amarutu
04.07.12,20:16
mam velmi aktualny problem. teploty u nas v meste sa blizia k 36. stupnom a tak niektori obyvatelia bytovky (vratane mna) vetraju tak, ze otvoria okna, vchodove dvere na svojom byte a okno na medziposchodi na chodbe panelaku. Jenemu panovi to zrejme z nejakeho neznameho dovodu velmi vadi a preto okno zaklincoval, takze teraz sa neda otvorit.

Neporusil tymto dotycny pan nejaky zakon?
Co ak by nedajboze vypukol poziar na nizsich poschodiach a obyvatelia bytovky by museli skakat z 3. poschodia, pretoze pan si zmyslel ze zaklincuje okno na druhom poschodi?
Ma pravo znemoznit otvaranie okna na medziposchodi?
Nemaju snad obyvatelia bytovky pravo vetrat aj pomocou okna na chodbe?

Dakujem za radu
Mária27
06.07.12,12:45
To okno je tak tvoje ako aj jeho. Každý vlastník ho má právo otvoriť, veď na to aj okno je.
buchač
06.07.12,12:55
mam velmi aktualny problem. teploty u nas v meste sa blizia k 36. stupnom a tak niektori obyvatelia bytovky (vratane mna) vetraju tak, ze otvoria okna, vchodove dvere na svojom byte a okno na medziposchodi na chodbe panelaku. Jenemu panovi to zrejme z nejakeho neznameho dovodu velmi vadi a preto okno zaklincoval, takze teraz sa neda otvorit.
...ten pán asi veľmi dobre vie ,čo robí ........
Lebo iba neznalý vetrá a robí prievan pri takýchto teplotách ....
Veď tým prievanom sa do bytovky a bytov dostáva ten najteplešjší vzduch a potom nečudo , že ešte v hlbokej noci je na zdochnutie ....
Normálny človek robí práve opak ....pozatvára , zatiahne žalúzky ( závesy ) a večer je aspoň prijateľne v byte ....
Ak sa mýlim , opravte ma ......no nenájde sa nik taký , ktorý by to dokázal ...roky sa takto doma chránime pred týmito teplotami a funguje to ......holt rady starých materí - na nezaplatenie ....;)
Neporusil tymto dotycny pan nejaky zakon?
Co ak by nedajboze vypukol poziar na nizsich poschodiach a obyvatelia bytovky by museli skakat z 3. poschodia, pretoze pan si zmyslel ze zaklincuje okno na druhom poschodi?
...keby požiar vypukol .....he , ten prvý vyskočí cez zatvorené okno - cez sklo ....a ostatní užmajú cestu otvorenú....
Ma pravo znemoznit otvaranie okna na medziposchodi?
....nooooooo......tak právo na to nemá ......
Nemaju snad obyvatelia bytovky pravo vetrat aj pomocou okna na chodbe?
....právo hej ......ale k vyššie uvedenému tak činí len oný......
Dakujem za radu
...
Nandrolon
06.07.12,13:00
presne tak.
.... akurát cez tie plastové okná sa zle skáče keď nie sú otvorené :-)))))))))))))))))))
.... ráno alebo nadránom všetko pootvárať a vychladiť a celý deň mať pozastierané a pozatvárané.....
amarutu
06.07.12,13:34
buchač - "prvy vyskoci cez zatvorene okno a ostatni uz maju cestu otvorenu" - takto odveci argument som este tu na porade nevidel. Skakal si uz niekedy cez zatvorene okno? To ako sa v pripade poziaru v panike a v strachu zide pri okne 10 ludi ktory budu chciet vyskocit a z nich sa dobrovolne prihlasi jeden ktory sa rozbehne (draha na rozbeh je cca 1,5 metra) a skoci a telom rozbije dve sklenene tabule? ... mozno pozeravas prilis vela akcnych filmov...

k tym "holt radam starych materi"... ked je clovek v panelaku, stiahnute zaluzie chrania hlavne pred svetlom, mozno trochu aj pred teplom.
Slnko ale rozohreje sklo na oknach (mame plastove okna a teda vnutorne zaluzie), rozohreje cely balkon, ale hlavne rozohreje PANELY bytovky, kedze je to panelak. Bez vetrania sa v izbach prezit neda, preto ma vacsina obyvatelov (ktori nemaju klimatizaciu) okna pootvarane.
marjankaj
06.07.12,13:40
No skákať z druhého poschodia je rozumné.:rolleyes:
A čo tak skúsiť z prvého? A lebo z prízemia? Či aj tie sú zaklincované?:eek:
Veď na schodisku neskladujte benzín. Alebo čo tam má horieť?
sito
06.07.12,13:56
Boha, vášho! Keď bude, vám príde, cez tie okná vyskakovať, tak nie pretože si môžete vyskakovať! Unikať, vraj unikať, vám treba!!!

A nadránom, zavrieť okná, to čo nechcem, nevpustím, len to čo cez noc vyhovuje, či nie?

Ale inak, ak ten pán nemá znetvorené dvere, vchodové, vstup do svojho bytu. Tak si využíva pohodlie svojho priestoru v dome, ktoré mu vyhovuje.
Nandrolon
06.07.12,15:41
sito: som sa nasmial....

aj s tým prihlásením pred vyskakovaním :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))

- ak by bolo treba tak ten rám okna zubami vyrveš z panela :-)))))))))) ani nebudeš vedieť ako....

marjankaj - zabíja aj vysoká teplota a dym... nemusí zrovna horieť...
amarutu
06.07.12,15:48
marjankaj skus najprv precitat to, na co sa rozhodnes reagovat. alebo citaj po sebe co pises.

1. Ako mozes skakat z prveho poschodia alebo z prizemia ked by teoreticky vypukol poziar na prizemi alebo na prvom poschodi?
2. Myslis ze poziare panelakov vo svete vznikli len na schodiskach kde ludia skladovali benzin?
3. V prvom rade mi vsak neslo o poziar, ale o to, ci si moze velacteny panko zaklincovat okno ktore patri vsetkym obyvatelom bytovky.

Ak by si si precital/a poriadne co som napisal v prvom prispevku, nemusel som tento dalsi prispevok vobec pisat.
sito
06.07.12,15:55
sito: som sa nasmial....

aj s tým prihlásením pred vyskakovaním :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))

- ak by bolo treba tak ten rám okna zubami vyrveš z panela :-)))))))))) ani nebudeš vedieť ako....

marjankaj - zabíja aj vysoká teplota a dym... nemusí zrovna horieť...

A čo ti je na tom smiešne???

Spomenul si si na Krásnu Hôrku???

Boha im, ich!

Vraj lieči!
zk24
06.07.12,15:56
Prinklincovat okná podla mna nemá právo. Ale vetrať hentým spôsobom nemá zas logiku.
sito
06.07.12,15:58
marjankaj skus najprv precitat to, na co sa rozhodnes reagovat. alebo citaj po sebe co pises.

1. Ako mozes skakat z prveho poschodia alebo z prizemia ked by teoreticky vypukol poziar na prizemi alebo na prvom poschodi?
2. Myslis ze poziare panelakov vo svete vznikli len na schodiskach kde ludia skladovali benzin?
3. V prvom rade mi vsak neslo o poziar, ale o to, ci si moze velacteny panko zaklincovat okno ktore patri vsetkym obyvatelom bytovky.

Ak by si si precital/a poriadne co som napisal v prvom prispevku, nemusel som tento dalsi prispevok vobec pisat.

NEMôŽE! Vlastne nesmie, ale môže, ak sa na odpor nikto nezmôže.
marjankaj
06.07.12,16:05
marjankaj skus najprv precitat to, na co sa rozhodnes reagovat. alebo citaj po sebe co pises.

1. Ako mozes skakat z prveho poschodia alebo z prizemia ked by teoreticky vypukol poziar na prizemi alebo na prvom poschodi?
2. Myslis ze poziare panelakov vo svete vznikli len na schodiskach kde ludia skladovali benzin?
3. V prvom rade mi vsak neslo o poziar, ale o to, ci si moze velacteny panko zaklincovat okno ktore patri vsetkym obyvatelom bytovky.

