kdebolotam
02.07.12,11:04
Potrebovala by som poradiť, prenajímam byt a nakoľko nájomca platil nájom buď s omeškaním, len čiastočný alebo 7 mesiacov vôbec a dlžobu má cca 2 000,- EUR dohodli sme sa o ukončení prenájmu a vysťahovaní sa. Nakoľko nemá momentálne peniaze na splatenie, neviem ako mám pokračovať. Spíšeme niečo ako splátkový kalendár, no aj tak si myslím, že ani ten nebude dodržiavať. Vždy som mu vyšla v ústrety, čakala, že sa situácia zmení, no ako sa hovorí " za dobrotu na žebrotu " tak sa bojím aby som o tieto peniaze neprišla, akonáhle opustí byt a ja vlastne ani nebudem vedieť kam sa odsťahuje. Poprosím o radu.
lubko6394
02.07.12,09:40
Potrebovala by som poradiť, prenajímam byt a nakoľko nájomca platil nájom buď s omeškaním, len čiastočný alebo 7 mesiacov vôbec a dlžobu má cca 2 000,- EUR dohodli sme sa o ukončení prenájmu a vysťahovaní sa. Nakoľko nemá momentálne peniaze na splatenie, neviem ako mám pokračovať. Spíšeme niečo ako splátkový kalendár, no aj tak si myslím, že ani ten nebude dodržiavať. Vždy som mu vyšla v ústrety, čakala, že sa situácia zmení, no ako sa hovorí " za dobrotu na žebrotu " tak sa bojím aby som o tieto peniaze neprišla, akonáhle opustí byt a ja vlastne ani nebudem vedieť kam sa odsťahuje. Poprosím o radu.

Buď rada, že sa chce odsťahovať a sekera sa ďalej nezvyšuje. Dohodu o uznaní dlhu spíš radšej u notára alebo daj potvrdiť na matrike jeho podpis.
kdebolotam
02.07.12,09:51
Ja sa práveže bojím, že teraz, keď odíde z bytu, peniaze už neuvidím.
Tweety
02.07.12,09:57
Ja sa práveže bojím, že teraz, keď odíde z bytu, peniaze už neuvidím.
Daj mu ultimátum, buď dlh vyrovná napr. aj cez splátkový kalendár, alebo si bude musieť hľadať nový prenájom s tým, že vec budeš riešiť súdne.
lubko6394
02.07.12,10:04
Ja sa práveže bojím, že teraz, keď odíde z bytu, peniaze už neuvidím.

Tá možnosť tu je. Lenže teraz sa jedná o 2000 a on ich nemá, za mesiac to bude 2350 a on ich nebude mať, za 2 mesiace to bude 2700 a tiež ich mať nebude... Rýchlo von, nový nájomník + záloha + tvrdé vyžadovanie platieb. Ešte máš riziko, že starý nájomník čosi poškodí, minie naviac...
mattto
02.07.12,10:08
má nejaké hnuteľné veci v byte?

