janapill
02.07.12,14:26
Ahojte,
potrebovala by som poradiť, ako to správne zaúčtovať. Prevzala som totiž účtovníctvo jednej s.r.o., ktorá je platcom dph a zabezpečuje svojím zamestnancom obedy. Ide o to, že na začiatku roka im dosť obedov ostalo na účte 213 a aj začiatkom roka sa im to trocha naakumulovalo. K 31.5.12 mám stav na účte 213 cca 220ks obedov, čo je nereálne. Dá sa s tým niečo spraviť??? účtované je to správne. Spoloč.nakupuje obedy od dodávateľa platcu DPH, čiže si uplatnila nárok na odpočet, a zamestancom ich potom predáva po odpočítaní 55%-príspevok zamestnávateľa, zo SF + na to DPH (ktoré odvedie).Ide o to, že tých nakúpených obedov je viac ako predaných. Dá sa s tým niečo robiť??? ďakujem
janapill
02.07.12,17:20
neporadíte?
veronikasad
02.07.12,17:22
Neskúšala si hľadať, z čoho vzniká rozdiel ?
janapill
02.07.12,17:27
trochu áno, mne to tak vychádza, že majú vyfakturované viac obedov ako mali nárok, lebo mali za mesiac odobratých aj 200obedov a pritom mali 7zamestnancov (7x20prac.dní-ak nečerpali dovolenku,PN) tak sa im to asi takto nabalilo a ja teraz neviem čo stým.
veronikasad
02.07.12,17:29
trochu áno, mne to tak vychádza, že majú vyfakturované viac obedov ako mali nárok, lebo mali za mesiac odobratých aj 200obedov a pritom mali 7zamestnancov (7x20prac.dní-ak nečerpali dovolenku,PN) tak sa im to asi takto nabalilo a ja teraz neviem čo stým.
Nefunguje to náhodou vo firme tak, že zamestnanci, keď je dobrý obed (napr. rezeň), si objednajú viacej obedov v jeden deň ?
janapill
02.07.12,17:36
tak to ja vôbec netuším:eek:
veronikasad
02.07.12,17:38
tak to ja vôbec netuším:eek:
Treba sa spýtať pracovníčky, ktorá vydáva obedy. Ak je to vo firme zaužívané, ďalší obed by si mal zamestnanec kúpiť za plnú cenu, nie s príspevkom zamestnávatela.

Teraz s tým už zrejme nič neurobíš - môžeš to zúčtovať na 527 - nedaňovú, ak sa spätne nedá zistiť kto obedy zobral.
janapill
02.07.12,17:42
no ak to tak nie je??? lebo týka sa to ešte min.roku a za 1.Q.2012, ale to som im účtov.ešte nerobila, a oni len spravili predaj zamestnancom podľa prac.dní a ten rozdiel ostával takto. Dá sa to nejako ? Teraz naopak berú len 100 obedov, hoci mne to vychádza aj viac.
janapill
12.07.12,06:11
Teraz s tým už zrejme nič neurobíš - môžeš to zúčtovať na 527 - nedaňovú, ak sa spätne nedá zistiť kto obedy zobral.

Ďakujem za odpoveď, ale ešte za chcem uistiť ako to bude s DPH, keďže si aj za tie obedy "navyše" uplatnili nárok na odpočet??? Keď to teraz odpíšem cez 527 - ako nedaňovú nebude problém s tou DPH???
Ticket Restaurant
13.07.12,05:13
Chápeme, že platiteľ DPH zabezpečuje stravovanie prostredníctvom externého poskytovateľa stravovania formou priameho dodania obedov. Poskytovateľ potom vyhotoví faktúru zamestnávateľovi, nakoľko zamestnávateľ objednal obedy vo svojom mene a zamestnávateľ ďalej poskytuje stravovanie svojim zamestnancom. Ďalej chápeme, že poskytovateľ stravovania fakturuje platiteľovi dane - zamestnávateľovi iba také obedy, ktoré boli skutočne zamestnancom poskytnuté na základe jeho evidencie. Preto uplatňuje ku svojim službám daň z pridanej hodnoty, ktorú si platiteľ dane odpočítal. Z uvedeného dôvodu chápeme, že na účte 213 nemôže byť ku koncu kalendárneho mesiaca zostatok nikdy, pretože nakúpené
množstvo obedov sa rovná množstvu obedov vydaných/poskytnutých zamestnancom. Situácia akú popisujete je nesprávna a pri daňovej kontrole platiteľovi DPH bude daň z pridanej hodnoty vyrubená správcom dane a správca dane uloží platiteľovi dane súvisiacu pokutu. Z tohto dôvodu Vám doporučujeme podať dodatočné daňové priznania k DPH a opraviť nesprávne účtovné prípady, pretože pokuta vyrobená pri podaní dodatočných daňových priznaní k DPH platiteľom dane je v polovičnej výške oproti zvýšenej dani správcom dane pri daňovej kontrole.