Ak by si si precital/a poriadne co som napisal v prvom prispevku, nemusel som tento dalsi prispevok vobec pisat. Stačilo si otvoriť hubu na schôdzi.
Ty si začal splietať o požiari.
Nemáte schôdze, kde by ste si tento problém vyriešili? To musí riešiť zákonodarca?:eek:
buchač
06.07.12,16:22
buchač - "prvy vyskoci cez zatvorene okno a ostatni uz maju cestu otvorenu" - takto odveci argument som este tu na porade nevidel. Skakal si uz niekedy cez zatvorene okno? To ako sa v pripade poziaru v panike a v strachu zide pri okne 10 ludi ktory budu chciet vyskocit a z nich sa dobrovolne prihlasi jeden ktory sa rozbehne (draha na rozbeh je cca 1,5 metra) a skoci a telom rozbije dve sklenene tabule? ... mozno pozeravas prilis vela akcnych filmov...

k tym "holt radam starych materi"... ked je clovek v panelaku, stiahnute zaluzie chrania hlavne pred svetlom, mozno trochu aj pred teplom.
Slnko ale rozohreje sklo na oknach (mame plastove okna a teda vnutorne zaluzie), rozohreje cely balkon, ale hlavne rozohreje PANELY bytovky, kedze je to panelak. Bez vetrania sa v izbach prezit neda, preto ma vacsina obyvatelov (ktori nemaju klimatizaciu) okna pootvarane.
mimotemy

...ako spomínam ....vravím ZÁSADNE so SVOJICH SKÚSENOSTÍ....ak aj niečo skopčím , tak zvyknem link priložiť....to len na začiatku a pre úplnosť !!!!!!
Moje argumenty nerieš ....nepochopil si ...
Čo sa týka akčných filmov , tak súhlasím ...rád si pozriem , no ja som prieberčivý , nie každú koninu si pozriem ...
Čo sa týka akčnosti .....URČITE som oveľa AKČNEJŠÍ ako celá vaša bytovka dohromady !!!!

...a čo sa týka rád starých materí ???.......kúúúúa , Ty si asi nemal možnosť žiadnu radu od starších si vziať ????.....respektíve okamžite zavrhuješ na smetisko dejín ????....tak potom díky aj za takúto našu budúcnosť !!!!

Tie plastové okná máte len vy ???.......že iba teraz ich začali montovať ???
...myslíš si , že ja mám nejaký igelit natiahnutý cez rámy okien ????....



marjankaj skus najprv precitat to, na co sa rozhodnes reagovat. alebo citaj po sebe co pises.

1. Ako mozes skakat z prveho poschodia alebo z prizemia ked by teoreticky vypukol poziar na prizemi alebo na prvom poschodi?
2. Myslis ze poziare panelakov vo svete vznikli len na schodiskach kde ludia skladovali benzin?
3. V prvom rade mi vsak neslo o poziar, ale o to, ci si moze velacteny panko zaklincovat okno ktore patri vsetkym obyvatelom bytovky.

Ak by si si precital/a poriadne co som napisal v prvom prispevku, nemusel som tento dalsi prispevok vobec pisat.

...vieš čo si myslím ????...

Že si , kua , žiaden príspevok nemusel napísať ...........radšej sa venovať zháňaním infa ...

6. Ako správne vetrať
Okná na bytoch a domoch by mali zostať počas dňa zatvorené. Vetrať treba v noci – čo najviac vychladiť steny. Pri rannom vetraní treba otvoriť okná z neslnečnej strany, ostatné zatemniť. Vzduch pri vetraní osvieži aj vlhká biela plachta v okne.
http://www.sme.sk/c/5466941/mame-stredomorske-teploty-zvykajme-si.html



........a ozaj .......asi je fakt teplo , ak si nepochopil pochopiteľné ....no pochopiteľné , pochopiteľne , pochopiť ???....nepochopím , že nechápeš...

POCHOPIL SI ????



...čo sa týka tej skutočnosti o zaklincovaní ???............myslím si , že vyjadrenie si odo mňa dostal ...stačí čítať ....
marjankaj
06.07.12,16:28
Neporusil tymto dotycny pan nejaky zakon?
Dakujem za radu
Je to váš spoločný majetok? Je.
Tak prečo si myslíš, že by vám do toho mal kecať parlament. :eek:
buchač
06.07.12,16:49
Je to váš spoločný majetok? Je.
Tak prečo si myslíš, že by vám do toho mal kecať parlament. :eek:

...doplním.....

Ak by toto niekto v našom vchode zrobil ( zaklincoval plastové okno ???...technicky trochu na hlavu.... ) ...tak má smolu ...

Totiž , ak by som vedel , že kto to je ( zakladateľovi témy je to známe ) , nebol by veru rád ......

Ja , ako zástupca vlastníkov bytov v našom vchode , by som ho k zodpovednosti hnal .......................


P.S.:
....šak pozerám akčné filmy .......či ???? :---:D
amarutu
06.07.12,20:36
marjanka myslim ze vidis svet omnoho jednoduhsi ako naozaj je, snad to neni tym ze si pravidelnym konzumentom marianky...
ked je v spolocnosti konflikt a dotknute strany ho nedokazu vyriesit, ma predsa nastupit vyssia instancia, ci mylim sa?
preto sa pred tym, ako niekoho obvinim z porusovania zakonu, pytam dobrych ludi na porada.sk,
ci tym dotycny pan neporusil nejaky zakon, na ktory by som sa mohol odvolat.
Martin1310
06.07.12,20:45
Poškodil,znefunkčnil majetok v spoločných priestoroch domu aký zakon to rieši neviem.
V prvom rade by som sa ho spýtal prečo to spravil asi na to mal nejaký dôvod.
amarutu
06.07.12,20:47
buchac ako vidim naozaj si akcny....ale bez rozumnych argumentov. tvoje "kua kuuuua" mi nepomoze...
Nepomoze mi ani rada od cloveka, ktory sa ani neunuva precitat poriadne otazku. Inak by si si nemyslel ze sa jedna o plastove okno...
Nepomoze mi ani vediet ze pozeras len kvalitne akcne filmy, naco to sem pises, nikoho to nezaujima...
Ani v tomto dalsom prispevku si nepridal rozumny argument, snazis sa len byt vtipny pred ostatnymi a mna urazit...
Od starsich ludi som si zobral k srdcu jedno pravidlo nad zlato. Dobre si ho pamataj, mozno ti pomoze: "Ked nemas co povedat, mlc."
amarutu
06.07.12,20:53
dik za radu SITO. konecne normalna odpoved bez povyseneckych a "vtipnych" poznamok...cakal som ze tu na porade bude viac takych ludi ako ty a menej blbcekov co sa len potrebuju predvadzat.
amarutu
06.07.12,20:54
vdaka za odpoved martin
misoft
06.07.12,23:09
mam velmi aktualny problem. teploty u nas v meste sa blizia k 36. stupnom a tak niektori obyvatelia bytovky (vratane mna) vetraju tak, ze otvoria okna, vchodove dvere na svojom byte a okno na medziposchodi na chodbe panelaku. Jenemu panovi to zrejme z nejakeho neznameho dovodu velmi vadi a preto okno zaklincoval, takze teraz sa neda otvorit.

Neporusil tymto dotycny pan nejaky zakon? Zákon na zákaz zaklincovania okna neexistuje - maximálne tak poškodzovanie veci - ale tých pár klincov veľa škody nespôsobí.
Co ak by nedajboze vypukol poziar na nizsich poschodiach a obyvatelia bytovky by museli skakat z 3. poschodia, pretoze pan si zmyslel ze zaklincuje okno na druhom poschodi? Šak prídu hasiči, nie? Výsuvný rebrík, výsuvná plošina ti nič nevraví? A okrem toho, ak by horelo na schodisku, aj sami hasiči radia - vlezte do bytu, zavrite sa, na spodok dverí dajte mokrý uterák, aby dym nešiel dnu.
Ma pravo znemoznit otvaranie okna na medziposchodi? Má právo také iste, ako ty, manipulovať s oknom - znemožniť by však nemal.
Nemaju snad obyvatelia bytovky pravo vetrat aj pomocou okna na chodbe? Vetrať môžu, ale takto si naženú tých 36° z vonku do bytov.


dik za radu SITO. konecne normalna odpoved bez povyseneckych a "vtipnych" poznamok...cakal som ze tu na porade bude viac takych ludi ako ty a menej blbcekov co sa len potrebuju predvadzat.
Tak to si dostal umiernenú odpoveď (asi nemá deň).

buchac ako vidim naozaj si akcny....ale bez rozumnych argumentov. tvoje "kua kuuuua" mi nepomoze...
Nepomoze mi ani rada od cloveka, ktory sa ani neunuva precitat poriadne otazku. Inak by si si nemyslel ze sa jedna o plastove okno...
Nepomoze mi ani vediet ze pozeras len kvalitne akcne filmy, naco to sem pises, nikoho to nezaujima...
Ani v tomto dalsom prispevku si nepridal rozumny argument, snazis sa len byt vtipny pred ostatnymi a mna urazit...
Od starsich ludi som si zobral k srdcu jedno pravidlo nad zlato. Dobre si ho pamataj, mozno ti pomoze: "Ked nemas co povedat, mlc."
Práve že argumenty sú až veľmi rozumné, žiaľ pre teba, nie sú v reči tvojho kmeňa. A toto by si mal práve ty uplatniť.

