tomko067
04.07.12,08:33
Čo je vlastne to IČO ? viem že hu musí mať každý živnostník, podnikateľ ... ale načo to slúži ? to by som rád vedel :), ďakujem.
veronikasad
04.07.12,06:36
IČO = identifikačné číslo organizácie. Doplniš dôvod tvojej otázky ?
Ivenka
04.07.12,06:36
Na identifikaciu daňového subjektu. Si myslím ja. Lebo napr.Štefanov Novákov je xxxxxa R.č. je osobný údaj aby sa nemusel hocikde zverejňovať.
marjankaj
04.07.12,06:37
A načo je tebe rodné číslo?
veronikasad
04.07.12,06:38
Na identifikaciu daňového subjektu. Si myslím ja. Lebo napr.Štefanov Novákov je xxxxxa R.č. je osobný údaj aby sa nemusel hocikde zverejňovať.
Na identifikáciu daňového subjektu (pre potreby DU) slúži DIČ. (daňové identifikačné číslo).
tomko067
04.07.12,06:42
No dôvod ... mam nápad v čom by som mohol v buducnosti podnikať a si to tak overujem, ale v týchto ekonomických veciach sa strácam ... to neslúži daňovemu úradu keď sa odvadzaju dane ?
avalik
04.07.12,06:43
Register organizácií vedený Štatistickým úradom SR podľa zákona č. 540/2001 Z.z. o štátnej štatistike v znení neskorších predpisov je v rozsahu stanovenom týmto zákonom verejným zoznamom. Do registra sa zapisujú právnické osoby a fyzické osoby - podnikatelia na základe údajov, ktoré Štatistický úrad SR získal podľa zákona o štátnej štatistike a podľa ďalších osobitných zákonov. Register organizácií sa využíva na štatistické účely a údaje v ňom evidované majú informatívny charakter.

Informácie o počte subjektov evidovaných v Registri organizácií sa mesačne zverejňujú vo vybraných štatistických publikáciách.

Na jednoznačnú identifikáciu subjektov evidovaných v Registri organizácií sa používa identifikačné číslo (IČO). Prideľuje sa každej právnickej osobe a fyzickej osobe - podnikateľovi a má evidenčný význam. Právnickým osobám zapísaným do obchodného registra prideľuje identifikačné číslo registrový súd, neinvestičným fondom, záujmovým združeniam právnických osôb a neziskovým organizáciám poskytujúcim verejnoprospešné služby krajský úrad, podnikateľom podnikajúcim na základe živnostenského oprávnenia obvodný úrad. Podnikateľom podnikajúcim na základe iného než živnostenského oprávnenia, rozpočtovým a príspevkovým organizáciám, nadáciám, pozemkovým a iným účelovým spoločenstvám, politickým stranám a hnutiam, cirkevným organizáciám, náboženským spoločnostiam a ostatným právnickým osobám, ktoré sa nezapisujú do obchodného registra, prideľuje identifikačné číslo Štatistický úrad Slovenskej republiky prostredníctvom svojich pracovísk.
Postup prideľovania identifikačného čísla podrobnejšie upravujú http://portal.statistics.sk/images/word.gif Všeobecné metodické pokyny pre spravodajské jednotky (http://portal.statistics.sk/files/Sekcie/sek_200/Metodicke_pokyny/vseob_2010.rtf) (.rtf-437 kB).

zdroj: http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=2844
Zita5
04.07.12,06:44
Na identifikaciu daňového subjektu. Si myslím ja. Lebo napr.Štefanov Novákov je xxxxxa R.č. je osobný údaj aby sa nemusel hocikde zverejňovať.


Janko , ale však si prečítaj ešte raz odpoveď od Ivanka :) Ona nepotrebuje r.č. ............ že IČO je na to ... aby r.č. ako osobný údaj sa nemuselo hocikde zverejňovať .Ja som jej odpoveď takto pochopila .
marjankaj
04.07.12,06:48
Janko , ale však si prečítaj ešte raz odpoveď od Ivanka :) Ona nepotrebuje r.č. ............ že IČO je na to ... aby r.č. ako osobný údaj sa nemuselo hocikde zverejňovať .Ja som jej odpoveď takto pochopila .
Veď sa nepýtal na zverejňovanie. RČ slúži na identifikáciu rovnako ako IČO. Napríklad v zdravotnej poisťovni. A keˇže netuší načo je IČO, možno bude tušiť načo je RČ.

A písali sme to skoro naraz.
Pýtal sa toto.

Čo je vlastne to IČO ? viem že hu musí mať každý živnostník, podnikateľ ... ale načo to slúži ? to by som rád vedel :), ďakujem.
Zita5
04.07.12,06:51
Veď sa nepýtal na zverejňovanie. RČ slúži na identifikáciu rovnako ako IČO. Napríklad v zdravotnej poisťovni. A keˇže netuší načo je IČO, možno bude tušiť načo je RČ.

A písali sme to skoro naraz.
Pýtal sa toto.

OK tak sme sa potom nerozumeli :)
marjankaj
04.07.12,07:04
veronikasad
04.07.12,07:07
No dôvod ... mam nápad v čom by som mohol v buducnosti podnikať a si to tak overujem, ale v týchto ekonomických veciach sa strácam ... to neslúži daňovemu úradu keď sa odvadzaju dane ?
Musíš nám ale prezradiť v akých veciach budeš podnikať, lebo IČO prideľuje živ.úrad - pokial ide o živn.podnikanie, alebo štatistický úrad - pri podnikaní podľa osobitných predpisov.
Pri niektorých činnostiach IČO nemusíš mať vôbec - registruješ sa len na daňovom úrade, ktorý ti pridelí DIČ.
suzi22
04.11.13,13:20
Prosim Vas je POVINNOST mat ico pri financnom sprostredkovani - viazany financny agent? Ako spominala veronikasad - pri akych cinnostiach nemusis mat ICO vobec? Dakujem
tictac7
04.11.13,13:31
zadaj si samostatnú otázku. Otázka sa nedáva do komentára
suzi22
04.11.13,13:34
ok, pardon