Ester plus
04.07.12,12:29
04.07.2012 mi došla faktúra za službu z EU §15 ods.1, s dňom dodania 31.05.2012. Neviem či mám podať DDP k DPH za máj alebo ju uviesť v záznamovej povinnosti s dátumom 04.07.2012 a samozdanenie uplatniť na vstupe aj výstupe k tomuto dňu? Vedel by mi niekto poradiť?
mondes
05.07.12,21:04
04.07.2012 mi došla faktúra za službu z EU §15 ods.1, s dňom dodania 31.05.2012. Neviem či mám podať DDP k DPH za máj alebo ju uviesť v záznamovej povinnosti s dátumom 04.07.2012 a samozdanenie uplatniť na vstupe aj výstupe k tomuto dňu? Vedel by mi niekto poradiť?

Keďže ide o došlú faktúru, nemusíš podávať DDP, môžeš urobiť samozdanenie k 4.7.2012.
Ester plus
13.07.12,10:40
Skúsila som dnes zavolať na informácie daňového riaditeľstva a bolo mi povedané, že pri tejto službe vzniká daňová povinnosť 31.05. teda za máj musím podať DDP a odpočet DPH vznikne až teraz v júli, keď som ju zapísala v záznamovej povinnosti.
mondes
13.07.12,10:56
Skúsila som dnes zavolať na informácie daňového riaditeľstva a bolo mi povedané, že pri tejto službe vzniká daňová povinnosť 31.05. teda za máj musím podať DDP a odpočet DPH vznikne až teraz v júli, keď som ju zapísala v záznamovej povinnosti.

Tak to by som brala v tom prípade, že si tú faktúru mala, ale si na ňu zabudla. Ale ak máš obálku s pečiatkou z pošty, že ti tá faktúra prišla až 4.7.2012, tak by som ju samozdanila k 4.7.2012. Veď to predsa nie je tvoja chyba, že ju poslali tak neskoro. To je môj názor. Nech sa vyjadria skúsenejší.
zk24
13.07.12,11:08
Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. faktura mala byť vystavená do 15 dní od dodania služby podľa §72.

Podala by som DDPH.
mondes
13.07.12,11:13
Hmm, len uvažujem: Keďže ide o došlú faktúru a ja ju nemám k dispozícii v termíne, tak samozrejme, ju nemôžem samozdaniť. A kvôli tomu, že dodávateľ ju poslal neskoro, ja mám robiť DDP? Neobstálo by tvrdenie, že som tú faktúru nemala a že som ju dostala až toho 4.7.2012 a ako doklad by bola obálka s dátumom z pošty?
Ester plus
13.07.12,11:24
Ja som sa kontrétne pýtala na prípad, že mi došla faktúra v júli a mám ju aj podľa číselného radu došlých faktúr až v júli a takúto odpoveď som dostala. Niečo podobné som tušila z istých diskusií na porade, len nikde som nenašla či je to takto správne, tak som si radšej zatelefonovala.
KEJKA
13.07.12,14:47
zákon DPH stanovuje dátum dodania služby na deň, kedy bola dodaná. V tvojom prípade 31.5.
že si službu prijala, ti bolo známe, pravdepodobne aj cena. Nemohla si samozdaniť, ale mala si si vypočítať DPH na výstupe.
Mala si - firma - faktúru naháňať. odpočítanei bude v júli - na odpočet máš právo, ale dodaniť je povinnosť.
betka
17.07.12,10:22
Ste si všetci istí, že máte pravdu aj s DU?

