Zimama
03.07.12,18:50
(Ospravedlňujem sa za svoju neznalosť, ale nie je to v mojej pracovnej náplni a do včera som napr. ani nevedela, že držitelia preukazu ZŤP majú iné odvody...:o)



Jedna naša zamestnankyňa včera (len tak mimochodom...) oznámila mzdárke, že už 3 roky je držiteľkou preukazu ZŤP a že mzdárka jej za tie 3 roky "musí" vypočítať rozdiel a "musí" vrátiť peniaze.


Zatiaľ som si zistila, že sa to týka hlavne odvodov do ZP, a že to si "zábudlivá" zamestnankyňa :rolleyes: môže za tie uplynulé 3 roky poriešiť sama zúčtovaním zdravotného poistenia so svojou ZP, mzdárka jej k tomu len dá príslušné údaje zo mzdového softvéru, a že ZP potom automaticky vráti peniaze aj zamestnávateľovi - alebo musí o to zamestnávateľ samostatne požiadať?) :confused:


Napadlo ma ale, že či to potom neovplyvní aj daň - uvažujem správne, keď si myslím, že keď bude platiť menšie odvody, zvýši sa tým "základ", z ktorého sa počíta daň, a teda sa zvýši aj samotná odvedená daň? Nemala by potom zamestnankyňa urobiť aj nejaké "dodatočné" daňové priznanie za tie 3 roky? :confused:
Alebo sú to tak malé sumy, že to ani nehrá rolu?

Hlavne ma však zaujíma, či si to naozaj môže urobiť zamestnankyňa sama na základe "podkladov" od mzdárky, alebo to mzdárka predsa len bude musieť prepočítať spätne za tie 3 roky? (Lebo to by bola robota pre vraha... A kvôli "trojročnej zábudlivosti" zamestnankyne, ktorá to má vcelku na háku (že zamestnanec je povinný hlásiť akúkoľvek zmenu? - no a???), takto trestať nevinnú mzdárku... Nepáči sa mi to.)


Ďakujem! :)
veronikasad
03.07.12,16:54
Ľubka, bude to robota pre mzdárku - opravné výkazy za každý mesiac samostatne. ZP to nechcú riešiť cez RZZP (aspoň ja mám takú skúsenosť s VšZP, kde jednej pracovníčke spätne priznali ID, ktorý je posudková komisia SP zobrala).
Zimama
03.07.12,16:56
Ale skúsiť to môžme, či? ;) Nech si to urobí sama... nech vie, ako taká "zábudlivosť" chutí... :rolleyes::)
veronikasad
03.07.12,16:59
Ale skúsiť to môžme, či? ;) Nech si to urobí sama... nech vie, ako taká "zábudlivosť" chutí... :rolleyes::)
Za rok 2011 a 2012 si to už sama neurobí. RZZP robí ZP a nie je povinná ho urobiť na žiadosť zamestnanca. Takže minimálne tieto dva roky musíte riešiť cez opravné výkazy. Len zrejme zamestnankyňa ten preukaz ŤZP nenahlásila v ZP, lebo inak by vám neprechádzali mesačné výkazy.

Koľko %-ný postih má schválený ?
Zita5
03.07.12,17:00
Nie som mzdárka, ale som toho názoru , že zabudnúť na niečo také ako, že som ŤZP a tento dôležitý údaj neoznámi zamestnávateľovi ...tak to je až neuveriteľné.A trvalo to 3 roky,keď si na to spomenula.Tak teraz nech si nesie ona za tento skutok zodpovednosť a nie mzdárka .
Zimama
03.07.12,17:06
Koľko %-ný postih má schválený ?

V tejto chvíli neviem presne (papiere sú u šéfa a pozriem sa na to až zajtra), ale myslím (z ústneho podania), že nie tak "významný", aby to malo vplyv ešte na niečo.
veronikasad
03.07.12,17:07
V tejto chvíli neviem presne (papiere sú u šéfa a pozriem sa na to až zajtra), ale myslím (z ústneho podania), že nie tak "významný", aby to malo vplyv ešte na niečo.
Ľubka, veru že má, pozri do profilu.
Zimama
03.07.12,17:08
To by som aj ja chcela, nech si to vychutná ona sama, ale na základe Veronikiných odpovedí to vyzerá, že si to zlizne mzdárka... :-(
Zimama
03.07.12,17:15
Ľubka, veru že má, pozri do profilu.