A s tým skákaním z okna: nie je potrebných žiadnych 1,5 m rozbehu - stačí obyčajný lakeť a sklo je fuč (aj pri plastových - akurát lakeť bude viac bolieť). A keby ľudia vedeli, ako sa zachovať pri požiari, tak ich nebude 10 pri okne (iba ak by sa prizerali, ako to pekne horí).
buchač
07.07.12,04:08
mimotemy


buchac ako vidim naozaj si akcny....ale bez rozumnych argumentov. tvoje "kua kuuuua" mi nepomoze...
... a kua ..:eek:...:---
Nepomoze mi ani rada od cloveka, ktory sa ani neunuva precitat poriadne otazku. Inak by si si nemyslel ze sa jedna o plastove okno...
...jáááj .....a fakt !!!!....no v dnešnej dobe už aj v Hornej Dolnej majú v panelákoch plastové okná....:rolleyes:....ale sklenná výplň sa tým pádom skôr rozbije pri tom požiari ...:D
Nepomoze mi ani vediet ze pozeras len kvalitne akcne filmy, naco to sem pises, nikoho to nezaujima...
...jednu radu Ti dám.....poraď si sám .........aj Žbirka takto spieva v jednej skladbe ....:---
Ani v tomto dalsom prispevku si nepridal rozumny argument, snazis sa len byt vtipny pred ostatnymi a mna urazit...
...TEBA uraziť ????......nemyslíš vážne !!!!!.....to by som si predsa nedovolil ...
...ja urážam iba inteligentov.......:cool:
Od starsich ludi som si zobral k srdcu jedno pravidlo nad zlato. Dobre si ho pamataj, mozno ti pomoze: "Ked nemas co povedat, mlc."
...hej , máš pravdu ...syn môj ............;).....drž sa toho aj naďalej ...:cool:

...
Indeed
07.07.12,04:57
V krajinach južnejšie maju na domoch OKENICE a nad balkonmi a vchodmi MARKÍZY ,

PREČO ASI ?

Asi preto,aby sa chránili pred slnkom.

Zavreté okenice a markíza ZABRÁŇUJÚ slnku PREHRIEVAŤ dom.

Panelák,je panelák.... Beton vždy bude akumulovať do seba teplo , a tiež bude akumulovať do seba chlad
z toho dovodu sa paneláky zatepĺujú , aby neabsorbovali toĺko chladu do seba v chladnejších obdobiach

Absorpcii tepla do panelovej konštrukcie sa NEDÁ zabrániť,jedine zmierniť ochladzovaním zvnútra /klimatizáciou/
rovnako ako sa zmierńuje posobenie chladu vykurovaním zvnutra , PRINCÍP je ten istý.
amarutu
07.07.12,06:21
ach MISOFT ...vies ty co, moj? Nechaj tu svoje telefonne cislo a keby nahodou zacalo horiet, tak ti zavolam. Prides nam laktom rozbit okno, namontujes vysuvny rebrik a mozes celu evakuaciu riadit....
....ako vidim si dalsi z vsevedkov ktori tu aktivne posobia...zasa povysenecky ton, zasa riesi poziar a nie zakon ktory by sa mozno dotykal nasho problemu...a to som naivne povedal susedke ze poznam stranku kde su skveli a sikovni ludia ktori su ochotni poradit. Ako vsak vidim, sa to tu hemzi jesitnymi blbcekmi ktori sa pretekaju vo vtipnosti a v urazkach a navzajom si pomahaju v slovnom sikanovani. Dal som jednoduchu otazku, chcel som jednoduchu odpoved. Nemam vsak cas a naladu vybavovat sa tu s agresivnymi, radoby-vtipnymi dochodcami, odteraz reagujem len na slusnych ludi...
DAKUJEM VSETKYM CO MI DALI ROZUMNU A STRUCNU ODPOVED.
amarutu
07.07.12,06:25
BUCHAC tyyybrdo si ma ale odfajcil teraz.....z tvojich odpovedi je mi hned jasne ze si tazky intelektual...take hlboke myslienky s dobrym umyslom ake si napisal teraz...no nemam slov....radsej tymto ukoncujem komunikaciu s tebou aby mi sebavedomie este viac nekleslo :) ty ubohy, smutny klaun...spanombohom..
veronikasad
07.07.12,06:32
amarutu, nepáči sa ti tón odpovede od niektorých poraďákov. Ku zaklincovaným oknám sa vyjadrovať neidem - to by sme museli poznať názor aj druhej strany, prečo to urobil.

Ale naozaj nepoznám rozumnejší spôsob ako udržať v týchto teplách "dýchateľný" vzduch v byte bez klimatizácie, ako ráno vyvetrať prievanom a celý deň nechať pozatvárané všetky okná so stiahnutými žaluziami. Polku bytu mám otočenú na juh a tiež vnútorné žaluzie.
amarutu
07.07.12,06:35
Indeed - prvom rade ocenujem relativne slusny ton tvojej quasi-odpovede, je to az taky nezvyk oproti zopar ostatnym individuam na porade.
...ale...
- nemame zatelpelny barak... bolo by to fajn, kedze ako izolacny material to chrani proti chladu a aj proti teplu...
- vacsina z nas nema vonkajsie zaluzie...preto vacsina vetra pomocou okna na chodbe...
- vacsina z nas nema klimatizaciu...
Pytal som sa na existenciu zakona upravujuceho nakladanie so spolocnym majetkom (okno na chodbe)....preco kazdy riesi zatahovanie zaluzii ?
Je take tazke pochopit ze ak by sme mali zavrete okna cez den, V IZBE BY SA NEDALO EXISTOVAT??? Skus pracovat za pocitacom pri 33 stupnoch...
amarutu
07.07.12,06:44
veronikasad - aaaaa dalsia slusna odpoved :) - dufam ze takych ako ty je viac. Tebe sa snad nezdali niektore reakcie na moje otazky povysenecke? arogantne? urazave? bezobsazne? nic-neriesiace-len-radoby-vtipne?
Chapem ze mozno su tito poradaci tvoji kolegovia, kamarati, ale skus sa odosobnit, co ak by na tvoju otazku reagovali niektori takym sposobom???
No a s tym zatvaranim okien...momentalne je toto moj prvy byt po skonceni skoly, nie som skuseny vyberac bytov. Nasa bytovka je takym tienidlom pre ostatne panelaky. Slnko tu prazi priblizne od dvanastej do siestej, jedna z najstarsich budov na sidlisku, extra tenke panely....teplota v zavretej miestnosti moze cez den vystupit az na 33 stupnov...vetranie znizuje teplotu izby o 3-5 stupnov...pracovat doma na pocitaci v takej atmosfere...skus si to predstavit...
veronikasad
07.07.12,06:51
veronikasad - aaaaa dalsia slusna odpoved :) - dufam ze takych ako ty je viac. Tebe sa snad nezdali niektore reakcie na moje otazky povysenecke? arogantne? urazave? bezobsazne? nic-neriesiace-len-radoby-vtipne?
Chapem ze mozno su tito poradaci tvoji kolegovia, kamarati, ale skus sa odosobnit, co ak by na tvoju otazku reagovali niektori takym sposobom???
No a s tym zatvaranim okien...momentalne je toto moj prvy byt po skonceni skoly, nie som skuseny vyberac bytov. Nasa bytovka je takym tienidlom pre ostatne panelaky. Slnko tu prazi priblizne od dvanastej do siestej, jedna z najstarsich budov na sidlisku, extra tenke panely....teplota v zavretej miestnosti moze cez den vystupit az na 33 stupnov...vetranie znizuje teplotu izby o 3-5 stupnov...pracovat doma na pocitaci v takej atmosfere...skus si to predstavit...
amarutu - tiež pracujem doma za PC a DPH-čku ani v týchto horúcich dňoch za mňa nikto neurobí. Na rozdiel od teba, náš barák je už dva roky zateplený, ale metodu zatvorených okien som využívala aj predtým.

"Kolegovia", ktorí reagovali na tvoju tému, nie sú moji kamaráti. Nechcem ich obhajovať, ak si pozrieš ich príspevky v iných témach - je to ich "spôsob komunikácie" na tvoje tvrdošijné reakcie na vetranie cez otvorené okná.
Ak si fajčiar - v uzatvorenej miestnosti sa naozaj pracuje ťažko.

