jacaja
02.07.12,17:54
Dobry den. Mojej mamke vznikol narok na starobny dochodok 23.6.2012. Podala si ziadost. Momentalne je evidovana na urade prace a pobera socialne davky a aktivacny prispevok. Nachadza sa v ochrannej lehote, kedy este nebude mat dochodok, ale bude poberat socialne davky aj nadalej. O aktivacny prispevok na tuto dobu uz nema zaujem - chcela ho zrusit (dohodu s uradom prace ma do oktobra 2012). Bolo jej oznamene, ze musi nadalej vykonavat verejnoprospesne prace a tym aj poberat aktivacny prispevok, ktory potom bude musiet spolu so socialnymi davkami za tuto dobu vratit. Je skutocne povinna nadalej vykonavat verejnoprospesne prace, aj ked uz o aktivacny prispevok nema zaujem? Preco by tieto prace mala vykonavat, ak potom celu sumu musi vratit? To ma celu tu dobu pracovat zadarmo?

Dakujem velmi pekne za odpovede.
wagner
02.07.12,18:53
Nech ide na PN, dostane aj aktivačný aj sociálne dávky - teda aspoň to tak bolo. Dúfam že neboli žiadne zmeny. Inak neviem prečo je registrovaná na ÚP, keď požiadala o starobný dôchodok. Keď má peňazí dosť, tak tam vôbec nemusí byť registrovaná. Dôchodok jej priznajú možno do dvoch-troch mesiacov a nemusí chodiť šaškovať na ÚP.
jacaja
02.07.12,19:03
Je nezamestnana uz dva roky...tak preto je evidovana na urade prace. A keby nebola, kto by za nu platil za tie 2-3 mesiace odvody? Nemala by s tymto problemy? A teda, penazi nema prave nazvys...
Ide mi skor o to, ze to ju fakt mozu prinutit chodit na verejnoprospesne prace, ked to nechce? Ked nechce ten aktivacny prispevok?

Vdaka za odpoved.
Katy a R
02.07.12,19:13
Je nezamestnana uz dva roky...tak preto je evidovana na urade prace. A keby nebola, kto by za nu platil za tie 2-3 mesiace odvody? Nemala by s tymto problemy? A teda, penazi nema prave nazvys...
Ide mi skor o to, ze to ju fakt mozu prinutit chodit na verejnoprospesne prace, ked to nechce? Ked nechce ten aktivacny prispevok?

Vdaka za odpoved.
ak k 23.6. má nárok na dôchodok - tak naozaj nemusí trčať na UPSVaR. za dôchodcov platí zdravotné poistenie štát.
Nech sa dá vyradiť, ak tam nechce chodiť! (aké 2-3 mesiace máš na mysli??)
jacaja
02.07.12,19:15
2-3 mesiace, kym dostane dochodok...
wagner
02.07.12,19:17
ak k 23.6. má nárok na dôchodok - tak naozaj nemusí trčať na UPSVaR. za dôchodcov platí zdravotné poistenie štát.
Nech sa dá vyradiť, ak tam nechce chodiť! (aké 2-3 mesiace máš na mysli??)
Myslela čas, pokiaľ jej priznajú starobný dôchodok. To vraj zvykne trvať 2-3 mesiace.
wagner
02.07.12,19:19
Je nezamestnana uz dva roky...tak preto je evidovana na urade prace. A keby nebola, kto by za nu platil za tie 2-3 mesiace odvody? Nemala by s tymto problemy? A teda, penazi nema prave nazvys...
Ide mi skor o to, ze to ju fakt mozu prinutit chodit na verejnoprospesne prace, ked to nechce? Ked nechce ten aktivacny prispevok?

Vdaka za odpoved.
Nikto ju nemôže nútiť robiť. Nech sa dá vyradiť, papier zanesie na zdravotnú poisťovňu a tam nech povie, že požiadala o starobný dôchodok. Štát za ňu zaplatí spätne odo dňa priznania starobného dôchodku. Akurát nebude mať žiadny príjem.
Katy a R
02.07.12,19:21
Myslela čas, pokiaľ jej priznajú starobný dôchodok. To vraj zvykne trvať 2-3 mesiace.

no to je bohužiaľ pravda:mee:, ale doplatia jej dôchodok spätne - a takisto poistné neplatí od toho dátumu.