stanicapap
16.02.06,11:06
ahojte, mam otazocku: ak mam v pracovnej zmluve uvedenu fixnu mzdu, t.j. napr. 15 tis. mesacne, je povinny zamestnav. mi platit nahradu za platene sviatky? vopred vdaka za odpoved.
Tweety
16.02.06,10:12
ahojte, mam otazocku: ak mam v pracovnej zmluve uvedenu fixnu mzdu, t.j. napr. 15 tis. mesacne, je povinny zamestnav. mi platit nahradu za platene sviatky? vopred vdaka za odpoved. Pozri ZP
§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok

(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.
(2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
(4) Náhrada mzdy za sviatok alebo mzda podľa odseku 3 druhej vety nepatrí zamestnancovi, ktorý neospravedlnene zamešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku alebo bezprostredne po ňom nasledujúcu, alebo zmenu nariadenú zamestnávateľom na sviatok, prípadne časť niektorej z týchto zmien.

Teba sa týka odst. 3 :eek:
stanicapap
16.02.06,10:21
aby som bola presna-v dodatku prac.zmluvy mam uvedene, ze za plateny sviatok mi pripada nahrada 250,-Sk/deň. - je to spravne? islo vlastne o obojstrannu dohodu medzi mnou a zamestnavatelom - mam vobec narok na tuto nahradu, alebo na nejaku inu? dla toho co si mi poslala (teda ak mozem drzo tykat) som pochopila, ze asi nemam narok na tuto nahradu.. v tom pripade budem mat stale rovnaky mes. prijem, vsak? bez ohladu na pocet sviatkov v danom mesiaci..
Tweety
16.02.06,10:28
aby som bola presna-v dodatku prac.zmluvy mam uvedene, ze za plateny sviatok mi pripada nahrada 250,-Sk/deň. - je to spravne? islo vlastne o obojstrannu dohodu medzi mnou a zamestnavatelom - mam vobec narok na tuto nahradu, alebo na nejaku inu? dla toho co si mi poslala (teda ak mozem drzo tykat) som pochopila, ze asi nemam narok na tuto nahradu.. v tom pripade budem mat stale rovnaky mes. prijem, vsak? bez ohladu na pocet sviatkov v danom mesiaci.. Podľa tohto odst.3 nemáš nárok na náhradu za sviatok.;) Ale ak máte KZ, táto to môže upraviť, máš to napísané v uvedenom odst.
Opravujem príspevok: môže to upraviť okrem KZ aj PZ. Ty to máš uvedené v PZ a preto je to v súlade s uvedeným § 122 odst.3 ZP. Chyba je len tá, že uvedená náhrada( 250.-Sk) odporuje ZP, pretože náhrady počítame priemerom.
stanicapap
16.02.06,10:38
takze mi to nepatri, co myslis, mam byt tak "dobrosrdecna" a priznat to zamestnavatelovi? aby som potom nemala zbytocny problem :-(
vladan
16.02.06,10:58
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

Tweety, neprotirečí hrubo označený text tvojmu príspevku č. 4?



Podľa tohto odst.3 nemáš nárok na náhradu za sviatok.;) Ale ak máte KZ, táto to môže upraviť, máš to napísané v uvedenom odst.
vladan
16.02.06,11:00
aby som bola presna-v dodatku prac.zmluvy mam uvedene, ze za plateny sviatok mi pripada nahrada 250,-Sk/deň.

môžeš do písmena odcitovať znenie toho dodatku?
stanicapap
16.02.06,11:25
takze takto to mam v dodatku k PZ: "Náhrada za sviatok v pracovný deň bude činiť 250,-Sk." - uplna citacia...
stanicapap
16.02.06,11:43
a co to znamena pre mna - co sa meni - akosi mi usla spojitost - totiz tomu nerozumiem - co to znamena v "ludskej reci" :-)
Tweety
16.02.06,12:04
takze mi to nepatri, co myslis, mam byt tak "dobrosrdecna" a priznat to zamestnavatelovi? aby som potom nemala zbytocny problem :-( Opravila som svoj pôvodný príspevok. Náhrada Ti patrí, pretože to máš ošetrené v PZ, ale náhrady za sviatky počítame priemerkou.
apo
16.02.06,14:17
[
Opravila som svoj pôvodný príspevok. Náhrada Ti patrí, pretože to máš ošetrené v PZ, ale náhrady za sviatky počítame priemerkou.

V súvislosti s preplácaním sviatkov máme problém u našich klientov. Až teraz sme zistili, že všetkým preplácame sviatky priemerom ako pre dovolenku.

