sesi
04.07.12,07:14
Dobré ránko prajem.
Mám otázku. Zamestnávateľ poskytuje zamestnancom stravu vo vlastnom stravovacom zariadení. Na konci štvrťroka vystaví faktúru zamestnancom na úhradu 45 %- časti ceny jedla. Zamestnávateľ nezráža stravné zo mzdy. Má sa suma zodpovedajúca 45 %-časti jedla evidovať cez registračnú pokladňu alebo môžem túto čiastku prijať cez príjmový pokladničný doklad??

ďakujem za odpovede
Zita5
04.07.12,05:32
Zita5
04.07.12,05:40
Doplnené 30. 09. 2011 zdroj: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7576



Otázka č. 45

Ak podnikateľ poskytuje služby závodného stravovania, musí prijaté tržby evidovať na pokladnici?

Podľa § 2 písm. j) zákona o ERP službou je služba uvedená v prílohe č. 1.


Uvedená službazávodné stravovanie (pre vlastných zamestnancov, ako aj pre cudzích stravníkov) podľa vyššie uvedeného právneho predpisu nepodlieha povinnosti evidencie prijatých tržieb prijatých v hotovosti alebo stravnými lístkami na pokladnici.


Podľa vyjadrenia Štatistického úradu SR služby poskytované, napr. školskými jedálňami, univerzitnými jedálňami alebo jedálňami v úradoch alebo iných vymedzených priestoroch sú okrem iného charakteristické aj tým, že sem nepatrí predaj potravín, ktoré nie sú výsledkom vlastnej výroby alebo nie sú určené na okamžitú spotrebu, t. j. predaj v bufete. Prevádzkovanie bufetu, je maloobchod – predaj tovaru, ktorý podlieha povinnosti evidencie prijatých tržieb na elektronickej registračnej pokladnici.
Zita5
04.07.12,05:46
Prečo chcete vystavovať Faktúry ?
sesi
04.07.12,05:57
Účtovnícka predo mnou vystavovala faktúry zamestnancom aby odviedla DPH z predaja výrobkov a služieb. z tých 45 % ale príjem od zamestnancov neevidovala do pokladne...
Tweety
04.07.12,07:06
Účtovnícka predo mnou vystavovala faktúry zamestnancom aby odviedla DPH z predaja výrobkov a služieb. z tých 45 % ale príjem od zamestnancov neevidovala do pokladne...
To, že to takto robila účtovníčka predtým, ešte neznamená, že to robila aj správne. Úhrada za stravenky, poskytnuté podľa § 152 ZP, nie je tržbou., teda nie je potrebná RP. Máš to už v príspevkoch vyššie.
sesi
04.07.12,07:10
Keďže som vystavila faktúru jedná sa o príjem za výrobky a služby a odvediem z toho DPH, len som nevedela, či môžem na túto úhradu faktúry vystaviť PPD alebo to musí ísť cez RP. Teraz už viem že to netreba cez RP.
Ďakujem
nika.sum
12.07.12,11:15
Ahoj, ja som zacala robit jednu firmu, poskytuje zamestnancom vo vlastnej restauracii stravne. Chcu to dat papierovo doporiadku a ja som toto este neriesila. Uvazujem spravne:
1. Internou smernicou si urcia vysku stravnej jednotky (min.2,85 EUR), zamestnavatel bude prispievat 2,09 EUR (55% z 3,80 EUR) a zvysnu sumu zo SF - v tomto pripade nebude DP k DPH zo stravneho poskytnuteho zamestnanom.
2. Ak by vsak zamestnanec prispieval napr. sumou 1 EUR bez DPH, cize 1,20 S DPH (za listok), staci na zaklade ID odviest DPH (ked je hore spomenute, ze nevystavovat fakturu a tiez mi nesedi faktura vystavena na zamestnancov)?
Zita5
12.07.12,12:16
Ahoj, ja som zacala robit jednu firmu, poskytuje zamestnancom vo vlastnej restauracii stravne. Chcu to dat papierovo doporiadku a ja som toto este neriesila. Uvazujem spravne:
1. Internou smernicou si urcia vysku stravnej jednotky (min.2,85 EUR), zamestnavatel bude prispievat 2,09 EUR (55% z 3,80 EUR) a zvysnu sumu zo SF - v tomto pripade nebude DP k DPH zo stravneho poskytnuteho zamestnanom.
2. Ak by vsak zamestnanec prispieval napr. sumou 1 EUR bez DPH, cize 1,20 S DPH (za listok), staci na zaklade ID odviest DPH (ked je hore spomenute, ze nevystavovat fakturu a tiez mi nesedi faktura vystavena na zamestnancov)?

Pozri §71 odst.9 - vystavíš doklad(nemusí to byť faktúra) aby obsahoval náležitosti primerane podľa §71 odseku 2 a na účely zákona o DPH sa považuje za faktúru .
Ticket Restaurant
13.07.12,05:10
Ďakujeme Vám, že ste na tomto portáli uviedli tak praktickú otázku. Našu odpoveď rozdelíme pre jej väčšiu prehľadnosť do dvoch častí.
Faktúru, ktorú vyhotovujete v súvislosti s dodaním stravovania pre Vašich zamestnancov vyhotovujete v zmysle zákona o DPH, ktorý má svoje osobitné definície a pravidlá. Chápeme, že faktúru vyhotovujete za dodania stravy za jednotlivé dni. V tomto prípade - pre účely DPH dodávate službu v zmysle judikátu Súdneho dvora Európskej únie vo veci C-412/03 Hotel Scandic Gasabäck AB. Za dodané služby stravovania zamestnancom nie je podľa nášho názoru možné vyhotoviť faktúru za kalendárny štvrťrok, pretože faktúra, ktorú vyhotovujete, je považovaná za súhrnnú faktúru a takáto môže byť vystavená najviac za obdobie jedného kalendárneho mesiaca (§75 ods. 1 zákona o DPH).
V druhej časti sa budeme venovať otázke, či je podnikateľ povinný evidovať príjem hotovosti prostredníctvom ERP v súvislosti s príspevkom zamestnanca za stravovanie vo výške 45%.
Našu odpoveď sme pripravili v zmysle zákona o používaní ERP.
Suma zodpovedajúca 45% stravného, ktorú zamestnanec uhrádza zamestnávateľovi nie je pre účely zákona o ERP definovaná prostredníctvom judikatúry SD EU. Zákon definuje pre svoje účely povinnosť používania ERP v súvislosti s prijatím platby alebo preddavku za tržbu. Tržba je ďalej definovaná v ustanovení §2 písm. h zákona o používaní ERP, ktorá predstavuje platbu prijatú z predaja tovaru alebo poskytnutia služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť. Úhrada príspevku za stravovanie nie je pre účely zákona o používaní ERP definovaná ako poskytnutie služby a z tohto dôvodu nie je potrebné ERP pri prijatí hotovosti od zamestnancov za príspevok na stravovanie potrebné používať. V prípade pochybností Vám doporučujeme obrátiť sa so žiadosťou o metodické usmernenie na Kompetenčné centrum (Finančné riaditeľstvo SR) odbor styku s verejnosťou, ktoré Vám v lehote do 30 dní poskytne písomnú odpoveď.