daska64
16.02.06,07:56
Prosím o radu - 26.1.2006 sme obdržali Fa, kde je dátum dodania tovaru 31.10.2005 Je možné uplatniť DPH za 1/2006 - podľa §51.
Ďakujem
alušik
16.02.06,07:05
Ja by som to riešila skor podaním dodatočného daňového priznania za obdobie 10/2005 alebo 4.Q/2005.;)
dadia1
16.02.06,07:07
kedze posledná podmienka k uplatneniu DPH bola splnená az 26.1.2006, t.j. dostala si faktúru, uplatníš si DPH za 01/2006.

bolo tu takýchto príspevkov uz viac. skus pohladat.
pekný den
účtovník 007
16.02.06,07:23
Ja som riešila v roku 2006 rovnaký problém. Na základe inventarizácie pohľ./záv. som zistila, že vôbec nemám zaevidovanú fa s dátumom daňovej povinnosti 11/2005. Nárok na uplatnenie vznikol 11/2005 alebo 12/2005, čo som samozrejme nemohla splniť. Požiadala som dodávateľa o zaslanie predmetnej fa. Sekretárku som upozornila, aby odložila obálku v ktorej fa príde.Na pečiatke je dátum odoslania 31.1.2006. Po konzultácii s audítormi som nárok na odpočet DPH uplatnila dňom , kedy som fa dostala. T.j 2.2.2006. Tento dátum som vyznačila aj na fa. Samozrejme som musela upraviť náklady roku 2005, ale to je už iná oblasť.
daska64
16.02.06,09:22
Veľmi pekne ďakujem za pomoc. Tiež som toho názoru , že uplatním DPH v januári. Ešte raz ďakujem.
ZuzanaA
16.02.06,09:25
Mám podobný prípad len s miernou komplikáciou. Tiež sa jedná o faktúru z roku 2005, dokonca z marca. Zistila som, že mi chýba až pri inventarizácii účtov, a to tak, že mi visela platba na 314. Faktúru mi na požiadanie doručili až teraz (tiež som si nechala obálku), len asi v mojom prípade nemôžem DPH uplatniť v 2/2006 nakoľko bola poskytnutá záloha v 3/2005, kde do 15. dní vznikla daňová povinnosť. Takže by som zrejme mala robiť dodatočné priznanie? Ale to sa mi nechce, lebo je to smiešna suma, naúčtujem DPH do nedaňových výdavkov.
ZuzanaP
16.02.06,11:40
Mne keď prišla faktúrka neskoro a pýtala som sa na našom DÚ, tak mi bolo povedané, že DPH si nemôžem uplatniť podľa dátumu príchodu, ale mám urobiť dodatočné priznanie k DPH.

U jedného dodávateľa sa nám stáva bežne, že nám posiela fa aj s dvojmesačným oneskorením. Už som ho na to upozornila, ale akosi to stále ignoruje.
ALBO
16.02.06,19:47
Mne keď prišla faktúrka neskoro a pýtala som sa na našom DÚ, tak mi bolo povedané, že DPH si nemôžem uplatniť podľa dátumu príchodu, ale mám urobiť dodatočné priznanie k DPH.

U jedného dodávateľa sa nám stáva bežne, že nám posiela fa aj s dvojmesačným oneskorením. Už som ho na to upozornila, ale akosi to stále ignoruje.

Daň na vstupe si môžete uplatniť podľa § 51, t.j. ak vám príde neskoro (po niekoľkých mesiacoch) môžete si ju uplatniť v mesiaci, kedy doklad obdržíte.
Toto ustanovenie v zákone je od 1.1.2005. V roku 2004 ste naozaj museli dávať doklady do dodatočného.
ALBO
16.02.06,19:51
Mám podobný prípad len s miernou komplikáciou. Tiež sa jedná o faktúru z roku 2005, dokonca z marca. Zistila som, že mi chýba až pri inventarizácii účtov, a to tak, že mi visela platba na 314. Faktúru mi na požiadanie doručili až teraz (tiež som si nechala obálku), len asi v mojom prípade nemôžem DPH uplatniť v 2/2006 nakoľko bola poskytnutá záloha v 3/2005, kde do 15. dní vznikla daňová povinnosť. Takže by som zrejme mala robiť dodatočné priznanie? Ale to sa mi nechce, lebo je to smiešna suma, naúčtujem DPH do nedaňových výdavkov.