...hlúpo sa opýtam: do akého profilu? :confused::---
Zimama
03.07.12,17:16
Že by do môjho vlastného? (Teraz mi došlo...) :-)
Katy a R
03.07.12,19:22
Za rok 2011 a 2012 si to už sama neurobí. RZZP robí ZP a nie je povinná ho urobiť na žiadosť zamestnanca. Takže minimálne tieto dva roky musíte riešiť cez opravné výkazy. Len zrejme zamestnankyňa ten preukaz ŤZP nenahlásila v ZP, lebo inak by vám neprechádzali mesačné výkazy.

Koľko %-ný postih má schválený ?
v prípade, že má preukaz ŤZP - tak je to jedno ;) (píše len o preukaze)

... toto ozaj musí byť "radosť" pre mzdárku :eek:
veronikasad
04.07.12,04:34
v prípade, že má preukaz ŤZP - tak je to jedno ;) (píše len o preukaze)

... toto ozaj musí byť "radosť" pre mzdárku :eek:
"preukazy" nenahlasuje UP do ZP ? Minulý týždeň sme riešili iný prípad ... Nie som si istá, či to skutočne je preukaz, alebo len rozhodnutie UP, preto som sa pýtala na %.
Zimama
04.07.12,07:17
Dievčatá, takže takto - mám pred sebou "rozhodnutie" Úradu práce (oddelenie posudkových činností), kde sa vyhovuje žiadosti panej XY o vyhotovenie preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím bez sprievodcu a miera funkčnej poruchy sa určuje na 50%.
Stačia tieto informácie? (lebo iné na tomto papieri aj tak nie sú, iba ak ešte dátum;) - 12.02.2010...:---)
veronikasad
04.07.12,07:33
Dievčatá, takže takto - mám pred sebou "rozhodnutie" Úradu práce (oddelenie posudkových činností), kde sa vyhovuje žiadosti panej XY o vyhotovenie preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím bez sprievodcu a miera funkčnej poruchy sa určuje na 50%.
Stačia tieto informácie? (lebo iné na tomto papieri aj tak nie sú, iba ak ešte dátum;) - 12.02.2010...:---)
Ľubka, stačia. Má nárok na zníženú sadzbu. Mzdárka nech zistí priamo na pobočke poisťovne akým spôsobom vysporiadať rok 2010 - či cez opravné výkazy alebo RZZP. Ostatné tak ako som písala. Ale predtým by mala asi pracovníčku poslať do ZP, nech si ide dať do poriadku registráciu, lebo jej opravné výkazy neprejdu.

Na na kopii rozhodnutia nech si dá od pracovníčky podpísať, kedy jej ho doručila (pre istotu).
Zita5
04.07.12,07:47
Ľubka, stačia. Má nárok na zníženú sadzbu. Mzdárka nech zistí priamo na pobočke poisťovne akým spôsobom vysporiadať rok 2010 - či cez opravné výkazy alebo RZZP. Ostatné tak ako som písala. Ale predtým by mala asi pracovníčku poslať do ZP, nech si ide dať do poriadku registráciu, lebo jej opravné výkazy neprejdu.

Na na kopii rozhodnutia nech si dá od pracovníčky podpísať, kedy jej ho doručila (pre istotu).

Mne by to nestačilo, ja by som spravila rovno zápis a dala pracovníčke podpísať s uvedením všetkých skutočností.
MarcelkaT
04.07.12,07:51
[QUOTE=veronikasad;2098081]Za rok 2011 a 2012 si to už sama neurobí. RZZP robí ZP a nie je povinná ho urobiť na žiadosť zamestnanca. Takže minimálne tieto dva roky musíte riešiť cez opravné výkazy. Len zrejme zamestnankyňa ten preukaz ŤZP nenahlásila v ZP, lebo inak by vám neprechádzali mesačné výkazy.

------------------------------------
Mala som podobný prípad, keď zamestananec nenahlásil preukaz ZŤP zamestnavateľovi, ale Všeob.zdr.poistovni nahlásil, tak nás upozornili, že treba opravný mesačný výkaz. Chvalabohu iba jeden.
Zimama
04.07.12,07:56
Ľubka, stačia. Má nárok na zníženú sadzbu. Mzdárka nech zistí priamo na pobočke poisťovne akým spôsobom vysporiadať rok 2010 - či cez opravné výkazy alebo RZZP. Ostatné tak ako som písala. Ale predtým by mala asi pracovníčku poslať do ZP, nech si ide dať do poriadku registráciu, lebo jej opravné výkazy neprejdu.