Lebo ja FA nemusím mať, aby som si mohla uplatniť nárok na odpočítanie DPH. Jednoznačne DDP 5/2012. Nič mi nebráni v tom, aby som samozdanila, lebo:


51/1/b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
romanf
17.07.12,11:58
Ja by som dal DDP za 052012 vstup aj vystup s tym, ze to budem mat v zaznamoch uvedene nezavisle od faktúry.
Luna
17.07.12,12:22
Ja by som sa ústnymi odpoveďami z DÚ neriadila. Ja mám veĺa zahraničných fa. po dátume takže dávam pravidelne DDP.
a_je_to
18.07.12,07:25
Podľa vecného problému niet čo prakticky riešiť. DDP sa dá urobiť a odoslať rýchlejšie, než dohľadať správnu odpoveď k tomuto problému. Ale z pricipiálneho hľadiska treba ísť trochu ďalej, pre každý prípad.
Ja by som tú faktúru samozdanil v 7/2012, alebo aj v 6/2012, pretože :

do 5/2012 som ju nemal a nemohol samozdaniť. Podľa § 74 osoba povinná platiť daň pri prijatí služby z EU musí mať faktúru pre splnenie tejto povinnosti. Službu prijal výrobný úsek niekde v EÚ a účtovník o prijatej službe naozaj nemusel vedieť, kým faktúru nedostal, meškanie zavinil dodávateľ porušením povinnosti do 15 dní vyhotoviť a odoslať faktúru,
že daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby platí podľa § 19, ods. 2 pre toho, kto službu dodal, nie pre toho, kto ju prijal z EU – pre toho platí iba § 69, ods. 2 a 3, ktoré určujú povinnosť samozdaniť, ale žiadne lehoty. V ZoDPH žiadna lehota pre tento prípad nie je uvedená, teda ani uplatniteľná v prípadných sankciách. Ak áno, prosím ... sem s ňou.
tým, že ju samozdaním v 7/2012 som neporušil žiadne ustanovenie ZoDPH o lehotách, ak áno, tak ... ktoré ? Musím dodržať iba to, aby odpočet z faktúry bol uplatnený v roku dodania. Uplatnením samozdanenia v 7/2012 stíham lehoty podľa § 51, ods. 2 pre zdanenie, aj pre odpočet.
betka
18.07.12,12:55
Podľa vecného problému niet čo prakticky riešiť. DDP sa dá urobiť a odoslať rýchlejšie, než dohľadať správnu odpoveď k tomuto problému. Ale z pricipiálneho hľadiska treba ísť trochu ďalej, pre každý prípad.
Ja by som tú faktúru samozdanil v 7/2012, alebo aj v 6/2012, pretože :

do 5/2012 som ju nemal a nemohol samozdaniť. Podľa § 74 osoba povinná platiť daň pri prijatí služby z EU musí mať faktúru pre splnenie tejto povinnosti. Službu prijal výrobný úsek niekde v EÚ a účtovník o prijatej službe naozaj nemusel vedieť, kým faktúru nedostal, meškanie zavinil dodávateľ porušením povinnosti do 15 dní vyhotoviť a odoslať faktúru,
že daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby platí podľa § 19, ods. 2 pre toho, kto službu dodal, nie pre toho, kto ju prijal z EU – pre toho platí iba § 69, ods. 2 a 3, ktoré určujú povinnosť samozdaniť, ale žiadne lehoty. V ZoDPH žiadna lehota pre tento prípad nie je uvedená, teda ani uplatniteľná v prípadných sankciách. Ak áno, prosím ... sem s ňou.
tým, že ju samozdaním v 7/2012 som neporušil žiadne ustanovenie ZoDPH o lehotách, ak áno, tak ... ktoré ? Musím dodržať iba to, aby odpočet z faktúry bol uplatnený v roku dodania. Uplatnením samozdanenia v 7/2012 stíham lehoty podľa § 51, ods. 2 pre zdanenie, aj pre odpočet.



Oceňujem kvalitu výkladu, ale...

19/2 ma nepustí. Vzniká dňom dodania služby. Služba je dodaná 5/2012. Na mňa je prenesená povinnosť v zmysle 69.

- dodavateľ v tuzemsku 69/1 - dňom dodania služby
- dodavateľ EU 69/2-xy - dňom dodania služby.

85h prechodné ustanovenia 85h/1.

Pamatám si, ale som to z hlavy úplne vypustila, ako to fungovalo. Je to tu nepriamo napísané
honeyflower
18.07.12,21:29
Viem, ze tu riesite trosku nieco ine, ale ked ste uz pri tych sluzbach z EU, mam jednu otazocku.