Tú Fa poslali k tej zálohovej? záloha bola 100%?
Alebo bola záloha aj vyúčtovacia, potom by som si pýtala doklady dva a oba by išli podľa dátumu obdržania.
daska64
17.02.06,07:55
Srdečná vďaka za všetky rady. Táto internet. stránka je úplne super!!!
ZuzanaA
21.02.06,07:14
Tú Fa poslali k tej zálohovej? záloha bola 100%?
Alebo bola záloha aj vyúčtovacia, potom by som si pýtala doklady dva a oba by išli podľa dátumu obdržania.

Bola to normálna ostrá faktúra,kde je zúčtovaná tá záloha. Oni ju normálne vystavili do 15 dní od úhrady,len ja som ju nemala v účtovníctve. (a áno, bola 100 %)
ZuzanaP
22.02.06,12:41
Ako zaúčtujem potom fa minulého roka, keď mi prišla až teraz. Dám ju normálne do záväzkov tohto roka 2006 a uhradím si ju len v záväzkoch?
Účtujem v JU.

Úhradu mám v minulom roku na základe VPD.

Normálne mám v tom chaos.
ALBO
22.02.06,17:23
opakovať
Bola to normálna ostrá faktúra,kde je zúčtovaná tá záloha. Oni ju normálne vystavili do 15 dní od úhrady,len ja som ju nemala v účtovníctve. (a áno, bola 100 %)
Skúsim to zopakovať:
Vz ste v marci 2005 zaplatili niekomu yálohu za dodávku niečoho (buď na základe yálohovej Fa alebo dohody-to je jedno) No a až doteraz ste neobdržali faktúru k vopred prijatej platbe. No a tú očakávanú Fa, ktorá vám vlastne mala prísť niekedy v marci vám na základe nejakej urgencie poslali až teraz.
No a tu si protirečíte, lebo raz píšete, že vám ju vystavili včas, len vy ste ju nemali v účt. A v druhom píšete, že ste o ňu museli teraz žiadať.Nestratili ste ju vy náhodou, poslali vám Fa alebo opis?
Ak by vystavovali Fa až teraz(že by si uznali chybu oni), tak tam mali dať aj aktuálny dátum .
Akú máte korešpondenciu s nimi? urgujete, že vám neposlali doklad? Podľa mňa to môžete dať do riadneho DP, kedy ste doklad obdržali §51, doložte si tú výzvu na základe, ktorej vám doklad doručili.
Takže ak ste ju nemali a teraz ste ju obdržali
ZuzanaA
23.02.06,06:42
opakovať
Skúsim to zopakovať:
Vz ste v marci 2005 zaplatili niekomu yálohu za dodávku niečoho (buď na základe yálohovej Fa alebo dohody-to je jedno) No a až doteraz ste neobdržali faktúru k vopred prijatej platbe. No a tú očakávanú Fa, ktorá vám vlastne mala prísť niekedy v marci vám na základe nejakej urgencie poslali až teraz.
No a tu si protirečíte, lebo raz píšete, že vám ju vystavili včas, len vy ste ju nemali v účt. A v druhom píšete, že ste o ňu museli teraz žiadať.Nestratili ste ju vy náhodou, poslali vám Fa alebo opis?
Ak by vystavovali Fa až teraz(že by si uznali chybu oni), tak tam mali dať aj aktuálny dátum .
Akú máte korešpondenciu s nimi? urgujete, že vám neposlali doklad? Podľa mňa to môžete dať do riadneho DP, kedy ste doklad obdržali §51, doložte si tú výzvu na základe, ktorej vám doklad doručili.
Takže ak ste ju nemali a teraz ste ju obdržali

No, je to tak ako píšeš, len drobné upresnenie. Neprotirečím si, len proste sa stala taká vec, že nimi bola faktúra riadne vystavená, len ja som ju nemala (niekde sa musela dáko zapatrošiť) a až pri kontrole účtovníctva som zistila, že mi chýba doklad k tej platbe, tak preto som si vyžiadala faktúru až v tomto roku. Teda to nebola ich chyba (lebo doteraz faktúry chodili včas) ale asi naša.