ty ako prenajímateľ máš zádržné právo v zmysle §672 ods. 2 OZ "Záložné právo zanikne, ak sú veci odstránené skôr, než boli spísané osobou poverenou súdom, ibaže by boli odstránené na úradný príkaz a prenajímateľ ohlási svoje práva na súde do ôsmich dní po výkone. Ak sa nájomca sťahuje alebo ak sa odstraňujú veci, napriek tomu, že nájomné nie je zaplatené alebo zabezpečené, môže prenajímateľ zadržať veci na vlastné nebezpečenstvo, do ôsmich dní však musí žiadať o súpis osobou poverenou súdom, alebo musí veci vydať. Osobou poverenou súdom môže byť aj súdny exekútor."
kdebolotam
02.07.12,10:17
bohužiaľ okrem jeho postele a starej TV je v byte všetko moje, no práve píšem Dohodu o uznaní dlhu, s tým, že mu predložím splátkový kalendár - splátky po 100,- EUR - viac by mi určite nebol schopný platiť. Zajtra sa máme stretnúť, tak dúfam, že to podpíše a hlavne bude splácať. Inak neviem...
kdebolotam
02.07.12,10:18
Ďakujem všetkým zo spätnú väzbu!!!!!!!!!!!!!!!
jb0863
02.07.12,10:32
Čím skôr sa zbaviť neplatiča , ten dlh je otázne či Ti splatí , ale aspoň nebude narastať.
Je otázne či ho z bytu dostaneš. Známy mal tiež dĺžnika, byt mu zničil bol v katastrofálnom stave, susedia sa sťažovali . Nájomná zmluva mu skončila , ale neplatiča z bytu len tak ľahko nedostal. Známy bol aj na polícii , ale oni vypočúvali majiteľa bytu a nie neplatiča . Dlho ho nemohol z bytu dostať.
Držím Ti prsty , aby to nebol Tvoj prípad
verkaz
02.07.12,11:40
Čím skôr odíde, tým lepšie. Aby sa nestalo, to, že ti bude ďalej bez platenia čerpať energie (hlavne vodu), ktoré budeš musieť znášať.
Je to ale aj poučenie pre Teba, lebo pri uzatváraní zmluvy o prenájme bytu je dobré poistiť sa voči neplateniu tým, že zaplatí vopred nájom za tri mesiace. Táto suma potom slúži na pokrytie doby neplatenia, prípadne na pokrytie 3-mesačnej výpovednej lehoty. V prípade, že odíde normálne, záloha sa mu vráti.
kdebolotam
02.07.12,11:59
pôvodne som si chcela vypýtať 2 - 3 mesačný nájom vopred- po predošlých skúsenostiach, no zdalo sa mi to veľa na raz a tak som len dúfala, že tento krát už bude nájomca ok a čo sľúbil aj dodrží, no v dnešnej dobe asi netreba každému veriť, bola som naivná, no už som sa poučila
Mária27
02.07.12,14:16
Ak ti uzná dlh, bude sa dať vymáhať 10 rokov bez premlčania.
Ak sa dohodnete na splátkach, pri nesplatení jednej do mesiaca žiadaj vyplatiť celý dlh. V
dnešnej dobe je už bežné, že donútenie platiť vykonáva exekútor.
kdebolotam
02.07.12,15:04
ďakujem, budem sa riadiť podľa vašich rád
draik
02.07.12,20:19
Splácanie si poistite zmenkou. Ľahšie sa dostanete k exekučnému titulu (zmenkový platobný rozkaz) než v prípade, že by ste museli ísť cez klasický platobný rozkaz.
roman17
04.07.12,20:25
urcite to poisti cez zmenku, rozumnejsie riesenie
avalik
04.07.12,20:50
odporucam zmenku opatrit dolozkou "bez protestu"
draik
05.07.12,07:10
Doložka "bez protestu" tam byť nemusí. Nárok na uhradenie zmenkovej sumy voči vystaviteľovi vlastnej zmenky je totiž priamy, nie je teda potrebné urobiť protest v prípade jeho neplatenia.
Zitulda
05.07.12,07:29
...tak toto sa Ti aj môže stať, poznám prípad a 7 rokov je tomu do dnes je nevariešený.
avalik
05.07.12,07:33
Doložka "bez protestu" tam byť nemusí. Nárok na uhradenie zmenkovej sumy voči vystaviteľovi vlastnej zmenky je totiž priamy, nie je teda potrebné urobiť protest v prípade jeho neplatenia.

mozes to vysvetlit v ludskej reci? ... v zakone sa uvadza toto:

§44
(3) Protest pre neplatenie musí byť urobený, ak ide o zmenku sročnú určitého dňa alebo v určitý čas po dáte vystavenia alebo po videní, v niektorý zo dvoch pracovných dní, nasledujúcich po dni sročnosti. Pri zmenke na videnie musí byť urobený protest pre neplatenie v rovnakých lehotách, aké sú určené v predchádzajúcom odseku na protest pre neprijatie.

§ 79
Protest musí byť urobený súdom, notárom alebo miestnym národným výborom.

