ing.erika
16.02.06,10:09
ahojte, chcem sa opýtať:
účtujem v JÚ a k 31.12. mi v pokladni ostalo nejakých 100.000sk. čo s tým? môžem to tam nechať s tým, že sa mi to prenesie do r. 2006. aspoň tam budem mať peniažky na zaplatenie odvodov, prípadne nejakých nákupov. ďakujem. pekný deň. Erika
Tatiana
16.02.06,09:11
Pokiaľ si nevyberala počas roka ako SZČO a aby si ponížila stav v pokladni, môžeš si vybrať určitú sumu ako osobná spotreba podnikateľa.
ing.erika
16.02.06,09:15
"môžem si vybrať" znamená to, že môžem a nemusím? ale asi bude predsa len lepšie keď to dám na osobnú. a osobná spotreba sa mi nezahrňuje do ZD?
Tatiana
16.02.06,09:20
Do základu dane sa Ti zahrňujú len Tvoje príjmy, ktoré súvisia s podnikaním. Ten výber Ti vôbec nič neovplyvní.
ing.erika
16.02.06,09:23
okk, jasne. ďakujem pekne za radu. pekný deň prajem. Erika
emily
16.02.06,09:38
"môžem si vybrať" znamená to, že môžem a nemusím? ale asi bude predsa len lepšie keď to dám na osobnú. a osobná spotreba sa mi nezahrňuje do ZD?
Presne tak, môžeš nie musíš.
ing.erika
16.02.06,09:43
okk, skresala som to tak, že mi v pokladni ostalo nejakých 15000sk. nestane sa nič, keď tieto peniažky necháv v pokladni do r. 2006?
Tatiana
16.02.06,09:47
okk, skresala som to tak, že mi v pokladni ostalo nejakých 15000sk. nestane sa nič, keď tieto peniažky necháv v pokladni do r. 2006?
Absolútne nič. Len nechoď do mínusu.
ing.erika
16.02.06,09:48
jasne. :))) tak ešte raz ďakujem. a ešte by som sa opýtala na jednu vec - stav v banke by mal podľa všetkého sedieť so stavom na výpise z účtu, však? lebo mne akosi nesedí, tak teraz rozmýšľam kde môže byť chyba.
Zita5
16.02.06,09:50
Niekedy je aj dobré, aby Ti zostalo na konci roka v pokladni pár desiatok ticís korún .Lebo ak ju vybieliš a v novom roku máš nákup a nie sú peniaze v pokladni , tak zasa účtuješ vklad podnikateľa .:)
Tatiana
16.02.06,09:51
Skontroluj si poplatky banke či máš všetky zaúčtované. Výpisy Ti musia sedieť s účtovníctvom.
Zita5
16.02.06,09:51
jasne. :))) tak ešte raz ďakujem. a ešte by som sa opýtala na jednu vec - stav v banke by mal podľa všetkého sedieť so stavom na výpise z účtu, však? lebo mne akosi nesedí, tak teraz rozmýšľam kde môže byť chyba.

Treba si spraviť kontrolu v účtovaní v priebehu roka , hlavne asi pôjde o halierové čiastky . Ak nie skontroluj počiatočný zostatok k 1.1.2005.;)
Zita5
16.02.06,09:52
Treba si spraviť kontrolu v účtovaní v priebehu roka , hlavne asi pôjde o halierové čiastky . Ak nie skontroluj počiatočný zostatok k 1.1.2005.;)


