tuliovb
04.07.12,18:35
Dobry den,

uz dlhsiu dobu hladam odpoved na otazku:
Ked zakladam s.r.o. a hned ziadam o IC DPH a v I.Q po zalozeni s.r.o. mam nadmerny odpocet, moze mi dojst kontrola?

Zacinam totiz podnikat vo volnych zivnostiach a potrebujem nakupit nejake zariadenie do kancelarie ako notebook, mobil, tlaciaren a pod. + auto a odpocet PHM kedze potrebujem za potencionalnymi klientami aj cestovat. Vsetko samozrejme kupujem od predajcov, ktori su platcami DPH, cize mi vznikne nadmerny odpocet hned v prvom Q minimalne 5.000 eur s coho vypliva ze vydavky vo vyske 25.000 eur a prijem ziadny a ked niejaky bude tak bude nizky oproti vydavkom.

Predpokladam ze mi dojdu na kontrolu IHNED. Dost sa bojim DK aby si nenasli nejake hluposti na ktorych mi daju pokutu.

Budu chciet vediet odkial mam peniaze na zafinancovanie prvotnych nakladov? Peniaze mam nezdokladovatelne zarobene a usporene.

Dakujem za Vase rady a odpovede.
Tweety
04.07.12,16:53
Dobry den,

uz dlhsiu dobu hladam odpoved na otazku:
Ked zakladam s.r.o. a hned ziadam o IC DPH a v I.Q po zalozeni s.r.o. mam nadmerny odpocet, moze mi dojst kontrola? Môže, ale aj nemusí.
Ak máš všetko OK, nemáš sa čoho báť.
Zacinam totiz podnikat vo volnych zivnostiach a potrebujem nakupit nejake zariadenie do kancelarie ako notebook, mobil, tlaciaren a pod. + auto a odpocet PHM kedze potrebujem za potencionalnymi klientami aj cestovat. Vsetko samozrejme kupujem od predajcov, ktori su platcami DPH, cize mi vznikne nadmerny odpocet hned v prvom Q minimalne 5.000 eur s coho vypliva ze vydavky vo vyske 25.000 eur a prijem ziadny a ked niejaky bude tak bude nizky oproti vydavkom.

Predpokladam ze mi dojdu na kontrolu IHNED. Dost sa bojim DK aby si nenasli nejake hluposti na ktorych mi daju pokutu.

Budu chciet vediet odkial mam peniaze na zafinancovanie prvotnych nakladov? Rovnaká, ako pri prvej otázke. Možno áno, možno nie.... Peniaze mam nezdokladovatelne zarobene a usporene.

Dakujem za Vase rady a odpovede.
V texte.
tuliovb
04.07.12,17:00
Nie je mi presne jasne ako zacinaju ine s.r.o. Zafinancuju stroje, material, auta a vsetko potrebne na podnikanie a nedaju si to do nakladov aby im nedosla kontrola? Podla mna kazdy rozumny clovek si to do vydavkov da. V tom pripade vznikne sitacia ako mne. A pracovnici z DU podla mna tiez musia pochopit ze zacinajuca firma je na zaciatku v strate. (Ked mi dohodia cca 30 zakaznikov tak od DU nebudem pytat DPH lebo budem mat prijem minus vydavky = nula) :D

Co sa moze stat ked nebudem vediet zdokladovat svoje prvotne peniaze vrazene do rozbehu firmy?
KEJKA
04.07.12,17:10
pýtaš sa, akoby si tie peniaze zarobil načierno, alebo obchodovaním so zakázanými komoditami .-)??
čo sa toľko bojíš kontroly? Peniaze na rozbeh ti mohla aj požičať tvoja starká z druhého konca republiky, niekto darovať, čo koho do toho? na rozbeh slúži aj tých počiatočných 5000 EUR, ak potrebuješ viac, tak sú tu úspory a prípadne všetko podobné z predchádzajúcej vety.
Väčšina firiem má v prvom zdaňovacom období NO z DPH, aj stratu za prvé zdaňovacie obdobie, akosi bez toho to nejde.
Nemáš účtovníčku? Tá to s nimi vybaví.
tuliovb
04.07.12,17:17
Nie som totiz zvyknuty ze mi stat vrati nejake peniaze. Vzdy platim ja jemu .. :D

Uctovnicku mam ale radsej si veci dvakrat preverim ako nieco spravim. :)
Tweety
04.07.12,17:18
Nie som totiz zvyknuty ze mi stat vrati nejake peniaze. Vzdy platim ja jemu .. :D

Uctovnicku mam ale radsej si veci dvakrat preverim ako nieco spravim. :)
To verím, ale raz sa karta musí obrátiť. A ak máš všetko v súlade so zákonom, tak DÚ peniažky vráti.
tuliovb
04.07.12,17:30
Dakujem za odpovede, no predsa este jednu otazku mam na Vas (snad mi pomozete).

Ked firma chce od vlastnika nehnutelnosti prenajat rodinny dom moze sa dostat do problemov aj vlastnik nehnutelnosti pokial povedzme nie je skolaudovana, alebo nehnutelnost stoji na pozemku ktory nema ohranicenu parcelu?