Na balkon mi svieti slnko od 10-do 20-tej, mám tam cez obed dobrých 50 stup., ak by som ho otvorila, mám teplo v celom byte.

Ešte sa spýtam na farbu žalúzii v tvojom byte. Chodila som robiť účto do jednej firmy, kde mali na oknách modré žalúzie. Neviem z akého boli materiálu, ale v lete pôsobili ako radiátor, boli úplne horúce. Ja mám biele a z vnútornej strany (za plástovými oknami), horúce nie sú.
buchač
07.07.12,07:14
...
"Kolegovia", ktorí reagovali na tvoju tému, nie sú moji kamaráti.
...tak teraz som sa urazil .....:mee: :--- :D
Nechcem ich obhajovať, ak si pozrieš ich príspevky v iných témach
...tie nečítal ......nepochopil by .......pochopiteľne....
- je to ich "spôsob komunikácie"
...šak slušne , inteligentne , keď treba - ironicky , tvrdo , priamo ....žiadne medové fúzy popod nos .....
na tvoje tvrdošijné reakcie na vetranie cez otvorené okná.
...

...
felix1
07.07.12,07:16
To pravo vetrat cez vchodove dvere ma v sebe podstatny problem a to je VONA alebo PACH kazdej domacnosti. Smrad nikotinu je rovnako neprijemny ako ked budes mat suseda korejca a z jeho domacnosti sa bude sirit ( pre korejcov vona ) prepaleny olej alebo kimči ( kto to nepozna, odporucam mu privonat :) http://cs.wikipedia.org/wiki/Kim%C4%8Di ). K jedlu to povazujem za prijemnu novu chut ale ked z toho ,,vonia,, cela domacnost pocas celeho roka...
Neviem preco ma sused trpiet to co ma zostat za dverami domacnosti.
veronikasad
07.07.12,07:31
...
Juraj, za tie roky čo som na Porade, som sa naučila tvoje príspevky čítať medzi riadkami, čo žial mnohí poraďáci ešte neovládajú ...
amarutu
07.07.12,07:32
"Kolegovia" ktori na argumenty reaguju takym sposobom su u mna zaradeni do kategorie, ktoru nemienim dalej riesit. Slusnym ludom odpovedam slusne, ako napr. teraz tebe. Nie, cigaretam neholdujem, takze nevetram kvoli tomu.
Metoda zatvorenych okien u mna (evidentne ani u mojich susedov) jednoducho nefunguje.
U nas to funguje takto: horuce panely (neviem s akeho materialu su, ale clovek ma problem sa ich dotknut, take su horuce) rozohrievaju vzduch v izbe. Cize okrem pocitaca, vydychovaneho vzduchu a telesnej teploty rozohrievaju vzduch v izbe hlavne panely. Tento horuci vzduch sa vetranim vymeni za "o nieco chladnejsi" vzduch z vonku. Ten sa nasledne horucostou panelov znovu rozohreje a znovu treba vetrat. Takze niektori z nas vetraju vkuse. Prudiaci vzduch ochladzuje zaroven telo cloveka.
Zaluzie, ak sa daju nazvat zaluziami, su sucastou plastoveho okna na mojej izbe, su umiestnene na vnutornej strane. Su to take 2cm siroke a priblizne 1,2m dlhe kusy plechu sedej farby.
Zavidim ti zatepleny barak, kedze taky ochrani pred chladom aj pred teplom. To by potom malo zmysel zatvarat okna, pretoze panely by sa neprehrievali...
amarutu
07.07.12,07:36
ja az zasnem :D odkial beries ze ten nas sused trpi kvoli pachom korejcov a fajciarov :D nas panelak nepachne...a ja to mozem potvrdit, kedze mam vzhladom na svoj vek zmysly este neotupene. zaroven nie som ani fajciar ani korejcan :D
buchač
07.07.12,07:51
...a to sú akože mazáci , čo občas ešte tápajú...zobáci sú z toho na větvi....:-)
misoft
07.07.12,08:52
telefónne číslo? 112 alebo 150 - a čudej sa svete - je to zadarmo ) divím sa, že tie čísla nepoznáš).
misoft
07.07.12,09:02
To pravo vetrat cez vchodove dvere ma v sebe podstatny problem a to je VONA alebo PACH kazdej domacnosti. Smrad nikotinu je rovnako neprijemny ako ked budes mat suseda korejca a z jeho domacnosti sa bude sirit ( pre korejcov vona ) prepaleny olej alebo kimči ( kto to nepozna, odporucam mu privonat :) http://cs.wikipedia.org/wiki/Kim%C4%8Di ). K jedlu to povazujem za prijemnu novu chut ale ked z toho ,,vonia,, cela domacnost pocas celeho roka...
Neviem preco ma sused trpiet to co ma zostat za dverami domacnosti.
Bisťu - trafil si hlavičku po klinci. Aby všetci čuchali smrad všetkých - hor sa pootvárať všetky dvere i okná.

ja az zasnem :D odkial beries ze ten nas sused trpi kvoli pachom korejcov a fajciarov :D nas panelak nepachne...a ja to mozem potvrdit, kedze mam vzhladom na svoj vek zmysly este neotupene. zaroven nie som ani fajciar ani korejcan :D
No kamarát, tu sa prejavilo tvoje sebectvo - "ja žasnem, ja to môžem potvrdiť a bla..bla..bla".
A spýtal si sa na názor iných vo vchode? Poznáš ich na 100%, že si trúfaš rozhodovať o tom, čo budú ovoniavať? Možno ty máš "zmysly neotupené" (ale to tvrdíš ty) - máš 100% istotu? Nie! Tak nerozhoduj za druhých - takto to potom vyzerá aj v tvojich odpovediach - len ty a ty a ty.
lubko6394
07.07.12,09:19
a by som sa v prvom rade opýtal suseda jednoduchú otázku: Prečo to spravil ?
Možno mi odpovie, že akýsi trulo stále necháva otvorené okná a keď príde prievan tak sa rozbijú. A čo je väčšia škoda kliniec v okne alebo rozbité okno, ktoré napriek vyšetrovaniu nikto neotvoril a rozbilo sa SAMO ? A možno sused nad tebou hulí ako lokomotíva a tomu druhému sa to tlačí do bytu aj cez zatvorené dvere. Však si zvolajte schôdzu vlastníkov a debatujte medzi sebou tam a nie tu na porade, lebo tvoj sused tu asi nie je.
amarutu
07.07.12,09:35
BUCHAC tyyybrdo si ma ale odfajcil teraz.....z tvojich odpovedi je mi hned jasne ze si tazky intelektual...take hlboke myslienky s dobrym umyslom ake si napisal teraz...no nemam slov....radsej tymto ukoncujem komunikaciu s tebou aby mi sebavedomie este viac nekleslo :) ty ubohy, smutny klaun...spanombohom..
misoft
07.07.12,09:45
....a úplne :D
buchač
07.07.12,09:46
Opakovanie je síce matkou múdrosti ...no tu nič múdre nevidím ...a kde dochádzajú argumenty , tak prichádzajú urážky ???
misoft
07.07.12,09:48
radsej tymto ukoncujem komunikaciu s tebou aby mi sebavedomie este viac nekleslo :) ty ubohy, smutny klaun...spanombohom..
Už asi nemá kam. Zle napísané - miesto ty napíš ja!
buchač
07.07.12,09:49
....si zabil ................:-):-)....
veronikasad
07.07.12,09:51
Chlapci, ale no - nepomôže schladiť nohy v lavori ?
verkaz
07.07.12,09:52
No tak v týchto horúčavách sa aj mne stane, že si otvorím dvere na chodbu a urobím prievan. S pachmi z varenia určite nie sú problémy, veď to len vonia a zachvíľu sa to na chodbách vyvetrá.
Horšie je to s tým zaklincovaním okien a ak boli plástové, tak mohol spôsobiť škodu na spoločnom majetku.
Toto všetko je v ľuďoch a okná na chodbe sú určite na vetranie ,
misoft
07.07.12,09:52
Šak si chladíme, chladíme - i ľadu si dávame :D :D
verkaz
07.07.12,09:53
dobrý nápad
buchač
07.07.12,09:53
...he....ja sa s vnúčenkou v bazéniku čľapkám ....mne teplo nie je - dá sa vydržať ....len ARMATURE nerobí asi dobre ten prievan ....:-)
lubko6394
07.07.12,10:11
No tak v týchto horúčavách sa aj mne stane, že si otvorím dvere na chodbu a urobím prievan. S pachmi z varenia určite nie sú problémy, veď to len vonia a zachvíľu sa to na chodbách vyvetrá.
Horšie je to s tým zaklincovaním okien a ak boli plástové, tak mohol spôsobiť škodu na spoločnom majetku.
Toto všetko je v ľuďoch a okná na chodbe sú určite na vetranie ,

