tvrdohlaváDora
01.07.12,11:04
Problem s mojou DZ ma len moja sestra, ktora je zadlzena, preto mam aj obavy.
mattto
01.07.12,15:53
Ja mam darovaciu zmluvu v ktorej sa uvadza,ze sa o mamu postaram.Co by ste mi poradili,ako mam postupovať dalej. Ak by som zostala pri tomto variante zmluvy, teda DZ, ako dokážem sestre, že sa o mamu staram, ked tam nemam ani trvalý pobyt? Alebo by bolo lepsie, ak by sa prerobila zmluva na kupnopredajnu? Som z toho celeho zufala. Dakujem za kazdu odpoved.

"darovaciu" zmluvu Vám spisoval kto? advokát, alebo Vy? to že sa o mamu postaráš je v zmluve spomenuté niekde v preambule alebo ako je tento tvoj záväzok formulovaný? aby nešlo o nezrozumiteľný právny úkon. Pokiaľ je právny úkon urobený riadne a má všetky predpísané náležitosti, je jedno, či je pomenovaný "darovacia" zmluva alebo ako, právne úkony sa vykladajú podľa ich obsahu.

ešte raz: sestra sa nemôže domáhať určenia neplatnosti zmluvy z dôvodu, že ty nemáš trvalý pobyt v nehnuteľnosti, alebo že sa o matku nestaráš 24 hod. denne. Nemusíš sestre dokazovať nič, ona nie je účastníkom právneho vzťahu, nemá žiadne naliehavý právny záujem na určení neplatnosti zmluvy a rovnako, nemá právny dôvod domáhať sa určenia neplatnosti zmluvy medzi tebou a tvojou matkou
tvrdohlaváDora
01.07.12,18:00
My sme boli u notarky a zmluvu nam riadne urobila notarka.
tvrdohlaváDora
01.07.12,18:54
zmluvu robila notarka
Mária27
03.07.12,18:21
Beboj sa, sestra ju nemôže napadnúť. Len pri tom dedení môže niečo započítať (ak bude čo).