Na na kopii rozhodnutia nech si dá od pracovníčky podpísať, kedy jej ho doručila (pre istotu).

Áno, máme to tam - prevzal 02.07.2012 a podpis riaditeľa...
Veľmi pekne ďakujem za ostatné infošky - idem to hneď povedať mzdárke.

A tej dane sa to nijako nebude dotýkať?
veronikasad
04.07.12,08:05
Áno, máme to tam - prevzal 02.07.2012 a podpis riaditeľa...
Veľmi pekne ďakujem za ostatné infošky - idem to hneď povedať mzdárke.

A tej dane sa to nijako nebude dotýkať?
Ľubka, daň budeme riešiť keď budeš vedieť akým spôsobom vysporiada preplatok.
Dana1
04.07.12,08:35
Presne ten istý prípad som riešila vlani v decembri, len mňa na to upozornila zdravotná poisťovňa. tiež som opravovala mesačné výkazy za niekoľko mesiacov dozadu a rovno aj prehľady a doplatila sa daň. robila som si k tomu tabuľku.
veronikasad
04.07.12,08:46
Presne ten istý prípad som riešila vlani v decembri, len mňa na to upozornila zdravotná poisťovňa. tiež som opravovala mesačné výkazy za niekoľko mesiacov dozadu a rovno aj prehľady a doplatila sa daň. robila som si k tomu tabuľku.
Pokial robíš opravy v neuzatvorenom roku - OK, urobila by som to rovnako.

V mojom prípade išlo spätné priznanie ID po dlhých súdoch o dva uzatvorené roky dozadu. Neotvárala som mzdy, opravné výkazy som urobila ručne. Preplatok poistného som zdanila v mesiaci, kedy ho ZP zamestnávatelovi (aj za zamestnanca) vrátila. Netvrdím že je to správne - daňovú kontrolu som na tieto roky nemala (bola na ďalšie, tak dúfam, že už ani nebude).
Išlo o zamestnanca s nízkym príjmom, výšku dane pri otvorení mesiacov by to ani neovplyvnilo.

Robiť dve dodatočné DP DzP sa mi naozaj nechcelo.

V PU sú opravy jednoduchšie, v JU je to naozaj dosť komplikované.
Dana1
04.07.12,09:57
no ja som to robila ešte v neuzatvorenom roku a o to to bolo ľahšie.... keby som to tak robila v už uzatvorenom roku, tak by to bol taký chaos, že len...

keby už bol rok uzatvorený, už by som neotvárala mzdy tak ako píšeš Veronika. ale by som opravila výkazy preplatok by som dala zamestnancovi do výplaty v mesiaci kedy sa to zistilo a zdanila.
ja som to robila JÚ takže by som zaúčtovala záväzok mínusom v danom roku a požiadala zdr.poisťovňu o vrátenie preplatku.
Zimama
04.07.12,11:20
Ďakujem, dievčatá, za rady i názory :) a keď budem vedieť viac, určite sa znova na Vás obrátim.
Neskonale Vás obdivujem, že sa vyznáte v celom tom chaose zákonov (niekedy má pocit, že tí, ktorí ich navrhujú a schvaľujú, ani sami nevedia, čo činia...:o:cool:)
Pekný deň!
Katy a R
04.07.12,13:49
v nadpise témy - preukaz ŤZP ... :)
maja123
04.07.12,13:50
Veľmi prosím o radu.Mám rovnaký problém, ale zamestnankyňa úž skončila PP a posledná mzda jej bola vyplatená. Ako vysporiadať preplatok na zdravotných odvodoch a následne daň?
veronikasad
04.07.12,16:20
Dievčatá, takže takto - mám pred sebou "rozhodnutie" Úradu práce (oddelenie posudkových činností), kde sa vyhovuje žiadosti panej XY o vyhotovenie preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím bez sprievodcu a miera funkčnej poruchy sa určuje na 50%.
Stačia tieto informácie? (lebo iné na tomto papieri aj tak nie sú, iba ak ešte dátum;) - 12.02.2010...:---)
Ľubka, rozhodnutie UP nestačí, pracovníčka musí predložiť preukaz ŤZP.

