vama
16.02.06,07:51
Ahojte pomocníci, mám dve otázočky:
1. Zamestnankyňa si uplatňuje odpočet na manžela vo výške rozdielu medzi jeho HRUBÝMI príjmami a odpočítateľ.čiastkou?
2. Odmena zo sprostredkovateľskej činnosti: patrí medzi ostatné príjmy a je do výšky 22,900 oslobodená od dane, t.j. ak je vo výške 5.000 za rok môžem urobiť ročné zúčtovanie?
Kto vie, odpovie. Vopred všetkým ďakujem.
alušik
16.02.06,07:02
Ahojte pomocníci, mám dve otázočky:
1. Zamestnankyňa si uplatňuje odpočet na manžela vo výške rozdielu medzi jeho HRUBÝMI príjmami a odpočítateľ.čiastkou?
2. Odmena zo sprostredkovateľskej činnosti: patrí medzi ostatné príjmy a je do výšky 22,900 oslobodená od dane, t.j. ak je vo výške 5.000 za rok môžem urobiť ročné zúčtovanie?
Kto vie, odpovie. Vopred všetkým ďakujem.

1. Áno, berie sa jeho hrubý príjem.
2. Tu som si nie istá, ale ak je tých 5000 oslobodených, tak možeš určite urobiť ročné zúčtovanie dane.
bendži
16.02.06,07:08
Nemyslím si že odmena zo sprostredkovateľskej činnosti patrí medzi príjmy oslobodené od dane, viď §9 zákona o dani z príjmov.
vama
17.02.06,06:22
Nemyslím si že odmena zo sprostredkovateľskej činnosti patrí medzi príjmy oslobodené od dane, viď §9 zákona o dani z príjmov.
Ja som myslela, že patrí medzi príjmy § 8 ods.1 písm.a pričom sa na ne vzťahuje oslobodenie podľa § 9 ods.1 písm. h. a vtedy sú tieto príjmy oslobodené do výšky 22.900 za rok 2005.
Môže mi to niekto prosím potvrdiť alebo ma opravte.
Vďaka
renča1
17.02.06,06:29
ak tento príjem nebol zdanený zrážkou u zdroja a nejedná sa o príjem z podnikania, príjem zo záv.činnosti tak tento príjem je oslob.od dane podľa § 9 , pretože ide o prílež.činnosť.
blcha
17.02.06,06:38
Prečo nerozmýšľate o § 6 ods. 2 d) ?? Mne sa to zdá jasné: " príjmy z činností sprostredkovateľov, ktoré nie sú živnosťou".
Jasná konbinácia paragrafov a povinnosť podať priznanie B.
Marína
17.02.06,07:55
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej
samostatnej zárobkovej činnosti
a z prenájmu
...
(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5,
sú príjmy
...
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)
(účinnosť od 15. decembra 2005)
...
Komentár k § 6
Podľa zákona č 534/2005 Z. z. sa zaraďujú medzi príjmy z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou, a to do ods. 2 písm. d). Toto doplnenie si vyžiadala prax, pretože na daňové účely sa zaraďovali príjmy sprostredkovateľov v mnohých prípadoch zle, napr. príjem z činnosti sprostredkovateľa v oblasti poisťovníctva, čo nie je (ani nebola) živnosť, sa zaraďval aj napriek tomu medzi príjmy podľa ods. 1 písm. b), pritom správne mal sa zaraďovať medzi príjmy podľa ods. 1 písm. c). Tieto príjmy sa nesprávne zaraďovali aj medzi ostatné príjmy podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov. Na daňové účely sa budú tak, ako je už uvedené, takéto príjmy už za rok 2005 zaraďovať do ods. 2 nového písm. d). Toto ustanovenie bolo doplnené s účinnosťou od 15. decembra 2005 tak, ako je už uvedené, zákonom č. 534/ 2005 Z. z. Patria sem aj príjmy z činnosti sprostredkovateľov podľa zákona č. 340/2005 Z. z. o sprostredkovaní poistenia a sprostredkovaní zaistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov, hoci podľa tohto osobitného predpisu ide o podnikanie (na daňové účely ide o inú samostatnú zárobkovú činnosť; na výslednú daňovú povinnosť táto skutočnosť nemá vplyv). Sprostredkovatelia v oblasti stavebného sporenie budú rovnako príjmy z výkonu takejto činnosti zaraďovať podľa tohto nového ustanovenia.