Sme platcovia DPH na SR a prijali sme sluzbu z CR (cesky dovatel sluzby je placa DPH v CR) sme povinny ako prijemca tejto sluzby to zdanit na SR. Ide o reklamne sluzby.
Jedine s cim si neviem poradit, na ktore riadky DP DPH to mam dat. §69 sa mi akosi nehodi, mam to dat na riadky: 3,4,21,23? Dakujem za vsetky odpovede :-)
emma01
19.07.12,05:47
Viem, ze tu riesite trosku nieco ine, ale ked ste uz pri tych sluzbach z EU, mam jednu otazocku.

Sme platcovia DPH na SR a prijali sme sluzbu z CR (cesky dovatel sluzby je placa DPH v CR) sme povinny ako prijemca tejto sluzby to zdanit na SR. Ide o reklamne sluzby.
Jedine s cim si neviem poradit, na ktore riadky DP DPH to mam dat. §69 sa mi akosi nehodi, mam to dat na riadky: 3,4,21,23? Dakujem za vsetky odpovede :-)
A čo sa ti nezdá na § 69 konkrétne ods. 3? Dodanie reklamnej služby je dodanie podľa § 15 ods. 1, t.z., že daň na výstupe uvedieš na r. 11 a 12.
zk24
19.07.12,09:43
Viem, ze tu riesite trosku nieco ine, ale ked ste uz pri tych sluzbach z EU, mam jednu otazocku.

Sme platcovia DPH na SR a prijali sme sluzbu z CR (cesky dovatel sluzby je placa DPH v CR) sme povinny ako prijemca tejto sluzby to zdanit na SR. Ide o reklamne sluzby.
Jedine s cim si neviem poradit, na ktore riadky DP DPH to mam dat. §69 sa mi akosi nehodi, mam to dat na riadky: 3,4,21,23? Dakujem za vsetky odpovede :-)

11, 12, 21
honeyflower
19.07.12,10:21
A čo sa ti nezdá na § 69 konkrétne ods. 3? Dodanie reklamnej služby je dodanie podľa § 15 ods. 1, t.z., že daň na výstupe uvedieš na r. 11 a 12.