Prikladám ďalšiu časť komunikácie s VšZP :

Zároveň je potrebné plniť oznamovacie povinnosti podľa zákona o zdravotnom poistení §23 odst. 11) písm. a), b)

(11) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni skutočnosti podľa odseku 1 písm. e) od doručenia potvrdenia o tejto skutočnosti takto:
a) fyzická osoba preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu jej telesnej schopnosti, duševnej schopnosti alebo zmyslovej schopnosti rozhodnutím Sociálnej poisťovne alebo rozhodnutím útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu 53ba) alebo rozhodnutím príslušného úradu,

b) fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím sa preukazuje preukazom občana s ťažkým zdravotným postihnutím alebo preukazom občana s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom.

------
Zrejme je to z toho dôvodu, že preukaz môže stratiť platnosť po prehodnotení zdr.stavu (musí ho vrátiť) ...
Zimama
04.07.12,18:11
Ľubka, rozhodnutie UP nestačí, pracovníčka musí predložiť preukaz ŤZP. ..... Zrejme je to z toho dôvodu, že preukaz môže stratiť platnosť po prehodnotení zdr.stavu (musí ho vrátiť) ...

Čiže by sme si mali urobiť kópiu toho preukazu a priložiť ho k ostatným dokladom (resp. do osobného spisu)?
A nemala by o ten "spätný prepočet" požiadať zamestnávateľa aj písomne? (Že nám dala to rozhodnutie, nevypovedá zároveň automaticky o tom, že máme urobiť výpočty aj spätne, či...?)
veronikasad
04.07.12,18:20
Čiže by sme si mali urobiť kópiu toho preukazu a priložiť ho k ostatným dokladom (resp. do osobného spisu)?
A nemala by o ten "spätný prepočet" požiadať zamestnávateľa aj písomne? (Že nám dala to rozhodnutie, nevypovedá zároveň automaticky o tom, že máme urobiť výpočty aj spätne, či...?)
ano, pýtajte si kopiu preukazu ŤZP a skontrolujte dátum vystavenia.
O znížené odvody sa nežiada, ak si splní oznamovaciu povinnosť voči ZP, vyzve vás k tomu samotná ZP. (zrejme tak pracovníčka doteraz neurobila)
Zimama
04.07.12,18:22
Dnes povedala, že už to urobila, včera či v pondelok...
Jana Motyčková
09.07.12,08:30
Pokial robíš opravy v neuzatvorenom roku - OK, urobila by som to rovnako.

V mojom prípade išlo spätné priznanie ID po dlhých súdoch o dva uzatvorené roky dozadu. Neotvárala som mzdy, opravné výkazy som urobila ručne. Preplatok poistného som zdanila v mesiaci, kedy ho ZP zamestnávatelovi (aj za zamestnanca) vrátila. Netvrdím že je to správne - daňovú kontrolu som na tieto roky nemala (bola na ďalšie, tak dúfam, že už ani nebude).
Išlo o zamestnanca s nízkym príjmom, výšku dane pri otvorení mesiacov by to ani neovplyvnilo.

Robiť dve dodatočné DP DzP sa mi naozaj nechcelo.

V PU sú opravy jednoduchšie, v JU je to naozaj dosť komplikované.
Je to tak správne. Zdaňovať sa to má až v tom mesiac, kedy sa zamestnankyni peniaze vrátia.
Ak je to vrátené poistné za minuké roky, navyšuje to zdaniteľný príjem. Ak je to vrátené poistné za tento rok, ponižuje sa o to poistné. To len pre správne uvedenie v potvrdení pre daň na konci roku.
korduľa
09.07.12,11:53
Je to tak správne. Zdaňovať sa to má až v tom mesiac, kedy sa zamestnankyni peniaze vrátia.
Ak je to vrátené poistné za minuké roky, navyšuje to zdaniteľný príjem. Ak je to vrátené poistné za tento rok, ponižuje sa o to poistné. To len pre správne uvedenie v potvrdení pre daň na konci roku.

