mondes
04.07.12,12:23
Zdravím Vás, chcem sa Vás opýtať, ako riešite výber z účtu na osobnú potrebu konateľa (majiteľa firmy) v podvojnom účtovníctve?

Totižto pracujem v jednej firme, kde nám účtovníctvo robí externá účtovníčka (ja podvojné účto veľmi neovládam). Moji šéfovia - spoločníci si veľmi radi a často vyberajú z účtu peniažky na osobnú potrebu, alebo platia platobnou kartou za bežné nákupy v potravinách. Účtovníčka mi povedala, že mám všetky osobné potreby evidovať ako "Záloha na drobný nákup". Je to takto v poriadku? Ide o to, že oni tie peniaze určite nikdy nevrátia a na "zálohách" už majú nemalú sumičku peňazí. Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Tweety
04.07.12,10:25
V PÚ nič také, ako osobná spotreba, neexistuje. Ak si konateľ a majiteľ niečo aj vyberie, zaúčtuješ to ako pôžičku. Môžu mať napr. stálu zálohu na nákup, ale aj tú musia vyrovnať, rovnako ako pôžičku.
marjankaj
04.07.12,10:32
Načo je právnickej osobe osobná spotreba? Stravné lístky by nechcela tiež? Alebo dovolenku na Bahamách?

Ak by to bola fyzická osoba účtujúca v PU, tak to možné je. Na účet 491.
mondes
04.07.12,10:40
No jasné, lenže oni okrem peňazí na podnikatelskom účte (ak nejaké sú) žiadne iné nemajú. A z niečoho musia aj žiť. Či? Jednoducho tomu nezabránim, aby si vyberali peniaze z účtu, ale ma zaujíma, či môžem im to dávať na zálohu. Samozrejme, tam to bude "visieť" možno rok, dva, tri..... . No neviem, ale asi nič iné neporiešim.
Tweety
04.07.12,10:42
Veď som písala, že zaúčtuješ ako pôžičku. Majitelia žijú zo zisku po zdanení, resp. z dividend,, v priebehu účtovného obdobia žijú v vlastných, tak ako ostatní radoví zamestnanci. Zálohy nemôžu mať, tie nemôžu byť dlhodobé.
mondes
04.07.12,10:50
Ešte sa opýtam, tá pôžička môže byť aj dlhodobá?

....vraj žijú zo zisku po zdanení. Títo sa zisku asi nedočkajú. Samé upomienky, exekúcia, penále, dlhy atď. Tak preto, keď prídu nejaké peniažky, hneď sa na nich vrhnú, aby si mohli poplatiť inkasá. A ja len čakám, či aj mne niečo vyhodia alebo nie. :mad:
Zita5
04.07.12,10:50
No jasné, lenže oni okrem peňazí na podnikatelskom účte (ak nejaké sú) žiadne iné nemajú. A z niečoho musia aj žiť. Či? Jednoducho tomu nezabránim, aby si vyberali peniaze z účtu, ale ma zaujíma, či môžem im to dávať na zálohu. Samozrejme, tam to bude "visieť" možno rok, dva, tri..... . No neviem, ale asi nič iné neporiešim.

Toto je jedna z nevýhod s.r.o.

ale k téme .....ak nemajú peniaze , tak nech sa zamestnajú v s .r.o...
JankaO
04.07.12,10:53
Podľa všetkého tieto inkasá sú záležitosťou fyzickej osoby a nie právnickej (čiže s.r.o.) Pravdepodobne si neuvedomujú, že fin. prostriedky s.r.o. nie sú ich!, ale patria spoločnosti, ktorá je úplne iný subjekt, ako osoba, ktorá je možno spoločníkom (konateľom) v s.r.o.- To ako keby som ja prišla za svojim zamestnávateľom, že mi treba doma zaplatiť el. energiu, tak nech mi na to dá peniažky okrem mzdy.
JankaO
04.07.12,10:56
Jednoducho tomu nezabránim, aby si vyberali peniaze z účtu
Treba im vysvetliť, že okrádajú vlastného zamestnávateľa :DD (čo spoločník ani konateľ vôbec nepochopí)
Stefan2005
04.07.12,11:10
....Títo sa zisku asi nedočkajú. Samé upomienky, exekúcia, penále, dlhy atď....