Dakujem emma01 za reakciu, ale uz sa mi to zda, Ester mi to vysvetlila. Doteraz som si stale zle citala §69 ods.3 :)
Ester plus
20.07.12,04:40
Nevedela som, že sa tú rozprúdila táto debata na mnou zadanú otázku. Ja si taktiež myslím, že daňová povinnosť vzniká dňom dodania za službu takže 05/2012, faktúra mať nemusím aby som si uplatnila odpočet DPH, ale predsa každý doklad ktorý nahodím do účtovníctva má svoje poradové číslo. Ak som sa o nákupe služby podľa § 15 ods. 1 dozvedela až v júli (viete ako to vo firmách chodí, šéf vyberie faktúru z vrecka, nikto ani netuší, že si niečo objednal), tak potom poradové číslo v záznamovej povinnosti je už z číselného radu, ktorý spadá do júla. Takže odpočet DPH bude u mňa v júli. Ináč ak by som si chcela uplatiť odpočet DPH v máji, musela by som prečíslovať číselný rad. Takže v každej odvedi sa mi zdá, že je kus pravdy, ale je dôležité ešte, kedy som skutočnosť zapísala do účtovných kníh. Volala som telefonicky na DU, lebo podľa mojich vedomostí sa im nedá položiť písomný dotaz cez ich stránku ako to bolo doteraz. Ale je takáto možnosť?
emma01
20.07.12,05:21
Neviem, o akú výšku dane sa jedná, ale ak podáš DDP na výstupe za máj a na vstupe až za júl, DÚ ti vyrubí pokutu za oneskorene odvedenú daň. Ak DDP na vstupe aj výstupe urobíš v jednom zdaň. období, pokute sa vyhneš, pretože výsledná suma bude nula.
Čo sa týka telefonických dopytov, ja by som s nimi komunikovala len písomne, pretože "co je psáno, to je dáno." Niekto ti telefonicky povie blud a ty sa nebudeš mať čím preukázať, že ti takto poradil/a pracovník DÚ.
Ester plus
20.07.12,06:24
Áno s tou pokutou počítam, ale ide o zanedbateľnú čiastku DPH takže nad tým sa netrápim. Mňa skôr zaujímalo ako to má byť správne, lebo v budúcnosti môže ísť o vyššiu sumu.
emma01
20.07.12,06:55
Správne je podať DDP. Podať DDP na výstupe máš povinnosť a podať DDP na vstupe máš možnosť. Takže správne to budeš mať aj keď si daň uplatníš za júl a odvedieš za máj, ale správne to budeš mať aj keď odvod a odpočet urobíš za máj. Musíš sa sama rozhodnúť, čo je pre teba výhodnejšie.
mondes
16.10.12,23:00
Zdravím Vás, rada by som sa ešte vrátila k došlým zahraničným faktúram a ich samozdaneniu. Medzi dokladmi od klienta som našla 3 faktúry z PL v zlotych z dátumom vystavenia 22.3.2012 hradené v hotovosti. Keďže ide o faktúry z EU, tak správne by som mala urobiť DDP za 1. Q. a urobiť samozdanenie. Však? Ale jedno DDP k DPH za 1.Q. som už robila a z vlastnej DP mi v dod. DP vyšiel za 1.Q NO. Rozdiel mi DU vrátil na účet. A keď by som opäť podávala DDP k DPH za 1.Q, tak to akokeby som poslala DU pozvánku, aby prišli na kontrolu.:) Takže je niekde v zákone vyslovene dané, že ak dostanem faktúru zo zahraničia napr. v júli s marcovým dátumom, tak musím robiť DDP k DPH? Ako by ste to riešili vy? Ďakujem pekne za odpoveď.
Ester plus
17.10.12,04:30
Faktúry z PL sú za tovar alebo službu?
mondes
17.10.12,07:16
Za tovar.
mondes
17.10.12,07:44
Viem, že správne by som mala podať za 1. Q DDP k DPH, ale keďže som už jedno DDP k DPH za 1. Q robila, tak už by som teraz nerada. Je to veľká chyba, ak tie faktúry dám do 3.Q? Veď suma sumárum, DPH mi to neovplyvní. Môžem pri kontrole mať z toho problém? Prosím Vás veľmi pekne o odpoveď, alebo či už nemal náhodou na také niečo kontrolu a čo z toho bolo.
mondes
17.10.12,08:02
...alebo čo by ste urobili na mojom mieste vy? Podali by ste DDP k DPH predsa ešte raz? Ďakujem.
mondes
17.10.12,09:25
...posúvam.
KEJKA
17.10.12,09:33
Viem, že správne by som mala podať za 1. Q DDP k DPH, ale keďže som už jedno DDP k DPH za 1. Q robila, tak už by som teraz nerada. Je to veľká chyba, ak tie faktúry dám do 3.Q? Veď suma sumárum, DPH mi to neovplyvní. Môžem pri kontrole mať z toho problém? Prosím Vás veľmi pekne o odpoveď, alebo či už nemal náhodou na také niečo kontrolu a čo z toho bolo.som rada, že nie som na tvojom mieste. Neviem nad čím uvažuješ, ked vieš -viď zvýraznené. Rozhodnutie je na tebe.
či rada, nerada, nie je podstatné.
Ester plus
17.10.12,09:50
Keďže sa jedná o tovar, je potrebné zistiť kedy bol tovar fyzicky nadobudnutý. Ak bol nadobudnutý napríklad v marci tak do 15. dňa nasledujúceho mesiaca vzniká daňová povinnosť t.j. 15.4. (tu je potrebné podať DDP za apríl). Ak si teraz našla faktúry t.j. v októbri tak odpočet si môžeš uplatniť ešte do podania DP za september, alebo kedykoľvek do konca roka. Čiže samozdanenie sa nevykoná v jednom mesiaci ale sa rozdelí na daňovú poivnnosť a odpočet DPH v rôznych obdobiach.
mondes
17.10.12,11:18
Keďže sa jedná o tovar, je potrebné zistiť kedy bol tovar fyzicky nadobudnutý. Ak bol nadobudnutý napríklad v marci tak do 15. dňa nasledujúceho mesiaca vzniká daňová povinnosť t.j. 15.4. (tu je potrebné podať DDP za apríl). Ak si teraz našla faktúry t.j. v októbri tak odpočet si môžeš uplatniť ešte do podania DP za september, alebo kedykoľvek do konca roka. Čiže samozdanenie sa nevykoná v jednom mesiaci ale sa rozdelí na daňovú poivnnosť a odpočet DPH v rôznych obdobiach.