Doplním , skontroluj zostatky denné v peňažnom denníku , či sedia s BV .
ing.erika
16.02.06,09:58
v BV som, ale medzi výpisom z BÚ a mojím stavom v PD mám rozdiel nejakých 8000???? tak to neviem ako je to možné...........
Tatiana
16.02.06,10:07
Stav k 01.01.2005 a zostatkom z výpisu z účtu k 31.12.2004 máš taký istý?
ing.erika
16.02.06,10:10
áno, rovnkaý
otázka
16.02.06,10:12
Tak chyba sa stala počas účtovania. V akom programe účtujete.
ing.erika
16.02.06,10:16
JÚ STEP 2000
otázka
16.02.06,10:20
No to neviem, ja v Alfe. Pravdepodobne treba všetko manuálne skontrolovať, podľa výpisov. Mne sa dá v PD prezrieť aj samostatne pokladňa, či banka, tým pádom to mám prehľadnejšie. Myslím si, že zrada je niekde v mylnom zaučtovaní, alebo vypísaní číslic.
ing.erika
16.02.06,10:21
tak som to začala prezerať. nemôže mať na to hádam vplyv to, že niektoré položky, kt. sa uskutočnili na BÚ som dala ako výdaj nezahrňovaný do ZD? ale to hádam nie.......
otázka
16.02.06,10:22
Nie, nemá to nijaký vplyv.
Zita5
16.02.06,10:24
To je taká krásna okrúhla suma , nie je to výber ? Prezri aj priebežné položky , či tam takú sumu nenájdeš a či máš zaúčtovanú v PD .
ing.erika
16.02.06,10:24
tak neviem, musím to prejsť všetko a potom dám vedieť. zatiaľ ďakujem.
Tatiana
16.02.06,10:26
tak som to začala prezerať. nemôže mať na to hádam vplyv to, že niektoré položky, kt. sa uskutočnili na BÚ som dala ako výdaj nezahrňovaný do ZD? ale to hádam nie.......
Nie to absolútne nemá žiadny vplyv. Skontroluj si dané mesiace výpisov s účtovaním v peňažnom denníku. To určite bude nejaká len taká sprostá chyba. Ale také sa hľadajú najťažšie. Alebo či si ešte nezaúčtovala s nejakým opačným znamienkom. Napr. Miesto výdaj si dala príjem.
ing.erika
16.02.06,10:28
okk, idem sa na to pozrieť a pohľadať chybu. len aby to nebola chyba taká, že budem musieť podávať opravné dp dph. :(
ing.erika
16.02.06,10:33
našla som aj ja v mojom programe filter, takže som si vyfiltrovala len položky z BÚ. aspoň nejaká útecha. :)
ing.erika
16.02.06,10:46
idem sa ja teraz venovať zajtrajšej skúške a cez víkend si prejdem tie nezrovnalosti. tak ak budete mať chvíľku, pozrite si potom túto tému, ako to dopadndlo. ďakujem. pekný deň. Erika
ing.erika
16.02.06,17:56
no ahojte, takže hlava moja deravá. nedal mi pokoj ten BÚ a prišla som na to, že to ja som nenahodila nejaké tie položky. našťastie to boli len výbery z banky. takže je to okk. len by som chcela vedieť ešte jednu vec, prosím:
v roku 2004 sme založili účet v banke a vložili tam 100sk na založenie účtu. nevie prečo (asi sme na to zabudli), to v roku 2004 v účtovníctve nemám. na prvom výpise z BÚ v roku 2005 mám ale napísané, že zostatok na účte k 31.12.2004 je 100sk. teraz mi vlastne v účtovníctve na BÚ chýba tá stovka. ako to urobiť? ďakujem.
Zita5
16.02.06,18:02
no ahojte, takže hlava moja deravá. nedal mi pokoj ten BÚ a prišla som na to, že to ja som nenahodila nejaké tie položky. našťastie to boli len výbery z banky. takže je to okk. len by som chcela vedieť ešte jednu vec, prosím:
v roku 2004 sme založili účet v banke a vložili tam 100sk na založenie účtu. nevie prečo (asi sme na to zabudli), to v roku 2004 v účtovníctve nemám. na prvom výpise z BÚ v roku 2005 mám ale napísané, že zostatok na účte k 31.12.2004 je 100sk. teraz mi vlastne v účtovníctve na BÚ chýba tá stovka. ako to urobiť? ďakujem.

