welawrawna
02.07.12,20:57
Prosim Vás, dá sa od takejto zmluvy odstúpiť podľa nejakého zákona do niekoľko dní o podpísaní. V zmluve nie sú posmienky ani sankcie na odstúpenie. Je definované, že aj do pol roka od podpisu nezerobím a nezrealuzujem sprostredkovanie, budú mi vrátené peniaze, ktoré som investovala. Mám však pocit, že ide o pyramídu, bohužiaľ mi to došlo deň po podpise. Je nejaká lehota na odstúpenie? Aj keby bola sankciovaná nevadí, len ench sa mi aspoň niečo vráti.
mattto
02.07.12,19:04
akej zmluvy? z vešteckej gule si máme prečítať tvoju zmluvu? :D

ľudia čítajte po sebe príspevky...
welawrawna
02.07.12,19:07
Odstúpenie od zmluvy o vzájomnej spolupráci a sprostredkovaním je to v nadpise, preto som to sem nedavala
mattto
02.07.12,19:19
uzavretá podľa Obchodného zákonníka, či?

§ 344 ObchZ
Od zmluvy možno odstúpiť iba v prípadoch, ktoré ustanovuje zmluva alebo tento alebo iný zákon.

§ 345
(1) Ak omeškanie dlžníka (§ 365) alebo veriteľa (§ 370) znamená podstatné porušenie jeho zmluvnej povinnosti, je druhá strana oprávnená od zmluvy odstúpiť, ak to oznámi strane v omeškaní bez zbytočného odkladu po tom, čo sa o tomto porušení dozvedela.

(2) Na účely tohto zákona je porušenie zmluvy podstatné, ak strana porušujúca zmluvu vedela v čase uzavretia zmluvy alebo v tomto čase bolo rozumné predvídať s prihliadnutím na účel zmluvy, ktorý vyplynul z jej obsahu alebo z okolností, za ktorých bola zmluva uzavretá, že druhá strana nebude mať záujem na plnení povinností pri takom porušení zmluvy. Pri pochybnostiach sa predpokladá, že porušenie zmluvy nie je podstatné.

(3) Ak strana oprávnená požadovať plnenie zmluvnej povinnosti druhej strany oznámi, že na splnení tejto povinnosti trvá, alebo ak nevyužije včas právo odstúpiť od zmluvy podľa odseku 1, je oprávnená odstúpiť od zmluvy len spôsobom ustanoveným pre nepodstatné porušenie zmluvnej povinnosti; ak pre dodatočné plnenie určí lehotu, vzniká jej právo odstúpiť od zmluvy po uplynutí tejto lehoty.

§ 346
(1) Ak omeškanie dlžníka alebo veriteľa znamená nepodstatné porušenie zmluvnej povinnosti, môže druhá strana odstúpiť od zmluvy v prípade, že strana, ktorá je v omeškaní, nesplní svoju povinnosť ani v dodatočnej primeranej lehote, ktorá jej na to bola poskytnutá.

(2) Ak však strana, ktorá je v omeškaní, vyhlási, že svoj záväzok nesplní, môže druhá strana od zmluvy odstúpiť bez poskytnutia dodatočnej primeranej lehoty na plnenie alebo pred jej uplynutím.
welawrawna
02.07.12,19:24
Ďakujem, aj keď toto mi nepomôže, uzavrela som zmluvu os polupráci a sprostredkovaní s jednou spoločnosťou a nenápadne ma nútia robiť niečo, čo je jedna z možností v zmluve, ale oni chcú, aby som robila iba jednu činnosť, ktorú ja nechcem a nemám ju v zmluve ako povinnosť, ja si môžem vybrať, teda som myslela, ale ako vidím, oni si myslia niečo iné. Už som tu čítala o tejto spoločnosti dosť veľa, aby som nadobudla pocit, že pravdepodobne ide o pyramídu :/
mattto
02.07.12,19:33
Ďakujem, aj keď toto mi nepomôže, uzavrela som zmluvu os polupráci a sprostredkovaní s jednou spoločnosťou a nenápadne ma nútia robiť niečo, čo je jedna z možností v zmluve, ale oni chcú, aby som robila iba jednu činnosť, ktorú ja nechcem a nemám ju v zmluve ako povinnosť, ja si môžem vybrať, teda som myslela, ale ako vidím, oni si myslia niečo iné. Už som tu čítala o tejto spoločnosti dosť veľa, aby som nadobudla pocit, že pravdepodobne ide o pyramídu :/

pomôcť by ti to malo, keďže nemáte dohodnuté dôvody odstúpenia v zmluve, môžeš odstúpiť od zmluvy iba z dôvodov uvedených v zákone a tie sú:
ak druhá strana porušila povinnosť podstatným spôsobom - porušila?
ak druhá strana porušila povinnosť nepodstatným spôsobom a nesplnila svoju povinnosť ani v dodatočnej lehote - porušila?

preto nemáš dôvod odstúpenia od zmluvy. Zmluva je uzavretá na dobu neurčitú? mohla by si vypovedať zmluvu podľa §582 ods. 1 OZ "Ak je dojednaná zmluva na dobu neurčitú, ktorej predmetom je záväzok na nepretržitú alebo opakovanú činnosť, alebo záväzok zdržať sa určitej činnosti alebo strpieť určitú činnosť a ak zo zákona alebo zo zmluvy nevyplýva spôsob jej výpovede, možno zmluvu vypovedať v lehote troch mesiacov ku koncu kalendárneho štvrťroka."
welawrawna
02.07.12,19:43
Ja som skôr jednoduchá osoba tak sa spýtam takto: keby mi nechceli dať inú činnosť robiť ako tú jednu, ktorú nechcem a v zmluve mám na výber z troch, z ktorých si môžem podľa zmluvy vybrať a druhá strana ma stále tlačí iba do jednej činnosti, môže to byť dlvod na odstúpenie?
mattto
02.07.12,19:46
Ja som skôr jednoduchá osoba tak sa spýtam takto: keby mi nechceli dať inú činnosť robiť ako tú jednu, ktorú nechcem a v zmluve mám na výber z troch, z ktorých si môžem podľa zmluvy vybrať a druhá strana ma stále tlačí iba do jednej činnosti, môže to byť dlvod na odstúpenie?

záleží na formulácii vzájomných práv a povinností