Avila
30.06.12,21:25
Prosím o radu, termín pôrodu budem mať koncom januára 2013. Kvôli výpočtu materskej (aby bola vyššia), potrebujem, aby sa mi započítaval rok 2012. Keďže na MD sa nastupuje 8-6 týždňov pred plánovaným pôrodom, môj gynekológ mi nemôže napísať začiatok MD k 1. januáru. Môžem pracovať do 31. 12. a nastúpiť samovoľne k 1.1.? Jasne, že peniaze spätne za tie týždne mi nedajú, jedná sa mi o to len, aby mi MD vyrátali z roku 2013.
veronikasad
30.06.12,19:29
Pozri

(5) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 34.týždňa od vzniku nároku na materské; osamelá poistenkyňa má nárok na materské do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyňa, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské do konca 43. týždňa od vzniku nároku na materské.

(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5,má nárok na materské do konca 28. týždňa odo dňa pôrodu, ale najdlhšie do konca 34. týždňa od vzniku nároku na materské; osamelá poistenkyňa má nárok na materské do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, najdlhšie do konca 37. týždňa
od vzniku nároku na materské a poistenkyňa, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará,má nárok na materské do konca 37. týždňa odo dňa pôrodu, najdlhšie do konca 43. týždňa od vzniku nároku na materské.

-----
Či s tým ale vyriešiš spôsob výpočtu vymeriavacieho základu - nie som si istá.
Avila
30.06.12,19:35
To znamená, ze v ods. 6, ak by som si to "samovoľne" posunula, bude mi materský príspevok vyplácaný cca a 8 týždňov kratšie? Dobre to chápem?
veronikasad
30.06.12,19:37
To znamená, ze v ods. 6, ak by som si to "samovoľne" posunula, bude mi materský príspevok vyplácaný cca a 8 týždňov kratšie? Dobre to chápem?
Prečo o 8 týždňov ? Do 34. týždňa od termínu, ktorý ti určí lekár. Lekár by ti mal vystaviť riadnu žiadosť o materské a ty tam napíšeš dátum, kedy si skutočne na materskú nastúpila.
Avila
30.06.12,19:46
Prečo o 8 týždňov ? Do 34. týždňa od termínu, ktorý ti určí lekár. Lekár by ti mal vystaviť riadnu žiadosť o materské a ty tam napíšeš dátum, kedy si skutočne na materskú nastúpila.

Áno, rozumiem. Ale ako píšeš, nie je isté, či tým zmením vymeriavací základ...
ewita888
30.06.12,19:47
Mne sa to nejak nezdá.. ak lekár niekoho vypíše, tak by mu zamestnávateľ už nemal dať prácu.. ak neodovzdáš doklad od lekára zamestnávateľovi a budeš ďalej chodiť do práce a nebodaj sa ti niečo stane, bude mať zle aj zamestnávateľ aj ty.. aj z pohľad výpočtu materskej - neviem ako by takýto postup brala SP /špekulácia??/... ako píše Veronika, nie som si istá, či by ti to ovplyvnilo výšku materskej...
Opravujem, termín nástupu na MD si určíš sama...
veronikasad
30.06.12,19:52
Mne sa to nejak nezdá.. ak lekár niekoho vypíše, tak by mu zamestnávateľ už nemal dať prácu.. ak neodovzdáš doklad od lekára zamestnávateľovi a budeš ďalej chodiť do práce a nebodaj sa ti niečo stane, bude mať zle aj zamestnávateľ aj ty.. aj z pohľad výpočtu materskej - neviem ako by takýto postup brala SP /špekulácia??/... ako píše Veronika, nie som si istá, či by ti to ovplyvnilo výšku materskej...
Evi, vo firmách sa to robí, ak sa žena cíti dobre a je potrebné dorobiť nejakú prácu. Ak dostane zaplatenú mzdu, je to pre ňu výhodnejšie ako výška materského. (kedysi sa nastupovalo na MD 4 týždne pred pôrodom a zvládli sme to)
V predch príspevku však ide o špekuláciu s VZ. Nepíše z akého poistenia bude matrská.
Avila
30.06.12,19:57
Evi, vo firmách sa to robí, ak sa žena cíti dobre a je potrebné dorobiť nejakú prácu. Ak dostane zaplatenú mzdu, je to pre ňu výhodnejšie ako výška materského.
V predch príspevku však ide o špekuláciu s VZ. Nepíše z akého poistenia bude matrská.