Oprav si ručne začiatočný zostatok k 1.1.2005. tým sa Ti zostatok bude rovnať s výpisom BÚ.Mala by si spraviť aj opravu roku 2004.
Inak je fajn , že si chybičku našla .;)
Jozefsp
16.02.06,19:04
Ing.erika, a čo takto si porovnať po každom zaúčtovanom výpise z účtu stav peniažkov? Neviem aký máš SW, ale v Alfe vidím koľko mám momentálne na účte a keď mi to nesedí s výpisom, hľadám chybu. Až potom nahadzujem ďalší.
Dobrú noc a pekné sny.
ondrejvla
16.02.06,19:08
Najskôr to nájdeš tak, že si dáš vytlačiť priebežné položky podľa mesiacov, zistíš hneď v ktorom mesiaci ich nemáš vyrovnané.
Halli
16.02.06,20:15
ahojte, chcem sa opýtať:
účtujem v JÚ a k 31.12. mi v pokladni ostalo nejakých 100.000sk. čo s tým? môžem to tam nechať s tým, že sa mi to prenesie do r. 2006. aspoň tam budem mať peniažky na zaplatenie odvodov, prípadne nejakých nákupov. ďakujem. pekný deň. Erika
Erika som rada, že ti poradaci pomohli, skoda, že už vieš čo s tým chcela som požiadat poradakov nech napíšu č. učtov a že by si nam to rozposlala, my by sme už vedeli čo s tým...:p :p :p to len tak na dobru noc :rolleyes:
ing.erika
17.02.06,06:46
Erika som rada, že ti poradaci pomohli, skoda, že už vieš čo s tým chcela som požiadat poradakov nech napíšu č. učtov a že by si nam to rozposlala, my by sme už vedeli čo s tým...:p :p :p to len tak na dobru noc :rolleyes:

juj, škoda. ale ešte stále sa dá do pokladne nahodiť nejakých tých 100.000, a potom sa môžeme nejako dohodnúť. :D
ing.erika
17.02.06,06:48
Ing.erika, a čo takto si porovnať po každom zaúčtovanom výpise z účtu stav peniažkov? Neviem aký máš SW, ale v Alfe vidím koľko mám momentálne na účte a keď mi to nesedí s výpisom, hľadám chybu. Až potom nahadzujem ďalší.
Dobrú noc a pekné sny.

ja som v účtovaní dá sa povedať ešte len začiatočníčka, tak ma ani nenapadlo kontrolovať si to každý mesiac. ale od teraz to už budem robiť tak a potom nemusím stresovať. :) ďakujem.
mamituti
17.02.06,07:14
Ahojte všetci, prosím, prosím,...o radu:confused:
od 1.1.2005 som szčo a zároveň som pracovala aj na dohodu, veľmi vám budem vďačná ak mi upresní niekto ako je to z platením odvodov do soc.poisťovne či sa príjmy zratúvajú.
Čiže ak som mala príjem zo szčo nižžší ako je 60 000,- a z dohôd nejakých 20000,- treba to zrátať a dať normálne daň. priznanie a potom do konca júna sa prihlásiť na soc.poisť.
Ako to vlastne je :confused: na povinné platenie odvodov do soc. poisťovne sa príjmy zrátajú aj zo szčo činnosti spolu z dohodovými alebo iba príjmy z szčo činnosti.
Strašne ďakujem za všetkym rady a prajem príjemný deň :))
ing.erika
17.02.06,17:53
no ja som z toho hotová. ja už asi neviem počítať alebo čo (všetko to bude asi zapríčinené tým, že mám skúškové:(). teraz mám rozdiel oproti tomu, čo mám na výpise z banky a tomu, čo mám v PD 9,50sk. ale kde sú tie peniaze to nemám tušenia!!! už som prezrela ja poplatky, či sa to tam nenazbieralo niekde na tých halieroch, ale nie. jedine v čom vidím možný problém je nasledovné:
ja všetky poplatky banke dávam ako "poplatky banke" a "prevádzková réžia". KREDITNÉ ÚROKY dávam ako "ostatný príjem" a "príjem zahrňovaný do ZD". ide do prevádzkovej réžie aj ZRÁŽKA DANE ÚROK? je to poplatok banke, nie?

