busdriver
01.07.12,10:10
Som dlhodobo v zahranici a rozbieham mensi business cez internet. Budem poskytovat sluzby svojim zakaznikom a moje predpokladane vynosy a naklady su nasledovne:
VYNOSY: 25000 EURO
NAKLADY:17000 EURO(nezahrna odvody)
HRUBY ZISK:7000EURO

Zamestnavat budem 1 pracovnika na polovicny uvazok a ja na Slovensku neplatim ziadne odvody(zijem v zahranici)
Moze mi niekto vysvetlit na zaklade prikladu kontretne cisla celkovych odvodov zamestnavatela a zamestnanca + dan z prijmu. V uctovnictve sa nepohybujem a nemam ani prehlad o situacii na Slovensku,kedze som 15 rokov zahranici.
Dakujem za odpoved.
avalik
01.07.12,08:17
busdriver
01.07.12,08:34
Vdaka za link,je to tam velmi dobre spracovane. Teraz ma napadlo toto:
Pocita sa mzda zamestnavatela ako hruby zisk(po odpocitani nakaldov,v mojom pripade 7000 euro) alebo si sam mozem stanovit, kolko bude moja mzda a podla toho platit odvody.Ak ano ake pravidla na to funguju.Dakujem
veronikasad
01.07.12,08:37
Vdaka za link,je to tam velmi dobre spracovane. Teraz ma napadlo toto:
Pocita sa mzda zamestnavatela ako hruby zisk(po odpocitani nakaldov,v mojom pripade 7000 euro) alebo si sam mozem stanovit, kolko bude moja mzda a podla toho platit odvody.Ak ano ake pravidla na to funguju.Dakujem
Tým zamestnancom budeš ty ? Ak si SZČO, nemôžeš byť zamestnancom ...
busdriver
01.07.12,08:40
nie,myslel som zivnostnik,ako si vypocitam mzdu,je to v tom pripade 7000 euro rocne alebo si sam stanovim,kolko bude moja mzda...
veronikasad
01.07.12,08:42
nie,myslel som zivnostnik,ako si vypocitam mzdu,je to v tom pripade 7000 euro rocne alebo si sam stanovim,kolko bude moja mzda...
živnostník a SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba) je to isté. Nemáš nárok na žiadnu mzdu. Tvojim príjmom (ak to chceš nazvať mzdou) je všetko, čo ti zostane po zaplatení odvodov a daní.

"Mzda" neznižuje základ dane, výbery z pokladne alebo účtu sa účtujú ako osobná potreba podnikatela.
busdriver
01.07.12,08:46
rozumiem,cize v mojom teoretickom pripade hruby zisk=7000 - odvody zamestnaca=suma,ktora je zakladom dane z prijmu.
Osobne vybery z pokladne teda neznizuju vymeriavaci zaklad.Zacinam tomu rozumiet:)
veronikasad
01.07.12,08:49
rozumiem,cize v mojom teoretickom pripade hruby zisk=7000 - odvody zamestnaca=suma,ktora je zakladom dane z prijmu.
Osobne vybery z pokladne teda neznizuju vymeriavaci zaklad.Zacinam tomu rozumiet:)
Ak hovoríme o tom druhom zamestnancovi (nie tebe), základ dane ti zníži aj jeho mzda + odvody do ZP a SP.
Tvoj zisk =´rozdiel medzi príjmami a daňovými výdavkami. Daňovým výdavkom nie je napr. ani tvoja daň z príjmu (daň zo mzdy za zamestnanca ano).

Pri výpočte dane máš ešte nárok na ročnú nezd. časť, o ktorú sa zníži základ dane.