Štyri vzorové príklady:

1. Fixné platy, veľké odmeny. Šéf sa zachoval ako sa patrí urobí doplnok k PZ, že sviatky budú preplácané priemerom.

2. Textilná pásová výroba. Šičky majú zaručenú minimálnu mzdu do ktorej im šéf dopláca ak ju nediasiahnu na základe vlastných výkonov u každej šičky individuálne. Šikovnejšie šičky majú mzdu ktorá prekračuje zaručenú minimálnu mzdu, (je to skrytá forma úkolovej mzdy).

3. Pracovníčka robí ekonomicko administratívne práce vo firme za čo má dohodnutý pevný plat. Okrem toho chodí vypomáhať do solária, a cez soboty aj do predajne za pult. Za tieto práce dostane do výplaty odmeny, ktoré sú zahrnuté do hrubej mzdy so všetkými dôsledkami aj na odvody. Každý mesiac sú tieto odmeny iné. Predpokladám, že v pracovnej zmluve má uvedené, že okrem hlavnej pracovnej náplne bude na príkaz šéfa robiť aj ďalšie výkony. Táto adminitratívna pracovníčka robí aj mzdy a je nešťastná z toho, že program od bývalého softipu jej dovolenku neprepláca priemerom v ktorom sú zahrnuté jej odmeny ale iba základnou mzdou. Nieriešme postup programu, ale princíp ako má byť sviatok počas ktorého nepracovala v jej prípade preplatený.

4. Teoretický príklad, je dohodnutá mesačná mzda 15.000 Sk a štvrťročne sú vyplácané odmeny podľa zásad stanovených v mzdovom poriadku.

Otázka?
Môj názor je ten, že sviatok by mal byť v bode 2, 3 a 4 preplatený priemerom bez toho, aby to muselo byť dojejdnané v pracovnej zmluve. Budem postupovať správne keď pri výpočte miezd pre našich klientov sviatok dám preplatiť priemerom?

Ďakujem.

apo
Tweety
16.02.06,14:23
apo, pozri prísl. § ZP
§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok


(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.

(2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

(4) Náhrada mzdy za sviatok alebo mzda podľa odseku 3 druhej vety nepatrí zamestnancovi, ktorý neospravedlnene zamešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku alebo bezprostredne po ňom nasledujúcu, alebo zmenu nariadenú zamestnávateľom na sviatok, prípadne časť niektorej z týchto zmien.

(5) S vedúcim zamestnancom môže zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú prácu vo sviatok. Mzdové zvýhodnenie ani náhradné voľno za prácu vo sviatok v tomto prípade vedúcemu zamestnancovi nepatria.
apo
16.02.06,14:30
Ďakujem, si rýchla, ale moja otázka vyplynula práve z toho, že v Zákonníku práce som nenašiel odpoveď.

V mojej otázke modelové situácie 2,3 a 4 sú mesačnou mzdou, ale ona nie je previdelná a nemenná. Podľa mzdového poriadku a podľa pokynov šéfa sa mení a teda nie je tou mesačnou mzdou o ktorej pojednáva Zákonník práce v súvislosti s preplácaním sviatku.

Skús mi ešte raz poradiť.

Ďakujem.

apo
Tweety
16.02.06,14:45
Ďakujem, si rýchla, ale moja otázka vyplynula práve z toho, že v Zákonníku práce som nenašiel odpoveď.

V mojej otázke modelové situácie 2,3 a 4 sú mesačnou mzdou, ale ona nie je previdelná a nemenná. Podľa mzdového poriadku a podľa pokynov šéfa sa mení a teda nie je tou mesačnou mzdou o ktorej pojednáva Zákonník práce v súvislosti s preplácaním sviatku.
Skús mi ešte raz poradiť.
Ďakujem.
apo Skúsim. 2-šičky by podľa mňa nemali mať mesačnú mzdu.
3-ak má dohodnutý plat, mala by mať dovolenku preplatenú priemerkou, a sviatok sa počíta ako odpracovaný.
4 detto ak 3.
apo
16.02.06,15:31
Ďakujem,

budem sa riadiť týmto názorom. problém onej administratívnej pracovníčky si bude našťastie musieť vyriešiť sama so svojím šéfom, my im mzdy nerobíme. Som spokojný my sme sa nedopostili pochzbenia.

Taká blbá otázka: komu by mohlo extra vadiť ak pracovník má preplatený sviatok vzššou sumou ako je dané Zákoníkom práce. Daňový úrad má daň zo mzdy akurát príliš aktívny kontrolór by mohol tieto sumy vzhodiť z výdavkov nakľko presahujú limit stanovený iným zákonom. Takého daňového kontrolóra by malo veľmi rýchlo prejsť auto na prechode, ha ha. Verím, že sa taký nenájde.


Ešte raz´ďakujem.

apo