Dobry den, mam taky isty problem, akurat, ze budem riesit vsetk spatne od 01.09.2005, takze radost, opravne vykazy, vratenie poistneho a pod. , takze by som sa chcela uistit, vyplatim zamestnancovi v nasledujucej mzde vratenie poistneho za stare roky - ako zvysenie zdanitelneho prijmu a vratenie poistneho za rok 2012 - to vyriesim tak, ze o to sa mu znizi poistne v mesiaci jul , co sa tyka zamestnavatela urobim to iste, cize stare poistne sa da do prijmov a o navyse odvodene poistne sa ponizi platba poistneho zamestnavatelovi za mesiac jul?
velmi pekne dakujem za odpoved, nerada by som urobila chybu, lebo uz len pri predstave opravnych vykazov za tie roky ma ide porazit
Jana Motyčková
09.07.12,11:58
Účtovanie opráv odvodov zamestnávateľa neviem, poradí niekto iný.
veronikasad
09.07.12,11:59
Dobry den, mam taky isty problem, akurat, ze budem riesit vsetk spatne od 01.09.2005, takze radost, opravne vykazy, vratenie poistneho a pod. , takze by som sa chcela uistit, vyplatim zamestnancovi v nasledujucej mzde vratenie poistneho za stare roky - ako zvysenie zdanitelneho prijmu a vratenie poistneho za rok 2012 - to vyriesim tak, ze o to sa mu znizi poistne v mesiaci jul , co sa tyka zamestnavatela urobim to iste, cize stare poistne sa da do prijmov a o navyse odvodene poistne sa ponizi platba poistneho zamestnavatelovi za mesiac jul?
velmi pekne dakujem za odpoved, nerada by som urobila chybu, lebo uz len pri predstave opravnych vykazov za tie roky ma ide porazit
Z akého dôvodu ideš robiť opravy ? Zamestnancovi preplatok vyplatíš až keď ti ho uhradí zdravotná poisťovňa.
Postup zdanenia máš v prísp. od p. Motyčkovej.
korduľa
09.07.12,12:05
dozvedeli sme sa ze zamestnanec bol ZTP od 2004, ZP dostala zo SP oznamenie v 2010 a moze si spatne uplatnit od 01.09.2005, takze musim urobit opravne vykazy / podla vyjadrenie zamestnankyne vszp sa to inac neda/. takze pockam kym preplatky vrati ZP, len by ma zaujimalo, ci vratia stare roky a rok 2012 mozem vysporiadat ponizenim odvodov,
korduľa
09.07.12,12:05
keby bola ina moznost beriem ju okamzite, ale po nepsocetnym tel. rozhovoroch so VSZP musim opravit vsetky vykazy
blondy
12.07.12,08:38
Pridávam sa medzi mzdárky z tejto témy, práve som sa dozvedela že naša zamestnankyna je od 2005 ZŤP 50%....takže ma čaká veľa práce s opravami výkazov za 7 rokov ... Túto info ani nemám od zamestnankyne, ale sa mi vrátil výkaz zo zdravotnej poistovne s chybou a pátraním som zistila túto skutočnosť. Pravdepodobne to ani ona neoznámila od zdravotnej poistovne, ani zamestnávateľovi ...:(
Katy a R
12.07.12,12:35
Mne len k tomuto voľáko "nepasuje", že prečo sa to nedá urobiť dodatočným RZZP ....veď načo sa potom vlastne to ročné zučtovanie vymyslelo ???
Aj keď presne neviem, čo všetko obnáša "oprava výkazov" (len si predstavujem:D:mee:) ... určite by to dodatočné RZZP bolo jednoduchšie ... :confused::confused:
korduľa
13.07.12,11:02
mne zamestnavatel povedal, ze sa nic opravovat nebude, bola to povinnost zamestnanca oznamit, kedze tak neurobil, ma smolu. som zvedava, ci toto bude ZP akceptovat, lebo mne sa to teda nezda, to nehovorim o nemalej sume penazi.........
veronikasad
13.07.12,11:10
mne zamestnavatel povedal, ze sa nic opravovat nebude, bola to povinnost zamestnanca oznamit, kedze tak neurobil, ma smolu. som zvedava, ci toto bude ZP akceptovat, lebo mne sa to teda nezda, to nehovorim o nemalej sume penazi.........
Zamestnávatelovi tie nesprávne odvody tiež nechýbajú ? Preplatok zamestnávatela je podstatne vyšší ako zamestnanca.
korduľa
13.07.12,11:47
nemusis mi to vysvetlovat, ja to viem.... dobre, ze?
veronikasad
13.07.12,11:49
nemusis mi to vysvetlovat, ja to viem.... dobre, ze?
nerozumiem tvojej reakcii, aj vzhľadom na tvoj príspevok č. 30.
Llívia
13.07.12,12:08
Trochu mimotemy
Pred niekoľkými rokmi som mala tiež taký prípad - zamestnankyňa predložila neskoro preukaz ZŤP a tiež som robila opravné mesačné výkazy do ZP za dva roky alebo tak nejako.
Čítam vaše príspevky, vidím, že ten môj prípad nebol ojedinelý, a rozmýšľam nad tým, že asi by bolo dobré mať v pracovnej zmluve alebo pracovnom poriadku (?) upozornenie, že zamestnanec je povinný zamestnávateľovi nahlásiť, ak dostane preukaz ZŤP. Mzdárka by bola ušetrená od zbytočnej roboty a zbytočných problémov.
korduľa
13.07.12,12:17
nerozumiem tvojej reakcii, aj vzhľadom na tvoj príspevok č. 30.

