brumka
02.07.12,19:00
Dobrý deň .

prosím o usmernenie, hoci viem, že ste sa tu tejto téme už venovali.

Viem, že každý má svojej práce dosť a nároky stúpajú. Ale prosím, chcem sa spýtať/ idem už do podrobností /, kto by mal zodpovedať napr. za čistenie podložiek z plastelíny, pomôcok po výtvarných činnostiach / štetce, obrusy,.... / a pod. v MŠ ? P. učiteľka / p. upratovačka ?

A ešte pre istotu -odkladanie pohárov, tanierov - čistota stolov po stolovaní : p. kuchárka/ p. upratovačka,.... ? Deti s p. učiteľkou ?

Asi sa vám moje otázky zdajú zvláštne, ale viem, prečo sa na to pýtam .

Ďakujem :)
Martin1310
02.07.12,19:42
Hm,neviem ale detom by rozhodne prospelo keby sa naučili si to po sebe upratať sami.
V našej škôlke je kuchárka len pri vydavaní stravy a hned potom trieli do druhej školy takže neni kedy a upratovačka upratuje až večer ked doupratuje iné rajony,zakladnu školu,obecny urad,zdravotné stredisko a čojaviem čo ešte,takže to by asi tažko stíhala.Viem že to nieje odpoved na tvoju otázku je to len príklad ako je to v našej obci.
Vebi34
02.07.12,21:16
Ahoj,
jedáleň má nastarosti kuchárka, kúpeľňu, WC, stoly v triede/učebni, podlahu upratovačka, pomôcky učiteľka. K samostatnosti a čistote vedie učiteľka deti. Dieťa si má vedieť za sebou podľa možností samé poriadiť: odniesť tanerik, umyť štetec, ale doriadia tie zamestnankyne MŠ to, čo majú v náplni práce.
Indeed
03.07.12,04:21
Pýtaš sa preto,lebo v poslednom čase sa na Slovensku udomacnil zvyk

"pracovať len do výšky svojho platu" ,teda ak zaangažovaní pracovníci chcú viac zarobiť, logicky chcú pracovať
čím menej a "vyzuť sa" s plnenia svojich prac.povinností ...

Celý tento prístup je ŽALOSTNÝ...

Kde zostala OCHOTA, SPOLUPATRIČNOSŤ a POCIT ZDPOVEDNOSTI ???
pepsikova
03.07.12,04:37
..veru tak..každý pohyb rúk musí byť v zmluve, inak je to práca navyše a tú nikto nezaplatí, tak načo sa snažiť...tá posledná veta, to už sú dejiny...v štádiu zabudnutia..
Llívia
03.07.12,05:21
Dobrý deň .

prosím o usmernenie, hoci viem, že ste sa tu tejto téme už venovali.

Viem, že každý má svojej práce dosť a nároky stúpajú. Ale prosím, chcem sa spýtať/ idem už do podrobností /, kto by mal zodpovedať napr. za čistenie podložiek z plastelíny, pomôcok po výtvarných činnostiach / štetce, obrusy,.... / a pod. v MŠ ? P. učiteľka / p. upratovačka ?

A ešte pre istotu -odkladanie pohárov, tanierov - čistota stolov po stolovaní : p. kuchárka/ p. upratovačka,.... ? Deti s p. učiteľkou ?

Asi sa vám moje otázky zdajú zvláštne, ale viem, prečo sa na to pýtam .

Ďakujem :)
Mne sa teda zvláštne nezdajú :) Známa robí v MŠ ako pomocná sila v kuchyni. A robí všetko od nákupov, pomoci s prípravou jedla, umývania riadov (veď to aj je jej pracovná náplň) + k tomu pomoc s kŕmením detí a iné činnosti nesúvisiace s tým, na čo má uzatvoenú prac. zmluvu :rolleyes:
Llívia
03.07.12,05:25
Len či ti tá tvoja ochota, spolupatričnosť a pocit zodpovednosti vydržia aj v momente, keď ti zamestnávateľ prikáže umývať hajzle? ;-)
Llívia
03.07.12,05:49
Pýtaš sa preto,lebo v poslednom čase sa na Slovensku udomacnil zvyk

"pracovať len do výšky svojho platu" ,teda ak zaangažovaní pracovníci chcú viac zarobiť, logicky chcú pracovať
čím menej a "vyzuť sa" s plnenia svojich prac.povinností ...

Celý tento prístup je ŽALOSTNÝ...

Kde zostala OCHOTA, SPOLUPATRIČNOSŤ a POCIT ZDPOVEDNOSTI ???

Omyl! V poslednom čase sa na Slovensku udomácnil zvyk naložiť zamestnancovi čo najviac práce bez ohľadu na to, že TOTO nemá v pracovnej zmluve a nezaplatiť mu za to (to nie sú len sestričky preradené na pozíciu asistentky a nejde len o nezplatené nadčasy). Keď zamestnávateľ vyžaduje od zamestnana plnenie takých pracovných úloh, ktoré daný zamestnanec nemá uvedené v pracovnej zmluve (popise pracovného miesta) a nie je teda za to (adekvátne) platený, NIE JE TO VYZÚVANÍM SA Z PLNENIA PRACOVNÝCH POVINNOSTÍ!!! Celý tento prístup je ŽALOSTNÝ - je to chrapúnstvo zo strany zamestnávateľov.
heja3
03.07.12,05:52
Ja si tiež myslím, že by mala p. učiteľka viesť deti k poriadku. Veď škôlka je príprava na základnú školu, a tam kto bude po nich upratovať veci po výtvarnej výchove, a v jedálni kto bude po nich odnášať tácku? Nikto len deti. A to nie je ťažké povedať deťom, a okrem toho potom doma "akoby našli". Rodičia budú tiež vďační. Ak je niečo ťažké - umývanie štetcov alebo obrusov, treba ukázať tak ako aj pri iných výchovných činnostiach. Takýmto malým deťom to určite nebude vadiť, lebo "pani učiteľka je dobrá". Na ZŠ už vystrkujú "rožky" proti autorite, ale v MŠ ešte nie.
majkii
03.07.12,06:22
Pýtaš sa preto,lebo v poslednom čase sa na Slovensku udomacnil zvyk

