kuko1479
01.07.12,02:05
Dobry den :) uz zopar rokov premyslam nad tym skusit jedno leto zorganizovat letny tabor. Najskor by to bolo urcite nieco mensie pre maximalne 40 deti. Mam dost skusenosti ako veduci z taborov takze veducich a zdravotnika by som mal :o) Problem nastava v tych "oficialnostiach" co vsetko je potrebne na to aby som vlastne taky tabor mohol prevadzkovat ? Myslim take veci ako zivnost, niake pedagog. vzdelanie ?? Pred niakou dobou som sa rozpraval s jednym znamym prave o tomto a on spominal ze kedysi robil take malicke tabory ... jednoducho pozhanal decka prenajal chatu zohnal zdravotnika a veducich a isli ale bohuzial som sa ho nespytal na tie oficialne veci a uz niesme v kontakte tak by som bol velmi rad keby mi niekto vedel v tomto poradit ?? Ale skuste mi to vysvetlit ako uplne neznalemu cloveku prosim :) Absolutne nechapem takym veciam a rozdielom medzi kadejakymi obcianskymi zdruzeniami neziskovimi organizaciami a podobne .... cize idealne by bolo take riesenie kde by som mal co najmenej uradnych vydavkov :) Dakujem strasne moc za kazdu radu
hubatá
01.07.12,03:39
40 detí sa mi nezdá "niečo menšie".
Ja som maličký tábor robila na chalupe: z rodiny som tam vždy mala 5-7 detí, varila som im, hrala sa s nimi, vymýšľala výlety a túry, fúkala kolienka.....a nezaložila som občianske združenie, neziskovku a podobne.
Ale pri 40 deťoch potrebuješ 2 kuchárky, 4 vedúcich, 1 zdravotníka, auto na zásobovanie a chatu s hygienicky nezávadnou vodou, 6 sprchami, 6 WC, veľkou jedálňou.............
Takže nie je to "niečo menšie"......
avalik
01.07.12,05:21
355/2007 Z. z.Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§ 25
Zotavovacie podujatia

(1) Zotavovacie podujatie je organizovaný pobyt najmenej piatich detí a mládeže do 18 rokov veku na čas dlhší ako štyri dni, ktorého účelom je rekreácia detí a mládeže, posilnenie ich zdravia a zvýšenie ich telesnej zdatnosti.
(2) Fyzická osoba-podnikateľ a právnická osoba, ktoré organizujú zotavovacie podujatia (ďalej len „organizátor zotavovacieho podujatia“), sú povinné
a) požiadať písomne najmenej 30 dní pred začiatkom konania zotavovacieho podujatia regionálny úrad verejného zdravotníctva príslušný podľa miesta zotavovacieho podujatia, prípadne podľa miesta jeho začiatku, ak ide o putovné zotavovacie podujatie, o posúdenie zotavovacieho podujatia,
b) organizovať zotavovacie podujatie tak, aby plnilo výchovné poslanie a posilňovalo zdravie detí a pri jeho organizovaní prihliadať na vek a zdravotný stav detí a charakter zotavovacieho podujatia,
c) zabezpečiť, aby zotavovacie podujatie sa uskutočnilo len v zariadeniach, ktoré spĺňajú požiadavky na umiestnenie, funkčné členenie, priestorové usporiadanie, ubytovanie, stravovanie a na prevádzku zariadení pre zotavovacie podujatia,
d) zabezpečiť, aby dieťa zúčastnené na zotavovacom podujatí spĺňalo požiadavky zdravotnej spôsobilosti,
e) zabezpečiť, aby na zotavovacom podujatí pracovali iba osoby zdravotne spôsobilé a odborne spôsobilé,
f) dodržiavať denný režim, ktorý zohľadňuje vek a zdravotný stav detí,
g) zabezpečiť stravovanie detí s prihliadnutím na ich vek, zdravotný stav a fyzickú záťaž a aby podávaná strava bola zdravotne neškodná a výživovo hodnotná,
h) zabezpečiť zdravotnú starostlivosť na zotavovacom podujatí odborne spôsobilými osobami, najmenej jednou na 130 detí,
i) zabezpečiť lekárničku prvej pomoci,
j) zabezpečiť starostlivosť lekára dostupného z miesta konania zotavovacieho podujatia a písomne mu oznámiť miesto a čas konania zotavovacieho podujatia,
k) zabezpečiť poučenie osôb na zotavovacom podujatí o predchádzaní ochoreniam a iným poruchám zdravia, ak takéto poučenie doposiaľ neabsolvovali,
l) informovať zástupcu dieťaťa o ochorení alebo inej poruche zdravia dieťaťa na podujatí a o prípadnom kontakte s prenosným ochorením,
m) viesť dokumentáciu o zotavovacom podujatí a uchovávať ju šesť mesiacov od skončenia zotavovacieho podujatia.


pozri tiez 526/2007 Z. z. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na zotavovacie podujatia (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-526)
kuko1479
01.07.12,11:14
Tak 5-7 deti vpodstate nieje tabor ale proste rodinny vylet na chatu :) Ja som pracoval v taboroch kde bolo kludne aj 150 deti :) a 30-40 je take akuratne cislo aj co sa tyka niakeho zaujimavejsieho programu. Samozrejme tou chatou som myslel mensi penzion ktory ubytuvava normalne ludi tym padom hygienicke zalezitosti by boli ok a kucharky by boli v ramci toho penzionu :) Veducich a zdravotnika by som urcite mal dostatok a kvalitnych :) Toto chapem ze co vsetko treba zabezpecit materialne a personalne ja skor neviem tie uradne zalezitosti :)
kuko1479
01.07.12,11:34
Vďaka toto mi velmi pomohlo, len este by ma zaujimalo aky teda druh zivnosti by som na organizovanie Zotavovacich podujati potreboval ? a mozno keby ste mi mohli dat taku osobnejsiu radu aky by bol taky najvyhodnejsi postup lebo napriklad som nasiel aj organizaciu ktora robila / robi tabory ako zajazdy a nie zotavovacie podujatia :) kazdopadne velka vdaka za radu :)
avalik
01.07.12,12:22
kuko1479
03.07.12,20:49
a este trosku mozno banalna otazka aky "druh" respektive aku zivnost by som si mal vybavit ? :) Dakujem
Samuel Bencső
21.01.16,18:23
Detský tábor ako taký v legislatíve vymedzený nie je. Urad ver. zdravotnictva si to tam pretlaca stale ako ozdravovaci pobyt, ale letne tabory nie su vymedzene.
akina
22.01.16,08:47
Pokiaľ budete v rámci takýchto táborov zabezpečovať stravovanie, ubytovanie, zabezpečovať prepravu, cvičiteľov, nejaké sprievodné, osoby, jednoznačne budete vykonávať podnikateľskú činnosť, a to činnosť cestovnej kancelárie alebo cestovnej agentúry.V prípade organizovania prázdninových táborov alebo iných pobytov v prírode, keď je splnená podmienka ich verejnej ponuky pre neurčitý, vopred neznámy okruh účastníkov, najmä z radov detí, už idete do režimu cestovnej kancelárie! Preštudujte si zákon o zájazdoch, bytostne s tým súvisí.