tak vysvetlim, prispevok c. 30. po spravnosti by sa mali urobit vsetky opravne vykazy a dat vsetko do poriadku vratit peniaze zamestnancovi aj zamestnavatelovi, normalne by bolo takto to urobit, o dva dni na to mi majitel spolocnosti povedal, ze sa nic opravovat nebude... to je uz odpoved na moju rekciu v prispevku 35, - nechapem reakcii zamestnavatela a majitela, vzhladom na peniaze, ktore sa za tie roky uhradzali zbytocne... ale ja s tym nic nenarobim.. ja len plnim prikazy..
korduľa
13.07.12,12:18
Trochu mimotemy
Pred niekoľkými rokmi som mala tiež taký prípad - zamestnankyňa predložila neskoro preukaz ZŤP a tiež som robila opravné mesačné výkazy do ZP za dva roky alebo tak nejako.
Čítam vaše príspevky, vidím, že ten môj prípad nebol ojedinelý, a rozmýšľam nad tým, že asi by bolo dobré mať v pracovnej zmluve alebo pracovnom poriadku (?) upozornenie, že zamestnanec je povinný zamestnávateľovi nahlásiť, ak dostane preukaz ZŤP. Mzdárka by bola ušetrená od zbytočnej roboty a zbytočných problémov.
je povinnostou zamestnanca oznamit to zamestnavatelovi
veronikasad
13.07.12,12:48
Povinnosťou poistenca je v prvom rade nahlásiť túto zmenu zdravotnej poisťovni. ZP zrejme tieto údaje dostávali len o poberateloch ID zo SP, nie z UP o osobách, ktorým bolo priznané zdravotné postihnutie viac ako 50 %.

Alebo napriek tomu majú ZP "bordel" vo svojej evidencii, inak si neviem predstaviť, že pri elektronickom podávaní výkazov, ale aj pri ručnom spracovaní, na takúto chybu neprišli skôr.
Llívia
13.07.12,12:55
je povinnostou zamestnanca oznamit to zamestnavatelovi
Lenže vieme, ako to chodí.
Llívia
13.07.12,12:59
Povinnosťou poistenca je v prvom rade nahlásiť túto zmenu zdravotnej poisťovni. ZP zrejme tieto údaje dostávali len o poberateloch ID zo SP, nie z UP o osobách, ktorým bolo priznané zdravotné postihnutie viac ako 50 %.

