zelenydom
02.07.12,08:55
Rodicia vlastnili byt. Po smrti otca sa polovica bytu delila medzi moju matku, mna (brata) a moju sestru. Druha polovica patri cela matke. Ja som sa s manzelkou odstahoval a v byte ostala byvat matka a sestra. Sestra sa medzicasom zasnubila a snubenec tam viac-menej byva tiez (prespava tam, stravuje sa tam....). Ako cas isiel z mojej matky si spravili sluzku, kucharku, chyznu a celu domachnost taha sama. Chcem sestru vyplatit z jej podielu a jej podiel previest na seba a to za podmienky, ze odtial aj so snubencom musia odtiahnut. Skratka chcem aby tie hyeny odtial zmizli a dali mojej matke pokoj a chcem to mat pravne podchytene, aby si nerobila narok na ziadnu cast toho bytu a nemala pravo tam byvat. Zaujima ma este jedna vec - moze matka ako majoritny vlastnik ziadat, aby odtial vypadli?
Tweety
02.07.12,06:58
Rodicia vlastnili byt. Po smrti otca sa polovica bytu delila medzi moju matku, mna (brata) a moju sestru. Druha polovica patri cela matke. Ja som sa s manzelkou odstahoval a v byte ostala byvat matka a sestra. Sestra sa medzicasom zasnubila a snubenec tam viac-menej byva tiez (prespava tam, stravuje sa tam....). Ako cas isiel z mojej matky si spravili sluzku, kucharku, chyznu a celu domachnost taha sama. Chcem sestru vyplatit z jej podielu a jej podiel previest na seba a to za podmienky, ze odtial aj so snubencom musia odtiahnut. Skratka chcem aby tie hyeny odtial zmizli a dali mojej matke pokoj a chcem to mat pravne podchytene, aby si nerobila narok na ziadnu cast toho bytu a nemala pravo tam byvat. Zaujima ma este jedna vec - moze matka ako majoritny vlastnik ziadat, aby odtial vypadli?
Nie, sestra ma rovnaké právo na byt ako vy ostatní. Môžete ju len požiadať a dohodnúť sa na odkúpení jej podielu.
KEJKA
02.07.12,07:05
v prvom rade sa matka nemá nechať zatiahnuť do pozície slúžky.
minimálne by sa mali finančne podieľať - a to by si mohol pomôcť matke dosiahnuť.
ohľadne vlastníctva sa musíte iba dohodnúť, iná cesta nie je.
Aj po strate vlastníctva nikde nie je napísané, že sa odsťahujú - ak nemajú kam a nebudú to aktívne a hlavne dobrovoľne riešiť oni - asi nemáš šancu.
pepsikova
02.07.12,07:11
..ešte nejaké možnosti:
1...môžeš aj matku (s jej súhlasom) odtiaľ zobrať preč s tým, že sestra vyplatí matke jej polovicu bytu a tebe tvoj podiel..inak to vidím na dlhé ťahačky so sestrou, ktorá si zvykla na služobníctvo zadarmo..
2...matka môže od dcéry odkúpiť jej podiel a potom dcéru vysťahovať..
(ak budeš žiadať o odkúpenie sestrinho podielu, nemusí s tým súhlasiť,iba ak by si sa spojil s matkou a spolu trvali na tom, aby sestra z bytu odišla...v prípade, že ty budeš žiadať, aby teba sestra vyplatila, obávam sa, že to potom všetko odrobí matka a prispeje aj peniazmi na výplatu,ak už dnes dcére robí fullservis...také sú, bohužiaľ vzťahy v rodine)
zelenydom
02.07.12,07:18
Ak by som sa teda s matkou dohodol, ze ja odkupim sestrin podiel (chcem ho odkupit ja, lebo v pripade smrti matky nechcem aby ten podiel bol opat predmetom dedicstva), mozeme v zmluve zakotvit, aby sa odstahovala a len v tom pripade dostane peniaze? (ziadat peniaze od sestry nema zmysel - ziadne nema)
Tweety
02.07.12,07:20
Ak by som sa teda s matkou dohodol, ze ja odkupim sestrin podiel (chcem ho odkupit ja, lebo v pripade smrti matky nechcem aby ten podiel bol opat predmetom dedicstva), mozeme v zmluve zakotvit, aby sa odstahovala a len v tom pripade dostane peniaze? (ziadat peniaze od sestry nema zmysel - ziadne nema)
Odkúpiť ho môžeš ty, ale to sa dohodni so sestrou, nie matkou. Každá z nich má svoj podiel. A môžeš odkúpiť aj matkin a budeš jediným vlastníkom. Do zmluvy dáš, zaviažeš sa, že matku doopatruješ do smrti.
pepsikova
02.07.12,07:25
Ak by som sa teda s matkou dohodol, ze ja odkupim sestrin podiel (chcem ho odkupit ja, lebo v pripade smrti matky nechcem aby ten podiel bol opat predmetom dedicstva), mozeme v zmluve zakotvit, aby sa odstahovala a len v tom pripade dostane peniaze? (ziadat peniaze od sestry nema zmysel - ziadne nema)...