Áno tovar bol nadobudnutý v marci, presne 22.3.2012, SZČO bola osobne na nákup. Takže DDP k DPH môžem urobiť za 2. Q? Sme štvrťroční plátcovia DPH. A čo sa týka odpočtu DPH, keď už budem predsa podávať DDP, tak už rovno si uplatním aj odpočet, čiže urobím samozdanenie. Či?

Ešte k tomu, za ktorý Q mám urobiť DDP. Za 1. Q musím, ale môžem aj za 2. Q, aleabo opačne? Mám trochu z toho chaos. Prosím Vás o priloženie zákona, ktorého sa to týka. Ďakujem pekne.
Paula
17.10.12,11:36
...alebo čo by ste urobili na mojom mieste vy? Podali by ste DDP k DPH predsa ešte raz? Ďakujem.


Stane sa, niekedy aj dodatočné na dodatočné. Strach z kontroly vopred nieje na mieste. Radšej dnes upratať ako mesiace zle spávať z dôvodu, že sme neupratali ;).
evuš
17.10.12,11:47
A ako postupovať v prípade : Ak sa jedná o dodanie služby z USA ??? Konateľ zaplatil cez net v máji internetové služby cca 15 USD....nepovedal o tom, výpisy chodia 2 x za rok /je to účet len na takéto úhrady/.... fa si účtovníčka vypýtala až po obdržaní výpisu ?! Treba samozdaniť v máji, či stačí, keď má fa vytlačenú z netu fyzicky, napr. koncom júla ? Treba podať DDP ?
mondes
17.10.12,11:48
Stane sa, niekedy aj dodatočné na dodatočné. Strach z kontroly vopred nieje na mieste. Radšej dnes upratať ako mesiace zle spávať z dôvodu, že sme neupratali ;).

Áno, ďakujem veľmi pekne, rozhodla som sa, že predsa urobím to DDP za 1. Q, len teraz nie som si istá, či mám urobiť za 1.Q alebo za 2.Q viď. príspevok vyššie od ester plus.
SZČO bola 22.3.2012 na nákup materiálu v PL a platila v hotovosti. Takže zdaniteľné plnenie je potom 15.4.2012?


.....už keď to tu takto rozoberám, tak úhradu v hotovosti môžem riešiť tak, že dám dotáciu z SK pokladne do PL a následne dám úhradu faktúry? Ďakujem pekne.
mondes
17.10.12,14:15
Áno, ďakujem veľmi pekne, rozhodla som sa, že predsa urobím to DDP za 1. Q, len teraz nie som si istá, či mám urobiť za 1.Q alebo za 2.Q viď. príspevok vyššie od ester plus.
SZČO bola 22.3.2012 na nákup materiálu v PL a platila v hotovosti. Takže zdaniteľné plnenie je potom 15.4.2012?


.....už keď to tu takto rozoberám, tak úhradu v hotovosti môžem riešiť tak, že dám dotáciu z SK pokladne do PL a následne dám úhradu faktúry? Ďakujem pekne.

