Matuel
02.07.12,15:19
Ahojte,

chcel by som radu ako vyrobiť marhuľový olej, poprípade iný olej.Chcel by som si vyrobiť vlastné pleťové či telové krémy, či už na tvár alebo na iné časti tela na čo sa pužívajú krémy. Má niekto skúsenosti s výrobou olejov, ako marhuľový, mandľový,kokosový a ostatné, ktorých je v rôznych predajniach celá kopa za "úžastné" ceny. Na výrobu olejov z byliniek ( levanduľa, rozmarín atď) postačí iba nechať nejaký čas bylinky lúhovať v nejakom oleji ?

Ďakujem za rady
Ivana Š
02.07.12,13:30
mám skúsenosti , robila som na túto tému diplomovku
pripravovala som si sama oleje - marhuľový, makový - z bieleho aj modrého , ríbezľový a pod.
Matuel
02.07.12,13:34
a vieš poradiť ako ich vyrobiť?
A aby mali čo najlepší obsah liečivých látok a aby sa neplytvalo s materiálom ?
220870
02.07.12,13:43
Ja si len matne pamätám ,že prababka vyrábala olej z marhuľových jadierok.Mala na to drevenný lis možno už po 20 generácie zdedený.
Ivana Š
02.07.12,13:44
vďaka tebe som si oživila svoje vedomosti a prelúskala svoju diplomovku, aby som presne napísala, ako som postupovala

jadierka z ovocia, mak a arašidy som rozdrvila, olej z drviny extrahovala izohexánom, následne som izohexán oddestilovala a olej ešte upravila filtráciou cez bezvodý síran sodný

ešte si pamätám ako môj muž (vtedy ešte frajer) mi pomáhal rozbíjať marhuľové kôstky, a ako krásne ten olej voňal :)

s tými bylinkami - daj ich macerovať do kvalitného! olivového oleja
Matuel
02.07.12,13:58
Ďakujem za radu a ochotu :) Ako laik, ale neviem ako to presne celé uskutočniť a tak sa opýtam či vieš poradiť aj praktický postup ako to celé uskutočniť , teda ako tie jadierka rozdrviť, ako extrahovať z nich ten olej izohexánom, ako ho oddestilovať, aké množstvo izohexánu použiť a kde ho zohnať, tak isto a ten bezvodný síran sodný , poprípade či neostávajú tieto látky vo výslednom "produkte"?

Existuje aj iný postup ako tento , napríklad ho nejak z nich "vymačkať" ? vieš aj povedať zhruba aké množstvo oleja sa získa z určitého počtu jadierok ?

Takže napríklad levanduľový olej vyrobím tak , že dám do kvalitného oleja čerstvú levanduľu na cca 2 týždne a potom ju vyberiem ?
Ivana Š
02.07.12,14:19
Ďakujem za radu a ochotu :) Ako laik, ale neviem ako to presne celé uskutočniť a tak sa opýtam či vieš poradiť aj praktický postup ako to celé uskutočniť , teda ako tie jadierka rozdrviť, ako extrahovať z nich ten olej izohexánom, ako ho oddestilovať, aké množstvo izohexánu použiť a kde ho zohnať, tak isto a ten bezvodný síran sodný , poprípade či neostávajú tieto látky vo výslednom "produkte"?

Existuje aj iný postup ako tento , napríklad ho nejak z nich "vymačkať" ? vieš aj povedať zhruba aké množstvo oleja sa získa z určitého počtu jadierok ?

Takže napríklad levanduľový olej vyrobím tak , že dám do kvalitného oleja čerstvú levanduľu na cca 2 týždne a potom ju vyberiem ?


skús aj tuto popozerať o tých bylinkách
http://www.nasebylinky.estranky.cz/clanky/bylinkove-oleje.html

a čo sa týka tých ovocných olejov - bez použitia laboratória :confused: musíš mať destilačnú súpravu a chemikálie
dá sa lisovať aj za studena, to zasa treba ten lis čo 220870 spomínal
Ivana Š
02.07.12,14:29
Matuel
02.07.12,15:01
ďakujem , jasne mrkol som si o tom izohexáne hneď , len som myslel presnejšie ako na to , ale to poprípade budem riešiť keď sa popýtam v okolí či nemá niekto destilačnú súpravu a potrebné "náradie". Skúsim sa popozerať asi po nejakom starom drevennom lise, viac sa mi pozdáva "výroba" bez použitia chémie ak to bude možné.