...ak nemajú peniaze , tak nech sa zamestnajú v s .r.o...

...Zitka, ale veď ani na odvody by nemali ;)
Zita5
04.07.12,11:15
...Zitka, ale veď ani na odvody by nemali ;)

..však to :) to ...
JankaO
04.07.12,11:18
:D Ale ako zamestnanci by mohli udať zamestnávateľa za nevyplatenie mzdy, odvodov... a bolo by , zamestnávateľ by im to musel vyplatiť...
promont maja
04.07.12,11:27
Veď som písala, že zaúčtuješ ako pôžičku. Majitelia žijú zo zisku po zdanení, resp. z dividend,, v priebehu účtovného obdobia žijú v vlastných, tak ako ostatní radoví zamestnanci. Zálohy nemôžu mať, tie nemôžu byť dlhodobé.

.. pripájam sa k Tweety ... jednoznačne ako pôžičku spoločnosti voči spoločníkovi, či konateľovi = ale aj s podpísaním zmluvy o pôžičke ... a nezabudnúť aj na zdanenie, resp. zdaňovanie úroku z takejto pôžičky ...

... alebo, ak ide o dividendy, myslieť aj na odvody zdravotného poistenia, oznamovaciu povinnosť voči zdravotnej poisťovni, ak by sa tieto vyplatené podiely na zisku po zdanení vyplácali za zdaňovacie obdobie kalendárneho roku po roku 2010 ( .. teda prvýkrát za rok 2011) .. kvôli ročnému zúčtovaniu zdravotného poistenia ... aby si uvedomili, že nemôžu len tak nakladať s financiami ... a mysleli aj na dôsledky ..
marjankaj
04.07.12,14:26
.. pripájam sa k Tweety ... jednoznačne ako pôžičku spoločnosti voči spoločníkovi, či konateľovi = ale aj s podpísaním zmluvy o pôžičke ... a nezabudnúť aj na zdanenie, resp. zdaňovanie úroku z takejto pôžičky ...

... alebo, ak ide o dividendy, myslieť aj na odvody zdravotného poistenia, oznamovaciu povinnosť voči zdravotnej poisťovni, ak by sa tieto vyplatené podiely na zisku po zdanení vyplácali za zdaňovacie obdobie kalendárneho roku po roku 2010 ( .. teda prvýkrát za rok 2011) .. kvôli ročnému zúčtovaniu zdravotného poistenia ... aby si uvedomili, že nemôžu len tak nakladať s financiami ... a mysleli aj na dôsledky ..
A mne by tá sročka nemohla poskytnúť pôžičku? Veď by som ju tiež niekedy splatil.:---
KEJKA
04.07.12,17:18
Veď som písala, že zaúčtuješ ako pôžičku. Majitelia žijú zo zisku po zdanení, resp. z dividend,, v priebehu účtovného obdobia žijú v vlastných, tak ako ostatní radoví zamestnanci. Zálohy nemôžu mať, tie nemôžu byť dlhodobé.nesúhlasím, zálohy môžu byť dlhodobé. /čo napr. rôzne kaucie, stále zálohy, zábezpeky apod.?


Ešte sa opýtam, tá pôžička môže byť aj dlhodobá?
....vraj žijú zo zisku po zdanení. áno, dlhodobá aj krátkodobá, podľa ich rozhodnutia.


