joseph78
02.07.12,11:47
Dobrý deň,

vedeli by ste mi potvrdiť nasledovné. Jediný spoločník a zároveň konateľ spoločnosti, momentálne aj jej zamestnanec, ktorý sa rozhodol minimalizovať svoje odvodové zaťaženie si dá výpoveď z pracovno právneho vzťahu ku 30/6. Následne od 1/7 si urobí bezodplatnú zmluvu o výkone funkcie. Zároveň sa prihlási do ZP ako samoplatiteľ, kde bude platiť minimálny odvod a odhlási sa zo SP. Môže to takto byť, resp. existuje ešte výhodnejší spôsob? Ďakujem.
KEJKA
02.07.12,15:56
upraviť pracovný úväzok za 1-2-3-4-5 hod. mesačne/týždenne, tomu alikvotnú mzdu, napr. 10-20-30.... EUR mesačne a platiť z tejto sumy kompletné odvody.
jacekova
02.07.12,16:03
Dat si odmenu konatela napr.30 eur mesacne. Z toho odvody do zp su 1,20 a do sp 2,82 eur.
joseph78
06.07.12,11:34
Ďakujem za odpovede. Doteraz som si myslel, že sa musí vždy platiť minimálna výška odvodu (t.j. z minimálneho vymeriavacieho základu, ktorá sa počíta % z priemernej mzdy v SR), i keď je príjem napr. 10€. Vedeli by ste mi ešte toto ozrejmiť, predpokladám, že to súvisí so špecifickým postavením konateľa(ktorý nie je súčasne zamestnancom)? Ďakujem Vám za pomoc.
KEJKA
06.07.12,15:21
vychádza sa z minimálnej mzdy, ale štandardne sa robí 40 hod týždenne.
ked skrátiš úväzok na polovicu, vyplácaš aj polovicu minimálnej mzdy, ked na 1/4, tak 1/4 z minimálnej mzdy.
Minimálne mzdové nároky sú dodržané.
Odvody zodpovedajú vyplatenej mzde.
ak konateľ bude robiť hodinu týždenne za 10 EUR, to je akoby za týžden=40 hod. dostal 400EUR, za mesiac 1600 EUR.
To je viac ako minimálna mzda, nie? dokonca je to viac ako priemerná, ozaj slušná mzda, nie?
zk24
06.07.12,15:31
Všetci "moji" konatelia robia za 20 € mesačne.
veronikasad
06.07.12,15:34
Všetci "moji" konatelia robia za 20 € mesačne.
Zuzka a z čoho žijú, keď konatelia "jednoosoboviek" nechcú platiť ani dane a teda nemajú aký zisk deliť ?
Nandrolon
06.07.12,15:36
...... a aj preto je slovensko tam kde je.....
veronikasad
06.07.12,15:38
...... a aj preto je slovensko tam kde je.....
Súhlasím a nechcela by som takú jednoosobovku účtovať ...
zk24
06.07.12,15:39
Zuzka a z čoho žijú, keď konatelia "jednoosoboviek" nechcú platiť ani dane a teda nemajú aký zisk deliť ?

No čo ti poviem.... Doteraz žili z vyplatených dividend. Tie teraz podliehaju odvodom.... Tak uvidime.
Nandrolon
06.07.12,16:47
Toto je výsmech všetkým ľuďom, ktorí poctivo zarábajú a odvádzajú dane a odvody..... tu už pomôže jedine .45ACP /od nespokojného obch. partnera - predpokladám že s nimi tiež tak "poctivo obchodujú".../
pivko
06.07.12,17:02
Všetci "moji" konatelia robia za 20 € mesačne.
Ty brďo , ja za 50;)
Freddy
06.07.12,18:19
...... a aj preto je slovensko tam kde je.....

No neviem, neviem, či je tomu naozaj tak.... Ja som doteraz stále platil odvody ako SZČO, boli roky, keď tie platby neboli vôbec malé. A platil som, nešpekuloval, neprerušoval živnosť - lebo som mal pocit, že takto je to správne, keď mám väčší príjem, mám aj vyšší zisk, a z toho tie povinné odvody zaplatím. Ale po tom, čo som dnes čítal, že zvyšujú odvody pre SZČO, menia spôsob výpočtu vymeriavacieho základu, som si povedal dosť. Mesačne zaplatiť skoro 200 EUR a ešte ja budem ten zlý podnikateľ, to nie. Od budúceho roku budem zamestnaný a budem žiť z mesačnej výplaty vo výške 20 EUR. A odvody s radosťou zaplatím. A nech mi nikto nepovie, že kvôli mne je Slovensko tam kde je, tie peniaze si myslím treba hľadať inde... A nie u živnostníkov...
zalobaba
06.07.12,19:46
...tak to si žiješ na veľkej nohe :-)
KEJKA
07.07.12,03:44
tvoje rozhodnutie - ale nie je to realizovateľne v rámci SZČO, ale práve v sro - preto sa s obľubou zakladajú.
Nandrolon
07.07.12,04:29
ak vyžiješ mesačne z 20 eur, tak si u mňa buď:
1. kúzelník
2. podvodník

