timca
04.07.12,13:01
Dobrý deň.
Chcela by som vás poprosiť o radu. DNPO som bola nepretržite od marca 2007 (takmer max. vymeriavací základ). Od tohoto obdobia som bola na dvoch materských (deti sa mi narodili v roku 2008 a 2010). Od 31.1.2012 mi DNPO zaniklo. Teraz som zistila, že som tehotná.
1) Keďže spĺňam podmienku 270dní za posledné 2 roky, viem si nejako uplatniť materské aj z DNPO?
2) Musím sa znova prihlásiť na DNPO po novom, tzn. na celý balík poistenia? Ak áno, kedy to musím urobiť? Stačí pred nástupom na materskú? Termín pôrodu mám 17. 2. 2013.
3) Ak sa prihlásim na nový balík poistenia a budem na PN (vzhľadom k môjmu veku a stavu mi hrozí rizikové tehotenstvo), budem to musieť platiť aj tak? A budem si môcť uplatniť aj PN?
Som stále zamestnaná u svojho zamestnávateľa, ale vpodstate od roku 2008 som doma - dve materské za sebou a teraz som ešte na rodičovskej dovolenke. Ale pracovný pomer mi stále trvá...
BUdem vám vďačná za každú radu. Je to naše štvrté dieťatko, takže príplatky pri narodení sa nás nebudú týkať. Veľmi rada by som aspoň takto trošku prilepšila rodine.
Ďakujem vopred.
elizabet100
13.07.12,15:59
Aj mňa by to zaujímalo. Poradí niekto? Ďakujem.
Xanti
14.07.12,09:53
Prihlásiť sa na balík poistení na 7 dní, zrušiť potom balík.
Vznikne 8 m ochranná lehota počas ktorej sa dá ísť na PN tá bude cca 180 eur, a materská z DNP bude z minima, teda cca 220 eur.

Nepíšeš kedy Ti končí rodičovská dovolenka, ale potom pred nástupom na materskú by som sa ešte raz príhlásila na DNP deň dva vopred a tak zažiadala o materskú.
brčko
14.07.12,15:19
Súhlasím s Xanti, ak si sa už neprihlásila na dnp, už od prihlásenia do nástupu na md nestíhaš 26týždnov (nástup na md je najneskôr 6.1.2013 a pri prihlásení 16.7.v pondelok je den po 26týž. 14.1.2013). Ale treba sledovať, či sa niečo náhodou nezmení v dnp resp. dobrov.poistení.

Ešte v prípade, že máš dvojičky (ak spomínaš len dva pôrody, aj ked je možné, že to tretie sa narodilo dávnejšie predtým), ale ak náhodou dvojičky tak predpokladám, že dvojičky sa berú len ako jeden pôrod, tj. by malo ísť o tretí pôrod, dieťa. By som si to overila na ustredí upsvar.
timca
22.07.12,18:55
Ďakujem vám za rady.
Rodičovská mi končí v 5/2013.
Prihlásila som sa na celý balík z maxima. Musím mať 26 týždňov do nástupu na MD. Snáď to stíham. Vzhľadom k môjmu veku a predchádzajúcim tehotenstvám budem na rizikovom, čiže na PN a nebudem musieť platiť. Takže ak by som náhodou nestíhala tých 26 týždňov, tak veľa € neriskujem. A keďže mám 270 dní, tak budem poberať aj nemocenskú - z minima.
Mám tri deti za sebou. Každé po jednom. Toto bude štvrté.