Nie je vetranie ako vetranie. Keď som býval v paneláku, tak tie okná otváral mladý sused, aby sa mohol dohovoriť s kamarátmi a v zásade ich nechal otvorené dokorán. Takže v okamihu, keď som otváral dvere, tak som tŕpol, či sú doma otvorené okná na vetračku a či vyletia okná resp. sklo z dvier v byte, alebo to chodbové okno. Sused samozrejme okno nikdy nezatváral, ani keď mala prísť búrka asi mal na to mňa ( teda pokiaľ tam bola kľučka, tú ktosi raz odmontoval...).
misoft
07.07.12,10:18
mimotemy
:D:D to si mi pripomenul susedu: tiež okno na chodbe otvárala (samozrejme nezavrela), doň dávala kvety (prípadne koberce, paplóny - šak nebude si otvárať svoje). Až raz prišla fajn lejavica, oni doma neboli, nakydalo vody na chodbu, jej paplóny odfúklo pred barák a parádne zmáčalo (i s blatom).
Nie som škodoradostný, ale mal som dobrý pocit - nevie sa spratať, musí pratať!
vladimira2088
07.07.12,10:18
Dobrý ste, nasmiala som sa. My sme tiež skúšali mať cez deň pozatvárané okná, ale nedá sa to prežiť. Vo vnútri je strašne dusno a nedá sa dýchať a nemôžem povedať, že by mi to schladilo vzduch. Mám aj ventilátor, ale ten len rozháňa teplý vzduch. Je to hrozné. Myslím si, že ten pán to okno môže maximálne zavrieť a nie zaklincovať. Myslím, že by Vám pomohlo iba porozprávať sa s ním. Nič iné asi nenarobíte.
sito
07.07.12,10:38
dik za radu SITO. konecne normalna odpoved bez povyseneckych a "vtipnych" poznamok...cakal som ze tu na porade bude viac takych ludi ako ty a menej blbcekov co sa len potrebuju predvadzat.

Ak to myslíš úprimne, tak ja ti ďakujem! Vieš, takých deravých ako sito tu moc nie je. Tomu sa nevyrovná žiadne užitočné, bod!

Ale opíšem ti jednu moju príhodu z nášho domu. Ráno idem do práce na chodbe, schodišti riadna kosa. Pozriem hore schodišťom a na šiestom zo siedmich podlaží bolo otvorené okno, idem von a vchodové dvere otvorené. Pred vchodom -15 °C. No nepovedz, šak nie do okna, do hlavy mu natĺcť, že nemá, ak nepomôže, tak aj klinec. Zabiť!

Pritom u nás má každý byt možnosť si spraviť prievan v byte. Máme okná na prednej, aj zadnej strane domu. A vidíš ho, on nie len sebe, ale všetkým. No Ale mohla to byť aj nespokojná návšteva z niektorého bytu, čo otvorila okno a nezavrela vchodové dvere.

Dostal si tu, hodne ti poradili, ten prievan na vyvetranie. Neviem, ale mám také tušenie, že u vás majú byty okná buď len na prednej, alebo len na zadnej strane domu. Vtom prípade je možné prievan dosiahnuť len cez okná a vchodové dvere za predpokladu, že je niekde na schodišti otvorené okno, ak nie, tak prievan nie je.

Poradil by ako sa to vie povedať, toho pána za gule do prievanu zavesiť! Ale, najprv treba to okno odklincovať, a pootvárať vchodové dvere do bytov, alebo aspoň na jednom. Aby bol! :);)
amarutu
07.07.12,11:17
diky moc za pochopenie vladimira :)
verkaz
07.07.12,11:19
Dúfam, že sa poučila
amarutu
07.07.12,11:22
jasne ze to myslim uprimne. niektori co su tu sa len odbavuju na tom "aki su uz skuseni poradaci" a spravaju sa orogantne a povysenecky, zrejme preto lebo zo svojho vlastneho zivota su sklamani tak si to potrebuju takto kompenzovat.
Mimochodom presne si to uhadol. Skolu som koncil nedavno, toto je moj prvy byt - jednoizbovy. Okna (kuchyna+izba) su na tej istej strane ktora sa kvalitne pecie na slnku a je tam tak dusno ze clovek ma pocit ze je v saune. Jediny sposob je otvorit vchodove dvere a okno na schodisti.
Okno som uz oslobodil od klincov a nechal som tam odkaz s mojim t.c. nech mi dotycny ujo zavola a vyriesime to osobne.
Este raz dik
verkaz
07.07.12,11:29
Veď som písala, že je to všetko v ľuďoch.
Ja mám všetky okná na južnú stranu (v zime fajn ale teraz hrôza). Nevýhodu majú tí susedia, ktorí majú byty na sever ale aspon teraz majú fajn. Najideálnejšie je mať časť na jednu a časť na druhú stranu - ale bohužiaľ nie všetky byty sú tak orientované.
S tým otváraním okien na chodbách bude tiež stále problém. Na každom okne sme mali napísané - po vyvetraní zatvoriť. Môže tam však byť napísané aj nevime čo. :eek:
Už padol taký návrh, že ak sa niečo stane, škodu budú znášať vlastníci, ktorí sú najbližšie a je predpoklad, že oni otvárajú okná. Trošku sa to zlepšilo a hlavne pred búrkami sa dokonca niekedy stane, že skontrolujú a pozatvárajú.
verkaz
07.07.12,11:32
ja to mám tak isto, takže to poznám
avalik
07.07.12,11:34
k tomu otvaraniu okien na chodbe a prievanu ... co tak trosku ohladuplnosti a predvidavosti voci ostatnym

mam niekolkych znamych, ktorym bud osobne alebo ich deckam prievan pri otvoreni vchodovych dveri pribuchol dvere tak nestastne, ze skoncili dorezani od skla z rozbitych dveri (seknuta achilovka a podobne)
buchač
07.07.12,11:52
mimotemy


jasne ze to myslim uprimne. niektori co su tu sa len odbavuju na tom "aki su uz skuseni poradaci" a spravaju sa orogantne a povysenecky, zrejme preto lebo zo svojho vlastneho zivota su sklamani tak si to potrebuju takto kompenzovat.
Mimochodom presne si to uhadol. Skolu som koncil nedavno, toto je moj prvy byt - jednoizbovy. Okna (kuchyna+izba) su na tej istej strane ktora sa kvalitne pecie na slnku a je tam tak dusno ze clovek ma pocit ze je v saune. Jediny sposob je otvorit vchodove dvere a okno na schodisti.
Okno som uz oslobodil od klincov a nechal som tam odkaz s mojim t.c. nech mi dotycny ujo zavola a vyriesime to osobne.
Este raz dik

....nechcem sa tu , ako si povedal , odbavovať ...kór na takejto malichrnej 3,14 čovine , ako je nejaké pridrbané , zasexované klincami nejaké okno blbom vo vašom vchode ....
Na odbavovanie mám iné možnosti ...a nie na Tebe , na chlapcov ešte nie som a ani nemienim ...

Že si zasran -vševedko ???....jasné bolo od začiatku ...nakoľko takýchto mudrlantov behá v dnešnej dobe plno ...
...a vzhľadom k reakciám predpokladám , ba som o tom presvedčený , že rodičia Ti kúpili uvedený byt......synáčikovi rozmaznanému - nedotknuteľnému ...

...a môj / iných poraďákov život .....????????
Chlapček môj zlatý ......Ty o takom , čo sme my mali možnosť zažiť a aj prežiť , tak Ty len o takomto snívať môžeš .....