Som zamestnanec, mám 2 čiastočné úvazky. Ozaj sa vám to zdá ako špekulácia? A mne skôr ako diskriminácia, keďže som ešte na RD a nikoho nezaujíma, že to boli úväzky malé, keby som nepracovala vôbec, tak by sa mi MD vypočítavalo z predpokladaného príjmu a to by bolo iné kafe.
ewita888
30.06.12,20:00
Joj, veľa zákonov je proti nám, nenarobíme nič... neber to, že ťa nejak obviňujem, len uvažujem... skús sa opýtať na SP, aby si si bola istá...
Katy a R
30.06.12,20:01
Mne sa to nejak nezdá.. ak lekár niekoho vypíše, tak by mu zamestnávateľ už nemal dať prácu.. ak neodovzdáš doklad od lekára zamestnávateľovi a budeš ďalej chodiť do práce a nebodaj sa ti niečo stane, bude mať zle aj zamestnávateľ aj ty.. aj z pohľad výpočtu materskej - neviem ako by takýto postup brala SP /špekulácia??/... ako píše Veronika, nie som si istá, či by ti to ovplyvnilo výšku materskej...
len jedna maličkosť - nie lekár určuje nástup na materskú !!! určuje si ho ona sama;)
Lekár uvádza PTP.
odst (6) (už uviedla Veronika)
teraz neviem (po doplnení ) ty si stále na RD - a aj budeš do materskej - alebo chceš nastúpiť do roboty ? a s lepším platom .. či ?
Avila
30.06.12,20:04
Joj, veľa zákonov je proti nám, nenarobíme nič... neber to, že ťa nejak obviňujem, len uvažujem... skús sa opýtať na SP, aby si si bola istá...

To nie na teba :-) Ja sa len rozhorcujem :-D Ja som vdacna za akukolvek radu, ktora mi to objasni. V SP mi povedali, ze plati, co napise lekar a nechapala na co sa pytam. Zrejme som natrafila na nespravnu.
ewita888
30.06.12,20:07
len jedna maličkosť - nie lekár určuje nástup na materskú !!! určuje si ho ona sama;)
Lekár uvádza PTP.
odst (6) (už uviedla Veronika)



Fajn, som sa niečo naučila zase :)
Len prečo jej to nechce gynekolog vypísať tak, ako ona chce?
Katy a R
30.06.12,20:11
tak ale zase nemôže len tak z brucha uviesť PTP ... tiež má zodpovednosť ..
ewita888
30.06.12,20:14
kto? ona, či lekár...
Avila
30.06.12,20:18
Fajn, som sa niečo naučila zase :)
Len prečo jej to nechce gynekolog vypísať tak, ako ona chce?

Nuž jeho argument bol, že im to nam na SP nebude sedieť a mohlo by im to pripadať "podozrivé". Ja neviem, možno mu ide o reputáciu, skutočne neviem. A to spolu vychádzame pomerne dobre.
Katy a R
30.06.12,20:19
Lekár určuje PTP .... ledaže by sa teraz iekedy pri sone zistilo, že predsalen ten PTP je 15.2. ???? ale to je už na lekárovi !
Avila
30.06.12,20:25
len jedna maličkosť - nie lekár určuje nástup na materskú !!! určuje si ho ona sama;)
Lekár uvádza PTP.
odst (6) (už uviedla Veronika)
teraz neviem (po doplnení ) ty si stále na RD - a aj budeš do materskej - alebo chceš nastúpiť do roboty ? a s lepším platom .. či ?

Ďakujem krasne :). Toto som potrebovala pocut :-) Tym padom je to moja vec, kedy na nu nastupim, na SP ich to nema co trapit. Dakujem :).
ewita888
30.06.12,20:26
nááá ale veď si písala, že si termín určuje sama.. :-)
veronikasad
30.06.12,20:40
Ďakujem krasne :). Toto som potrebovala pocut :-) Tym padom je to moja vec, kedy na nu nastupim, na SP ich to nema co trapit. Dakujem :).
Na SP nikoho nebude trápiť kedy na MD nastúpiš. Ale či si tým pomôžeš, ako som už napísala - neviem.
Katy a R
30.06.12,20:45
Nuž jeho argument bol, že im to nam na SP nebude sedieť a mohlo by im to pripadať "podozrivé". Ja neviem, možno mu ide o reputáciu, skutočne neviem. A to spolu vychádzame pomerne dobre.

