eugen.lengyel
01.07.12,23:01
Zdravim,
chcel by som zalozit s.r.o. ale nechcem/nemozem v nej figurovat ako spolocnik. Ale bol by som v nej ako konatel. Moja otazka znie, ci sa to da tak nejako pravne osetrit, ze ked sa s.r.o. rozbehne tak ma ta 'tretia osoba' nepodvedie a 'neujde' mi aj s 'mojou' firmou. Len si to neviem dost dobre pravne predstavit.

EG
marjankaj
01.07.12,21:13
No sro môže založiť práve spoločník alebo aj viac spoločníkov.
Čo budeš mať z toho, že by si bol iba konateľom? Zisk sa rozdeľuje iba medzi spoločníkov:eek: To sa môžeš radšej niekde zamestnať.
marjankaj
01.07.12,21:28
Aspoň trochu tušíš, čo je valné zhromaždenie?

A vieš o tom že konateľ je povinný nahradiť spoločnosti škodu, ktorú spôsobí?
§135a obchodného zákonníka?


(2) Konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti, sú povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili. Najmä sú povinní nahradiť škodu, ktorá spoločnosti vznikla tým, že

a) poskytli plnenie spoločníkom v rozpore s týmto zákonom,
b) nadobudli majetok v rozpore s § 59a.
eugen.lengyel
02.07.12,07:22
No myslel som, ze by si tu s.r.o. zalozil niekto z rodiny (niekto z rodicov alebo surodencov). Idealne moja priatelka, kedze spolu zijeme tak je v podstate jedno komu je ten zisk vyplacany. Problem nastane v momente ked si pred dverami najdem kufre s mojimi vecami. Mozno to znie cinicky ale mam za sebou jeden rozvod a clovek by sa mal aspon na svojich chybach poucit. Nechcem aby sa mi zase stalo ze budem makat ako kon a po par rokoch odidem s prazdnym vreckom. Poznam pripady kde si aj surodenci pokradli firmy.
Tym paragrafom rozumiem, a niesom si isty ci som pochopil co mas na mysli. Ja sa nebojim, ze mi firmu vytuneluje konatel (teda moze sa stat, nieje to az taky nezvycajny jav ked si konatel ulieva prachy), ale ten problem je, ze nechcem vystupovat ako spolocnik a teda nemam kontrolu nad firmou.
KEJKA
02.07.12,07:49
vo funkcii konateľa konáš, spoločník nie. Ja som spoločník a pre každý podpis musím mať splnomocnenie od konateľa, alebo musím utekať za ním pre podpis.
Ak v zmysle platnej legislatívy nemôžeš mať spoločnosť, tak to urob tak ako si popísal. Môžeš si vyplácať odmenu, mzdu tak, aby si optimalizoval zisk ako aj svoje príjmy - možno na úkor spoločníka, ťažko povedať, ale ked ti priateľka schváli konanie v rámci zápisnice VZ, tak dodatočne ťa nemôže napadnúť z vyššie uvedených dôvodov.
A ak chceš mať poistku pre možnosť jej vystúpenia z firmy, nechaj si podpísať príslušné formuláre tak, aby sa dali v budúcnosti použiť - právnik ti poradí.
Wes
02.07.12,07:50
Laicke vysvetlenie :) Konatel je len babka co kona za firmu. Spolocnik je vlastnik firmy. Spolocnikovi je rozdelovany zisk. Konatel pobera len odmenu za vykon funkcie, ak je tak dohodnute. Spolocnik, ak ma vacsinovy podiel, odvola na valnom zhromazdeni sam konatela z funkcie. Vidim, ze si sa poucil z rozvodu a tvoj zdravy rozum je na mieste.

Moje odporucanie:
1. spolocnik ty s vkladom 4 000 EUR, zaroven konatel
2. spolocnik tvoja mama s vkladom 1 000 EUR
KEJKA
02.07.12,07:52
ak spoločník odvolá konateľa, tak áno, je to pravda. jediné riešenie je - nezhromaždovať v sro majetok.
Economic
05.07.12,06:55
Zdravim,
chcel by som zalozit s.r.o. ale nechcem/nemozem v nej figurovat ako spolocnik. Ale bol by som v nej ako konatel. Moja otazka znie, ci sa to da tak nejako pravne osetrit, ze ked sa s.r.o. rozbehne tak ma ta 'tretia osoba' nepodvedie a 'neujde' mi aj s 'mojou' firmou. Len si to neviem dost dobre pravne predstavit.

EG

Je na to jednoduché riešenie, keď legálne nemôžeš byť spoločníkom.
Sro založ na priateľku.
Spíšte zmluvu o tichom spoločenstve. Takto sa to robí v praxi.
KEJKA
05.07.12,07:25
áno, ale ak sa v tej zmluve ošetrí, aby spoločník neodvolal konateľa?
Economic
05.07.12,09:42
áno, ale ak sa v tej zmluve ošetrí, aby spoločník neodvolal konateľa?

Konateľa tam neošetríš, len zisk.... (čiste teoreticky, čo keby sa tam zakomponoval článok, že spoločník zapísaný v OR môže konateľa odvolať len so súhlasom tichého spoločníka ?) To len pre nich.... Uvedomujem si, že je to proti OZ, ale za aspoň ak by som to ošetrila.
eugen.lengyel
14.07.12,19:49
Dik, za rady. Pozriem sa na to tiche spolocenstvo. Mozno aj to by sa dalo vyuzit. Pripadne to skombinujem, ale detaily preberiem s pravnikom. Chcel som pocut viac nazorov - viac hlav viac rozumu. Nuz a niekedy mam pocit, ze pravnikom chyba kreativita ;-) Aj ked niekedy su zase schopny vyplodit take perly...
sroservis
15.07.12,15:01
Dobrý deň, môžete to urobiť cez zmluvu o uzavretí zmluvy o budúcej zmluve - zmluve o prevode obchodného podielu.
V nej si vyhradíte právo, aby Vám súčasný spoločník previedol svoj celý obchodný podiel v spoločnosti, kedykoľvek ho na to vyzvete (t.j. vyzvete ho napr. ak Vás odvolá z funkcie konateľa). Zároveň si dohodnete podmienky prevodu OP (cena, splatnosť), náležitosti výzvy a pod. (čím podrobnejšie, tým lepšie). V praxi je to dosť bežná vec. Ak máte riadne uzavretú zmluvu, jej plnenia (nahradenia prejavu vôle súčasného spoločníka - ak by Vám odmietal zmluvu o prevode OP podpísať) sa môže domáhať aj žalobou na súde.

Pekný deň.