PS: hodnotím to tak preto, pretože z 20 eur sa nedá vyžiť... teda aspoň ja nevyžijem ani z 200/mesiac...
PS2: s kľudom angličana by som týmto ľuďom vypočítal dôchodok na 4,7289 eur nech majú radosť. Síce bude niekto hovoriť že budú mať našetrené, no z vlastnej skúsenosti zo svojho okolia vidím že práve títo sa najviac trasú na každé euro zo štátu...
pivko
07.07.12,04:49
ak vyžiješ mesačne z 20 eur, tak si u mňa buď:
1. kúzelník
2. podvodník

PS: hodnotím to tak preto, pretože z 20 eur sa nedá vyžiť... teda aspoň ja nevyžijem ani z 200/mesiac...
Keď tomu nerozumieš tak nevyskakuj. Žiju z vyplatených a riadne zdanených dividend.
Nandrolon
07.07.12,05:00
Budem si vyskakovať koľko bude chcieť a ty mi do toho kecať nebudeš....
Dividendy plnia v normálnej ekonomike trošku iný účel, ako keď si jednoosobová sro-čka cez ne perie svoj zisk aby sa vyhla odvodom a daniam....
veronikasad
07.07.12,05:52
Keď tomu nerozumieš tak nevyskakuj. Žiju z vyplatených a riadne zdanených dividend.
Pivko, "žijú" z peňazí z pokladne s.r.o.-čky, o ktorých si myslia, že sú ich vlastné. Preto som napísala, že takéto s.r.o-čky by som účtovať nechcela. A to nepíšem o množiacich sa dotazoch na porade, ako zaúčtovať súkromné výbery spoločníka či konatela firemnou kartou. (štvrťročné povinné inventarizácie pokladne sú zdrapom papiera) ...

mimotemyTie vzájomné neužitočné sú trošku detinské, nemyslíte ?
pivko
07.07.12,06:29
Nedá sa to už zrušiť , ale začal on....
pivko
07.07.12,06:29
Nedá sa to už zrušiť , ale začal on....
Sari
07.07.12,06:52
Je to možné aj tak, že si konateľ spoločnosti dá odmenu konateľa napr. 50 € a z tej bude odvádzať odvody alebo musí byť zamestnancom na kratší pracovný pomer?
pivko
07.07.12,07:19
Je to možné aj tak, že si konateľ spoločnosti dá odmenu konateľa napr. 50 € a z tej bude odvádzať odvody alebo musí byť zamestnancom na kratší pracovný pomer?
Je , ja to tak mám.
KEJKA
07.07.12,16:01
nedá sa zovšeobecňovať, často je sro len bokovka popri inom príjme.
A že naši zákonodarci nesiahli po riešení tohto - povedzme - nešváru, svedčí o tom, že aj im to zrejme vyhovuje.
Jasné, že takto unikajú peniaze, ktoré by plynuli do štátnej kasy, ale ked vidím, kto z daní jednoduchých ľudí najviac profituje a kam všade idú naše peniaze, tak sa vôbec netrápim nad tým, či spoločník žije alebo nežije zo zisku, dividend, či príjmu 20-50 EUR. A kludne také sročky účtujem, prečo nie? Taký spoločník síce "kradne" - ale z vlastnej záhrady, a že sa mu to v budúcnosti odrazí na dôchodkoch, iných podporách, je si vedomý /upozroňujem na to dosť dôsledne/.
marjankaj
07.07.12,16:55
No Fica by mohlo napadnúť zaviesť odvody aj do SP z dividend, tak ako to chcela aj predchádzajúca vláda. Tí sa však nevedeli dohodnúť, ale u Fica toto veľmi nehrozí. A chceli zaviesť aj ročné zúčtovanie sociálneho poistenia.
To by bola iná sranda.:eek:
Rozalka
07.07.12,17:12
veronikasad
07.07.12,18:31
nedá sa zovšeobecňovať, často je sro len bokovka popri inom príjme.
A že naši zákonodarci nesiahli po riešení tohto - povedzme - nešváru, svedčí o tom, že aj im to zrejme vyhovuje.
Jasné, že takto unikajú peniaze, ktoré by plynuli do štátnej kasy, ale ked vidím, kto z daní jednoduchých ľudí najviac profituje a kam všade idú naše peniaze, tak sa vôbec netrápim nad tým, či spoločník žije alebo nežije zo zisku, dividend, či príjmu 20-50 EUR. A kludne také sročky účtujem, prečo nie? Taký spoločník síce "kradne" - ale z vlastnej záhrady, a že sa mu to v budúcnosti odrazí na dôchodkoch, iných podporách, je si vedomý /upozroňujem na to dosť dôsledne/.
Kejka, písala som o s.r.o-čkách, ktoré nie sú "bokovkou", ale jediným zdrojom príjmu rodiny a často vznikli práve kvoli neplateniu odvodov prechodom zo SZČO ...
marjankaj
07.07.12,18:31
Bude to "sranda", vláda plánuje: http://profesia.pravda.sk/tlac/63214-zivnostnici-by-sa-mali-pripravit-na-zuctovanie-odvodov/