Alebo napriek tomu majú ZP "bordel" vo svojej evidencii, inak si neviem predstaviť, že pri elektronickom podávaní výkazov, ale aj pri ručnom spracovaní, na takúto chybu neprišli skôr.
Oveľa jednoduchšie, rýchlejšie, menej komplikované by bolo, keby si tieto ifnormácie vymenili "úrady" medzi sebou. Nechápem, prečo to nemôže takto fungovať, koľkým problémom by sa potom dalo predísť :mad: (Podobné je to aj pri nezamestnaných - úrad práce ich nemôže nahlásiť na zdravotnú poisťovňu, musia to urobiť sami. Prečo?! Nebolo by jednoduchšie, keby si to "úrady" vybavili medzi seobu? A určite by to bolo oveľa rýchlejšie a s menej komplikáciami.)
korduľa
13.07.12,13:03
vsetko by bolo jednoduchsie keby, vsetky urady medzi sebou komunikovali, najlepsie je ked este teraz vidim niekde v statnom urade ako paninka pise na pisacom stroji, inac bezne aj na policii....
Llívia
13.07.12,13:05
Moja reč, ale to by sme moc chceli :-(
korduľa
17.07.12,09:57
volala som na ZP ci by este teoreticky bola moznost riesit to cez rocne zuctovanie, vraj RZZP neriesi polovicnu sadzbu ale je o niecom inom, takze ta moznost nie je, no a je vraj povinnost zamestnavatela urobit tie opravne vykazy, ale je aj povinnost zamestnanca vcas oznamit zamestnavatelovi rozhodnutie o tom, ze je ZTP, takze mam im poslat mail, kde to vsetko napisem a pravnik rozhodne, ci sa musia podavat opravne mesacne vykazy od 2005 alebo az od vtedy co to zamestnanec oznamil zamestnavtelovi.. super takze som zase naspat na zaciatku.. som zvedava ako toto dopadne
Zimama
17.07.12,18:20
No, ja som tiež zvedavá, ako dopadne ten náš prípad - zamestnankyňa si sama od seba podala žiadosť, aby sme jej to "uviedli na pravú mieru", mzdárka si tiež čosi kdesi zisťovala a tam jej vraj povedali, že to má urobiť až potom, keď ju k tomu vyzve zdravotná poisťovňa (:confused:), takže zatiaľ nerobí nič... (Mám taký pocit, že to schválne odkladá - na jednej strane sa jej ani nečudujem, ale na druhej strane si myslím, že by si aspoň informácie mohla zatiaľ viac zháňať, lebo zrejme ju to tak či tak neminie...:o)
Keď sa dačo nové dozviem, ozvem sa - zatiaľ aspoň držím Vám/nám všetkým palce! :)
Llívia
18.07.12,12:15
volala som na ZP ci by este teoreticky bola moznost riesit to cez rocne zuctovanie, vraj RZZP neriesi polovicnu sadzbu ale je o niecom inom, takze ta moznost nie je, no a je vraj povinnost zamestnavatela urobit tie opravne vykazy, ale je aj povinnost zamestnanca vcas oznamit zamestnavatelovi rozhodnutie o tom, ze je ZTP, takze mam im poslat mail, kde to vsetko napisem a pravnik rozhodne, ci sa musia podavat opravne mesacne vykazy od 2005 alebo az od vtedy co to zamestnanec oznamil zamestnavtelovi.. super takze som zase naspat na zaciatku.. som zvedava ako toto dopadne
:confused: Právnik? Podľa mňa zákon jednoznačne hovorí, kedy má ZC nárok na zníženú sadzbu:

Zákon o zdravotnom poistení
§ 12 Sadzba poistného
(1) Sadzba poistného je pre
a) zamestnanca 4 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1; ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím, sadzba poistného je 2 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1,
(3) Sadzba poistného pre osoby so zdravotným postihnutím sa uplatní v kalendárnom mesiaci, v ktorom bola táto osoba považovaná za osobu so zdravotným postihnutím aspoň jeden deň.
korduľa
18.07.12,12:50
§ 23
Oznamovacie povinnosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-08-2011-a.html#hore)

(1) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní
a) zmenu mena, priezviska, rodného čísla a zmenu trvalého pobytu,
b) zmenu alebo vznik platiteľa poistného,
c) skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) a vrátiť preukaz poistenca,
d) skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu platiť za neho poistné (§ 11 ods. 7).
e) skutočnosti rozhodujúce pre zmenu sadzby poistného (§ 12).



ale toto je tiez z toho zakona, no a napriklad nas zamestnanec to oznamil ZP po tom co som to zistila ja, takze zamestnavatel to vedel 25.06. a do ZP to oznamil az 30.06, takze podla mojho nazoru, by to mal zamestnavtel akceptovat od 62012
korduľa
18.07.12,12:52
(6) Poistenec, ktorý je zamestnancom, je povinný oznámiť zamestnávateľovi v deň nástupu do zamestnania príslušnú zdravotnú poisťovňu (§ 6 ods. 5) a počas trvania zamestnania zmenu príslušnej zdravotnej poisťovne (§ 7 ods. 2) do ôsmich dní odo dňa každej zmeny príslušnej zdravotnej poisťovne; ak je zamestnancom u viacerých zamestnávateľov, je povinný uvedené skutočnosti oznámiť každému zamestnávateľovi. Poistenec, ktorý je zamestnancom, je povinný oznámiť zamestnávateľovi aj údaje podľa § 11 ods. 7 a údaje, ktoré sú rozhodujúce pre zmenu sadzby poistného podľa § 12, do ôsmich dní od vzniku alebo zmeny týchto údajov.
Llívia
18.07.12,21:01
§ 23
Oznamovacie povinnosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-08-2011-a.html#hore)