§ 77.
(1) Pokiaľ to neodporuje povahe vlastnej zmenky, platia pre ňu ustanovenia dané pre cudziu zmenku o
....
postihu pre neplatenie (§§ 43 až 50 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1950-191#f4373291), 52 až 54 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1950-191#f4373339)),
mattto
05.07.12,08:59
zmenkové právo je príliš striktné, bežný človek nevie spracovať 100% správne zmenku a ostatné náležitosti
draik
05.07.12,12:59
1dara: Zmenečne zaviazaným nie je len vystaviteľ vlastnej zmenky resp. jeho ručitelia ale aj indosanti (osoby, ktoré právo na plnenie z vlastnej zmenky previedli indosamentom na iné osoby, teda všetky, ktoré boli majiteľom zmenky), ak niet doložky "nie na rad". Ak by protest nebol urobený, tak by majiteľ indosovanej zmenky síce stratil postihové právo voči indosantom, ale nie voči vystaviteľovi vlastnej zmenky resp. jeho ručiteľovi. Ak vlastná zmenka indosovaná nebola, nie je potrebné protest uskutočniť vôbec.
§ 53 ods. 1: Zmeškaním lehôt na protestáciu....majiteľ stráca svoje práva proti indosantom, vystaviteľovi a všetkým ostatným osobám zmenečne zaviazaným okrem prijímateľa (akceptant cudzej zmenky).
§ 78 ods. 1 Vystaviteľ vlastnej zmenky je zaviazaný rovnako ako prijímateľ cudzej zmenky.
§ 32 ods. 1 Zmenkový ručiteľ je zaviazaný ako ten, za koho sa zaručil.
kdebolotam
30.07.12,06:34
no termín prvej splátky je tu, samozrejme bývalý nájomca ju neuhradil, napísala som mu sms, nereaguje, nezdvíha mobil....tak neviem, ako mám postupovať ďalej, no nechcem to takto nechať, poraďte prosím....
kdebolotam
30.07.12,10:59
no termín prvej splátky je tu, samozrejme bývalý nájomca ju neuhradil, napísala som mu sms, nereaguje, nezdvíha mobil....tak neviem, ako mám postupovať ďalej, no nechcem to takto nechať, poraďte prosím....
draik
30.07.12,15:40
Napíšte mu list s doručenkou, že vzhľadom k neuhradeniu splátky sa stáva splatným celý jeho dlh, dajte mu napr. tri dni na jeho uhradenie. Potom môžte postúpiť o level vyššie (návrh na vydanie plaťáku). Splatenie celého dlhu môžte žiadať len do termínu nasledujúcej splátky.
kdebolotam
14.08.12,10:06
Tak, poslala som mu upomienku, dnes mi prišla späť podpísaná doručenka. Zatiaľ sa mi bývalý nájomca neozval, ani neposlal splátku. Tak počkám 2 - 3 dni a budem musieť napísať návrh na vydanie plat. rozkazu, ten pošlem na súd a čo ďalej? Ešte že nájomca odišiel bez problémov a už tam mám aj nových - zatiaľ sa zdajú ok. I keď to sú na začiatku všetci...
hribopierre
21.03.13,06:40
prosim o posudenie navrhu zmenky

miesto vystavenia zmenky: XXX
dátum: 20.3.2013

Vlastná zmenka

Za túto zmenku zaplatím bez protestu meno a priezvisko, bytom ulica, mesto PSC dlžnú sumu 100 EUR (sto eur a nula cenov). Uvedná suma bude vyplatená na účet číslo uctu / kod banky ktorý je vedený v ČSOB, Michalská 18, Bratislava 81563.

V prípade omeškania sa zaväzujem uhradiť dlžnú sumu spolu s úrokmi, ktoré budú v sume 0,5 % za každý deň omeškania.

Zmenka je splatná : 30. júna 2013



Vystaviteľ: meno a priezvisko, adresa, mesto a PSC, rodné číslo , číslo OP
Veriteľ: meno a priezvisko, adresa, mesto a PSC, rodné číslo , číslo OP


.................................................. ..............
vlastnoručný podpis vystaviteľa



Svedkovia pri podpise zmenky:
manzelka vystavitela
.................................................. .................................................. ..............
meno a priezvisko, adresa, mesto a PSC, rodné číslo, číslo OP


manzelka veritela
.................................................. .................................................
meno a priezvisko, adresa, mesto a PSC, rodné číslo, číslo OP
draik
21.03.13,13:51
Miesto a dátum vystavenia:
Za túto zmenku zaplatím (meno a priezvisko príjemcu, bytom ulica, mesto PSČ) dňa 30. júna 2013, bez protestu, sumu 100 EUR (sto eur a nula centov).
Miesto platenia: (účet číslo uctu / kod banky ktorý je vedený v ČSOB, Michalská 18, Bratislava 81563)

(Podpis vystaviteľa)
----------------------------
Meno a priezvisko, rodné číslo a adresa vystaviteľa

(Podpis ručiteľa)
-----------------------
Ako ručiteľ: Meno a priezvisko, rodné číslo a adresa ručiteľa
__________________________________________________ _______
Úroková doložka je pri tomto type zmenky neplatná. Navyše úroky z omeškania upravuje priamo zákon (6% ročne).
Svedkovia nemajú na zmenkovej listine čo robiť. Ak by boli ich podpisy na prednej strane zmenky, tak by boli zo zmenky priamo zaviazaní. Ak vám ide o to, aby vystaviteľ zmenky nezaprel podpis, je vhodné spísať zmluvu s overeným podpisom, v ktorej ako zábezpeka bude určená vystavená zmenka.
Doložka "bez protestu" v prípade tejto vlastnej zmenky je zbytočná.
Pri mieste platenia by som volil adresu príjemcu
Keďže 30.6.2013 pripadá na nedeľu, požadovať splatenie zmenky možno až 1.7.2013.Dopln