To sa budú zase tie sročky predávať, alebo rušiť.:eek:
KEJKA
07.07.12,20:09
Kejka, písala som o s.r.o-čkách, ktoré nie sú "bokovkou", ale jediným zdrojom príjmu rodiny a často vznikli práve kvoli neplateniu odvodov prechodom zo SZČO ...
no a čo? Látajú sa diery v zákone a kto vie, tak ich vyhľadá a využije. Viď Mihálové ťaženie v prípade max-MD.
veronikasad
07.07.12,20:16
no a čo? Látajú sa diery v zákone a kto vie, tak ich vyhľadá a využije. Viď Mihálové ťaženie v prípade max-MD.
Kejka, podľa teba sú v poriadku tie súkromné nákupy firemnou kartou o ktorých je vopred jasné, že aj keď sa zaúčtujú ako pohladávka voči spoločníkovi, tak ich do pokladne nikdy nevráti ? O akej diere v zákone píšeš ? Ak by som účtovala s.r.o-čku, v ktorej spoločník alebo konatel má minimálny príjem, tak ich zdaním ako nepeňažný príjem zo závislej činnosti, ako o tom písala Rozalka.
KEJKA
07.07.12,20:24
diery = všetky peniaze takto minuté sú prinajlepšom ako pohľadávka voči spoločníkovi, prinajhoršom v nákladoch, často daňových. A legislatíva to nerieši účinne, jasné že by to malo byť ako nepeňažný príjem, vychytrálek však firmu ani nezaregistruje v SP, ani nepoberá príjem, účtovníčka môže síce bonzovať, ale riadne ohlásenie by mal podpísať konateľ. Pôjde sám proti sebe?
DU pri kontrole nerieši, ak, tak sa uspokojí so zmluvou o pôžičke.
Nehovorím, že s tým súhlasím, ani že je to v poriadku - ale iba v etickej rovine.
Zákon to zatiaľ toleruje, preto moja reakcia....no a? nepôjdem proti záujmom klienta, som lojálna.
jacekova
08.07.12,18:15
chudaci tvoji klienti
jacekova
08.07.12,18:19
presne tak kejka. nepojdem proti svojim klientom,ktori mi veria a platia ma!
joseph78
16.07.12,12:12
upraviť pracovný úväzok za 1-2-3-4-5 hod. mesačne/týždenne, tomu alikvotnú mzdu, napr. 10-20-30.... EUR mesačne a platiť z tejto sumy kompletné odvody.

Predpokladám, že v tomto prípade bude konateľ zamestnancom s PP na kratší pracovný čas. Čo ale ak nebude zamestnancom a bude mať iba zmluvu o výkone funkcie rovnako s minimálnou odmenou za jej výkon na pár hodín mesačne. Je v týchto dvoch prípadoch nejaký rozdiel?
zk24
17.07.12,07:41
Predpokladám, že v tomto prípade bude konateľ zamestnancom s PP na kratší pracovný čas. Čo ale ak nebude zamestnancom a bude mať iba zmluvu o výkone funkcie rovnako s minimálnou odmenou za jej výkon na pár hodín mesačne. Je v týchto dvoch prípadoch nejaký rozdiel?