Kua , že ja sa vôbec kompenzujem sa na nejakom ....že onom ..........
sito
07.07.12,11:58
k tomu otvaraniu okien na chodbe a prievanu ... co tak trosku ohladuplnosti a predvidavosti voci ostatnym

mam niekolkych znamych, ktorym bud osobne alebo ich deckam prievan pri otvoreni vchodovych dveri pribuchol dvere tak nestastne, ze skoncili dorezani od skla z rozbitych dveri (seknuta achilovka a podobne)

A existuje v bytovom dome niečo také pri čom nepotrebujú spoluvlastníci domu ohľaduplnosť voči sebe? Čo ???
amarutu
07.07.12,12:16
buchac...sice som si povedal ze na blbeckov uz reagovat nemienim, ale toto este dam.
Za prve, kedze som vyrastal bez rodicov, byt mi nemohli kupit. Skoncil som skolu, pracoval som na zivnost relativne s uspechom a pozical som si peniaze, zaroven som poziadal o uver. A tak som si mohol kupit lacny, neprerobeny byt.
Ale ty...ty sa mozes sa hanbit. Hanbi sa ze ty - dedko svojej vnucky, za to aky pouzivas slovnik a ako arogantne sa spravas k inym ludom. To jej jedneho dna budes rozpravat ze si sa teraz v tvojom veku spraval ako podnapity pubertiak.
Z tvojich prispevkov je jasne (nie len mne, ale asi vacsine ludi tu) ze si jeden zatrpknuty, na zivot nahnevany dochodca, ktory lutuje svoj premrhany zivot a dokaze sa realizovat len takto cez internet. Fuj. Hanba ti. Hanba ti.
PS:cokolvek dalsie napises, na teba uz nereagujem. Porozmyslaj nad sebou.
lubko6394
07.07.12,13:24
buchac...sice som si povedal ze na blbeckov uz reagovat nemienim, ale toto este dam.
Za prve, kedze som vyrastal bez rodicov, byt mi nemohli kupit. Skoncil som skolu, pracoval som na zivnost relativne s uspechom a pozical som si peniaze, zaroven som poziadal o uver. A tak som si mohol kupit lacny, neprerobeny byt.
Ale ty...ty sa mozes sa hanbit. Hanbi sa ze ty - dedko svojej vnucky, za to aky pouzivas slovnik a ako arogantne sa spravas k inym ludom. To jej jedneho dna budes rozpravat ze si sa teraz v tvojom veku spraval ako podnapity pubertiak.
Z tvojich prispevkov je jasne (nie len mne, ale asi vacsine ludi tu) ze si jeden zatrpknuty, na zivot nahnevany dochodca, ktory lutuje svoj premrhany zivot a dokaze sa realizovat len takto cez internet. Fuj. Hanba ti. Hanba ti.
PS:cokolvek dalsie napises, na teba uz nereagujem. Porozmyslaj nad sebou.

A nad sebou sa zamysli najmä Ty. Porada je o poradení ako vec alebo problém vyriešiť, nie o tom ako môžem niekoho iného donútiť, aby konal tak ako sa to páči mne. A tým si začal Ty.

No možno to bude vekom, ale veľakrát som aj podvedome s búchačovými názormi súhlasil. Sú síce niekedy drsné, niekoho môžu raniť na druhej strane jednoznačné a akosi chlapské. Takže pridám celkom jednoduchú radu. Kúp klimatizáciu, ak je málo miesta prinajhoršom mobilnú. Dnes tu už nie je príliš drahé. Mal som ju aj na byte, a aj teraz mám v dome. Tento rok som ju mal pustenú 2x, 1x to bolo včera. A v prechodnom období sa niektoré typy dajú využiť na kúrenie.
buchač
07.07.12,14:53
mimotemy


buchac...sice som si povedal ze na blbeckov uz reagovat nemienim, ale toto este dam.
...
...hm.....detto...

Pôvodná otázka ...

mam velmi aktualny problem. teploty u nas v meste sa blizia k 36. stupnom a tak niektori obyvatelia bytovky (vratane mna) vetraju tak, ze otvoria okna, vchodove dvere na svojom byte a okno na medziposchodi na chodbe panelaku. Jenemu panovi to zrejme z nejakeho neznameho dovodu velmi vadi a preto okno zaklincoval, takze teraz sa neda otvorit.

Neporusil tymto dotycny pan nejaky zakon?
Co ak by nedajboze vypukol poziar na nizsich poschodiach a obyvatelia bytovky by museli skakat z 3. poschodia, pretoze pan si zmyslel ze zaklincuje okno na druhom poschodi?
Ma pravo znemoznit otvaranie okna na medziposchodi?
Nemaju snad obyvatelia bytovky pravo vetrat aj pomocou okna na chodbe?

Dakujem za radu

Porozmýšľaj a poriadne ...
Dostal si odpoveď ?????
Dostal ...
Že som zakomponoval aj nejaké iné myšlienky , môj názor .....hm , je to nejakým zákonom zakázané ???
Príspevok č. 3 ...
....
mam velmi aktualny problem. teploty u nas v meste sa blizia k 36. stupnom a tak niektori obyvatelia bytovky (vratane mna) vetraju tak, ze otvoria okna, vchodove dvere na svojom byte a okno na medziposchodi na chodbe panelaku. Jenemu panovi to zrejme z nejakeho neznameho dovodu velmi vadi a preto okno zaklincoval, takze teraz sa neda otvorit.
...ten pán asi veľmi dobre vie ,čo robí ........
Lebo iba neznalý vetrá a robí prievan pri takýchto teplotách ....
Veď tým prievanom sa do bytovky a bytov dostáva ten najteplešjší vzduch a potom nečudo , že ešte v hlbokej noci je na zdochnutie ....
Normálny človek robí práve opak ....pozatvára , zatiahne žalúzky ( závesy ) a večer je aspoň prijateľne v byte ....
Ak sa mýlim , opravte ma ......no nenájde sa nik taký , ktorý by to dokázal ...roky sa takto doma chránime pred týmito teplotami a funguje to ......holt rady starých materí - na nezaplatenie ....
Neporusil tymto dotycny pan nejaky zakon?
Co ak by nedajboze vypukol poziar na nizsich poschodiach a obyvatelia bytovky by museli skakat z 3. poschodia, pretoze pan si zmyslel ze zaklincuje okno na druhom poschodi?
...keby požiar vypukol .....he , ten prvý vyskočí cez zatvorené okno - cez sklo ....a ostatní užmajú cestu otvorenú....
Ma pravo znemoznit otvaranie okna na medziposchodi?
....nooooooo......tak právo na to nemá ......
Nemaju snad obyvatelia bytovky pravo vetrat aj pomocou okna na chodbe?
....právo hej ......ale k vyššie uvedenému tak činí len oný......
Dakujem za radu


...zvyšok sa viezol už sám .......
...ako Luboš povedal .....začal si to Ty sám !!!
Nebol si ochotný alebo schopný prijať názor , ktorý sa Ti proste nehodí do karát .......ale v živote to takto nechodí ......
...a urážkami som nezačal ja , tie niekedy bez povšinutia nechávam - no niekedy nie ....


P.S.:
...a ozaj .....moja vnučka dostane výchovu , akú uznajú jej rodičia .......ja len beťárstvu ju učím , zvyšok príde na rad neskôr , to mi ver ....aj nadávky a v pohode ..:cool:
...prijímajú moje rady do života , čo myslíš ???
...odpoveď je zbytočná...
misoft
07.07.12,15:05
To si píš! Radšej ho potom ani neotvárala. Keď nepomôže dohováranie, tak toto iste!
misoft
07.07.12,15:09
Buchy, také dlhé súvislé vety - až mi je to divnô!
sito
07.07.12,16:36
buchac...sice som si povedal ze na blbeckov uz reagovat nemienim, ale toto este dam.
Za prve, kedze som vyrastal bez rodicov, byt mi nemohli kupit. Skoncil som skolu, pracoval som na zivnost relativne s uspechom a pozical som si peniaze, zaroven som poziadal o uver. A tak som si mohol kupit lacny, neprerobeny byt.
Ale ty...ty sa mozes sa hanbit. Hanbi sa ze ty - dedko svojej vnucky, za to aky pouzivas slovnik a ako arogantne sa spravas k inym ludom. To jej jedneho dna budes rozpravat ze si sa teraz v tvojom veku spraval ako podnapity pubertiak.
Z tvojich prispevkov je jasne (nie len mne, ale asi vacsine ludi tu) ze si jeden zatrpknuty, na zivot nahnevany dochodca, ktory lutuje svoj premrhany zivot a dokaze sa realizovat len takto cez internet. Fuj. Hanba ti. Hanba ti.
PS:cokolvek dalsie napises, na teba uz nereagujem. Porozmyslaj nad sebou.

amarutu, niekde si tu spomínal mlčanie. Mlčanie je vraj niekedy zlato. A ty rozhadzuješ, koľko sa dá, aj čo nemáš aj nemusíš.

Život je taká, ako to píše ten buchač, kua! Prajem ti, aby sa ti darilo ako aspoň doteraz.

Preto si sa predsa pýtal, aby si dostal odpoveď. A dostal si. Niekedy sa je lepšie opýtať aj druhý krát, prečo tak? Vieš, dom, v ktorom bývajú ľudia, a má viac ako štyri byty sa volá bytový dom, a je to nehnuteľnosť. Ale nie je mŕtva, ak v nej žijú ľudia. Ľudia, ľudia, vraj by sa mali medzi sebou dohodnúť. To máš vidieť, ba aj vidíš, ale nevieš. Podľa Zákona 182/1993 by sa mali.