ďakujem vám. Erika
Zita5
17.02.06,18:44
no ja som z toho hotová. ja už asi neviem počítať alebo čo (všetko to bude asi zapríčinené tým, že mám skúškové:(). teraz mám rozdiel oproti tomu, čo mám na výpise z banky a tomu, čo mám v PD 9,50sk. ale kde sú tie peniaze to nemám tušenia!!! už som prezrela ja poplatky, či sa to tam nenazbieralo niekde na tých halieroch, ale nie. jedine v čom vidím možný problém je nasledovné:
ja všetky poplatky banke dávam ako "poplatky banke" a "prevádzková réžia". KREDITNÉ ÚROKY dávam ako "ostatný príjem" a "príjem zahrňovaný do ZD". ide do prevádzkovej réžie aj ZRÁŽKA DANE ÚROK? je to poplatok banke, nie?

ďakujem vám. Erika

Zrážka dane - výdavok neovplyvňujúci ZD - Daň z príjmu.
Odpočítavaš ho v DP - ako už zaplatenú daň.
Zita5
17.02.06,18:50
no ja som z toho hotová. ja už asi neviem počítať alebo čo (všetko to bude asi zapríčinené tým, že mám skúškové:(). teraz mám rozdiel oproti tomu, čo mám na výpise z banky a tomu, čo mám v PD 9,50sk. ale kde sú tie peniaze to nemám tušenia!!!

dakujem vám. Erika


Erika , tých 9,50 budeš mať ešte niekde chybu v účtovaní.Neviem koľko toho máš , ale najskôr si zober výpisy z BÚ a odsúhlas zostatky s PD. To vyzerá, ako by si nenaúčtovala nejaký bankový pohyb - bankový poplatok, úroky , daň z príjmu a podobne. odsúhlas tie výpisy a tam , kde nebude sedieť zostatok , prezri účtovanie celého výpisu .
ing.erika
19.02.06,09:23
ahojte, Zita5 veľmi ti ďakujem (ale aj ostatným). konečne to mám do haliera presné!!!!jednu vyšlú faktúru som mala zle nahodenú, a opravila som aj tú zrážku dane ako príjem nezahrň. do ZD. kde presne si na DP uplatním tie tri koruny? lebo zrážky dane boli len 3sk.
za r. 2005 máme príjmy z podnikania, ale aj zo zamestnania. tie 3 sk pripočítam k tej dani, kt. mi bola preddavkovo stiahnutá z príjmov zo zamestnania? alebo je na to zvlášť kolónka? ďakujem.
Zita5
19.02.06,09:40
ahojte, Zita5 veľmi ti ďakujem (ale aj ostatným). konečne to mám do haliera presné!!!!jednu vyšlú faktúru som mala zle nahodenú, a opravila som aj tú zrážku dane ako príjem nezahrň. do ZD. kde presne si na DP uplatním tie tri koruny? lebo zrážky dane boli len 3sk.
za r. 2005 máme príjmy z podnikania, ale aj zo zamestnania. tie 3 sk pripočítam k tej dani, kt. mi bola preddavkovo stiahnutá z príjmov zo zamestnania? alebo je na to zvlášť kolónka? ďakujem.

Riadok 95 v daňového priznania .
ing.erika
19.02.06,10:37
aha, takže r. 95 v DP bude ta zrážka dane z banky a r. 96 daň z príjmov zo závislej činnosti zrazená preddavkovo?
Zita5
19.02.06,10:42
aha, takže r. 95 v DP bude ta zrážka dane z banky a r. 96 daň z príjmov zo závislej činnosti zrazená preddavkovo?