...posúvam.
Ester plus
17.10.12,14:41
Podľa toho čo píšeš kedy ti prišiel tovar - 22.3.2012 tak daňová povinnosť (DPH na výstupe) vzniká 15 apríla, takže podaj DDP za II. Q z titulu neodvedenej dane. Ak ti faktúra prišla do podania DP za september t.j. do 25.10.2012 tak odpočet (DPH na vstupe) si uplatníš v III.Q. Čiže samozdanenie nevznikne v jedom mesiaci ale sa rozdelí na vstup a výstup v dvoch rôznych zdaňovacích obdobiach.
mondes
17.10.12,16:20
1. Ak už budem robiť DDP, tak je to chyba, ak by som urobila rovno samozdanenie v 1.Q?
Ester plus
17.10.12,18:52
Je to chyba, lebo pre samozdanenie v I.Q neboli splnené podmienky podľa zákona o DPH.
mondes
17.10.12,19:39
Aké podmienky? To že sme nemali faktúru? No my sme ju mali, len sa nám "zapatrošila" a našli sme ju až teraz. Proste sme na ňu nejako zabudli . A dokonca faktúru sme obdržali hneď pri nákupe, t.j. toho 22.3.2012, takže dňom zdaniteľného plnenia je práve tento deň. Či? Vďaka.
KEJKA
17.10.12,19:44
áno, daj to všetko do 1.Q:, takže sa ti ani DP nezmení, len bude mať iné hodnoty na riadkoch samozdanenia. Ja som v takom prípade ani DDP nepodávala, aj ked viem že je to chyba. Ale DP sa mi predsa nezmenila, či?
Aké podmienky? To že sme nemali faktúru? No my sme ju mali, len sa nám "zapatrošila" a našli sme ju až teraz. Proste sme na ňu nejako zabudli . A dokonca faktúru sme obdržali hneď pri nákupe, t.j. toho 22.3.2012, takže dňom zdaniteľného plnenia je práve tento deň. Či? Vďaka.
mondes
17.10.12,19:56
To že si nerobila v takom prípade DDP, to znamená, že si o došlých faktúrach z EU vôbec neúčtovala?

Ide o to, že ak by som to chcela mať úplne správne, tak by som mala postupovať ako píše ester.

(Avšak neviem, ako to urobím v Alfe, ak dám, že ide o faktúru z EU, tak mi automaticky urobí samozdanenie. (aspoň si myslím). Neviem, ako to mám urobiť v Alfe, aby mi tú DPH z faktúry dalo v marci len ako DPH na výstupe a teraz aby som si urobila DPH na vstupe. )

A to, či už urobím samozdanenie v 1.Q, alebo v 3., tak to už nie je až také podstatné. Či? Ďakujem pekne.
Aljok
17.10.12,19:58
áno, daj to všetko do 1.Q:, takže sa ti ani DP nezmení, len bude mať iné hodnoty na riadkoch samozdanenia. Ja som v takom prípade ani DDP nepodávala, aj ked viem že je to chyba. Ale DP sa mi predsa nezmenila, či?
No teraz ti to už prikazuje zákon :
§ 16
Opravné daňové priznanie
a dodatočné daňové priznanie

(3) Dodatočné daňové priznanie je daňový subjekt povinný podať aj vtedy, ak zistí, že
a) daň má byť vyššia, ako bola správcom dane vyrubená; rovnako daňový subjekt postupuje aj vtedy, ak zistí, že nadmerný odpočet má byť nižší alebo nárok na vrátenie dane nižší, ako bol správcom dane priznaný,
b) daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty neobsahuje správne údaje týkajúce sa uskutočnených a prijatých zdaniteľných obchodov za príslušné zdaňovacie obdobie,
c) daňová strata je nižšia ako bola uvedená v daňovom priznaní.
Paula
17.10.12,20:07
Ja by som tiež najradšej DDP nerobila, lebo škriatok čo druhý mesiac fa z EÚ zapotroší. Lenže potom by mi nesedela evidencia s riadnym DP. Pri kontrole dane z príjmu kontrolujú asi aj DPH predpokladám a na "obídenie" DDP DPH by prišli. Takže mám čo dodatočňovať často.
mondes
17.10.12,20:17
Ja by som tiež najradšej DDP nerobila, lebo škriatok čo druhý mesiac fa z EÚ zapotroší. Lenže potom by mi nesedela evidencia s riadnym DP. Pri kontrole dane z príjmu kontrolujú asi aj DPH predpokladám a na "obídenie" DDP DPH by prišli.