Ale niektorí aj sem zavítajú na všeličo sa opýtajú. Radu dobru čakajú, no nie vždy sa jej dočkajú. Sme to tu taká rodina, niečo musí isť aj do komína. Krátko si tu, tak vitaj, tu. Avšak treba slova vážiť, aby nemalo ťa potom, čo ťažiť. Niekedy tu iskri lietajú, ale cez sklo si hubičku nedajú. No tému s radosťou ostatní pozerajú. A niekedy aj príspevok pridajú.

No býva tu aj zvykom zavrieť tému, nie len zavrú tému, aj príspevok vymažú, ak sa im zdá, že tému nim rozmažú, mrnikuju. d tam kdesi, chýba. Takže, nie je sito ako sito, vždy. Vraj je to metra, chyba.

Inak, s tými teplotami majú pravdu, že cez deň je dobré mať okná zatvorené, a v noci otvorené. Ale s tým prievanom, u vás. Treba sa dohodnúť, ako a kedy sa otvorí to okno.

Radu ti dám: Hovor len za seba, a viac krát si prečítaj poslednú vetu tvojho príspevku. A nie len čítaj, aj konaj! :);)
amarutu
07.07.12,17:31
Chcel som radu jednoduchu, tu ale dostalo sa mi po uchu. Napriek tomu ze som nemal v umysle nikoho urazit a slusne som sa spytal, dockal som sa urazok prenesenych povyseneckym tonom od ludi, ktori mozno za mlada na vojne sikanovali "bazantov" a teraz si chcu tento pekny zvyk pripomenut.
Pretoze na internete nickname nestarne, aj ked fyzicka schranka ovladajuca prislusny pocitac uz vzhladom na vek nevzbudzuje respekt. Takze z oci do oci by sa urcite niektori nespravali tak ako si to dovolia cez obrazovku.....aj tak...je to jednoznacne konanie povznasajuce ludskeho ducha, dokazovat si tu svoju "muznost" tym ze sa niekto bude bavit s novacikmi na porade.sk ako keby boli polodementni...

Pytal som sa na existenciu jedneho obycajneho zakona upravujuceho nakladanie so spolocnym majetkom v bytovke-v tomto pripade okno na chodbe.
Nikde ziadna zmienka ani odkaz na prislusny zakon, zato sa na mna zosypalo plno navodov na riesenie situacie poziaru a trapnych invektiv...


Sito, nesito, ci si to ty alebo teraz nie si to, mne je to jedno. Bavit sa budem slusne s tym, kto sa somnou slusne bavi. Vzdy zacinam uctivo, pretoze predpokladam ze clovek s ktorym vstupujem do interakcie je slusny, no na hlavu si kakat nenecham.
A tejto mojej komunikacnej taktiky sa nemienim vzdat ani po mojich vcerajsich a dnesnych skusenostiach tu na porade.sk

V kazdom pripade konam, neboj :) okno je od klincov oslobodene, odkaz s mojim telefonnym cislom som potencialnym klincovacom nechal nalepeny na dverach vytahu...problem nateraz vyrieseny...
Vsetkym slusnym ludom tu na porade prajem: have a nice day.
marjankaj
07.07.12,17:56
mam velmi aktualny problem. teploty u nas v meste sa blizia k 36. stupnom a tak niektori obyvatelia bytovky (vratane mna) vetraju tak, ze otvoria okna, vchodove dvere na svojom byte a okno na medziposchodi na chodbe panelaku.
Dakujem za radu
Prepáč, že som neodhadol tvoje znalosti. Aj keď z príspevku mi to mohlo prísť na um.
Mňa na základnej škole niečo z fyziky naučili.

Ak je vonku 36°C a vnútri 25°C, tak otvorením okna sa teploty vyrovnajú. A keďže vonku je oveľa viac vzduchu ako vnútri, tak aj vnútri bude po vyvetraní 36°C.
Ak je vonku 36°C a vnútri 40°C, tak po otvorení okien sa to zase vyrovná a vnútri bude 36°c.

Z toho niečo vyplýva. Mal by si uhádnuť aj sám.
Teda v druhom prípade by som už doma nevykuroval, a nebudeš musieť vetrať.:rolleyes:
Pokiaľ ide o ten zákon, myslím, že zatiaľ nikoho nenapadlo taký zákon napísať. Ani klince ani skrutky.
sito
07.07.12,17:58
Ako myslíš?! Ani ja. Ale ten Zákon 182/1993, jeho novely a zákony s ním súvisiace si prečítaj tiež.
buchač
07.07.12,17:59
...
Pytal som sa na existenciu jedneho obycajneho zakona upravujuceho nakladanie so spolocnym majetkom v bytovke-v tomto pripade okno na chodbe.
...

Býva dobrým zvykom najprv použiť nejaký ten vyhľadávač ....
Ja používam ten najrozšírenejší ....

Pritom je to také jednoduché ....

zakon upravujúci nakladanie so spolocnym majetkom v bytovom dome
Približný počet výsledkov: 8 340 (0,16 sekúnd)

http://www.google.sk/search?client=opera&rls=cs&q=zakona+upravujuceho+nakladanie+so+spolocnym+maje tkom+v+bytovke&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest#sclient=psy-ab&hl=sk&client=opera&rls=cs&channel=suggest&q=zakon+upravuj%C3%BAci+nakladanie+so+spolocnym+ma jetkom+v+bytovom+dome+&oq=zakon+upravuj%C3%BAci+nakladanie+so+spolocnym+m ajetkom+v+bytovom+dome+&gs_l=serp.12...92.5801.1.8192.16.16.0.0.0.1.2214.8 484.7-2j2j1.5.0...0.0.BkIKI99VYM4&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=82061eb4f794c26&biw=1332&bih=621
...hneď prvý link o tom pojednáva...
Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov - Zákon č. 182/1993 Z. z. - úplné znenie
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov/

Biblia to pre vlastníkov bytov , ich zástupcov , ako aj pre správcovske spoločnosti ...
lubko6394
07.07.12,18:07
Chcel som radu jednoduchu, tu ale dostalo sa mi po uchu. Napriek tomu ze som nemal v umysle nikoho urazit a slusne som sa spytal, dockal som sa urazok prenesenych povyseneckym tonom od ludi, ktori mozno za mlada na vojne sikanovali "bazantov" a teraz si chcu tento pekny zvyk pripomenut.
Pretoze na internete nickname nestarne, aj ked fyzicka schranka ovladajuca prislusny pocitac uz vzhladom na vek nevzbudzuje respekt. Takze z oci do oci by sa urcite niektori nespravali tak ako si to dovolia cez obrazovku.....aj tak...je to jednoznacne konanie povznasajuce ludskeho ducha, dokazovat si tu svoju "muznost" tym ze sa niekto bude bavit s novacikmi na porade.sk ako keby boli polodementni...

Pytal som sa na existenciu jedneho obycajneho zakona upravujuceho nakladanie so spolocnym majetkom v bytovke-v tomto pripade okno na chodbe.
Nikde ziadna zmienka ani odkaz na prislusny zakon, zato sa na mna zosypalo plno navodov na riesenie situacie poziaru a trapnych invektiv...


Sito, nesito, ci si to ty alebo teraz nie si to, mne je to jedno. Bavit sa budem slusne s tym, kto sa somnou slusne bavi. Vzdy zacinam uctivo, pretoze predpokladam ze clovek s ktorym vstupujem do interakcie je slusny, no na hlavu si kakat nenecham.
A tejto mojej komunikacnej taktiky sa nemienim vzdat ani po mojich vcerajsich a dnesnych skusenostiach tu na porade.sk

V kazdom pripade konam, neboj :) okno je od klincov oslobodene, odkaz s mojim telefonnym cislom som potencialnym klincovacom nechal nalepeny na dverach vytahu...problem nateraz vyrieseny...
Vsetkym slusnym ludom tu na porade prajem: have a nice day.

No možno je to aj na mňa. Takže aby bolo jasno, nebolo toho lampasáka, čo by si ma navrhol povýšiť, takže som skončil ako vojak - do dnes.

Chceš riešiť aby v zákone bolo, že Ty si chceš otvoriť okno na schodisku a nikto Ti nemôže namietať. Taký zákon totiž nie je a ani si mi nevysvetlil ako je to s mojimi oknami a dverami, keď otvorím dvere do bytu a na schodisku akýsi zlepšovateľ otvoril okná dokorán. Kto potom zodpovedá za rozbité okná a dvere ?

