SRaF
03.07.12,10:43
Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o radu. Ako si môžem žiadať o vrátenie peňazí za zápis spoloč. do registra? Firma XY mi zakladala spoločnosť. Po jej zapísaní mi prišli dva šeky na zaplatenie do registra ale od iných spoločností. Ja so tie dva šeky zaplatila, ale potom som zistila že to bolo úplne zbytočné. Od platby prešiel jeden deň. Ďakujem
sroservis
15.07.12,14:54
Dobrý deň,

je mi veľmi ľúto, ale moja odpoveď Vás asi neuspokojí.
Je potrebné, aby ste sa pozreli do zmluvy, ktorú sú s týmito subjektmi uzavreli, aké sú podmienky jej ukončenia, resp. odstúpenia a postupovali podľa nich.
Ak tam žiadne takéto ustanovenia nie sú, odporúčam Vám poradiť sa s právnikom, ktorý posúdi právny režim zmien a odporučí Vám ďalší postup.

V každom prípade môžete pristúpiť k odstúpeniu od zmluvy a žiadaniu vrátenia zaplatenej sumy, avšak či vaše odstúpenie bude platné závisí od obsahu uzavretej zmluvy.
Svojich práv sa môžete domáhať aj súdnou cestou, vzorové formuláre sú aj na stránke ministerstva spravodlivosti. Nie je však vylúčené (a je to dosť pravdepodobné), že spätnej platby sa už nedočkáte.

Nižšie pridávam odstúpenie od zmluvy uzavretej na diaľku, neviem však posúdiť, či je pre Vás aplikovateľné.

Pre ostatných poraďákov uvádzam (nakoľko v tejto veci pribúdajú otázky aj od našich klientov):
náklady so založením s.r.o. (pri elektronickom podaní) sú - súdny poplatok (165,75 EUR) za registráciu s.r.o. do obchodného registra, správny poplatok za živnosť (nie za voľnú), poplatky za overenie podpisov a príp. odmena pre zakladateľskú firmu. Všetky tieto poplatky zvyčajne uhradíte podľa zmluvy s Vašou zakladateľskou firmou, zvyčajne všetko (alebo väčšiu časť - súdne a správne poplatku) do zápisu spoločnosti do obchodného registra. Tj. ke´d je Vaša s.r.o. zapísaná na www.orsr.sk, zvyčajne je potrebné uhradiť ešte doplatok odmeny pre Vašu zakladaciu firmu, inak už so založením s.r.o. nie sú v zásade spojené žiadne náklady, registrácia je ukončená.

Druhá vec je, že sa Vám začnú ozývať rôzne firmy, ktoré Vám ponúkajú zápisy do rôznych listinných alebo elektronických katalógov alebo Vám sľubujú rôzne reklamné služby, a to zvyčajne na poriadne mastnú odplatu a zvyčajne na základe zmluvy uzavretej na dobu určitú (od ktorej môžete odstúpiť len v prípade jej porušenia) - zvyčajne viac rokov.

Vaše údaje - názov a sídlo s.r.o, meno a adresa konateľa a spoločníka sa stali verejnými - ich zverejnením na www.orsr.sk alebo www.zrsr.sk.

Samozrejme môžete ich služby využiť, ale je potrebné uvedomiť si, aké sú ich podmienky a čo Vám vlastne za požadovanú odmenu poskytujú. Jednoducho pristupovať k ich výberu, ako k akejkoľvek inej službe, Vám tiež nikto nič nedá zadarmo.

Pekný deň.
.............., s. r. o.
......................

V .............., dňa ............. 2012


Vec: Odstúpenie od zmluvy o poskytovaní reklamných služieb.

Dňa 19. 3. 2012 som bol Vašou spoločnosťou telefonicky kontaktovaný s návrhom na uzavretie zmluvy o poskytovaní reklamných služieb. Bol mi teda predložený návrh na uzavretie zmluvy na diaľku.

