daniela28
03.07.12,10:01
Dobrý deň,
týmto by som sa chcela informovať ohľadom počtu potvrdení od lekára, tzv. "Pečiek". Ako zamestnanec mám nárok za kalendárny rok vyčerpať 7 potvrdení od lekára. V januári som otehotnela a v septembri nastupujem na materskú dovolenku. Zo zdravotných dôvodov
chodím častejšie do poradne pre tehotné. Chcela by som vedieť, či môžem využiť viac ako sedem "pečiek" (vlastne od januára 2012 do septembra 2012) alebo je to nejako obmedzené???

Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
03.07.12,08:08
Ak si zamestnávatelovi písomne oznámila svoje tehotenstvo, návštevy lekára súvisiace s tehotenstvom sa do 7 dní "P"-čka nezapočítavajú

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
Zimama
03.07.12,14:46
Poznámka na okraj;):):

Dúfam, že toto je len preklep:

..... Ako zamestnanec mám nárok za kalendárny rok vyčerpať 7 potvrdení od lekára. .....

Lebo nejde o 7 potvrdení, ale o 7 dní (čo napr. pri pracovnom čase 7,5 hodiny denne robí 52,5 hodiny na kalendárny rok).