Áno .:) :)
ing.erika
19.02.06,10:56
Áno .:) :)

veeeeeeeeeľmi pekne ti ďakujem Zita5!! opäť som sa niečo nové priučila. snáď aj ja raz budem vo veciach účtovných tak zbehlá ako vy, milí poraďáci. :)

krásny deň. Erika
mamituti
20.02.06,08:35
Dobrý deň,
som prekvapená akú odpoveď som dostala, lebo ja som prosila poradiť aký príjem sa počíta na povinné platenie odvodov do soc poisťovne od 1.7.2005 ak som od 1.1.2005 aj szčo aj pracujem na dohodu.
Podľa všetkého , čo som naštudovala by som nemala platiť ešte povinne odvody ani od 1.7.06 ale chcela som si to upresniť .
Ešte mám problém či mi pracovníčka napísala zúčtovanie z dohôd za rok 2005 správne, ak mi doň započítala príjem pripísaný na môj účet až v jan. a feb. 2006/prácu som odovzdala v 2005/.
Najradšej by som mala odpoveď od pána Jožka Mihála. Ak je to možné strašne
ďakujem prajem pekný deň :))
mamituti
20.02.06,08:35
Dobrý deň,
som prekvapená akú odpoveď som dostala, lebo ja som prosila poradiť aký príjem sa počíta na povinné platenie odvodov do soc poisťovne od 1.7.2005 ak som od 1.1.2005 aj szčo aj pracujem na dohodu.
Podľa všetkého , čo som naštudovala by som nemala platiť ešte povinne odvody ani od 1.7.06 ale chcela som si to upresniť .
Ešte mám problém či mi pracovníčka napísala zúčtovanie z dohôd za rok 2005 správne, ak mi doň započítala príjem pripísaný na môj účet až v jan. a feb. 2006/prácu som odovzdala v 2005/.
Najradšej by som mala odpoveď od pána Jožka Mihála. Ak je to možné strašne
ďakujem prajem pekný deň :))mamituti
Muška
20.02.06,08:45
Ahojte všetci, prosím, prosím,...o radu:confused:
od 1.1.2005 som szčo a zároveň som pracovala aj na dohodu, veľmi vám budem vďačná ak mi upresní niekto ako je to z platením odvodov do soc.poisťovne či sa príjmy zratúvajú.
Čiže ak som mala príjem zo szčo nižžší ako je 60 000,- a z dohôd nejakých 20000,- treba to zrátať a dať normálne daň. priznanie a potom do konca júna sa prihlásiť na soc.poisť.
Ako to vlastne je :confused: na povinné platenie odvodov do soc. poisťovne sa príjmy zrátajú aj zo szčo činnosti spolu z dohodovými alebo iba príjmy z szčo činnosti.
Strašne ďakujem za všetkym rady a prajem príjemný deň :))

Na SP sa budeš musieť prihlásiť až ak Tvoj hrubý príjem z podnikania bude viac ako 82800 za rok - dohody sa do toho nepočítajú.
tzn., že ak v roku 2005 budeš mať hrubý príjem viac ako 82800 budeš sa musieť prihlásiť na SP k 1.7.2006

V daňovom priznaní uvádzaš samozrejme všetky príjmy, či už z podnikania, zamestnania, príležitostného príjmu, predaja /ak nie je oslobodený/ a tak.

A na záver.....zadala si to do úplne špatnej témy. :)
Muška
20.02.06,08:50
Ešte mám problém či mi pracovníčka napísala zúčtovanie z dohôd za rok 2005 správne, ak mi doň započítala príjem pripísaný na môj účet až v jan. a feb. 2006/prácu som odovzdala v 2005/.
Najradšej by som mala odpoveď od pána Jožka Mihála. Ak je to možné strašne
ďakujem prajem pekný deň :))mamituti
Nie som síce Jožko Mihál, ale pokúsim sa Ti odpovedať v zastúpení :D

Pravdepodobne Ti to zamestnávateľ vyplatil takto:
november - vyplatil na konci decembra a Tebe to prišlo na účet v januári
december - vyplatil na konci januára a Tebe to prišlo na účet vo februári.

Ak je to takto a vystaví Ti potvrdenie aj s týmito platbami , tak je to v poriadku.