"pracovať len do výšky svojho platu:confused::confused::confused:" ,teda ak zaangažovaní pracovníci chcú viac zarobiť, logicky chcú pracovať
čím menej a "vyzuť sa" s plnenia svojich prac.povinností ...

Celý tento prístup je ŽALOSTNÝ...

Kde zostala OCHOTA, SPOLUPATRIČNOSŤ a POCIT ZDPOVEDNOSTI ???

Dúfam, že toto nemyslíš vážne, zamestnanec má právo na mzdu za vykonanú prácu, nechápem, prečo by zamestnávateľ mal vyžadovať od zamestnanca viac než mu zaplatí a než na čom sa dohodnú v prcovnej náplni. Prečo by sa mal zamestnávateľ obohacovať na úkor zamestnanca?
O akej spolupatričnosti hovoríš, spolupatričnosti na čom? na zisku zamestnávateľa? Pocite zodpovednosti? za prácu, ktorú zamestnanec nemá v náplni práce?

Žalostný je skôr prístup zamestnávateľov, keď vydierajú zamestnancov lebo kríza lebo keď sa ti nepáči choď ...

Vec má samozrejme aj právnu stránku, ak sa stane úraz, alebo dôjde k ochoreniu zamestnnca s trvalými následkami, už vidím tú spolupatričnosť zamestnávateľa.
Indeed
03.07.12,07:12
To pochybujem... ale ja sa neštítim, doma pucujem WC pravidelne...
Indeed
03.07.12,07:13
Dalo by sa to vyjadrit aj takto,no ani zamestnanci nie su celkom bez viny...
Indeed
03.07.12,07:14
Spolupatričnosti k OSTATNYM zamestnacom,svojim kolegom,či kolegyniam,

pretože niekto,to urobiť MUSÍ.
Llívia
03.07.12,07:18
Spolupatričnosti k OSTATNYM zamestnacom,svojim kolegom,či kolegyniam,

pretože niekto,to urobiť MUSÍ.
Musí to urobiť ten, kto to má v náplni práce a je za to platený.
Indeed
03.07.12,07:23
Zákonník práce pozná aj SANKCIE, za neplnenie si pracovných povinností.
Indeed
03.07.12,07:25
Držme sa témy,

zakladeteľku témy zaujíma KTO zodpovedá za čistotu stolov , udržiavanie poriadku a upratovanie
či už po stolovaní alebo po iných činnostiach /pracovná výchova/
Indeed
03.07.12,07:36
Držme sa témy,

zakladeteľku témy zaujíma KTO zodpovedá za čistotu stolov , udržiavanie poriadku a upratovanie
či už po stolovaní alebo po iných činnostiach /pracovná výchova/

Za čistotu stolov v školskych jedalňach boli vždy zodpovedné pracovníčky z kuchyne, nikto iný.
Martin1310
03.07.12,13:25
Ja to beriem tak že moj pracovný čas som proste môjmu zamestnávatelovy k dispozíci ved ked by som mal svoju prácu hotovú to si mám akože lahnúť a podriemkávať? Príde mi uplne normalne že mi môže dať inu prácu,samozrejme to nemyslím tak že sestričku z nemocnice pošle riadiť dopravu na križovatku.Toto sa na prípad učitelky dá ťažko použiť,pretože tam sa nedá povedať či má alebo nemá dosť času na to či ono ,záleží na konkrétnej situácii počte detí atd.Niektorá to môže zvládnuť v pohode všetko a iná len velmi ťažko.
Llívia
03.07.12,17:23
Dobrý deň .

prosím o usmernenie, hoci viem, že ste sa tu tejto téme už venovali.

Viem, že každý má svojej práce dosť a nároky stúpajú. Ale prosím, chcem sa spýtať/ idem už do podrobností /, kto by mal zodpovedať napr. za čistenie podložiek z plastelíny, pomôcok po výtvarných činnostiach / štetce, obrusy,.... / a pod. v MŠ ? P. učiteľka / p. upratovačka ?

A ešte pre istotu -odkladanie pohárov, tanierov - čistota stolov po stolovaní : p. kuchárka/ p. upratovačka,.... ? Deti s p. učiteľkou ?

Asi sa vám moje otázky zdajú zvláštne, ale viem, prečo sa na to pýtam .

Ďakujem :)
Treba pozrieť do pracovnej zmluvy, čo a ako tam má presne definované ako pracovnú náplň (ak ju má definovanú) učiteľka, kuchárka, upratovačka.

Bývajú upratovačky v škôlkách k dispozícii po celý deň? U nás nebola, takže ani nemohla čistiť podložky a pomôcok po výtvarnej činnosti ani odnášať po nás zo stolov (u nás sa na tých stoloch pracovalo, hralo aj jedlo a v ostatných škôlkach je to asi rovnako).