Zuzana B.
01.07.12,12:57
Prosím o radu!

Koncom mája sme na základe písomného rozhodnutia zam-teľa znižovali stav z-cov.
Konkrétni z-ci dostali výpoveď z dôvodu nadbytočnosti.
Všetci žiadali o ukončenie PP dohodou k posl. dňu v mesiaci, teda rozhodli sa pre odstupné a nikto nechcel ostať v práci počas výpovednej doby.
Teda mala som pripravené 2 verzie - výpoveď a aj dohodu pre každého z-ca.
Mám zamestnancami podpísané len dohody a nemám na výpovedi podpis, že z-nec prevzal výpoveď.
Zajtra mám kontrolu z inšpektorátu práce....
Je to veľký probĺém keď mi chýba na výpovedi podpis z-ca, aj keď dohodu mám podpísanu???

Prosím poradte!
KEJKA
01.07.12,16:04
ak je na dohode jasne napísané, že ide o dohodu na základe žiadosti zam-ca, ktorý dostal výpoveď, tak to bude v poriadku. Nejako mi v tom popise chýba, že zam-ci požiadali zam-ľa o túto dohodu písomne. Netuším, či tá žiadosť musí byť písomná - u nás písomná je - a je založená v spise - zložke zam-ca.
Zuzana B.
01.07.12,16:23
Pokiaľ viem, nemusí byť za každú cenu písomná žiadosť o skončenie PP. U nás to prebiehalo tak, že som mala pripravené 2 verzie: Výpoveď, kde PP končí uplynutím výpovednej doby a Dohodu o skončení PP ku koncu daného mesiaca pred začatím plynutia výpovednej doby. 99% automaticky chcelo skončiť dohodou. Teda v spise mám len túto dohodu spolu so zápočtovým listom podpísaným zamestnancom ku koncu mesiaca teda ku koncu PP. Mám aj všetky výpovede mnou podpísané, len nie zamestnancom... Výpoveď je z toho istého dátumu ako dohoda. Dohoda podľa mňa obsahuje všetko čo má obsahovať: dohoda o ukončení PP z dôvodu uvedenom v par. 63 ods. 1b), nárok na odstupné podľa odpracovaných rokoch, podpisy oboch zmluvných strán, ktorým dňom končí PP....
Mám aj písomné rozhodnutie z-teľa o nadbytočnosti - aký je dôvod znižovania stavu z-cov, ktorých prac. miest sa to týka, presne menný zoznam dotknutých z-cov... k tomu priložený plán výroby - problémových projektov, z ktorého jednoznačne vyplýva nadbytočnosť zamestnancov, na základe ktorého nebudeme ani v najbližších mesiacoch z-cov potrebovať. Prepustili sme aj tak menej z-cov ako by sme podľa plánu mali, nakoľko niektorích sme "zachránili" a umiestnili na inom projekte, nakoľko dúfame, že v budúcnosti sa nám podarí získať nejaký nový projekt, teda prácu pre našich z-cov...
Snáď zajtra nebude s niečím problém....

Nikoho sme "neošmekli" ani o halier...pod niečo také by som sa nikdy nepodpísala. Každý dostal vyplatenú mzdu za posl. odprac. mesiac, odstupné a preplatenú nevyčerpanú dovolenku..
tigy
02.07.12,08:06
Keďže zamestnanca môžeš prepustiť len jedným spôsobom, nemôže to byť naraz dohoda aj výpoveď, tak si myslím, že podpísané dohody s uvedením dôvodu (nadbytočnosť - aby bolo jasné, prečo dostali aj odstupné) sú jediné, čo potrebuješ... jedine až by zamestnanec podpísal výpoveď a potom (s neskorším dátumom) by požiadal o ukončenie dohodou, by si zakladala pravdaže oboje...
veronikasad
02.07.12,08:12
Zuzana, daj prosím vedieť, čo na to nepodpísané prevzatie výpovede povedia kontrolori IP.

"Iniaciatíva" k skončeniu prac.pomeru pred začiatkom plynutia výpovednej doby by mala byť od zamestnanca - po prevzatí výpovede od zamestnávatela.

Vo vašom prípade ide tiež o platné skončenie prac.pomeru dohodou z dôvodov podľa § 63 odst. 1 písm.b - teda tiež s nárokom na odstupné. (ak dohoda je podpísaná zamestnancom a zamestnávatelom).
Zuzana B.
03.07.12,05:11
Áno, myslím, že takto je to ok, ale nabudúce, ak nastane takáto situácia, dám si podpísať aj výpoveď.
Kontrolórky sa nezameriavali na výpovede, vôbec ich to ani nenapadlo, pritom v apríly boli tiež na kontrole, teraz máme o 120 ľudí menej (nepredlžujeme doby určité, ukončili sme všetkých v skúšobnej dobe, plus tie výpovede), ale neporovnávali stav zamestnancov, a to pritom jedna kontrolórka bola účastná aj na včerajšej aj predošlej kontrole.
Záznam z kontroly ešte neexistuje, nakoľko potrebujú od nás dokument, z ktorého je zrejmé, že zamestnanci boli oboznámení o zmene výrobných noriem. Z mojej strany bolo všetko bezproblémové, nič mi nemohli vytknúť, takže už len z výroby vydrankať takýto dokument. Chcú ďalej zdokladovať aj aké normy boli predtým a aké sú teraz. S čím výrobný manažér veľmi nesúhlasí. Ale môžem si dovoliť im nedať tieto normy? tvrdí, že je to firemné tajomstvo.... obávam sa ako to dopadne. má z vás niekto skúsenosti s niečím obdobným?