Valika64
01.07.12,19:59
Dobrý večer. Prosím o odpoveď na nasledujúci problém. Firma vedie podvojné účtovníctvo, je plátcom DPH. Nakupuje tovar z Číny. V Číne bola vystavená zálohová faktúra v USD, ktorá bola uhradená kurzom ECB. Faktúra bola vystavená až v nasledujúcom mesiaci. Aký kurz sa má použiť vo faktúre? Kurz z predchádzajúceho dňa dodania tovaru z faktúry alebo kurz aký bol použitý keď sa zálohová faktúra uhrádzala, aby v tomto prípade nevznikol kurzový rozdiel? DPH samozrejme vyčíslil colný úrad. Ďakujem.
IvoM
02.07.12,05:56
Použiješ §24.2.a) zákona o účtovníctve, teda kurz zo dňa ktorý predchádzá uskukutočneniu účtovného prípadu, a samozrejme keďže rovnaký postup sa použil aj na úhradu zálohy tak je vysoká prevdepodobnosť že pri vyrovnaní záväzku zálohovou platbou vznikne kurzový rozdiel. BTW, Tvoja otázka ale s DPH nesúvisí.
Valika64
02.07.12,06:47
Za zaradenie otázky sa ospravedlňujem. Urobila som to presne tak ako píšeš, vznikol kurzový zisk, ktorý som zaúčtovala a nadriadená mi to kázala opraviť a použiť vo faktúre kurz zo dňa, kedy sa uhradila zálohová faktúra, aby kurzový rozdiel nevznikol.
ANNAP
23.07.12,05:39
ktorý kurz sa správne má použiť? predchádzajúci deň vystavenia faktúry alebo deň ktorý predchádza prijatiu tovaru , v prípadoch z číny je aj mesiac rozdiel medzi dátumom vystavenia faktúry a dodaním tovaru
ANNAP
27.07.12,06:30
ktorý kurz sa správne má použiť? predchádzajúci deň vystavenia faktúry alebo deň ktorý predchádza prijatiu tovaru , v prípadoch z číny je aj mesiac rozdiel medzi dátumom vystavenia faktúry a dodaním tovaru

komentár k zákonu o účto v Poradcovi 13/2012 § 24 hovorí že účt.jednotka oceňovanie pohľadávok a záväzkov pre oceňovanie cudzou menou nebude viazať na dátum vystavenia dokladu, ale na deň uskutočnenia účt.prípadu -deň splnenia dodávky
ale konkrétne : príde mi faktúra 5.1.2012 na sumu 10 000 usd
tovar príde a prebehne colným konaním 14.2.2012- teraz nastane deň dodávky
reálne : ja v januári zahrniem do účta faktúru s kurzom ECB predch.dňu vystavenia faktúry
vo februári dostanem tovar, spravím príjem na sklad - prepočítam kurzom ECB v predch.deň colného konania a splnenia dodávky a čo s faktúrou? opravím ju podľa kurzu splnenia dodávky alebo to doriešim interným dokladom?
prosím o Vaše názory
a_je_to
27.07.12,13:28
ktorý kurz sa správne má použiť? predchádzajúci deň vystavenia faktúry alebo deň ktorý predchádza prijatiu tovaru , v prípadoch z číny je aj mesiac rozdiel medzi dátumom vystavenia faktúry a dodaním tovaru

Kurzové rozdiely vznikajú medzi kurzami v období vzniku záväzku, alebo pohľadávky a ich zániku úhradou, alebo dodaním. Ak bola úhrada vopred, tak vznikla pohľadávka poukázaním platby vopred, zanikla dodaním tovaru, nie doručením faktúry. Ak tovar prijímaš na sklad, tak kurzom z predchádzajúceho dňa. Ak účtuješ platbu vopred, alebo pozadu, tak tiež kurzom z predchádzajúceho dňa. Ak prijímaš faktúru, tak ju účtuješ buď kurzom podľa príjemky, alebo tretím kurzom z predchádzajúceho dňa doručenia. Ale kurzový rozdiel medzi príjemkou a faktúrou nie je 563-663, ale obstarávací náklad k tovaru 111-131. Takže platí kurz podľa prvej vety.