nuž, on musí zdôvodniť ten PTP (určite aj on je nejako kontrolovaný:confused:)

tebe (ako poistenkyni) sa doporučuje nastúpiť na MD v rozpätí 6-8 týždňov pred PTP - ale zase nie je to povinnosť. Môžeš robiť aj dlhšie, do januára ... dávka je potom do 28. týždňa po skutočnom pôrode (a možno by aj bola 34 týždňov :confused:;))
zo stránky SP: dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa (najskôr ôsmeho týždňa) pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom
- Ale bolo by dobré overiť si to ... Niekde som zachytila info, (nepamätám už, či sa to týkalo len nároku z OL, alebo všeobecne) že SP aj tak posudzuje nárok na materské k tomu dátumu 6-tich týždňov prd PTP - ak je to naozaj tak:confused:, bolo by to zbytočné .
Napíš na poradňu SP - Prípadne popozeraj na stránke SP otázky a odpovede v poradni - možno nájdeš :confused:
veronikasad
30.06.12,20:49
Som zamestnanec, mám 2 čiastočné úvazky. Ozaj sa vám to zdá ako špekulácia? A mne skôr ako diskriminácia, keďže som ešte na RD a nikoho nezaujíma, že to boli úväzky malé, keby som nepracovala vôbec, tak by sa mi MD vypočítavalo z predpokladaného príjmu a to by bolo iné kafe.
Poslednej vete nerozumiem. Čo rozumieš pod predpokladaným príjmom ? Myslíš, že ti tam mzdárka napíše niečo "z brucha" ?

Uveď obdobie a výšku príjmu počas RD. Aký úväzok a príjem si mala pred nástupom na prvú materskú ?
Katy a R
30.06.12,20:49
ewi - termín nástupu na MD si určuje sama !
ewita888
30.06.12,21:45
Kati, už chápem..
brčko
01.07.12,10:50
napíš tvoje údaje, či pracuješ. Ak by si požiadala o RD a v čase nástupu na md nemala už kratší uväzok, ale normál 8hod, tak by sa to dalo. Ale najlepšie sú údaje. Ako píše Katy, nespoliehala by som sa, ak by si žiadala o materské až v r.2013, že ti to vyrátajú z vz roku 2012, tiež som z odpovedí sp vyrozumela, že sa to bude určovať materské, akoby si nastúpila na md 6týž. pred termínom (aj ked priznajme to, záleží kto ti bude materské rátať, oni neovládajú pracovníčky všetky usmernenia SP). A by si sa iba ukrátila na dobe poberania materského.
Avila
01.07.12,18:03
napíš tvoje údaje, či pracuješ. Ak by si požiadala o RD a v čase nástupu na md nemala už kratší uväzok, ale normál 8hod, tak by sa to dalo. Ale najlepšie sú údaje. Ako píše Katy, nespoliehala by som sa, ak by si žiadala o materské až v r.2013, že ti to vyrátajú z vz roku 2012, tiež som z odpovedí sp vyrozumela, že sa to bude určovať materské, akoby si nastúpila na md 6týž. pred termínom (aj ked priznajme to, záleží kto ti bude materské rátať, oni neovládajú pracovníčky všetky usmernenia SP). A by si sa iba ukrátila na dobe poberania materského.

Ake uvazky a prijmy som mala pred prvou MD to mi pride teraz uz irelevantne. (to este k weronikasad)

No v r. 2011 som mala od mája z jedneho uvazku 170 v hrubom a od augusta dalsi uvazok 240.

V r. 2012 som mala do februara z uvazku jeden: 170 a od marca 230. Z druheho uvazku som mala celorocne 240 plus 30 Eur osobne (len januar az jun).

Ak pises, ze zalezi od toho, kto mi to bude vyratuvat to neznie velmi pozitivne.
Katy a R
01.07.12,18:26
Ake uvazky a prijmy som mala pred prvou MD to mi pride teraz uz irelevantne. (to este k weronikasad)

No v r. 2011 som mala od mája z jedneho uvazku 170 v hrubom a od augusta dalsi uvazok 240.

V r. 2012 som mala do februara z uvazku jeden: 170 a od marca 230. Z druheho uvazku som mala celorocne 240 plus 30 Eur osobne (len januar az jun).

Ak pises, ze zalezi od toho, kto mi to bude vyratuvat to neznie velmi pozitivne.