...ak bude sestra s predajom súhlasiť, môžeš to dať do zmluvy...ale je to na dlhé lakte,ak nemá peniaze, podiel jej nebude stačiť na kúpu..iba ak by si našla podnájom, s tým jej môžeš pomôcť-ale len ústnym prísľubom..nezaväzuj sa na nič..
..neviem, aký máš s matkou vzťah, ale ja by som to riešila tak, že odkúpim matkin podiel s tým, že tam bude bývať do smrti...a ako väčšinový vlastník sestru potom vyplatím a vysťahujem..
..lebo matka nemôže rozhodnúť o sestrinom podieli, je to sestrine vlastníctvo..
zelenydom
02.07.12,07:35
Mozeme (ja a matka) aspon ziadat aby odtial odisiel jej snubenec? Moze tam prist ako host ale nemoze tam byvat.
KEJKA
02.07.12,07:41
Matka tam má trvalé bydlisko, je vlastníkom, takže isto môže žiadať, aby tam nebola osoba bez právneho nároku.
Ty môžeš žiadať, ale súhlasne s matkou, ak nezaujmete rovnaké stanovisko, tak si menšinový vlastník s iným názorom - len prilievaš olej do ohňa.
zelenydom
02.07.12,08:29
Nechcem prilievat nic do ohna, chceli by sme to s matkou vyriesit rozumnou cestou bez hadok, ale sestra nebude chciet odist len tak.
Tweety
02.07.12,08:47
Nechcem prilievat nic do ohna, chceli by sme to s matkou vyriesit rozumnou cestou bez hadok, ale sestra nebude chciet odist len tak.
Ak jej podiel vyplatíte, nebude to len tak. Dostane to, na čo má nárok.
Indeed
02.07.12,08:48
Dúfam,že nebudem
mimotemy keď poviem,že JA zo zdedeného rodičovského domu

NEMIENIM nikoho VYPLÁCAŤ,

z toho dovodu, že ja potomkov NEMÁM /moje manželstvo je bezdetné/

a jednak sa o celý tento dom musím starať len a len JA

moje dve sestry tam chodia len na víkendové návštevy 2x 3x do roka.

A dedičstvo po MNE aj tak dedia moji súrodenci .
zelenydom
02.07.12,09:21
To chapem, ale Ty nemusis riesit ich odchod z toho domu.
mattto
02.07.12,10:01
najprv sa so sestrou porozprávaj, aby s frajerom zmenili svoje správanie voči matke. Nech sestra s frajerom platia za užívanie tvojho a matkinho podielu na byte. Ak to nepomôže, vzťahy sa nezlepšia a nebude chcieť predať svoj podiel, dajte s matkou návrh na súd na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Sestra má podiel iba 1/6, preto suma vyplatenia nebude vysoká.

čo sa týka bývania frajera, nemá tam žiadne právo bývať, rozhodujú "väčšinoví" spoluvlastníci. §139 ods. 2 OZ "O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd."
EvaB
02.07.12,10:03
Dúfam,že nebudem
mimotemy keď poviem,že JA zo zdedeného rodičovského domu

NEMIENIM nikoho VYPLÁCAŤ,


Neviem, či si to tak môžeš povedať. Všetko záleží aj od toho, či to budú sestry, ako väčšinové vlastníčky, akceptovať. Ak nemajú problém s peniazmi, asi by ste sa dohodli. Ale byť na ich mieste a napr. mať hypotéku na vlastné bývanie, tak by som riešila ináč. Môže mi byť jedno, že raz to zdedím, možno sa toho ani nedožijem. A zbytok života si odtŕhať od huby, len aby bolo na hypotéku a nežiť plnohodnotný život, asi by som sa o tú trochu podielu pobila. Ak by to obe ako väčšinové vlastníčky dali na súd, asi by si ich musel vyplatiť alebo predať. Ale to je len hypotetické, platí to hore, ak sa dohodnete.