LUJKA
03.07.12,14:22
Dobry den, dna 14.6.2012 moja dcera ostavila 3 roky, teda 15.6. som bola povinna nastupit do prace, so zamestnavatelom ale doslo ku zmenam podla prac. zmluvy, co som odmietla a dnesnym dnom, teda 3.7. sme ukoncili pracovny pomer dohodou. Od zajtra mam nastupit do noveho zamestnania, kde bude teda prihlasena od 4.7. Problem je v tom, ze to s byvalym zamestnavatelom nevieme doriesit, chcel mi dat na vykrytie doby od 15.6. do 3.7. neplatene volno, alebo absenciu. Ja mu tvrdim, nakolko som sa informovala v soc. poistovni, ze tuto dobu nemusi nijako vykryvat, pretoze na rodicovskej dovolenke mozem byt az do 6. roku veku dietata. Pritom poistenie na dochodok a zdravotne za mna plati stat a zamestnavatel ma len eviduje ako zamestnanca ale ziadne povinnosti nema. V tomto pripade by sa podavala odhlaska zo zamestnania aj z rodicovskej dovolenky v jeden den, teda 3.7.?
Este by ma zaujimalo, novy zamestnavatel ma je ochotny nechat doma s dcerou az do 6. roku jej veku, a drzat mi miesto dovtedy, moze ma teda prihlasit ako zamestnavatel a sucasne aj na rodic. dovolenku?
dakujem
ivka70
03.07.12,12:58
To, ze ty mozes ostat do 6 rokov s dietatom a stat za teba plati zdravotne poistenie nijako nesuvisi s tym, ze si do zamestnania po ukoncnei RD nenastupila.
Ty si si mala v prvom rade poriesit so zamestnavatelom, on totiz uz nema povinnost ta po 3 rokoch dietata uvolnit, takze si o volno mala poziadat. Uz davno ti mohol dat absenciu, kedze si to zjavne neriesila.
Keby si zamestnavatlea poziadala o uvolnenie ,dal by ti na ten cas neplatene volno tak ci tak (pokial by neslo o RD kvoli zlemu zdr. stavu dietata, ale aj to by si mu muslea pisomne oznamit).
Zamestnavatel musi nejako pokryt cas, kedy si bola zamestnana a nebo lv praci po 3 rokoch dietata.
nemas este narok na dovolenku (ktora ti vznikla pocas MD)?
Tym sa da pokryt nejaky cas a ak nie ,tak neplatene volno.
A pre noveho zamestnavatela opat, ak nejde o predlzenu RD z dovodu zleho zdr.stavu dietata, musi ti dat neplatene volno.
LUJKA
03.07.12,14:27
v pripade neplatneho volna vznikaju zamestnavatelovi povinnosti nejakych odvodov?
ja som sa v soc.poistovni bola pred 3. rokom veku dietata informovat a iba mi povedali, ze ak chcem este ostat doma, tak mozem, a k nim nemam ziadnu povinnost, ze to len zamestnavatel ma odhlasi ked nastupim do prace, cize mi z toho plynie, ze dna 15.6. kedy som mala nastupit ak ma zamestnavatel odhlasil a nenastupila som, dochodkove a zdravotne poistenie plati teda kto?