V zmysle ust. § 10 ods. 1 zákona č. 108/2000 Zb. o ochrane spotrebiteľa pri podomovom a zásielkovom predaji v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákon“):
Pri zásielkovom predaji je predávajúci povinný pred uzavretím zmluvy na diaľku súčasne s ponukou tovaru alebo služby spotrebiteľovi oznámiť
a) svoju totožnosť, trvalý pobyt a živnostenské oprávnenie, ak zásielkový predaj vykonáva fyzická osoba, obchodné meno a sídlo, ak zásielkový predaj vykonáva právnická osoba,
b) opis tovaru alebo služby,
c) cenu tovaru alebo poskytnutej služby,
d) dodacie podmienky a náklady na dodanie tovaru,
e) platobné podmienky,
f) poučenie o práve spotrebiteľa odstúpiť od zmluvy,
g) cenu za použitie prostriedkov komunikácie na diaľku, ak sa cena určuje inou ako základnou sadzbou,
h) lehotu, počas ktorej je predávajúci viazaný svojou ponukou vrátane ceny,
i) minimálnu lehotu, na ktorú možno zmluvu uzavrieť, ak ide o zmluvu o predaji tovaru alebo o poskytnutí služby, ktoré sa dodávajú alebo vykonávajú nepretržite alebo opakovane.

Telefonický rozhovor s Vašou spoločnosťou nespĺňal stanovené minimálne zákonné požiadavky, nakoľko som nebol informovaný o mojom práve odstúpiť od zmluvy.
Písomná informácia o mojom práve odstúpiť od zmluvy, resp. o nemožnosti odstúpiť od zmluvy nie je uvedená ani v písomnom návrhu zmluvy zo dňa 19. 3. 2012. Rovnako tam nie je uvedená ani adresa, na ktorej je možné uplatniť reklamáciu alebo sťažnosť, ani informácia o záruke (garancii splnenia služby a kontroly ich dodania). Teda Vaša spoločnosť si nesplnila ani povinnosť doručiť mi písomnú informáciu s náležitosťami podľa ust. § 10 ods. 4 Zákona.
Navyše, nedošlo ani k plneniu zmluvy z Vašej strany, t.j. poskytovaniu reklamných služieb, o čom som si vyhotovil dôkazy technickými prostriedkami a inými dôkazmi.
Nakoľko ste si nesplnili informačné povinnosti pri uzatváraní zmluvy na diaľku, vzniklo mi právo odstúpiť od zmluvy v zmysle ust. § 12 Zákona, ktoré si týmto uplatňujem a odstupujem od zmluvy o poskytovaní reklamnej služby uzavretej s Vašou spoločnosťou telefonicky (t.j. na diaľku) dňa 19. 3. 2012.

V zmysle ust. § 12 ods. 4 Zákona odstúpením spotrebiteľa od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje. Predávajúci je povinný
a) nepokračovať v poskytovaní služby,
b) vrátiť spotrebiteľovi najneskôr v lehote 15 dní odo dňa odstúpenia od zmluvy cenu zaplatenú za tovar alebo za službu alebo preddavok, ktorý spotrebiteľ uhradil za tovar alebo za službu vrátane nákladov, ktoré spotrebiteľ vynaložil v súvislosti s objednaním tovaru alebo služby.

Týmto Vás žiadam, aby ste mi v zákonnej lehote 15 dní od doručenia tohto oznámenia vrátili zaplatenú cenu služby 150 EUR + DPH, t.j. sumu .......... EUR, a to bez akéhokoľvek krátenia, poštovým peňažným poukazom vystaveným na moje meno a do mojich vlastných rúk.

V prípade, ak mi predmetná suma nebude poukázaná v plnej výške, budem sa domáhať jej úhrady súdnou cestou, pričom samozrejme požiadam o vykonanie kontroly postupu a spôsobu výkonu podnikateľskej činnosti Vašej spoločnosti oprávnenými orgánmi, ktoré sa podieľajú na kontrole zákonnosti.

Zároveň si Vás dovoľujem informovať, že odmietam, aby ma Vaša spoločnosť kontaktovala s akýmikoľvek ponukami akýchkoľvek produktov akýmkoľvek spôsobom.


..............................