Viem ze to nebudu riesit priamo z DU ale ci mozu dat povedzme podnet na preskumanie stavebnych povoleni obecnemu alebo mestskemu uradu?
Economic
05.07.12,06:37
Vlastnícke priestory oni neriešia, čo sa odohráva v ich hlavách to nevieme, či by dali niekomu daný podnet, čo sa zaoberáš takýmito nepodstatnými vecami ? To je to isté ako keď sa opýtam : budú zajtra padať krúpy ? Môžu, nemusia.

Pokiaľ máš účtovníctvo v poriadku, myslím všetky daňové účtovné doklady k nadmeráku. Ak áno, tak kontrola bude úplne v poriadku a prebehne rýchlo. Dá sa s nimi dohodnúť na rýchlom ukončení kontroly, aby ti vratku vrátili skôr, keď sa s nimi dohodneš a vzdáš sa práva odvolania. Toto praktizujú u dobre skončených kontrolách.
tuliovb
05.07.12,13:42
ak tomu spravne rozumiem tak sa mozem odvolat v pripade ze by mi nejaky blocik/fakturu neuznali?
pivko
05.07.12,14:32
Ja som založil sro a kupil auto za 40.000 EUR , ku DP DPH som pripol kopiu techničaku a sprievodny list že NO vznikol na základe kúpy auta.Žiadna kontrola neprišla.
pivko
05.07.12,14:36
Dakujem za odpovede, no predsa este jednu otazku mam na Vas (snad mi pomozete).

Ked firma chce od vlastnika nehnutelnosti prenajat rodinny dom moze sa dostat do problemov aj vlastnik nehnutelnosti pokial povedzme nie je skolaudovana, alebo nehnutelnost stoji na pozemku ktory nema ohranicenu parcelu?

Viem ze to nebudu riesit priamo z DU ale ci mozu dat povedzme podnet na preskumanie stavebnych povoleni obecnemu alebo mestskemu uradu?
Rovno Ťa dodrbu ,lebu ku zmluve o nájme musíš mať LV nehnutelnosti a keď nieje skolaudovaná tak LV neexistuje. Užívanie neskolaudovanej stavby sa trestá pokutou a dosť vysokou.
Economic
05.07.12,16:02
ak tomu spravne rozumiem tak sa mozem odvolat v pripade ze by mi nejaky blocik/fakturu neuznali?

To by musel byť doklad, alebo bloček, ktorý by absolútne nesúvisel s tvojim podnikaním. Inak nie je problém.
Economic
05.07.12,16:05
Ja som založil sro a kupil auto za 40.000 EUR , ku DP DPH som pripol kopiu techničaku a sprievodny list že NO vznikol na základe kúpy auta.Žiadna kontrola neprišla.

Nemusia prísť na kontrolu, ani mne neprišli a kupovala som tiež osobné vozidlo. NO mi vrátili úplne v pohode bez kontroly, mali ešte skôr oznámenie o používaní nového vozidla na podnikanie. :)
pivko
05.07.12,17:16
Economic pozri príspevok 10
Ice dive
05.07.12,18:02
Ja som založil sro a kupil auto za 40.000 EUR , ku DP DPH som pripol kopiu techničaku a sprievodny list že NO vznikol na základe kúpy auta.Žiadna kontrola neprišla.

asi záleží od toho aké auto si kúpil, ak si kúpil za 40 000 € napr. domiešavač na podnikanie, že budeš rozvážať betón po stavbách tak to asi nikoho z DU nenasralo, a ak by si založil sro a na druhý deň kúpil za 40 000 € napr. X6-tku pre konateľa na reprezentáciu, tak by to mohlo aj kontrolu z DU pritiahnuť....
hornak.ebsr
05.07.12,18:55
asi záleží od toho aké auto si kúpil, ak si kúpil za 40 000 € napr. domiešavač na podnikanie, že budeš rozvážať betón po stavbách tak to asi nikoho z DU nenasralo, a ak by si založil sro a na druhý deň kúpil za 40 000 € napr. X6-tku pre konateľa na reprezentáciu, tak by to mohlo aj kontrolu z DU pritiahnuť....

Možno by prišli na kávu, ale nákup auta je daňovo uznateľný výdavok či je to Fábia alebo Rolls Royce čiže nie je čo riešiť.
tuliovb
06.07.12,23:14
nechcem do novej s.r.o. kupovat X-6 ale nejake drahsie auto by sa mohlo zist. napriklad nejake strednej triedy. ale pokial je to danovo uznatelne tak preco si DPH neodpocitat? dakujem v kazdom pripade za vase rady.
pivko
07.07.12,04:51
Kľudne kúp , ja som kupoval AUDI a neprišli , urob to tak ako ja -príspevok 10.
Indeed
07.07.12,05:01
Daňovaci NEROZMÝŠĽAJÚ, nemaju to v naplni práce,premýšĺať a dedukovať
Indeed
07.07.12,05:02
V ČOM podnikáš ?