Ak sa dobre pamatam, tak zo PP sa platia všetky odvody do SP. Zo zmluvy o výkone funkcie konateľa sa neplatí UP a GP.
hupka
03.11.12,10:40
Som jediný spoločník,konateľ, zamestnanej vo vlastnej s.r.o. Nakoľko sa mi znížil objem práce, znížila som si aj mzdu na 1/2 a platím z toho odvody - mzda je 200,00 EUR - odvody cca 90 EUR. Uvažujem o ďalšom skrátení úväzku na minimum a z toho platiť odvody ako uvádzaš. Ale vzhľadom na to, že do dôchodku mám cca 7 rokov, neviem ako taká malá mzda a odvody ovplyvnia výšku môjho dôchodku ? Mám doteraz započítané odpracované vyše 30 rokov / štúdium, práca, MD, SZČO - prechod na s.r.o, zamestnanec /.
Čo by sa stalo v prípade, že rozviažem pracovný pomer a následne sa prihlásim na úrad práce / viem, že nedostanem podporu, nebudem zamestnaná až do dôchodku, žiť budem z minimálnych dividend. Mám na mysli to, ako sa bude pozerať na tých cca 7 rokov pri výpočte dôchodku, keď nebudem nemocensky poistená ?
Dáša_
03.11.12,11:09
Som jediný spoločník,konateľ, zamestnanej vo vlastnej s.r.o. Nakoľko sa mi znížil objem práce, znížila som si aj mzdu na 1/2 a platím z toho odvody - mzda je 200,00 EUR - odvody cca 90 EUR. Uvažujem o ďalšom skrátení úväzku na minimum a z toho platiť odvody ako uvádzaš. Ale vzhľadom na to, že do dôchodku mám cca 7 rokov, neviem ako taká malá mzda a odvody ovplyvnia výšku môjho dôchodku ? Mám doteraz započítané odpracované vyše 30 rokov / štúdium, práca, MD, SZČO - prechod na s.r.o, zamestnanec /.
Čo by sa stalo v prípade, že rozviažem pracovný pomer a následne sa prihlásim na úrad práce / viem, že nedostanem podporu, nebudem zamestnaná až do dôchodku, žiť budem z minimálnych dividend. Mám na mysli to, ako sa bude pozerať na tých cca 7 rokov pri výpočte dôchodku, keď nebudem nemocensky poistená ?

No, v tomto prípade by som si dala vypoveď a stala sa dobrovoľne nezamestnanou. Platila by som iba minimálny odvod do zdravotnej poisťovne. Týmto si iba znižuješ budúci dôchodok, t.j. prácou na polovičný úväzok, na dohodu. Teda v prípade, že máš odpracované dosť rokov, čo asi máš...
hupka
03.11.12,11:21
upraviť pracovný úväzok za 1-2-3-4-5 hod. mesačne/týždenne, tomu alikvotnú mzdu, napr. 10-20-30.... EUR mesačne a platiť z tejto sumy kompletné odvody.


No, v tomto prípade by som si dala vypoveď a stala sa dobrovoľne nezamestnanou. Platila by som iba minimálny odvod do zdravotnej poisťovne. Týmto si iba znižuješ budúci dôchodok, t.j. prácou na polovičný úväzok, na dohodu. Teda v prípade, že máš odpracované dosť rokov, čo asi máš...
Myslíš tým prácou na polovičný úväzok - že si znižujem budúci dôchodok ? Ak áno, tak tých posledných 7 rokov, počas ktorých by som bola doborovolne nezamestnaná, by sa nebralo pri výpočte dôchodoku do úvahy ?
Ďakujem.
Dáša_
03.11.12,11:24
išla som ti hodiť odkaz z inej dskusie, a zistila som, že si to písala ty :) pre poriadok http://www.porada.sk/t178262-odchod-do-dochodku-vypocet-koeficientu.html#post2175188

keď nei si dôchodkovo poistená, tak sa to nepočíta, neznižuješ si priemer
Evanka
19.11.12,02:04
Som jediný spoločník,konateľ, zamestnanej vo vlastnej s.r.o. Nakoľko sa mi znížil objem práce, znížila som si aj mzdu na 1/2 a platím z toho odvody - mzda je 200,00 EUR - odvody cca 90 EUR. Uvažujem o ďalšom skrátení úväzku na minimum a z toho platiť odvody ako uvádzaš. Ale vzhľadom na to, že do dôchodku mám cca 7 rokov, neviem ako taká malá mzda a odvody ovplyvnia výšku môjho dôchodku ? Mám doteraz započítané odpracované vyše 30 rokov / štúdium, práca, MD, SZČO - prechod na s.r.o, zamestnanec /.
Čo by sa stalo v prípade, že rozviažem pracovný pomer a následne sa prihlásim na úrad práce / viem, že nedostanem podporu, nebudem zamestnaná až do dôchodku, žiť budem z minimálnych dividend. Mám na mysli to, ako sa bude pozerať na tých cca 7 rokov pri výpočte dôchodku, keď nebudem nemocensky poistená ?
Chceš rozviazať PP a žiť z dividend, ale ako spoločník s.r.o. nemôžeš byť evidovaná ako nezamestnaná na úrade práce.