No my sme kvartálni plátci DPH a v 1. Q my tie faktúry neboli predložené. Až pri dokladoch za 2. Q som ich našla, ale vtedy som riešila aj DDP za 1.Q, tak na tie faktúrky (založené na poličke) som akosi pozabudla. Až teraz som ich našla. Napadlo ma aj to, že len si ich v účtovníctve doplním, veď aj tak to DPH neovplyvní a vytlačím si novú evidenciu, ale samozrejme som prišla na to že to ovplyvní riadky DPH. A to už by nebolo vôbec dobré.
Kto tu pracuje s Alfou? Aj by som to urobila tak, ako píše ester, avšak neviem, ako to urobiť v Alfe. Aj som písala v téme Ako na Alfu, ale nejak sa mi nik nehlási. :mee:
KEJKA
17.10.12,20:18
súhlasím, že sa zmenil zákon, ved ja som to aplikovala kedysi, ale teraz sa nám to už ani nestáva - klienta sa podarilo vychovať.
evuš
18.10.12,04:33
A ako postupovať v prípade : Ak sa jedná o dodanie služby z USA ??? Konateľ zaplatil cez net v máji internetové služby cca 15 USD....nepovedal o tom, výpisy chodia 2 x za rok /je to účet len na takéto úhrady/.... fa si účtovníčka vypýtala až po obdržaní výpisu ?! Treba samozdaniť v máji, či stačí, keď má fa vytlačenú z netu fyzicky, napr. koncom júla ? Treba podať DDP ?

..posúvam..
Ester plus
18.10.12,04:39
Ak dokážeš tú zabudnutú faktúru dať do číselného radu tak, že prišla v marci a prečíslovať celý číselný rad došlých faktúr tak podáš DDP za I.Q ako samozdanenie vstup a výstup. Ja tiež pracujem s Alfou ale podobný prípad som tam ešte neriešila. Nie som ani teraz ako píšem pri svojom PC kde mám Alfu. Ale poviem to asi ako by som to robila ja, ak budeš chcieť rozdeliť to samozdanenie do rôznych mesiacov. Ak nahodíš došlú faktúru do evidencie faktúr a to posledné okienko pre dátum dáš deň kedy si chceš uplatniť odpočet DPH tak ti hodí faktúru do evidencie DPH na vstup a výstup. Ty potom vstúpiš do evidencie DPH a ten riadok pre daňovú povinnosť vymažeš. Neviem či sa dá v evidencii aj ručne vpisovať, lebo vymazať sa dá. Ak sa dá vpisovať tak potom do apríla by som pridala riadok na daňovú povinnosť.
mondes
18.10.12,05:09
Ak dokážeš tú zabudnutú faktúru dať do číselného radu tak, že prišla v marci a prečíslovať celý číselný rad došlých faktúr tak podáš DDP za I.Q ako samozdanenie vstup a výstup. Ja tiež pracujem s Alfou ale podobný prípad som tam ešte neriešila. Nie som ani teraz ako píšem pri svojom PC kde mám Alfu. Ale poviem to asi ako by som to robila ja, ak budeš chcieť rozdeliť to samozdanenie do rôznych mesiacov. Ak nahodíš došlú faktúru do evidencie faktúr a to posledné okienko pre dátum dáš deň kedy si chceš uplatniť odpočet DPH tak ti hodí faktúru do evidencie DPH na vstup a výstup. Ty potom vstúpiš do evidencie DPH a ten riadok pre daňovú povinnosť vymažeš. Neviem či sa dá v evidencii aj ručne vpisovať, lebo vymazať sa dá. Ak sa dá vpisovať tak potom do apríla by som pridala riadok na daňovú povinnosť.

Ďakujem Vám veľmi pekne za čas aj ochotu poradiť. Vážim si to. A samozrejme aj ostatným vyššie.:)