Radil som ti klímu - je to neriešiteľné, alebo len Ty nechceš a správne riešenie je rozchlámené okno na schodisku ?

A tá schôdza u Vás dopadla ako ?
sito
07.07.12,18:29
Detaily každého zákona riešia, ľudia! Ak nie, tak súdy! Ale ... , takže zasa len, ľudia! Boli tu skôr ako zákony napísané, ľuďmi!
verkaz
07.07.12,18:36
Chlapci, chlapci, už ste si asi povedali, čo ste chceli.
Máte pravdu, ráno treba riadne vyvetrať, potom pozatvárať okná a posťahovať žalúzie.
Keď sa o niekoľko hodín vrátim do bytu, tak sa tam nedá ani vojsť, nie tam ešte ostať.
Na chodbe je u nás fantasticky chladno, lebo je orientovaná na sever ako aj okná, ktoré majú v tomto období stále otvorené vetráky. Ja tým, že si nechám na chvíľu otvorené dvere do bytu, nespôsobujem žiadny prievan (v byte mám predsa okná pozatvárané) len si púšťam do bytu chladný vzduch.
Čo sa týka toho otvárania a zatváranie okien na chodbe (prípadne aj zaklincovania), tak v tom sa nedá každému vyhovieť - jednému je teplo, druhému zase zima - v bytových domoch je to tak.
sito
07.07.12,18:48
buchač
07.07.12,18:58
...iba pre presnosť pojmov ........CHLAPOV je tu habadej ....CHLAPEC iba jeden !!!!!
verkaz
07.07.12,19:09
tak opravujem CHLAPI a CHLAPEC ....
Martin1310
07.07.12,20:50
Nestačí iba ráno vyvetrať,to nič nerieši vzduch sa za pár minut znova zohreje.Ja mám celú noc otvorené okná dokorán,ono totiž treba aby vnutorné mury aj vybavenie bytu nabralo naseba ten chlad z nočného vzduchu a potom ho cez den predávalo vzduchu vovnutri.Rano mam doma 24stupnov potom všetko pozatváram a do večera to pomali stupne na 27 stupnov a to už zase otvaram okná.

Akurat ten hluk z vonku je trocha otravný ale ja chodim spat taký vyštavený že by som zaspal hocikde.

Uznavam že pre panelákový byt v nejakom južnom rohu to nemusí pomôcť poznám pár ludí ktorí mi vraveli že tam to tak nefunguje. Má to aj svoju logiku v tom že beton je dobrý akumulátor tepla,lepší ako hociaký iný stavebný materiál.
misoft
07.07.12,21:12
Chlapče - aká zmienka na zákon - ten je všetkým jasný (len tebe asi nie) - Občianský zákonník
Indeed
08.07.12,04:51
Indeed - prvom rade ocenujem relativne slusny ton tvojej quasi-odpovede, je to az taky nezvyk oproti zopar ostatnym individuam na porade.
...ale...
- nemame zatelpelny barak... bolo by to fajn, kedze ako izolacny material to chrani proti chladu a aj proti teplu...
- vacsina z nas nema vonkajsie zaluzie...preto vacsina vetra pomocou okna na chodbe...
- vacsina z nas nema klimatizaciu...
Pytal som sa na existenciu zakona upravujuceho nakladanie so spolocnym majetkom (okno na chodbe)....preco kazdy riesi zatahovanie zaluzii ?
Je take tazke pochopit ze ak by sme mali zavrete okna cez den, V IZBE BY SA NEDALO EXISTOVAT??? Skus pracovat za pocitacom pri 33 stupnoch...

Ja ZVÁRAM železo pri 35°C a hoci je všetko pootvárané dokorán,teplota sa nezmenšuje

až po 20:00 sa trochu ochladí cca na 30°C , o 00.00 je tak 28°C

a zváram ,lebo som profesional vo zváraní....
buchač
08.07.12,05:26
Ja ZVÁRAM železo pri 35°C a hoci je všetko pootvárané dokorán,teplota sa nezmenšuje

až po 20:00 sa trochu ochladí cca na 30°C , o 00.00 je tak 28°C

a zváram ,lebo som profesional vo zváraní....
...zachádzaš do extrémov ....mimotemy

...môj zať príde na nočnú , smiešnych 40 - 50 °C majú na hale ...
...šmarí na seba montérky , prípadne azbest návlek ....šak čo ...šak pocitová teplota okamžite vystúpi len o tých 10 °C...

...a pracuje , lebo v US Steel je zamestnaný ...
Indeed
08.07.12,05:36
...zachádzaš do extrémov ....mimotemy

...môj zať príde na nočnú , smiešnych 40 - 50 °C majú na hale ...
...šmarí na seba montérky , prípadne azbest návlek ....šak čo ...šak pocitová teplota okamžite vystúpi len o tých 10 °C...

...a pracuje , lebo v US Steel je zamestnaný ...

....tak potom ... "smekám buřinku".......

............pocitová teplota........

..............ked mu pod tým návlekom začne byť zima..............

................je to prichádzajúci signal,že do niekoľkých minut.....ODPADNE............
buchač
08.07.12,05:38
....he .....momentálne si kávu dávame ....:-)
Indeed
08.07.12,07:39
ja si dávam Becherovku ... ale len 2 kalíšky...
sito
08.07.12,18:30
Prepáč, že som neodhadol tvoje znalosti. Aj keď z príspevku mi to mohlo prísť na um.
Mňa na základnej škole niečo z fyziky naučili.

Ak je vonku 36°C a vnútri 25°C, tak otvorením okna sa teploty vyrovnajú. A keďže vonku je oveľa viac vzduchu ako vnútri, tak aj vnútri bude po vyvetraní 36°C.
Ak je vonku 36°C a vnútri 40°C, tak po otvorení okien sa to zase vyrovná a vnútri bude 36°c.

Z toho niečo vyplýva. Mal by si uhádnuť aj sám.
Teda v druhom prípade by som už doma nevykuroval, a nebudeš musieť vetrať.:rolleyes:
Pokiaľ ide o ten zákon, myslím, že zatiaľ nikoho nenapadlo taký zákon napísať. Ani klince ani skrutky.

hm ... koľko mohlo byť tých klincov, dva - tri? To je na Porade najlepšie, čo všetko sa nedozvie človek kvôli dvom - trom klincom.

Ta to je ta fyzika? To vyrovnávanie teplôt. A nedá sa presne zmerať koľko toho tepla sa dostalo z domu, koľko do domu, a kedy?

Trocha mi to pripomína to, čo sa bude diať za šesť mesiacov, tiež pôjde teplo do domu, aj z domu, ale nie zadarmo! To sa dá zmerať presne, koľko do domu. Ale koľko z domu a koľko medzi bytmi, miestnosťami, dá sa? Alebo koľko tých, aké by mali byť zaznamenané hodnoty na tých PRT, aby bola teplota v miestnostiach čo najrovnomernejšia, a podiel úhrady jednotlivých bytov z nákladov domu, tiež? To sa dá nejako rozpočítať? Že by podľa tých zaznamenaných hodnôt na tých PRT by sa to dalo? Priebežne v roku?

Čo myslíš, poradí niekto, či, a ako? :);)
stara_teta
25.11.16,14:49
Ozivim temu: co opacny problem, ked su vonku 4 stupne a sused stale otvara okno na chodbe, kvoli "vetraniu"? Na chodbe mame zimu, stena bytu je ako z chladnicky. Zatvorim okno a o 10 minut je zas otvorene. Ci prsi ci snezi, stale...
peton
26.11.16,08:36
Vysvetliť (samozrejme so všetkou slušnosťou) susedovi vplyv jeho konania na jeho peňaženku (peňaženky ostatných sú mu u prdele, s tým nepochodíte) a ak toto nepomôže tak sa zahrajte hru "kto z koho" a "človeče, nehnevaj sa". A vtedy treba len vydržať. Jeho to časom prejde. A pri vyúčtovaní keď sa bude sťažovať na vysoký účet za teplo, mu to náležite pripomenúť (samozrejme opäť slušne).
stara_teta
26.11.16,12:41
To tazko, je jeden z dvoch co maju v bloku vlastne kurenie a jeden z dvoch co ma aj zatepleny byt zvonku... A kedze je cely den doma, otvara to aj po 5 zatvoreniach cez den
sito
26.11.16,14:41
Teta, drol, či dron, či drom, čí dom? A prečo bývaš v bloku v ktorom sú, bývajú
blokovaní? Či aj ty?