(1) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní
a) zmenu mena, priezviska, rodného čísla a zmenu trvalého pobytu,
b) zmenu alebo vznik platiteľa poistného,
c) skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) a vrátiť preukaz poistenca,
d) skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu platiť za neho poistné (§ 11 ods. 7).
e) skutočnosti rozhodujúce pre zmenu sadzby poistného (§ 12).



ale toto je tiez z toho zakona, no a napriklad nas zamestnanec to oznamil ZP po tom co som to zistila ja, takze zamestnavatel to vedel 25.06. a do ZP to oznamil az 30.06, takze podla mojho nazoru, by to mal zamestnavtel akceptovat od 62012

Poistenec porušil svoju povinnosť, ale nikde nie je napísané, že keď si svoju oznamovaciu povinnosť nesplnil, tak že za mesiace, kedy tak neurobil, stráca nárok na nižšie poistné.
To sú dva úplne rôzne § - jeden hovorí o povinnostiach (§ 23), druhý o sadzbe (§ 12).
Keď žena podľa ZP písomne neoznámi zamestnávateľovi, že je tehotná a nepredloží o tom potvrdenie, hľadí sa na ňu, ako keby tehotná nebola. Ale na zamestnanca, ktorý si nesplnil svoju oznamovaciu povinnosť, sa hľadí ako na držiteľa preukazu ZŤP od momentu, kedy ho dostal.
korduľa
20.07.12,11:56
Poistenec porušil svoju povinnosť, ale nikde nie je napísané, že keď si svoju oznamovaciu povinnosť nesplnil, tak že za mesiace, kedy tak neurobil, stráca nárok na nižšie poistné.
To sú dva úplne rôzne § - jeden hovorí o povinnostiach (§ 23), druhý o sadzbe (§ 12).
Keď žena podľa ZP písomne neoznámi zamestnávateľovi, že je tehotná a nepredloží o tom potvrdenie, hľadí sa na ňu, ako keby tehotná nebola. Ale na zamestnanca, ktorý si nesplnil svoju oznamovaciu povinnosť, sa hľadí ako na držiteľa preukazu ZŤP od momentu, kedy ho dostal.

pisala som na ZP, lebo telefonicky dostavam rozne odpovede, dokanca sa nezhoduju ani v tom, kolko spatne ma narok na uplatnenie si polovicnej sadzby, jeden krat som dostala odpoved 5 rokov a druhy krat 2, tak som zvedava co dostanem pisomne
Llívia
20.07.12,12:08
pisala som na ZP, lebo telefonicky dostavam rozne odpovede, dokanca sa nezhoduju ani v tom, kolko spatne ma narok na uplatnenie si polovicnej sadzby, jeden krat som dostala odpoved 5 rokov a druhy krat 2, tak som zvedava co dostanem pisomne

Myslím si, že by to malo byť 5 rokov :

Zákon o zdravotnej starostlivosti
§ 21 Premlčanie
(3) Právo na vrátenie preplatku sa premlčí uplynutím piatich rokov od prvého dňa kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa malo vykonať ročné zúčtovanie poistného. Ak sa u platiteľa poistného ročné zúčtovanie podľa § 19 ods. 1 nevykonáva, jeho právo na vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu v kalendárnom roku sa premlčí do piatich rokov odo dňa, keď bola taká platba poistného pripísaná na účet zdravotnej poisťovne.
galienka
27.07.12,05:36
Dobrý deň, chcela by som poradiť tiež sme dodatočne zistili, že zamestnanec má nárok na zníženú sadzu zdravotného poistenie, opravili sme mesačné výkazy a zdravotná poisťovňa nám preplatok vrátila. Teraz však nevieme ako to vyplatiť a ako zaučtovať a čo s daňou? Neviete mi niekto poradiť? Jedná sa o preplatok za rok 2011 a 2012. Ďakujem
galienka
27.07.12,07:44
Nik nevie poradiť?