.. nuž, z takýchto údajov sa veľmi nedá :confused::confused::confused:
Ale tak podľa týchto údajov ani veľmi veľký rozdiel, či by bola materská počítaná z roku 2011, alebo z roku 2012 (samozrejme, to len odhad - nepresné údaje) viď §54,55
Avila
01.07.12,18:27
No tak nič vážení, ďakujem vám za všetky odpovede. Toto napísali na poradni SP inej panej Ak by ste na materskú dovolenku nastúpili napr. od začiatku piateho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu a od tohto dňa by ste si uplatnili nárok na výplatu materského zo zamestnania, splnenie podmienky existencie nemocenského poistenia by sa skúmalo ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu – podmienka by splnená nebola, nárok na materské z povinného nemocenského poistenia zamestnankyne by Vám nevznikol.
Avila
01.07.12,18:39
Prepac, ja viem, ja som humanitneho vzdelania, tak verim tomu, ze pisem dost nezrozumitelne o cislach :-) No ja viem, ze mega rozdiel to nebude... No, tak je ako ma, dolezitejsie veci su... energiu mozem davat aj inam :-D
veronikasad
01.07.12,18:53
No tak nič vážení, ďakujem vám za všetky odpovede. Toto napísali na poradni SP inej panej Ak by ste na materskú dovolenku nastúpili napr. od začiatku piateho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu a od tohto dňa by ste si uplatnili nárok na výplatu materského zo zamestnania, splnenie podmienky existencie nemocenského poistenia by sa skúmalo ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu – podmienka by splnená nebola, nárok na materské z povinného nemocenského poistenia zamestnankyne by Vám nevznikol.

K tejto odpovedi by som rada videla aj otázku.
Avila
01.07.12,19:01
Tu je link na cele http://www.socpoist.sk/546/1362s?prm2=52369&sword=&insurance_kind=0&target_group=0&life_sit=0&kriterium=all&page=1

V podstate ale pre mna je dolezite to vyratuvanie, ci nie?
Katy a R
01.07.12,19:06
tak toto nie je celkom tvoj prípad ...
Avila
01.07.12,19:11
Ja vie Katy, ale vlastne jej odpisali, ze tak ci tak, aj keby odisla na MD neskor, tak by sa mi to vypocitavali (VZ) najneskor 6 tyzdnov pred PTP.
Katy a R
01.07.12,19:21
Ja vie Katy, ale vlastne jej odpisali, ze tak ci tak, aj keby odisla na MD neskor, tak by sa mi to vypocitavali (VZ) najneskor 6 tyzdnov pred PTP.
možno by sa dalo niečo iné skúsiť:confused: (lebo pri tých VZ čo si písala je fakt neveľký rozdiel) .
lenže k tomu by bolo treba všetky údaje ;) - nepoznáme tvoju situáciu (existuje ešte aj dobrovoľné poistenie ...
Avila
01.07.12,19:26
Ved to som si platila (DNP) pred 1. MD, ale to este bol stary system. Pri tych novych "balikoch" je to pase (je to privysoke) a takisto by som nesplnila podmienku 270 dni uz.
Katy a R
01.07.12,19:27
a možno áno .. ??
brčko
05.07.12,14:20
Ak by si mala nejaké ukončené nem.poistenie s dostatočným počtom dní, tak by som sa pred nástupom na md prihlásila na dnp a materské by sa rátalo z dnp z vym.základu cca 340eur /minimum) tj. viac, ako je tvoj skutočný. Neviem, či tie tvoje prac.pomery sú dlhodobé, či sú na dobu určitú ... či budú trvať až do nástupu na md, to všetko je podstatné. Tj. ozaj bez konkrétnych údajoch o tvojich všetkýyh nempoisteniach sa to nedá. Aj detail môže byť dôležitý. No to už je na tebe, či chceš, či nechceš už s tým niečo robiť, či sa dá ...
Avila
05.07.12,18:15
Ak by si mala nejaké ukončené nem.poistenie s dostatočným počtom dní, tak by som sa pred nástupom na md prihlásila na dnp a materské by sa rátalo z dnp z vym.základu cca 340eur /minimum) tj. viac, ako je tvoj skutočný. Neviem, či tie tvoje prac.pomery sú dlhodobé, či sú na dobu určitú ... či budú trvať až do nástupu na md, to všetko je podstatné. Tj. ozaj bez konkrétnych údajoch o tvojich všetkýyh nempoisteniach sa to nedá. Aj detail môže byť dôležitý. No to už je na tebe, či chceš, či nechceš už s tým niečo robiť, či sa dá ...


Tie moje pomery su na dobu neurcitu. Tomuto nie velmi rozumiem:
Ak by si mala nejaké ukončené nem.poistenie s dostatočným počtom dní

Ide o ine nem. postenia, nez tie z mojich uvazkov?
Katy a R
09.07.12,12:21
určite by sa voľačo dalo - ale keď nechce napísť viac ... ???