A mne by tá sročka nemohla poskytnúť pôžičku? Veď by som ju tiež niekedy splatil.:---

ja sa tiež hlásim o pôžičku a ešte bezúročnú, však to aj ja niekedy splatím............... ale spoločník konateľ vo vlastnej sro takto pozerať na svoju firmu nedokáže, drvivá väčšina - dovolím si tvrdiť.
Ťažko ich prevychováš, či usmerníš. Ja sa len čudujem, že na toto ešte naši hore nepomysleli a zákony neupravili tak, aby sa aj takéto prípady považovali za výplatu, mzdu, odmenu aj s náležitými odvodmi a daňou z príjmu. Zatiaľ to zakázané nie je - požičiavať si z vlastnej firmy.
Tweety
04.07.12,17:20
[QUOTE=KEJKA;2098772]nesúhlasím, zálohy môžu byť dlhodobé. /čo napr. rôzne kaucie, stále zálohy, zábezpeky apod.?



Lidka, to ja veľmi dobre viem, ale odpovedala som v súlade so zadaním, a jednalo sa o výber na osobnú spotrebu, a tú o kauciách, zábezpekách nemôže byť ani reč.
mondes
04.07.12,17:28
...Zitka, ale veď ani na odvody by nemali ;)

Fííha, aká debata sa tu rozprúdila. Až teraz som sa dostala k PC. Presne tak, ako píše Stefan. Zamestnaní sú, ale s odvodmi je to ťažké. Niekedy aj dva mesiace meškajú s platbami. A keď prídu peniažky, tak všetko poplatia (niekedy ani nie všetko) a sú opäť tam, kde boli.
KEJKA
04.07.12,17:38
[QUOTE=KEJKA;2098772]nesúhlasím, zálohy môžu byť dlhodobé. /čo napr. rôzne kaucie, stále zálohy, zábezpeky apod.?



Lidka, to ja veľmi dobre viem, ale odpovedala som v súlade so zadaním, a jednalo sa o výber na osobnú spotrebu, a tú o kauciách, zábezpekách nemôže byť ani reč.
ak sa zaúčtujú ako zálohy a ako dlhodobé zálohy - netuším ako zdôvodnené - tak môžu byť. neda sa to explicitne odmietnuť.
To že vie zadávateľ o čo ide, je jedna vec, a ako sa to prezentuje v účtovníctve je vec druhá.
Problém sa iba odsúva, nevyrieši sa, lebo na Slovensku je to tak - čo nie je zákonom zakázané, je dovolené.
Zita5
04.07.12,17:42
Je to večný problém v s.r.o čkách ...v podstate záloha ....mala by sa definovať a zdôvodniť k čomu bola taká dlhodobá záloha, lenže dôvod neexistuje ....ale ako píše Kejka ...je to na Slovensku tak ......
mondes
04.07.12,17:45
[QUOTE=Tweety;2098777]
ak sa zaúčtujú ako zálohy a ako dlhodobé zálohy - netuším ako zdôvodnené - tak môžu byť. neda sa to explicitne odmietnuť.
To že vie zadávateľ o čo ide, je jedna vec, a ako sa to prezentuje v účtovníctve je vec druhá.
Problém sa iba odsúva, nevyrieši sa, lebo na Slovensku je to tak - čo nie je zákonom zakázané, je dovolené.

To si dobre vystihla. Preto som otvorila túto tému. Problém sa iba posúva a neverím, že sa vyrieši, pretože na zálohách majú už po cca. 5000 Eur. Oni vlastne ak potrebujú peniaze na výdavky vo firme, tak vyberú z účtu napr. 600 Eur, ja to dám ako dotáciu pokladne, ale výdavky čo sa firmy týka sú napr. len 550 Eur a ten rozdiel, čiže 50 Eur im dávam na zálohu. A tak sa im to tam pekne zbiera. :)
Rozalka
04.07.12,17:53
Jedna moja klientka robila toto isté, večne si osobné nákupy platila firemnou kartou. Napísala som jej list, že tieto "osobné výbery" považujem za nepeňažný príjem a od nasledujúceho mesiaca (vyčerpala účet 365) jej to dám mzdárkou pripočítať k platu a zdaniť.
A odvtedy žiadne osobné výbery neboli.